Basit Transistör Test Cihazı

Başlatan seron, 15 Ekim 2020, 19:06:42

seron

Cihazı ben çizmedim. Denemedim. Sadece PCB'sini oluşturdum. Ancak basit yapısı ve çalışma prensibi dolayısıyla çalışacaktır.

Çalışmazsa;
-Bobin yönlerinde ve/veya uçlarında yanlışlık vardır.
-Pil bitiktir.
-Transistör bozuktur ki zaten onu kontrol ediyoruz.

[attach type=image]14477[/attach]

[attach type=image]14479[/attach]

[attach type=image]14481[/attach][attach type=image]14483[/attach]

Devreyi Colin Mitchell tasarlamış. Yapı, basit bir jül hırsızı devresidir. hava boşluklu  iki adet trafodan istifade edilmiştir. Yapımı çok kolay 40x40 tur sarın. Soldaki devre NPN, sapdaki ise PNP transistörleri test eder. Devreye sağlam bir transistör taktığınızda jül hırsızı çalışarak 1,5V'den LEDleri sürebilecek kadar gerilim yükseltir. Soldaki devrede iki LED olmasının nedeni, LED testörü için gerekli gerilim düşümünü sağlamaktır. Orjinal devreden farklı olarak yan yana iki adet soket koydum ki, birden fazla tip transistör test edilebilsin. Gerek NPN bölümündeki gerekse PNP bölümündeki ikişer soketin amacı bunun için. LED testi yapmak istediğinizde NPN test bölgesine bir adet sağlam transistör takmalısınız. Bu şekilde birçok LED türünü test edebilirsiniz. PCB'ye 1 adet AAA pil yuvası koydum ama isteyen AA da kullanabilir; gerekli pin yerini B2 diyerek hazırladım. Batarya pinlerini uzatarak yassı yaptım ki, isteyen pil yatağı bulacağım diye uğraşmasın, madeni şerit lehimleyebilsin. Kalite pil takmanıza da gerek yok adi çinko pillerden ya da bim-A101 pillerinden takın gitsin her türlü çalışır. Dairesel işaretler bobini yatıracağınız yerdir. Uçları da L1 ve L2 şeklinde belirttim. Nasıl sarılacağını bilmiyorum, belki burası sizi biraz uğraştırabilir.

PCB'yi resimden bir kontrol edin. Dikkat gösterdim ama hata olabilir.

Baskı ekte.

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın