ON - OFF BUTON

Başlatan mustafaaxu, 19 Kasım 2020, 09:05:01

mustafaaxu

ON-OFF BUTTON
Böyle bir açma kapama anahtarı her zaman lazım olmuştur
Sağlam bir şey yapmak istedim arkadaşımın motosikletinde ön led lambada  kullanacağız
Küçük ve Yüksek akım larda ısınmaması gerekiyordu
Toparladığım şemalardan derlediğim bu devre
Güçlü mosfet IRF9540 ve ufak bir soğutucu ile mükemmel çalışmaktadır
55W 12 volt ta kadar halojen lambada ve led lerde  iyi bir iş çıkardı
Kritik bir eleman yok
Umarım işinize yarar

seron

Mustafa harikasın dosum ::ok Nicedir tek butonla çalışan düzgün bir devre arıyordum.  ;)

seron

PCB Şemalarını PDF olarak ekliyorum.

Önce bi gontrol edinğ leeeeyn! :)

[attach type=image]14753[/attach]

[attach type=image]14755[/attach]

mustafaaxu

seron kardeş harika olmuş eline sağlık harici buton yerinide koymussun
yapacaklar arkadaşlar ters düz PCB ye dikkat etsinler
kolay gelsin

seron

Abilerin de hoşuna gitmiş beğenmişler. Ben de çoklu PDFsini kaydettim. Önceki yüklediğim A4 boyutunda eşşek gadar kağıtta bir taneydi. Bu kez bir basmada 25 tane elde etmiş olacaksınız. Mustafa ikaz edince üstüme alındım bir daha kontrol ettim, bir terslik yok. Yine de uyanık olun kontrol edin.

Çoklu baskı ekte.

07 Osman

Tam aradığım devre, ellerinize sağlık. peki burada  P kanal olduktan sonra  mosfetin değerinin önemi var mı ? Ampül yerine röle çalıştıracak. Mesela IRF4905, IRF9530,  IRF9630 gibi. @mustafaaxu

seron

Yük akımı ve besleme voltajına dikkat etmelisin. ::ok Ağır yükler için benzer özellikler taşıyan bir mosfet seçebilirsin.
Röle için ne bağlasan olur. Diyodu unutma.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2021, 18:41:10Yük akımı ve besleme voltajına dikkat etmelisin. ::ok Ağır yükler için benzer özellikler taşıyan bir mosfet seçebilirsin.
Röle için ne bağlasan olur. Diyodu unutma.

Peki emk diyodunu direk eksiden artiya dogrumu takacagiz ?

seron

Yanlış anlaşılma olmaması için şöyle açıklayayım: "pozitif hatta tıkama yönünde bağlanmalıdır"

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 23 Şubat 2021, 03:54:45Yanlış anlaşılma olmaması için şöyle açıklayayım: "pozitif hatta tıkama yönünde bağlanmalıdır"

Normalde emk diyodunun bağlantı şeklini biliyorum, sadece yukardaki devrede kafam karıştı. Ben sayın @mustafaaxu  nun  mesajdaki ilk devresinde nasıl bağlanacağını anlayamadım.  Aşağıda resimde gösterdiğim gibi olmayacak herhalde değil mi ?

seron

Tamam doğru görünüyor ampul yerine yük olarak röle sürüyorsun. Orjinal devrede yük 1A ila 2,5A olarak gösterilmiş. Röle o kadar çekmez. Önce bir yapar denersin, olmazsa çıkışa paralel direnç atmayı denersin.

07 Osman

Aynı bu devredeki R5 gibi değil mi ?

seron

Aynen. Ama direnç değerini bilemem. Devre yük yokken doğru çalışır mı çalışmaz mı, mühendis olmadığımdan kafamda simülasyonu kuramıyorum. Sen o direnci 10k değil de 10R-5W taş direnç yaparsın. Ama önce dirençsiz dene. Dirençsiz sıkıntı yapmıyorsa öyle kullan. Otomobilde birşey deneyeceksin sanırım. ;)

Konu dışı oldu ama teyp ne oldu teyp? O 7809 aşırı ısınıp kesiyordu ayrı bir yoldan besleme yapmıştın hala çalışıyor mu?

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 23 Şubat 2021, 18:10:57Aynen. Ama direnç değerini bilemem. Devre yük yokken doğru çalışır mı çalışmaz mı, mühendis olmadığımdan kafamda simülasyonu kuramıyorum. Sen o direnci 10k değil de 10R-5W taş direnç yaparsın. Ama önce dirençsiz dene. Dirençsiz sıkıntı yapmıyorsa öyle kullan. Otomobilde birşey deneyeceksin sanırım. ;)

Konu dışı oldu ama teyp ne oldu teyp? O 7809 aşırı ısınıp kesiyordu ayrı bir yoldan besleme yapmıştın hala çalışıyor mu?

Aynen teypte bir sıkıntı yok şimdilik, beslemeyi bu sefer teybin otomatik anfi çıkışından aldım. Yani teyp çalışıp anfi çıkışını verince ekran geliyor.

Bu devreyi ise evet yine teypte kullanacağım. Arabaya birşeyler yapmayı severim, ama orjinalliği de bozulmasın isterim. Yani ön kokpitte göze batan bir düğme, buton istemem.

Teypler bildiğin üzere genelde tüm araçlarda kontak ACC modunda iken çalışır. Ama benim araçta her ne hikmetse ACC modunda değil marşın bir öncesi olan ON modunda çalışıyor. Bu da  araç stop halindeyken teybi çalıştırmak istediğimde aracın tüm gösterge ışıkları, gündüz ledleri falan yanması demek oluyor.

Teybin üstünde fazla kullanılmayan, hatta şu ana kadar herhangi bir değişikliğe sebep olduğunu görmediğim bir  :D  buton var, bu butonu devreden ayırarak, bu yaptığım devreye bağlayacağım, ve araç çalışmazken bu buton vasıtası ile teybin ACC kontak kablosuna aküden direk enerji vermesini sağlayarak  çalışmasını sağlayacağım.

seron

Tamam olur ::ok

Yine de dikkatli ol, oto elektriği beni her zaman korkutmuştur. 10R-5W direnç çok ısınacaktır o yüzden dikkatli ol. Montaj yapmadan evvel ısı denetimi yap. Aşırı ısı oluşuyorsa kullanma. Elimde @gevv 'den edindiğim bir PSU çıkış kartı var. Çıkışa 10R-5W direnç atmış. Kartı elimdeki arşiv HDD'lerini beslemek için kullanıyorum. Bu direnç baya ısınıyor. Araçta da durumu denetlemen gerekebilir. Mosfet devresi dirençsiz on-off yapıyorsa dirence hiç bulaşma.

07 Osman

Tamam @seron ,   komponentleri sipariş verdim internetten. Muhtemelen haftaya gelir, sonucu yada vehameti yazarım  :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 24 Şubat 2021, 15:39:23Tamam @seron ,   komponentleri sipariş verdim internetten. Muhtemelen haftaya gelir, sonucu yada vehameti yazarım  :D
Naçizane;
Eğer siz bu butonla oto teybini çalıştıracaksanız, yani tüm elektrik gereksinimini mosfet üzerinden sağlayacaksınız, role kullanmanızı öneririm.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Şubat 2021, 15:49:25
Alıntı yapılan: 07 Osman - 24 Şubat 2021, 15:39:23Tamam @seron ,   komponentleri sipariş verdim internetten. Muhtemelen haftaya gelir, sonucu yada vehameti yazarım  :D
Naçizane;
Eğer siz bu butonla oto teybini çalıştıracaksanız, yani tüm elektrik gereksinimini mosfet üzerinden sağlayacaksınız, role kullanmanızı öneririm.

Üstadım, aynen tavsiye ettiğiniz gibi  zaten röle kullanacağım. Hatta @seron  un  yaptığı baskı devreyi bile revize ettim excelde röleli olarak. Eğer çalışırsa paylaşacağım burada. Sayın @seron  ile  bu röleye EMK diyodu mu taksak, paralel direnç mi taksak onu tartışıyoruz. Normal şartlarda çok sık kullanılacak bir devre değil kendisi, tamam sürekli enerji verili olarak duracak ama,  push butona basarak röle üzerinden kullanımı çok seyrek zamanlarda, tabiri caizse ayda yılda bir olacak. 

Emk diyodu yada direnç hakkında sizin öneriniz nedir ?  Bu arada devre umarım boşta çok akım çekmez, aküyü bitirmeyelim sonra  :du: 

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 24 Şubat 2021, 22:11:24
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Şubat 2021, 15:49:25
Naçizane;

Üstadım, aynen tavsiye ettiğiniz gibi  zaten röle kullanacağım. Hatta @seron  un  yaptığı baskı devreyi bile revize ettim excelde röleli olarak. Eğer çalışırsa paylaşacağım burada. Sayın @seron  ile  bu röleye EMK diyodu mu taksak, paralel direnç mi taksak onu tartışıyoruz. Normal şartlarda çok sık kullanılacak bir devre değil kendisi, tamam sürekli enerji verili olarak duracak ama,  push butona basarak röle üzerinden kullanımı çok seyrek zamanlarda, tabiri caizse ayda yılda bir olacak. 

Emk diyodu yada direnç hakkında sizin öneriniz nedir ?  Bu arada devre umarım boşta çok akım çekmez, aküyü bitirmeyelim sonra  :du: 
Roleye paralel diyot....
Kesinlikle

seron

Osman abi, ufak bir sıkıntı var.
Diyodu her daim kullanacaksın.
Direnci ise, bu mosfetli devrenin huyunu suyunu bilmediğimizden önerdim. Mustafa kardeşimizin yaptığı devrede lamba var. Lamba röleden daha fazla akım çeker. Belki yük akımı, tek butonla çalışan kararsız bir on-off devresinin stabil çalışmasını etkiliyordur, bozuyordur mu acaba... gibisinden direnci yedekte tutmanı istedim.
Diyot mu direnç mi değil, röle+diyota paralel direnç taksak mı takmasak mı sorun.
Yani çıkıştaki ampul gibi bir yükü röle ile değiştirince belki devre çalışmıcak? Çalışmasını sağlamak için ampulü taklit eden 10R, 22R, 33R gibi bir direnci paralel atsak iyi olur görüşündeyim. Ve tekrar söylüyorum bu direnç aşırı ısınabilir ve sen arabada giderken sıkıntı çıkarmasından korkuyorum. 2 yıl evvel mahallemizde bir araba gözümün önünde yandı gitti. Kimse yoktu. Müdahalede geciktik. Bunların olacağını bildiğimden kendi arabama en ufak bir modifiye yapmadım bugüne kadar. Gerçi sattık elden çıktı da kurtuldum ;D

07 Osman

Hele bir malzemeler gelsin, devreyi yapayım. Dediklerini aklımda tutarım, uyarın için teşekkür ederim @seron

07 Osman

Malzemeler geldi, devreyi önce orjinalindeki gibi sadece 21w oto ampülü ile yaptım, gayet güzel çalışıyor. 5 ve 2 wattlık yine oto ampüllerinde ise kararsız davrandı. örneğin devreye enerjiyi verir vermez lamba yanıyor, butona belki onuncu basışında sönüyor, bazen sönmüyor.

Röle ile denedim yine kararsız çalışıyor, meşhur emk diyodunu taktım yine aynı. Sayın @seron un dediği gibi  röle + 2ohm 20 wattlık ve 6 ohm 50 wattlık dirençler ile denedim yine çalışıyor. Ama dirençler ısınıyor, her ne kadar taş direnç yada alüminyum soğutmalı direnç olsa da, tehlikeli yani.

Röle + 21 watt ampül ile de çalışıyor. EE bu sefer de ampül ısınıyor, kaldı ki araç aküsünün amperine göre daha canlı yanacak daha çok ısınacak.

Çaresiz kaldım,  yani illa bana  üç kutuplu (On-Off-On) şeklinde  klasik bir anahtar bağlattıracaklar.  Ha dedim herşey orjinal olsun, sağda solda anahtar falan gözükmesin.  En kötü anahtarı torpido  yada aradaki kolçağın içine saklarım. Bakacağız bakalım.

seron

Osman abi, Mustafa kardeşimiz bir süredir foruma girmiyor. Belki devrede ufak bir değişiklik yapılarak o sorun giderilebiliyordur. Bir iki elemanın değerini değiştirmek gerekiyordur yani. Demek ki tahminimde yanılmamışım. Tek butonla çalışan başka devreler de var ama, sana o kadar kargo getirttik, var olan devre üzerinden gitmek daha doğru olur.

Bir de şu var: 2 ve 6 ohm çok ufak dirençler. 12Voltta Üzerlerinden aşırı akım geçirtirler. Isınmaları normal. Onun yerine daha yüksek dirençlerle denesen diyorum... Mesela 10 Ohm, 22 Ohm... Atıyorum 47 Ohm-5W dirençte az ısınarak çalışırsa işini görür.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 27 Şubat 2021, 11:59:42Osman abi, Mustafa kardeşimiz bir süredir foruma girmiyor. Belki devrede ufak bir değişiklik yapılarak o sorun giderilebiliyordur. Bir iki elemanın değerini değiştirmek gerekiyordur yani. Demek ki tahminimde yanılmamışım. Tek butonla çalışan başka devreler de var ama, sana o kadar kargo getirttik, var olan devre üzerinden gitmek daha doğru olur.

Bir de şu var: 2 ve 6 ohm çok ufak dirençler. 12Voltta Üzerlerinden aşırı akım geçirtirler. Isınmaları normal. Onun yerine daha yüksek dirençlerle denesen diyorum... Mesela 10 Ohm, 22 Ohm... Atıyorum 47 Ohm-5W dirençte az ısınarak çalışırsa işini görür.
Naçizane
10 ohm 22 ohm küçük dirençlerdir. Onların üzerinden akan akım hiç küçük sayılmaz, ve oluşturdukları ısı da hiç azımsanmayacak kadar küçüktür, ve oluşan ısı da oldukça risk oluşturur....
Bence daha az akım çeken stabil bir devre yapmak gerekli...

seron

Hmm... Doğru olabilir.

Bir bakalım.

12Volt için 47 Ohm kullanırsa = 255mA geçiyor.
12V x 0,255 = 3,X Watt eder.

47 Ohm ile devrenin stabil çalışacağını varsayalım. 255mA yüksek ısı ürettirir mi acaba... :du:

Öte taraftan devrenin modifiye edilmesiyle dirence gerek kalmayabilir görüşündeyim. İşte onun nasıl yapılacağını bilemiyorum. Keşke malzeme alacağını bilseydim birkaç tip direnç de sipariş ettirirdim.

Elde alternatif var ama, Osman abi malzemeleri internetten getirtiyor. Mesela 555'li on/off devresi falan vardı, denemedim. Tek butonlu.

İlave yapıyorum. Bu kaçıncı defadır Osman abi'ye elimden ne geliyorsa yardımcı oluyorum ama başarısız oluyorum. Bunlar beni utandırıyor. O mavi ışıklı kettle'ı daha unutmadım. Trafosuz adaptörün hem LED'i hem röle devresini besleyemeyeceğini düşünemedik... 330nF kondansatörlüydü sanırım. İçinde zener vardıysa akımın bir kısmını üzerinden geçirerek regülasyon için harcıyor olabilirdi. 330nF'den 23mA maks. akım çekebilirsin. Geriye ortalama 10mA kalıyor. Bu da mavi LED için anca yetiyor. En baştan hesabı düzgün yapamayıp o kadar malzeme getirttik, sonra da röleyi çalıştıramadık...

Bari bu defa birşeyler yapabilelim de sonuca erişebilsin istiyorum çok mu?

07 Osman

Teşekkür ederim düşüncelerin için @seron  ve ayrıyetten  sayın @Adnancoskun  ustam.

Üzülme @seron   kettılın mavi ışığını yaktım yine de,  220 v ile led devresi yaptım, direnç, diyot ve kondansatörden,  eskisi kadar canlı yanmasa da yine mavi yanıyor ;)    Mavi yansında  buzerden falan geçtim artık en sonunda.   

555 li devre denedim bundan önce, hatta tam forumun güncelleme sırasına denk geldi mesaj güme gitmişti. O devrede de (555li olan) yine röle kullandım,  enerjiyi verir vermez, röle kontaklarını çekiyor, ne kadar butona bassam da geri bırakmıyordu. Bir sürü sitede, youtubede çalıştığını teyit ettim, ama bende çalışmadı meret.

seron

O devreyi ilk defa görüyorum. Boş bir zamanda şunlara bir bakabilir misin?

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 28 Şubat 2021, 12:23:34O devreyi ilk defa görüyorum. Boş bir zamanda şunlara bir bakabilir misin?

Bunlar tekli dokunmatik seron. Birde devreleri ledli yaparsan çalışıyor. İşin içine röle girince iş değişiyor. Bak örnekler aşağıda. Genelde hep aynı tip devreler, ara ara elemanların değerleri değişiyor.

seron

Anlıyorum.
Abi iş zor. Bence mosfetli devreyi editlemek lazım. Bence olur ama, nasıl olur bilemiyorum.
Eğer bakmamışsan şunu da bir incele. İlk devre ile prensipleri aynı ama yapı olarak farklı:
http://danyk.cz/zap-vyp_en.html

mustafaaxu

kusura bakmayın arkadaşlar
bir müddet önce formda osman kardeşin on-off buton ihtiycını giderecek seron kardeşimle geliştirdiğimiz on-off buton linkini yönlendirdim fakat sonra foruma girememiştim.
dün foruma girdim gelişmeleri okudum yardımcı olamadığım için bayaa üzüldüm
osman kardeş lamba yerne role kullanmak tabiki mümkün

Fakat devre tasarlanırken direnç ve C değeri lamba yanıkken ve sönükken iki konumdada voltaj  C kondansatörün dolması ve boşalması için gereken direnç degerleridir
Siz role taktığınızda bu değerler değişeceği için devre saçmalayabilir.
Devreyi roleli olarak yeniden derledim
Aynı devre üzernde role değişikliği yaptım 12v 7A role kullandım (role Ups den çıkma)
çalışma mantığı  lambalı ile aynı
C üzerinde biriken bc337 transistörü iletime ve kesime götürecek voltajı saglayan direnç ve kondansatörün değerlerini değiştirelim
C kondansatörü 16v 10mf değişti
bc337 iletimde iken C nin boşaşması içinde  22k eklendi
Rolenin çıkışına 12v 200ma lik lamba bağlı tabi siz istediğinizi bağlayabileceksiniz

Devrede rolede oluşacak ters voltajın mosfeti bozmaması için kullanan diyot burada kullanılmadı
9540 mosfet iç koruma diyodu bulunmaktadır
teknik olarak diyot kullanmak gerekir bazı mosfetlerin içinde diyodu var
bazı rolelerin ters voltajı yüksek olabiliyor  mosfeti korumak için kullanılabilir
şimdiden kolay gelsin
mustafaaxu
ta5ek

kolay gelsin,

07 Osman

Sayın @mustafaaxu  teşekkür ederim. Artık en sonunda manuel bir anahtar koyacaktım bir yerlere.  Devreyi yapmıştım zaten hazırdı,  şimdi gerekli değişiklikleri yapıp sonucu buradan yazarım.

Bu arada ben IRF9540 bulamadığım için yakın değerlerde IRF9530N kullandım sorun olur mu?  IRF9530N'de de koruma diyotu görünüyor ama şekli sanki zener diyoda benziyor,  sizin devredeki IRF9540'ın koruma diyodu normal diyoda benziyor.

ırf9530n.jpg

mustafaaxu

osman kardes sanırım 9530 olur koruma diyodu aslında kullanmakta farda var ben kullanmıyorum
sonucu bekliyoruz kolay gelsin

07 Osman

Dün itibariyle devrede gerekli değişikliği yaptım, çalışıyor. Bir sorun çıkmadı. Şimdi devreyi teybin içine monte ederek tam yerinde çalıştırma işi kaldı. Onu da  test edince sonucu tekrardan yazacağım buraya.

Tekrar teşekkür ederim sayın @mustafaaxu .

seron

Osman abi tebrik ederim.
@mustafaaxu 'ya da teşekkürler. Arşive bir devre daha atmış olduk.

07 Osman

Arkadaşlar, teybi araca geri  taktım. Yaptığımız devre gayet stabil çalışıyor, yapmak isteyenler gönül rahatlığı ile yapabilir. Tekrardan, yardımlarını  esirgemeyen  @mustafaaxu@Adnancoskun  ve @seron   çok teşekkür ederim hepinize.

seron

Çok sağol Osman abi, güle güle kullan.
Madem devre denendi çalışıyor ben de kiCAD ortamında PCBye aktarıp arşivleyeyim.
 ::ok

AX

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 04 Mart 2021, 00:45:38kusura bakmayın arkadaşlar
bir müddet önce formda osman kardeşin on-off buton ihtiycını giderecek seron kardeşimle geliştirdiğimiz on-off buton linkini yönlendirdim fakat sonra foruma girememiştim.
dün foruma girdim gelişmeleri okudum yardımcı olamadığım için bayaa üzüldüm
osman kardeş lamba yerne role kullanmak tabiki mümkün

Fakat devre tasarlanırken direnç ve C değeri lamba yanıkken ve sönükken iki konumdada voltaj  C kondansatörün dolması ve boşalması için gereken direnç degerleridir
Siz role taktığınızda bu değerler değişeceği için devre saçmalayabilir.
Devreyi roleli olarak yeniden derledim
Aynı devre üzernde role değişikliği yaptım 12v 7A role kullandım (role Ups den çıkma)
çalışma mantığı  lambalı ile aynı
C üzerinde biriken bc337 transistörü iletime ve kesime götürecek voltajı saglayan direnç ve kondansatörün değerlerini değiştirelim
C kondansatörü 16v 10mf değişti
bc337 iletimde iken C nin boşaşması içinde  22k eklendi
Rolenin çıkışına 12v 200ma lik lamba bağlı tabi siz istediğinizi bağlayabileceksiniz

Devrede rolede oluşacak ters voltajın mosfeti bozmaması için kullanan diyot burada kullanılmadı
9540 mosfet iç koruma diyodu bulunmaktadır
teknik olarak diyot kullanmak gerekir bazı mosfetlerin içinde diyodu var
bazı rolelerin ters voltajı yüksek olabiliyor  mosfeti korumak için kullanılabilir
şimdiden kolay gelsin
mustafaaxu
ta5ek

kolay gelsin,

Üstadım şemadaki rölenin yük gerilimini gene mosfet transistör karşılıyor eminim yükü röle ile beslemek istedin zaten yazdığın notların bu yönde sanırım uygulamalarında doğrusunu yapmışsındır şama çizerken gözden kaçırmış olabilirsin. Rölenin müşterek kontak ucu direkt 12 Volt girişine bağlamalısınız yani IRF9540 ın SOURCE pinine bağlanmalı size zahmet şemayı düzeltiniz. Kolay gelsin.

AX

şemada düzeltmeyi yaptım ve paylaşıyorum.

07 Osman

Ama aslında devrenin ilk hali zaten direk 21 wattlık bir lambayı yakabilme yetisine sahip olduğundan  rölenin 21 wattlık bir lambanın çekeceği akım/enerji yi çekeceğini sanmıyorum.

Benim bağlantı biraz daha farklı, ama uyarınız için yine de teşekkür ederim. Tabii ki mantıklı olan beslenecek yükün kaynağı direk beslemeden alınmalı.

Benim bağlantı bu şekilde.

seron

@AX
Uyarıyı yaptığınız iyi oldu hocam ben de devreye bakamamıştım. Mustafa abinin dikkatinden kaçmıştır. Yarın çizimini yapıp arşivlicem. Sana özelden bir link atıyorum mesajımı görürsen giriş yap.

seron

Alın bakım:
2021-03-12 02 42 44.png
2021-03-12 02 39 14.png

Çoklu pdfler ekte. Bir yanlışlık var mı diye mutlaka bakın detaylı inceleme fırsatım olmadı.

Son not: Kartın en sonundaki yeşil dikdörtgen alandan kesip kartı küçültebilirsiniz mosfeti dik de koysanız olur.

MOSFETLİ ON-OFF-2.zip

mustafaaxu

şemada düzeltmeyi yaptım ve paylaşıyorum.

sayın AX çok teşekkür ederim doğrusu bu aceleyle çizerken yanlışlık olmuş
aslında role kullanırken  roleyi sürmek içinde 9540 gerek yok fuzuli masraf olur
onun yerine 100 ma akıtacak bir transistör konabilir o zamanda devrede bazı değişiklikler olacaktır ama tasarım aynı kalacak
transistör ile sürmek güzel bir fikir oluşturdu devreyi yeniden derleyeceğim olumlu olursa paylaşırım
kolay gelsin
TA5EK

07 Osman

Transistörlü evet daha  basit olur,  bekliyoruz. Koyarız arşivimize.

seron

Abi yapıştır gelsin. Merakla bekliyorum.

Alternatif olarak ben de bir-iki transistörlü birşeyler çizmiştim ama denemedim. Denenmişse dadından yinmez.

TİKAT:
Çizdiğim PCB'de 1uF--> 10uF olacak, etiketi düzenlemeyi unutmuşum.

AX

Mustafaaxu üstadım, kesinlikle haklısınız ama bir ara düşük akımlı bir N kanal MosFet transistöre ihtiyacım oldu emin olun buluğum uygun transistörlerin hepsi IRFZ44 ten daha pahalıydı. Eğer MosFet yerine normal bir PNP transistör kullanmak isterseniz devrede ciddi değişiklik yapılması gerekir zira 12V.u anahtarlayan PNP transistörün bazından akan gerilim hem PNP transistörün hem de BC337 nin yanmasına neden olacaktır. Ayrıca tavsiyem 10uf kondansatöre paralel 22k direnci kullanma çünkü 2k2+100k üzerinden şarj olan 10uf kondansatör butona basıldığında BC337 yi sürecek gate gerlimi - ye çekilen P-Mosfet iletime geçecek 10k üzerinden sürülmeye devam edilen BC337 iletimde kalarak deve Latch olacatır ama bu arada iletimde olan BC337 10mf 100k üzerinden deşarj yapacak tekrar butona basıldığında deşarj olmuş kondansatör 10k üzernden akan + gerilim eksiye çekilerek BC337 yi kesime götürecek böylece devre off durumuna geçecektir, kısaca her butona basıldığında devre aç-kapat yapacaktır. Kondansatörün değeri devrenin butona basma hızına duyarlılığını etkileyecektir.

mustafaaxu

Selam sevgili dostlar
bu on-off devre şeması  basit gihi görünsede baya uğraştırdı her yeni kullanım şekli şemada yeni değişiklikler gerektiriyor
Ama farklı şekillerde dizayn edilsede temelde role yada mosfetli yapıldığında az malzeme basitlik ve bulunur olası gerekir

Devreden mosfeti çıkardık mosfetin karakteristik değerleri yakalamak için onun yerine bc308 ve bc338 kullandık bu ikili tetiklendiğimde birbirlerini iletimde tutarak rolenin çekili kalmasını sağlıyorlar.
Set ve Reset Bölümünde ise ufak bir değişikli yapıldı
SET  C= 100k ve 1k üzerinden sarj  RESET ise  bc337 ve 1 k üzerinden deşarz olmakta
Bc338 ve bc 308 ikilisi (+) polarma ile SET ( –) ile  RESET  olmakta
C şarzlı ise (+) boş ise (-) polarma konumundadır.
C nin konumunu değiştiren q2 bc337 yapmakta onun pozisyonunuda bc308 kontrol etmektedir.
Kısaca.
(SET) Butona bastığımızda iletime geçen Q3 roleyi çeker Q1 iletime sokar Q1 de Q3 iletimde tutar
(RESET ) Q2 1k üzerinden C yi boşaltır Butona bastığımızda Q3reset olur role bıralır.
Not;
q2 ve q3 bc547 değiştirdim role 30 sn içinde kendiliğinen set oluyor. ???
C büyüdügünde buton basma süresi uzuyor  uygun C= 47 mf-100mf
Geliştirme;
Smd malzelerle devre küçültülebilir.
Farklı rolelerde sonuç test edilmedi.
Buton basma süresi 1,5 sn 2 sn ideal  çabuk basmada sapıtır.
Buton uzun kablo ile test edilmedi.

Umarım işinize yarar Şimdiden kolay gelsin
Mustafaaxu
TA5EK

mustafaaxu

ek dosya
bir müddet sonra resim yükleme sitesi resimleri siliyorlar konu anlamını yitiriyor buraya yükiersek daima kalacaktır konuda anlamsızlaşmamış olur 

Yusuf usta

Konu hakkındaki çalışmalarınız güzel, ben de yıllarca süren denemelerden sonra stabil çalışan bir devrenin resmini ekliyorum. bu devreden önce sizin devreleriniz ve benzerlerini çok yaptım. değişik dezevantajları vardı, yük akımı ve oluşan parazitlerde istenmeyen röle pozisyonu değişimleri, emk nedeni ile devrenin kafasına göre değişimler yapması, buton için kablo uzatılmsı durumunda işlevini yitirmesini vs vs pek çok sorunlar oluşuyordu.

Eklediğim resimde 4017 ile yapılan bir devre var. bu devre de oldukça basit olmasına rağmen bu haline pek çok denemeler yapılarak geldi. Arabalarda güvenle kullanılabilen bu devre her türlü motorda denendi. Koltuk motoru, beyin tetikleme, ayna motoru gibi. bunu da deneyebilirsiniz. Eksi ile değil de artı ile tetiklensin isteyenler için ilave bir 2n3904 transitör eklenen pcb şeması da resim olarak ekte.

tabii, bu devrede röle var, onu ekleyeyim, motor dönerken butona basıldığında yön değiştiriyor. motor için tasarlandı.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Mart 2021, 10:31:11Konu hakkındaki çalışmalarınız güzel, ben de yıllarca süren denemelerden sonra stabil çalışan bir devrenin resmini ekliyorum. bu devreden önce sizin devreleriniz ve benzerlerini çok yaptım. değişik dezevantajları vardı, yük akımı ve oluşan parazitlerde istenmeyen röle pozisyonu değişimleri, emk nedeni ile devrenin kafasına göre değişimler yapması, buton için kablo uzatılmsı durumunda işlevini yitirmesini vs vs pek çok sorunlar oluşuyordu.

Eklediğim resimde 4017 ile yapılan bir devre var. bu devre de oldukça basit olmasına rağmen bu haline pek çok denemeler yapılarak geldi. Arabalarda güvenle kullanılabilen bu devre her türlü motorda denendi. Koltuk motoru, beyin tetikleme, ayna motoru gibi. bunu da deneyebilirsiniz. Eksi ile değil de artı ile tetiklensin isteyenler için ilave bir 2n3904 transitör eklenen pcb şeması da resim olarak ekte.

çok teşekkür ederim yusuf usta bu konu basit gibi görünsede dediğiniz gibi uygulamada sıkıntılar çıkmakta uzun testlerin sonucunda yaptığınız devrenin sorunsuz çalışması gayet güzel olmuş elinize sağlık

Bunu Seron kardeşimiz kesinlikle sevecektir..
on-off konusu aslında değişik şekillerde yapılabiliyor hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları var
en basite indirgenmiş hali bir buton ve pic12f675  ile yapılabiliyor
her basıldığında konum değiştiren 12f675 yazılım ila mükemmel kararlılıkta çalışmakta

12f675 için asm kodunu yazdım pici proğramlayıp deney setinde son kontrolleri yaptıktan sonra forma ASM kodunu ve HEX kodunu ekleyeceğim 
yapacaklar için sıkıntılı olan kısım  hex kodunu pic 12f675 içine atmak sonrası kolay
kolay gelsin
ta5ek

seron

Seron bunu sevdi ::ok
Ama programlama dedin işi bozdun be hacı abi :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın