Tecrübeli Elektronikçiler Bakabilir misiniz?

Başlatan seron, 11 Kasım 2020, 00:36:22

seron

Özür dilerim, konuyu özetleyecek başlık bulamadım.

Son zamanlarda çok dandik ve pek gereksiz şeyler paylaşıyorum farkındayım. Çünkü konu bulamıyorum. Açıkçası elimde çizilmeyi bekleyen ilginç bir sürü öğrenci projeleri arşivi var; ancak çoğu zaman kararsızlığa düşüyorum ya da bazen çizmeye üşeniyorum.

Burada amacım, insanların ilgisini en çok çekebilecek şeylerin PCB'lerini çizip paylaşmak. Şu an için bir maddi beklentim yok. Amacım sadece paylaşmak. Ki insanlar internette ele avuca gelir şeyler bulabilsin, indirebilsinler. İkincisi de uzun süredir ölmekte olan forum kültürünü ayakta tutmaya çalışmak. Dikkat ettim, EDA (bilgisayar destekli elektronik çizim yazılımı) öğrenip burada birşeyler paylaştığım geçen seneden beridir forumda ufak da olsa bir hareketlilik oldu. Ziyaretçi sayılarında az da olsa artış var. Bunu ister istemez kendi çabama da bağlıyorum. Yoksa yanılıyor muyum :du: Etkiledim etkiledim hadi bi onluk çalışır :)

Değerli arkadaşlar,

Elektronik konusunda insanların en çok ilgisine çeken ürünler lazım bana. İnternette yaptığım hiçbir araştırma tutarlı sonuçlar vermiyor; daha doğrusu hiçbir sonuca erişemiyorum. Mesela bana grafik gibi birşey lazım. En çok güç kaynakları ilgi çekiyor. Veya en çok amfi arıyor insanlar gibi... Bir liste gibi birşey ya da bir grafiğe ihtiyacım var. Veya da düşüncelerinize. Bu ihtiyaç/ilgi hiyerarşisine bloglardan indirilen dosya sayısı ile belirleyemiyorsun. Zaten tek tek değerlendirmek mümkün değil. Ben de size sorayım dedim, müşteri olsaydınız hangi ürünlerden kit olarak, ya da tamamlanmış ürün olarak almak isterdiniz? Çinden ya da yurtiçi sitelerinden en çok nelere ihtiyacınız oluyor ya da elektronik tecrübeniz, insanların genellikle hangi ürünlere ihtiyaçları olduğunu gösteriyor?

Çizimi yapılacak tutarlı devreler var mı? Bu devrelerin linklerine erişilebiliyor mu? Bizzat denediğiniz devreler var mı?

Çizeceğim hemen her devreyi burada da paylaşacağım ve isteyen kişisel olarak yapsın, isteyen arşive atsın, isteyen üretip satsın istiyorum. Kim bilir? Birgün gün gelir devran döner, ben de yapar satarım...

Düşüncelerinizi merak ediyorum.

İyi çalışmalar.

seron

Allah kahretsin!.. >:(
Bu nedir biliyor musunuz?
https://www.walmart.ca/en/ip/Rechargeable-LED-Shoulder-Light-Red-and-Blue-Strobe-Shoulder-Clip-Type-Warning-Lamp-Patrol-Safety-Signal-Light/PRD6DLGGJ44QIE9

Bu, 2012 yılında güvenlik görevlisi olarak işe başladığımda aklıma gelen bir şeydir. Bunu güvenlik görevlisinin omuzlarına apolet olarak takarsın. Çok parlak değildir. Hafif hafif polis ışığı şeklinde kırmızı-mavi çakarak "güvenlik geliyor" mesajı verir.

Ve ben yapamadan bir başkası yapmakla kalmayıp, bir de satıyor!

seron

Anladım teşekkürler. :D

Peki mesela sadece benim uğraşabileceğim birşeyler önerebilir misiniz?

gevv

Merhaba,

Kesin bir şey söylenemez ama tüketici odaklı olanlar her zaman popülerdir  bana göre "led, ses, güç"  özellikle  led uygulamaları hem elektronik ile ilgilenen hemde otomotiv, hediyelik eşya vb. bir çok alanda oldukca ilgi görüyor diğerleri kısmen geri planda

elektroniğe yeni başladığım zamanlarda  ses, güç derdim :)

seron

Alıntı yapılan: gevv - 11 Kasım 2020, 21:38:25Merhaba,

Kesin bir şey söylenemez ama tüketici odaklı olanlar her zaman popülerdir  bana göre led, ses, güç   özellikle  led uygulamaları hem elektronik ile ilgilenen hemde otomotiv, hediyelik eşya vb. bir çok alanda oldukca ilgi görüyor
LED derken nasıl bir LED?

gevv

led aydınlatma  iç, dış, efekt vb.

mesela "Araba Kapı Açma Uyarı Işığı"  diye bir ürün var bir arkadaşın arabasında gördüm bir kaç kişi daha vardı herkes sipariş verdi :)   minik bir şey her arabaya oluyor  mıknatıs ile aktif oluyor  sanayi usta derdi yok herkes çok beğendi 

seron

Daha önce oto yedek parçacının yanında çalışmıştım. Açıkçası oto yedek parça işinde iyi para vardı o yıllarda. Aslında ben de düşünmüyor değilim. Ama arabalardan hiç anlamıyorum. Arabalar için özel kitler geliştirmek lazım. Dediğin gibi sesçiler de çok var ama amfi işi çok zor. Güç kaynağı desen yığınla var. Ben yine de biraz araştırmaya devam edeyim.

Diğer arkadaşlar da yazabilirler.

gevv

araştır ama  led hep önde araba piyasasını biliyorsun zaten birde bunun dekorasyon veya direkt aydınlatma olayı var 

son kullanıcı odaklımı yoksa elektronikci odaklı projeler mi yapmak istiyorsun bunu netleştirelim 

seron

Alıntı yapılan: gevv - 11 Kasım 2020, 22:06:42araştır ama  led hep önde araba piyasasını biliyorsun zaten birde bunun dekorasyon veya direkt aydınlatma olayı var 

son kullanıcı odaklımı yoksa elektronikci odaklı projeler mi yapmak istiyorsun bunu netleştirelim 
Aslına bakarsan ben ne yapacağımı bilmiyorum. Arayış içersindeyim.
Dişçilerin hastanın çürük dişine değdirip sinir açıkta mı diye kontrol ettiği bir devre var adını bilmiyorum yeri geliyor ondan yapasım geliyor, yeri geliyor oto yedek parçacılarda satılmak üzere "akü performans iyileştirici" gibi göz boyayıcı bitmiş kutulu ürünler yapmak istiyorum, yeri geliyor canımdan bezip herşeyden vazgeçiyorum.
Yani bana sorarsan net bir yanıt alamazsın. Otomotiv piyasası muazzam iş yapıyor. Ama müşterinin eline işe yarar birşeyler vermem lazım ki para kazanabileyim üstelik burada paylaştığım zaman da beğenilsin.
Diğer taraftan çinin yaptığı gibi meraklılar için ufaltılmış modüller de olabilir...
Yani ben bir başkasının düşüncesi ya da tavsiyesi olmadan kendi başıma karar veremiyorum çünkü elektronik piyasasını hiç bilmiyorum desem yeridir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın