Basit Defibrilatör Devresi (Deneme)

Başlatan seron, 12 Kasım 2020, 04:37:04

seron

Bu dəfə sizə bu məqaləni Azərbaycanın qələbəsi şərəfinə Azərbaycan ləhcəsində söyləyirəm. Bu maşın, avtomobillərdə saxlanılması və lazım olduqda xəstəyə müdaxilə etməsi üçün hazırlanmış bir defibrilator cihazıdır. Cihazı men dizayn etdim. Buna görə cihaza etibar etməyin. :D

[attach type=image]14661[/attach]

Cihazı başa düşmək son dərəcə sadədir. Avtomobil siqaret çakmağı və ya iki qələm batareyası ilə işləyir. Cihazın strukturunda bir gərginlik artırıcı dövrəsi var. Bu dövrə, xəstənin sinəsinə ehtiyac duyulduqda tətbiq edilməsi üçün yüksək gərginlikli bir kondansatör yükləyir. Yüklənmiş yüksək elektrik cərəyanı (bəlkə də) ürəyin yenidən işləməsinə kömək edə bilər. Bir həkim və ya bir sürücü üçün bu cihazın avtomobillərində olması faydalı ola bilər. İmkanlarının ümumiyyətlə olmadığı yolda infarkt keçirmiş bir xəstə üçün ilk müdaxilədə vacib ola bilər.

Bu dövrənin quruluşunda istifadə etdiyim "joule thief" dövrəsi, əsasən 60-cı illərdən bəri kameraların flaş dövrələrində istifadə olunurdu. Bu səbəbdən dövrənin iş məntiqi həqiqətən doğrudur. Ancaq şəxsən istədiyim gərginliyi yarada biləcəyinə şübhə edirəm. Çünki joule thief dövrəsindəki transformatorun nə qədər gərginlik istehsal edəcəyini bilmirəm. Yaradılan gərginliklə doldurulacaq kondansatörün gərginliyini idarə etmək üçün bir idarəetmə(kontrol) dövrəsi də var. Çıxışda cihazın hazır olduğunu göstərən bir "ready" işıq var. Devredeki bir çox dəyəri dəyişdirərək daha dəqiqləşdirilə bilər.

Menim həyatım komediyadır. Dua et ki, yazılarımı Holland dilində yazmıram. Holland dilində yazsaydım, düşdüyünüz xaosu düşünün. :)

İnşallah sabah bu dövrə aid elektron lövhəni kompüterdə yaradıb paylaşacağam. Yüksəldə bilməsəm, sonradan da yarada bilərəm.

İşiniz xeyr.

seron

Orjinali:

Bu defaki yazımı size Azerbaycan'ın zaferi şerefine Azerbaycan lehçesi ile anlatıyorum. Bu makine, otomobillerde bulundurularak gerekli olduğunda hastaya müdahale edebilmek amacıyla tasarlanmış bir defibrilatör cihazıdır. Cihazı ben tasarladım. O yüzden cihaza güvenmeyin.  :D

Cihaz, son derece anlaşılması basit bir yapıya sahiptir. Otomobil çakmaklığından alınan 12V'den veya iki adet kalem pilden güç alır.

Cihazın yapısında voltaj yükseltici devresi bulunmaktadır. Bu devre, gerektiğinde hastanın göğsüne uygulanmak üzere bir yüksek voltajlı kapasitörü şarj etmektedir. Yüklenen yüksek elekrik akımı, kalbin tekrar çalışmasına (belki de) yardımcı olabilir. Bir doktorun ya da bir sürücünün bu cihazı arabasında bulundurması faydalı olabilir. İmkanların hiç bulunmadığı bir yerde, yolda kalp krizi geçirmiş bir hastaya ilk müdahalede önemli olabilir.

Bu devrenin yapısında faydalandığım"joule thief" devresi, temel olarak, 60'lı yıllardan beri fotoğraf makinelerinin flaş devrelerinde zaten kullanılıyordu. Dolayısıyla devrenin çalışma mantığı aslında doğrudur. Ancak, istenen voltajı üretebileceğinden şahsen kuşkuluyum. Çünkü joule thief devresindeki transformatörün ne kadar gerilim üreteceğini bilemiyorum. Üretilen gerilim ile şarj olacak kapasitörün voltajını kontrol altında tutmak amacıyla bir adet de kontrol devresi bulunmaktadır. Çıkışta ise cihazın hazır olduğunu bildiren "ready" ışığı bulunur. Devredeki birçok değer değiştirilerek daha doğru hale getirilebilir.

Benim hayatım gırgır. Dua edin Felemenkçe olarak sunmadım. Bir de Felemenkçe olarak sunsaydım içine düşeceğiniz kaosu bir düşünün.

İnşallah yarına devrenin PCB'sini de bilgisayarda oluşturup paylaşacağım. Yetiştiremezsem, sonra da oluşturabilirim.

İyi çalışmalar.

seron

Tekrar merhaba.

Devrenin PCB'sini çizmedim. Ama üzerinde bazı değişiklikler yaptım.
[attach type=image]14677[/attach]
Biraz daha mantıklı oldu sanırım bilemiyorum. yapmadan bilinemez.

BU DEVRE SADECE TEORİDİR. YAPIP UYGULAMAYIN. SADECE KONUNUN TEMEL PRENSİBİNİ ANLAMAK AMACIYLA TEORİK ÇİZİMDİR.

BU DEVRE İLE ŞAKA YAPILMAZ! BU BAŞLIK ALTINDA PAYLAŞILAN DEVRELER SAĞLIKLI İNSANI ÖLDÜRÜR!

Devam ediyoruz. Yav o kadar uğraşmaya gerek var mıydı diyebilirsiniz. Defibrilatörün temel olarak, kalbi durmuş bir hastanın, yeniden kalbini çalıştırabilmek amacıyla, 200 ila 350 jül kadar yük vermek şeklinde düşünürsek, gerek yukarıdaki devrenin, gerekse birazdan paylaşacağım devrenin temel mantığı aslında budur. Fakat yine de yukarıdaki uyarıda bahsettiğim gibi devrenin hiçbir şekilde tıbbi uygulanabilirliği yoktur; ta ki uygulanıp sonucu görene kadar...

İkinci devre ise internette görmeye alışık olduğumuz en az parça ile inverter devresinden yola çıkılarak yapılmıştır.

[attach type=image]14679[/attach]

Devrede hiçbir şeye değer vermedim. Çünkü dediğim gibi herşeyin dikkatle hesaplanarak yapılması gereklidir. Devre, oto çakmaklığından alından 12V ile trafoyu sürer. Trafonun çıkışından istenen aralıkta gerilim alınabilmesi için bir gerilim bölücü yer alır. Gerilim bölücü diyot vasıtasıyla kapasitörü yükler. İstenirse greartz köprüsü de kurulabilir. Kapasitör gerilimi yeterli seviyeye eriştiğinde seri zenere bağlı "READY!" ışığı yanar. Doktor, şok padlerini hastanın göğsüne tatbik eder. Arada ise hafif bir dalgalanmaya neden olacak bir seri bobin yer almaktadır.

Olay bu kadar agalar diyorum ve konuyu daha iyi açıklayan bir pdf ekleyerek kapatıyorum...

Diyecektim, dosya boyutu 2MB sınırını aştı. Niye düşünemediysem... Alın alın  ;D
http://file.atuder.org.tr/_atuder.org/fileUpload/uzhiTj8dQDyu.pdf

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın