pcbway
avatar_seron

12V Akü Koruyucu - 2

Başlatan seron, 16 Kasım 2020, 21:29:39

seron

16 Kasım 2020, 21:29:39 Son düzenlenme: 16 Kasım 2020, 21:30:22 seron
İlgili bir başka konuda daha gelişmişi var:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8922.0.html

I took this circuit from Colin Mitchell's 101-200 Transistor Circuits Book from Talkingelectronics.com. Thanks so much Colin.

[attach type=image]14718[/attach]

10Volta eriştiğinde kesiyormuş. Ben olsam zeneri acık böyüdürdüm.

GERBER de paylaşıyorum. Resimlere bakın, beğenirseniz indirin.

[attach type=image]14720[/attach]
[attach type=image]14722[/attach]

stk4221

Şimdi farlar açık kaldı. Akü 11volt altına düştü. Yükü kesti. Araç tekrar çalıştirmak istenildiğinde rölenin harici cektirilmesi  lazım. Bunun için bypass butonu eklenilse fevkaladenin fevkinde olur. Sonrasında akünün 11 volt altına düştüğünü gösteren bir flash LED.
   İşin can alıcı kısmı akü demeraja binin ce devre aç kapa yaparmi yani kararsız kalırmi.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

17 Kasım 2020, 17:25:31 #2 Son düzenlenme: 17 Kasım 2020, 19:41:40 seron
Alıntı yapılan: stk4221 - 17 Kasım 2020, 09:58:19Şimdi farlar açık kaldı. Akü 11volt altına düştü. Yükü kesti. Araç tekrar çalıştirmak istenildiğinde rölenin harici cektirilmesi  lazım. Bunun için bypass butonu eklenilse fevkaladenin fevkinde olur. Sonrasında akünün 11 volt altına düştüğünü gösteren bir flash LED.
   İşin can alıcı kısmı akü demeraja binin ce devre aç kapa yaparmi yani kararsız kalırmi.
Bu devredeki rölenin kontak akımı, marş dinamosunun yükünü kaldıramaz. Dolayısıyla bu devre bir otomobilde kullanılmasa daha iyi olur. Kullanılsa bile tüm tesisatı değil de aküyü bitirme olasılığı olan diğer sistemleri kesmelidir. Far olayı için doğrudan farı değil, far rölesini susturmalıdır. Öyle olur. Akü devredeki zenere göre minimum sınıra erişirse o otomobil biraz zor çalışır. Bir zaman önce tofaş doğanımız vardı. 12Voltun altında zor çalışıyordu. Eniştemin ibiza'sı ise 5-6 yıllık akü ile bana mısın demiyordu ve hiçbir zaman çalışmazlık etmedi... Şu anda onu sattılar hibrit kullanıyorlar.

EDİT:
Ha unutmadan eklemem lazım. Dikkat etmediyseniz söyleyeyim PCB şeması devre şemasının birebir aynısı değil. Devre şemasında röle kontakları bağımsız gözükmektedir. PCB'de ise gereksiz giriş çıkış olmasın diye röle dilini (+) ile birleştirmişim görüyorsunuz. Ayrıca yazar, röleye seri bağlı dirençten bahsediyor. Bu direnci de varsayımsal olarak 33R - 1/2 yaptım. İlk çizimde o direnci unutmuşum. Sonradan da büyük wattlı sığdıramadım. Kapasitör orada göründüğünden fiziksel olarak daha küçük temin edilirse, büyük watajlı direnç takın. Doğru voltajda kesime gitmesini sağlamak için zenerle de oynayabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz rölenin bobin direnci devre kararlılığında ufak sıkıntılara neden olabilir. 12V röleler 90mA çekiyor diye aklımda kalmış.

Yapın işte bişeyler...

Neticede devrenin yukarıdaki hali basit uygulamalar için. Ama öneriler hiç fena değil. Şayet geliştirilirse işe yarayacak sonuçlar elde edilebilir. Ben burda sadece devre şemasını uygulamak istedim.

seron

19 Aralık 2020, 00:45:03 #3 Son düzenlenme: 19 Aralık 2020, 00:48:14 seron
@stk4221 selamü alüküm.

Akü-pil şarj kategorisinde gezerken tavsiyelerini salim kafayla tekrar gözden geçirdim.
Evet haklısın. Devre alabildiğine basit olduğu için daha işlevli kılabilmek güzel olurdu. Bu nedenle iletini bir not defterine kopyalayıp üzerinde düşüne düşüne devreyi bir daha editledim.

"Şimdi farlar açık kaldı. Akü 11volt altına düştü. Yükü kesti. Araç tekrar çalıştirmak istenildiğinde rölenin harici cektirilmesi lazım."

Aslında hayır çektirilmesi lazım değil. Akü bitince hele ki 11V altına düşerse marş basmamaslısın. Ayrıca akü seviyesi normalleştiğinde devre kendi kendine açıyor zaten(yazarın notunu oku). Ama bir önceki mesajımda bahsettiğim IBIZA araba gibi 7-8 yıllık aküyle bir basmada çalışan bir araban ya da motorun varsa... (devamını oku)

"Bunun için bypass butonu eklenilse fevkaladenin fevkinde olur. "

Demişsin, hayhay devreye onu da ekledim... Yalnız vidalı terminal tarafına değil de, kartın sol tarafını düzenleyip, pin connector ekleyerek.

Bir de,

"Sonrasında akünün 11 volt altına düştüğünü gösteren bir flash LED."

Buyurmuşsun, hay hay, onu da ekledim. Ekledim derken, T-Blok konnektördeki NC vidasını LED olarak adlandırdım.

Devrenin resimlerini, yaptığım değişikliği kırmızı işaretlerle gösteren açık şemayı, ve gerber formatında düzenlenmiş çıktıyı paylaşıyorum.

Son olarak,
"İşin can alıcı kısmı akü demeraja binin ce devre aç kapa yaparmi yani kararsız kalırmi."
Demerajda röle kararsız kalırsa 33R'yi 22 ya da olmadı 10R yap.
Bu demeraj olayına fazla kafayı takmışsın. Anladığım kadarıyla baya ciddi bir işle uğraşıyorsun. Elindeki motorun -varsa sürücüsü ile beraber- demerajda kaç A çektiğini biliyorsan, bunu devredeki kontak akımları ile karşılaştırırsın. Önceki mesajda da belirtmiştim. Şayet ağır bir yük süreceksen, bu devre doğrudan o yükü sürmemeli, mümkünse daha sağlam bir anahtarlama elemanını, ne bileyim kontaktörü falan tetiklemelidir. Şimdiki arabalar hep elektronik. Bu devre bir arabaya uyar mı uyarsa nasıl uyar; servis bu devreyi görürse garantili arabanın garantisini bitirir mi bilmiyorum. Ayrıca PCB'deki yollar çok ince (en kalın yol 2mm) sana bunun aynısının daha güçlüsü lazımsa daha iyisini de çizerim ;)

[attach type=image]14923[/attach]

Resimde pin konnektör, zener uçlarını kısadevre ederek, eğer devre kapalı ise 11V dolaylarında açtırmanı sağlar. Ama yazarın yazıda bahsettiği duruma dikkat et; bence bu buton biraz gereksiz olabilir.

[attach type=image]14925[/attach]

[attach type=image]14927[/attach]

Ben kaçar...

stk4221

Aleyküm selam gardaş.
İnce nüanslar ile devreleri daha teknik yapalım diye devamlı öneride bulunuyorum çok birşey bildiğimden değil sadece ihtimaller ile degerlendiriyorum. Devre güzel oldu. Eline sağlık yine diyorum şu programlama işine gir kafa yor. Mutfaktan daha güzel şeyler çıkar eminim.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Programlama...
Yine programlama.
Yine çıktı karşıma.
Sen tavsiye ettin,
Gevv tavsiye etti,
Yusuf Usta tavsiye etti.

Diğer forumlardan tavsiye ettiler...
Bu kadar kişi tavsiye ediyorsa eğer,
Bir bildikleri vardır, bilmiyorumdur meğer.
Damlaya damlaya göl olur,
Dağdan kestim kereste...

Lan!.. Olmadı galiba :D

* * *

Bir yığın şey yazdım ama sildim. Muhabbet pek sevilmiyor forumda. Ben de ilk cümlemi şiire dönüştürdüm :)

stk4221

Yılların verdiği samimiyet üzere yazıyorum
Kumda kürekle oynarken sana aksakallı dede içi şekilli kova veriyor. Al diyor bununla kale yaparsın.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

21 Aralık 2020, 09:04:43 #7 Son düzenlenme: 21 Aralık 2020, 09:05:30 seron
Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Aralık 2020, 08:16:15Yılların verdiği samimiyet üzere yazıyorum
Kumda kürekle oynarken sana aksakallı dede içi şekilli kova veriyor. Al diyor bununla kale yaparsın.
Açıkçası ben de şu dakikaya kadar arduino videoları izliyordum. Sabahı ettik yine. Şunu söyleyeyim hiç hoşlanmadım arduinodan. Gereğinden fazla karışık. O işaretler kodlar falan. Hangi birini aklımda tutucam? İkincisi yapılacak herşey yapılmış zaten. Bana yapacak birşey kalmamış. Yani ben bunu gördüm. Üçüncüsü açıkkaynak olması benim işime gelmedi. PIC'deki gibi yazdığım kodu kilitlemek izlerim ki, ticari amaç güdebileyim... Kullanılan ekranlara takıldım bir de. Yapılan projelerde kullanılan ekranlar içler acısı. Hiçbir estetik yok. Zamanında kim tasarlamışsa çok beter tasarlamış, yaptığın projeye yakışmıyor. Nokia 5110 da dahil. Ne bileyim. Biraz daha izlicem yarın. Olmazsa ucundan tutup bir yerden başlayabilirim iyi gaz verdin :)

stk4221

Seron çok basit. LED yak söndür ile basla hello world ile ekrana yazdır. 3ay sonra strosferden GPRS sinyali nasıl alabilirim diye sorular gelir.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur