Bu Devreyi Düzeltebilir misiniz?

Başlatan seron, 03 Aralık 2020, 20:54:13

seron

Merhabalar.
Aşağıdaki devreyi ben çizdim ve yanlışlıklar var. (mantık olarak).

[attach type=image]14840[/attach]

Bu yanlışlıkları düzeltip devreyi tamamlamama yardım edebilir misiniz?

Devre 12V Akü şarj edecek ve 1,5A'dan daha az akım çekecektir. Akü dolunca gerilim sabitleme de devreye girecek ve tampon şarj moduna geçmiş olacaktır.

Yardım ve yorumlara açığım.

Teşekkür ederim.

Sonradan ek:
Örnek aldığım devre:
[attach type=image]14842[/attach]

LED ileri gerilimleri:
[attach type=image]14844[/attach]

seron

seron

Yahu arkadaşlar, burası yardımlaşma forumu. Saçmaysa saçma uğraşma deyin bari. Çok temel bir devre soruyorum öyle bakıyonuz. Kullandığınız şeyden ben de istiyorum ispirtoyu bırakıcam.

İki dıkım internetim var onu da yanıt gelmiş mi diye sayfa yenilerken bitiriyorum anasını satayım.

cevat1

Üslubunu bozuyorsun. Teknik bir forumda  bu tip davranışlar yakışmıyor.
Yaptığın devrenin simülasyonunu burada test edebilirsin.

https://www.falstad.com/circuit/

seron

Üslubumu bozmuyorum. Sitem ediyorum.

Ortada simüle edecek devre yok. Siz bir ucundan tutun devreyi tamamlayalım, gider simüle ederiz.

Soru sorana yardım etmeyip sitem edince de üsluba dem vurmak da ne bileyim...

taydin

Bu devreyi hakkaten simule ederek sorunları tespit edemezsin, çünkü burada oluşabilecek en önemli sorun olan komponent toleransları simulatörde ortaya çıkmayacak. İkinci mesajdaki devreye göre söyleyecek olursam, şu sorunlar görülüyor:

1) LED forward voltajları, renkleri aynı da olsa LED'ler arasında değişkenlik gösterir. Ayrıca ortam sıcaklığına bağlı olarak da forward voltajlar oynama yapar. Durum böyle olunca o gösterge tam olarak akünün durumunu yansıtmaz. Artık yeterince yakın olup olmayacağını anlamak için gerçek devre ile denemek lazım.

2) Akü voltajı belli bir değere ulaşınca çıkış voltajını kesmek için bir transistör koymuşsun. Eğer kurşunlu akü şarj edeceksen buna hiç gerek yok, kurşunlu aküler sürekli şarj altında olmaktan bilakis memnun olurlar :)

3) Akım sınırlama anlamında herhangi bir tedbir alınmamış. Bu durumda 7812'den maksimum akım geçecek ve aşırı derecede ısınacak ve en sonun termal shutdown'a girecek.

4) Çıkış voltajı bu şekilde 12 V olacak. Ama 12 V kurşunlu bir akünün iyi şarj olması için 14.4 V gibi bir çıkış lazım.

Yani neticede sana lazım olan, 14.4 V çıkış veren ve akımı da belli bir değere sınırlandırabilen bir devre. Bu belli değer de akünün kapasitesine bağlı, kabaca %10 - %30 değerini alabilirsin. 7 Ah lik bir aküyü 0.7 - 2.1 A arasında bir akım sınırlama ile şarj edebilirsin. 7812 bazlı akü şarj devreleri bolca var google'da aratınca.

Seviye göstergesi sorunu için de en iyisi OPAMP karşılaştırıcı ile seviyeyi göstermek. Her bir seviye için ayrı bir komparatör kullanılabilir. Mesela TL074 içinde 4 OPAMP var, 4 LED nin işini görür. İki tane kullansan 8 LED'li seviye göstergen olur ve çok deterministik olarak seviyeyi gösterir.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

seron

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2020, 00:57:13Bu devreyi hakkaten simule ederek sorunları tespit edemezsin, çünkü burada oluşabilecek en önemli sorun olan komponent toleransları simulatörde ortaya çıkmayacak. İkinci mesajdaki devreye göre söyleyecek olursam, şu sorunlar görülüyor:

1) LED forward voltajları, renkleri aynı da olsa LED'ler arasında değişkenlik gösterir. Ayrıca ortam sıcaklığına bağlı olarak da forward voltajlar oynama yapar. Durum böyle olunca o gösterge tam olarak akünün durumunu yansıtmaz. Artık yeterince yakın olup olmayacağını anlamak için gerçek devre ile denemek lazım.

2) Akü voltajı belli bir değere ulaşınca çıkış voltajını kesmek için bir transistör koymuşsun. Eğer kurşunlu akü şarj edeceksen buna hiç gerek yok, kurşunlu aküler sürekli şarj altında olmaktan bilakis memnun olurlar :)

3) Akım sınırlama anlamında herhangi bir tedbir alınmamış. Bu durumda 7812'den maksimum akım geçecek ve aşırı derecede ısınacak ve en sonun termal shutdown'a girecek.

4) Çıkış voltajı bu şekilde 12 V olacak. Ama 12 V kurşunlu bir akünün iyi şarj olması için 14.4 V gibi bir çıkış lazım.

Yani neticede sana lazım olan, 14.4 V çıkış veren ve akımı da belli bir değere sınırlandırabilen bir devre. Bu belli değer de akünün kapasitesine bağlı, kabaca %10 - %30 değerini alabilirsin. 7 Ah lik bir aküyü 0.7 - 2.1 A arasında bir akım sınırlama ile şarj edebilirsin. 7812 bazlı akü şarj devreleri bolca var google'da aratınca.

Seviye göstergesi sorunu için de en iyisi OPAMP karşılaştırıcı ile seviyeyi göstermek. Her bir seviye için ayrı bir komparatör kullanılabilir. Mesela TL074 içinde 4 OPAMP var, 4 LED nin işini görür. İki tane kullansan 8 LED'li seviye göstergen olur ve çok deterministik olarak seviyeyi gösterir.
Abi merhabalar uzun zamandır görünmüyorsun. Bir ara forumum var diyordun ne oldu o iş?
Daha sık gelsene yaaauu :o  ???

Yardımın için teşekkür ederim. Takıldığım bazı noktalar var. Hepsine değineceğim.
1 no'lu yanıtın için; zaten işi bilen insanlardan bunları duymak için ortaya atıyorum. Yani bir tepki gelse, bu olmaz dense, bunun entegrelisi internette gırla. O zaman TL074 entegrelisine geçeyim daha iyi olur. Forumumuzdan bir ağabey bana VUmetre entegrelisini incelemem için göndermişti. Seviye artıp artıp tam son LED'de bir transistör ile röleyi sürüyordu. Devre hantal olmasın diye 7812 veya 312 susturasım var (13,7Volta çekmek istiyorum).

2 Burada bu fikre katılamıyorum. Şayet aküyü devamlı şarjda tutmak istiyorsam tampon şarj akımı ve yüzdürme gerilimi koşullarını sağlamak zorundayım. Oysa devrede V regülasyonu yok(şarjdayken).

3 Abi akım sınırlama koymaya çalıştım aslında devreye. Aynen 317'lerdeki gibi bir güç direnci mevcut, resimde 0R22 olarak görünüyor. Ha direnç değeri yanlış, akımı sınırlamaz dersen okey.

4 Çıkış voltajının bu şekilde 12V olacağı nasıl hesaplanıyor bilmiyorum. Ben devreye current sense direnci ekleyerek sadece akımı limitlemeye çalıştım. Transistör devreye girerse ve seri diyotla birlikte REF'i tabana çektiğinde, çıkışı13Voltun üzerinde yapar diye tahmin ediyorum ki, akü dolduğunda olması gereken bu. Ben bu devrenin girişine 24V de uygulasam sıkıntı olmasın, akü dolunca cartadak gerilim Min. olsun istediydim... Planım buydu.

Evet.

Bir elektronik mühendisi, bu devre için yaptığı yorumda, devrenin bu haliyle ideal olmayabileceğini söyledi. Hem de nedenlerini anlaşılır ve düzgün şekilde açıkladı. Anlattıklarına bakarak devreyi topyekün değiştirmem gerekebileceğini anladım. Ben de bu devreyi kurmaktan vazgeçtim. Böylece vakitten ve nakitten kazandım. Kendisine buradan hem teşekkür eder, hem saygılar sunar, hem de iletişim becerisi ve töleranslı kişiliğinden ötürü kutlarım.

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın