smps puls trafosu nasıl olmalıdır ?

Başlatan whyliving, 15 Eylül 2010, 19:06:09

whyliving

arkadaşlar sg3525 i  kontrol etmeye başladım.  error ampli  shutdown pwm  genlik duty cycle falan  hakimiyetim arttı. şimdi karşıma çıkan sorun puls trafosu ve mosfet sürerken oluşan parazitler. bunları nasıl aşabilirim  ve pulse trafosunu nasıl sarmalıyım.  bd 139 ve bd 140 ile sürüyorum 20 sipir 0.25 telden primer  ve half bridge 2x 11 tur sekonder aynı yönlerde sarıyorum ancak sürücü moslar trafoyu tetiklemiyor. full bridge ve half bridge de yönler ve sarımlar  tel kalınlıkları nasıl olmalıdır? trafo olarak uzun gövdeli ei 19 kullanıyorum.sizce ne kullanmalıyım . saygılar ve teşekkürler.

gevv

Sürücü trafoyu sarmak zordur ayrıca kullandığınız nüve uygun değil daha küçük nüveler kullanılıyor bence boşuna zaman kaybetmeyin riske girmeyin.

IR2110 gibi sürücü entegreleri deneyin bu entegreler sg3525 gibi pwm kontrol entegreleri ile birlikte kullanılıyor sürücü trafoya gerek kalmıyor ya da hazır sürücü trafo almalı

yani pireyle uğraşıp deveyi ihmal etmeyelim :)

örnekler: http://rapidshare.com/files/33657193/143462yyucw.rar.html

yinede trafo sarmak isterseniz pc atx güc kaynaklarındaki sürücü trafoyu kullanabilirsiniz sanırım e16 ya da ei16 nüveydi zaten kontrol entegresi çıkışları bu trafoya gidiyor primerdeki
bjt transistörleri sürüyor

ama trafoyu direkt kullanamazsınız  sarımları BJT tip transistörler içindir mosfet sürmek için sarımlar değiştiriliyor yukarıda vardiğim örnekler içinde  sürücü trafo kullanılan devrelerde var kontrol edersiniz

bir de bahsettiğim trafo baştan sarılıp sg3525 ile smps yapılan bir proje var http://www.qrp4u.de/docs/en/smps_new/

Projede tüm detaylar trafo sarım bilgileri vb. paylaşılmış .

Alıntı Yapyönler ve sarımlar  tel kalınlıkları nasıl olmalıdır?

Sarım yönleri hakkında kesin bilgiyi kısa sürede bildiririm tam emin değilim    trafo şemasında sarımlarda siyah nokta ile işaretlenen yer sarımın başlağı bölüm

Ama bahsettiğim atx güç kaynağındaki trafoyu incelerseniz çözersiniz

entegrenin bağlandığı kısım sorun değil trafonun bağlantı uçlarında yön zorunluğu yok ama sürücü trafonun diğer mosfetlere giden bölümünde yön zorunluğu vardır ters bağlantıda çalışmaz

mesela axt sürücü trafoyu incelediğimizde primerdeki BJT transistörlerin beyz ucuna sarımın başladığı yer gidiyor sarımın bitişi ise emitere gidiyor diğer sargıda ise sarımın bitşi beyze gidiyor başlangıçı emitere gidiyor ya da tam tersi  (bilgi örnektir kesin değildir trafoyu inceleyiniz) mosfet sürümünde ise beyze giden yerler mosfetin gate ucuna emitere giden yerler source ucuna bağlanır.  sadece örnek olması için söylüyorum

ben denemelerimde atx sürücü trafoyu inceleyerek mosfetler ile çalışmıştım 

Ne olursa olasun en sağlamı hurda bir atx güç kaynağı bulun sürücü trafonun primerde BJT güç transistörlerine giden uçları inceleyip not edin  sarım yönlerini öğrenmiş olursunuz 

whyliving

sayın gev dedigin araştırmaları yaptım. şu sıralar tek sıkıntım osiloskopsuz çalışmak. o yüzden  hesaplamalarla yada yakın tahminlerle hareket ediyorum.  isis te belli simulasyonlar yapabiliyorum.  hatta ir2112 ile de ilgilendim . ama pratikte cabuk arıza yaratıyor en azıdnan  prototip aşamasında. bu nedenle puls trf seçimi  daha  cazip geliyor. bu aşamadan sonra birde  toroid  sarımı geliyor.  320 volt tan bir flyback tez i buldum oradaki trafo hesaplamalarına bakarak denemelerim devam edecek.  site için tekrar teşekkür ederim.

bir de yakın zamanda bu işler için  uygun fiyatlı ve idae eder bi scope düşünüyorum. piyasada dso nano adında 1mps lik dijitaller 100 dolar civar var .birde  mos 620  20 mhz lik scope 380 tl civarı var  önerebileceginiz bu tip bişey var mıdır ?

teşekkür ederim .

gevv

osiloskop için  özel mesaj gönderdim 

not: eğer osiloskop alırsanız  smps ölçümlerinde ya topraksız elektrik kullanın ya da izolasyon trafosu kullanın

gevv

mosfet sürücü trafoları hakkında bir kaç döküman (ingilizce) buldum umarım işinize yarar dosyalar ekte iyi çalışmalar

AN ISOLATED MOSFET GATE DRIVER
design and application guide high speed MOSFET gate dirve circuits
Gate Drive Characteristics and Requirements
High Speed MOSFET Gate Drive Circuits
power transformer design
transformer isolated gate drive
Transformer-Isolated Gate Driver Provides very large duty cycle ratios
TRIAC CONTROL BY PULSE TRANSFORMER

whyliving

teşekkür ederim bende aşagıdaki linki buldum cok faydalı oldu  :)  sizede öneririm.  formülleri ve yöntemleriyle anlatıyor.

http://www.ferroxcube.com/news/gate%20drive%20trafo.pdf

gevv

Flatron

Merhaba
Bende bu konu için ST nin bir dökümanını bulmuştum ancak yeni rapide yüklemek için fırsatım oldu.Bu yazıda herhangi
bir bölümünü yada parağrafı daha iyi anlamak için çevrilmesini isteyen olursa yardımcı olabilirim.(Bu yazıyı tamamını çevirmeye başladım ama önceden 1-2 yazıyı çevireceğim dediğim halde fırsatım olmadığı için çeviremediğim için artık bitmeden birşey yazmak istemiyorum)
Kolay Gelsin
Yazı:Pulse trafoları ile Triyak Kontrolu
TRIAC CONTROL BY PULSE TRANSFORMER
Yazının download linki:
http://rapidshare.com/files/419802553/3575.pdf

whyliving

whyliving

tekrar merhaba arkadaşlar . hayırlı günler. smps çalışmam da bu gün puls trafosu sarımını yaptım ve  sizlerle paylaşmak istedim.
puls trafosu cıkışı

buda sg3525 cıkışı

sg3525 cok ısınıyor hatta birisi yandı. cıkışında 100r 5 watt direnc ile sürüyorum.puls trafosunu 0.20 tel ile aynı yönlerde 40 : 40 40 sardım  ee19 a. sizce nasıl bir sonuç ? bu durum mosfet sürmeye  uygunmudur ?   
yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın