Hapörler Koruma Devresi 40w Ve 70w için

Başlatan Malicarpar, 08 Ekim 2020, 00:14:20

Malicarpar

merhaba arkadaşlar ses sistemim için hapörler koruma devresi eklemek istiyorum bunun içinde aşağıdaki adreste bulunan devreyi kullanmayı düşünüyorum

http://www.videorockola.com/tutoriales/sonido/construya-un-protector-de-parlantes/

sistemimde 4 adet 40w 1 adet 70w rms çıkış bulunmaktadır ve 12v ile çalışmaktadır  sitedeki devrenin 3 versiyonu bulunmakta  stereo 10a ve 30A MONO 30A olmak üzere sistemim için kaç amperli olanı kullanmalıyım bilemedim bunun içinde ses uzmanı arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Ek Olarak 4 adet 100 150w rms lik çapı 20cm olan hapörler  1 adet de 150 200w rms lik çapı 25 cm olan hapörler kullanmayı düşünüyorum hapörler seçimi konusunda da fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum

gevv

merhaba,

40w için 2x5a  röleden 2 adet kullanabilirsiniz  70w içide 10a kare olanlardan   hoparlörlerin gücü yeterli omajıda amfilere uygunsa sorun çıkarmaz kullanabilirsiniz

Malicarpar

@gevv  USTAM ŞU ŞEMAYI BİR İNCELERMİSİNİZ HATA NERDE OLABİLİR ACABA veya normalde doğru da similasyondamı sıkıntı var
Not rar dosyasında ares isis dosyası bulunmaktadır

seron

Abi çok karışık kim bakıcak buna beya :du: Anlamaya çalıştım ama ararken kendimi unuttum. ;D  Beni aşıyor maalesef. :(

Malicarpar

@seron  kardeş basitleştireyim o zaman senin için  Beyaz lı resimdeki  videoroccolas sitesinden aldığım hapörler koruyucu devresinin orjiinal hali bunu isis te yeniden çizip simüle ettim sonra benim çizdiğim şemadaki siyah daire içine alınmış yeri ekledim  sebebi ve ne işe yaradığına gelirsek normalde devre açıkken led yanıyor dc akımı uygulandığında led sönüyordu  bende ek tr ve led koyarak devre açıkken yeşil led yanıyor korumaya geçtiğinde yeşil led sönüyor kırmızı benim koyduğum led yanıyor kırmızı çizgili daire içindeki yer ise  aşağıdaki 320 volt dan aldığım kırmızı beyazlı resim olan kısa devre ( aşırı akım ) koruması  ben bu iki devreyi birleştirmeye çalışıyorum anlayacağın hem kısa devre koruması olacak hemde dc  koruması olacak bunun ikisini başarabilirsem sağlıklı olarak çalıştırabilirsem birde aşırı ısı koruması ekleyecem şimdilik bu şemada yanlış bir yer varmı bağlantılarında ve eksik bir yer varmı onu öğrenmeye çalışıyom

Malicarpar

@gevv @Mr_YAMYAM @Adnancoskun sayın ustalarım yaptığım devreye uygun bir hapörler koruyucu yapmak istedim ve uygun olduğunu düşündüğüm bir devre ye küçük bir ek yaptım devre aktifken yeşil led yanıyor korumaya geçince yeşil sönüyor ve kırmızı led yanıyor   internetten o kadar araştırdım fakat bu devreye ekleyebileceğim bir kısa devre koruması bulamadım bir ççok devre denedim fakat hiç birinden sonuç alamadım denemeleri pretous  isis üzerinden simülasyonda yapıyorum sayın ustalarımdan ricam bu devreye ekleyebileceğim bir hapörler  kısa devre koruması ekleyebileceğim bir şema verebilirse sevinirim

seron

Abi çizdiğin devrede sinyal girişini gösterebilir misin. Hoparlörü neye göre koruyor onu açıklarsan bir daha bakarım belki de çözerim.

Bide şöyle bir durum var kulladığın sanyou kübik rölelerin bir bacağı boşta. LED yakmak için bunca karmaşayla uğraşmaktansa bu boş bacakları ve rölelerin tahrik enerjisini kullanabilirsin.

seron

Bitmedi.
Şurada Ahmed Yerli güzel bir devre yapmış denemiş videosunu atmış LED ikazlı:
https://320volt.com/gecikmeli-ve-led-ikazli-hoparlor-dc-koruma-devresi/

Sana zahmet olmasın ben buraya yüklüyorum içinde baskı maskı herşey var. Farkı hazır yapılmış ve üstelik denenmiş olması ama watt değeri RMS değeri orasını bilemem.

Arşiv ekte.

Malicarpar

seron

Şimdi öncelikle benim yorumuma tam güvenme, çünkü temel devre teorileri ve transistörün çalışma prensibi üzerinden yola çıkarak baktım. Ki imzamda da belirttiğim gibi aslen buraya yorum yazmamam gerekiyor. Öte taraftan hiçkimse yorum yazmadığı için ziyaretçilerin foruma küsmesini engellemek için yazıyorum. Bilgiçlik taslamak değil. Bunu sana yazmıyorum.

Devreyi kafamda hayali bir simülasyon oluşturarak, nasıl çalıştığını anlamaya çalıştım. Bir hoparlör koruma devresi, anladığım kadarıyla ses sinyalinin tepe değerleri belli bir seviyeyi aşarsa devreye girerek hoparlörü devre dışı bırakıyor, bunu anladım. Devre bunu söylüyor bana. Gerekli hassasiyet, 250k pot ile hassas seçilebiliyor. Röle çektiğinde Yeşil LED'in katotunu şaseye çekmek istemişsin. Ancak bu, Q4 beyzini de şaseye çekiyor. Q4'ün B-E'si birleşince iletimi kesiyor. Bu da LED'in yanmasına mani oluyor. Böylelikle Yeşili yaktırıp röleyi çektirmiş, Kırmızıyı söndürtmüş oluyorsun. Neden olmasın? Mantıklı. Ancak eğer darlington çifti turn on olmazsa, yani herşey güvenli  olduğu anda, C-E'lerindeki gerilim maks. olur. Bu, Q4 Transistörü nasıl etkiler? Orası muamma... Yüksek gerilim beyzden geçip emetöre, oradan 1k dirence, oradan kırmızı LED'e akıyor. Ama bunu yaparken Yeşil LED üzerinden de akıyor. Bu da her iki LED'in de yanacağı anlamına geliyor.

Şayet istediğin buysa, bu kısım doğru çalışıyor görünüyor. Değildiyse, yani biri sönsün diğeri yansın istiyorsan,...
 :du:
valla orasını bilemiyorum. Q4'ü PNP kullanmayı deneyebilirsin.

EDİT: Anlatım hatası.

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2020, 23:07:32Şimdi öncelikle benim yorumuma tam güvenme, çünkü temel devre teorileri ve transistörün çalışma prensibi üzerinden yola çıkarak baktım. Ki imzamda da belirttiğim gibi aslen buraya yorum yazmamam gerekiyor. Öte taraftan hiçkimse yorum yazmadığı için ziyaretçilerin foruma küsmesini engellemek için yazıyorum. Bilgiçlik taslamak değil. Bunu sana yazmıyorum.

Devreyi kafamda hayali bir simülasyon oluşturarak, nasıl çalıştığını anlamaya çalıştım. Bir hoparlör koruma devresi, anladığım kadarıyla ses sinyalinin tepe değerleri belli bir seviyeyi aşarsa devreye girerek hoparlörü devre dışı bırakıyor, bunu anladım. Devre bunu söylüyor bana. Gerekli hassasiyet, 250k pot ile hassas seçilebiliyor. Röle çektiğinde Yeşil LED'in katotunu şaseye çekmek istemişsin. Ancak bu, Q4 beyzini de şaseye çekiyor. Q4'ün B-E'si birleşince iletimi kesiyor. Bu da LED'in yanmasına mani oluyor. Böylelikle Yeşili yaktırıp röleyi çektirmiş, Kırmızıyı söndürtmüş oluyorsun. Neden olmasın? Mantıklı. Ancak eğer darlington çifti turn on olmazsa, yani herşey güvenli  olduğu anda, C-E'lerindeki gerilim maks. olur. Bu, Q4 Transistörü nasıl etkiler? Orası muamma... Yüksek gerilim beyzden geçip emetöre, oradan 1k dirence, oradan kırmızı LED'e akıyor. Ama bunu yaparken Yeşil LED üzerinden de akıyor. Bu da her iki LED'in de yanacağı anlamına geliyor.

Şayet istediğin buysa, bu kısım doğru çalışıyor görünüyor. Değildiyse, yani biri sönsün diğeri yansın istiyorsan,...
 :du:
valla orasını bilemiyorum. Q4'ü PNP kullanmayı deneyebilirsin.

EDİT: Anlatım hatası.
Şimdi kardeş r6 q4 d3 bunları devreye sonradan ben ekledim devre videoroccola sitesinden aldım ve hiç bir yerini değiştirmedim ve devre dc koruma devresi yani haporlere dc akımı gelirse hapörler zarar vermesin diye dc koruması sağlıyor ve çalışma şekli orjinalinde yeşil led yerine kırmızı led var ve röle hapörlere sesi iletirken  kırmızı led yanıyor ve devrenin çalıştığını bir sorun olmadığını gösteriyor devreye dc akımı uygulandığında led sönüyor ve röle kapanıyor hapörler anfıden ayırıyor ben bu devreye ek olarak aşırı akim koruması yani kısa devre koruması eklemek istedim fakat bir çok devre denememe rağmen sonuç alamadım sonra deneme yanılma ile orjinal devredeki kırmızı ledi yeşil ile değiştirdim röle anfiyi hapörlerden kesince kırmızı ikinci kırmızı led (D3) yanması R6 direncini  ve Q4 tr sini ekledim tabi deneme yanılmayla Q4 artı akımını R3 direnç ile iletiyor tabi tr devreye girmesi için yeşil ledin bağlı olduğu hattan negatif yük geçmesi gerekiyor ki Q4 base bacağına akim uygulanıp tr kırmızı lede akim iletsin burada sorun yok tabi simülasyona  göre
Ben bu devreye hapörler kısa devre olunca anfi nin çıkışı yanmaması için aşırı akim koruması eklemek istiyorum

seron

Valla dürüst olmam gerekirse hem DC koruma hem kısadevre korumayı tek kartta nasıl birleştireceğini bilmiyorum abi. Ama verdiğin resimlere baktığım zaman aynıları aşağıdaki linkte var. Sayfanın sonunda bir devre göreceksin opto-kuplör kullanarak yapmış adam. Hoparlör uçları kısadevre olursa opto'nun ledi parlak yanıp transistörünü devreye sokuyor o da röleyi çektiriyor basit görünüyor istersen bir bak derim:

https://320volt.com/hoparlor-kisa-devre-koruma-devreleri/

verdiğim link yabancı değil bu forum oraya ait ;)
İstersen çift girişli bir devre kurup ayrı ayrı iki devreyi de kurmayı deneyebilirsin.

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 16 Ekim 2020, 17:56:06Valla dürüst olmam gerekirse hem DC koruma hem kısadevre korumayı tek kartta nasıl birleştireceğini bilmiyorum abi. Ama verdiğin resimlere baktığım zaman aynıları aşağıdaki linkte var. Sayfanın sonunda bir devre göreceksin opto-kuplör kullanarak yapmış adam. Hoparlör uçları kısadevre olursa opto'nun ledi parlak yanıp transistörünü devreye sokuyor o da röleyi çektiriyor basit görünüyor istersen bir bak derim:

https://320volt.com/hoparlor-kisa-devre-koruma-devreleri/

verdiğim link yabancı değil bu forum oraya ait ;)
İstersen çift girişli bir devre kurup ayrı ayrı iki devreyi de kurmayı deneyebilirsin.
Ordaki devreyi denedim zaten simülasyonda çalışmadı sebebi muhtemelen transistörlü devreler için tasarlanmış olması benim devre entegreli

seron

Anladım abi o zaman yapacak birşey yok. Ben bütün cephaneyi tükettim. :)  Umarım bir çözüm bulursun.

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 16 Ekim 2020, 18:44:16Anladım abi o zaman yapacak birşey yok. Ben bütün cephaneyi tükettim. :)  Umarım bir çözüm bulursun.

@seron kardeş devre zaten çalışıyor basit bir devre ben ek olarak sadece bir led ekledim üzerinde çalışmaya devam ediyorum kısa devre olunca röle devreye girecek bir yol arıyorum tabi ısı kontrol de ekleyebilirsem on numara olur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın