Creative A200 2+1 potansiyometreyi açınca seste bozulma sorunu

Başlatan Öğretmen27, 02 Ekim 2020, 10:38:38

Öğretmen27

Arkadaşlar merhaba. Sorun başlıkta belirttiğim gibi.  Ses sistemininde ses kısıkken ses normal potu açınca ses hem bozuluyor hem de istenilen şiddette değil.
Kontrol ettiklerim:
1.) Blok kond.(3300uf)
2.) Kublaj  kond kontrol edildi.
3.) Ses yüksekken voltaj 15V. Beslemede çökme yok.
4.) Pot yag çözücü ile yağlandı. Başka potta da aynı sorun oldu. Hatta pottaki giriş çıkış ses sinyalleri de kısa devre yaparak denedim.
5) Başka hoparlör denendi.
IC: TA8227

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 02 Ekim 2020, 10:38:38Arkadaşlar merhaba. Sorun başlıkta belirttiğim gibi.  Ses sistemininde ses kısıkken ses normal potu açınca ses hem bozuluyor hem de istenilen şiddette değil.
Kontrol ettiklerim:
1.) Blok kond.(3300uf)
2.) Kublaj  kond kontrol edildi.
3.) Ses yüksekken voltaj 15V. Beslemede çökme yok.
4.) Pot yag çözücü ile yağlandı. Başka potta da aynı sorun oldu. Hatta pottaki giriş çıkış ses sinyalleri de kısa devre yaparak denedim.
5) Başka hoparlör denendi.
IC: TA8227

tüm kanallarda aynı mı?
Çıkış katını preampli kısmından ayırıp,  oraya ceptelefonundan vs bir müzik girip çıkışı dinlediniz mi?
yani arızayı netleştirmek lazım,
1- Çıkış katından mı?
2- preampli, tonkontrol, sub filteden mi?
veya girişte giriş seçici anahtar varsa ondan mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Öğretmen27

Tüm kanallarda problem var. 2 adet entegre var( ta8227) Biri bass hop, diğeri 2 adet hoparlörü besliyor.

Sadece ben de amfisi var. Hoparlörler kayıp küçük bir kumandası var o da kayıp. Harici bir pot streo kablo bağlayarak yaptım. Soket şemasını devreyi takip ederek buldum. Bunu öncelikle belirteyim.  Aşağıda ekledim. (Bunu creative A serisi başka modellerde denedim ses de bozulma zırıltı kesinlikle olmuyor.) Onun için prampli kısmı belli oralar kontrol edildi. Girişte benim yaptıgım anahtar yok. Şemada TA8227 in 1 nolu ucuna da vcc gitmesi lazım burayı da düz bağladım( 2.şema)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 02 Ekim 2020, 11:11:43Tüm kanallarda problem var. 2 adet entegre var( ta8227) Biri bass hop, diğeri 2 adet hoparlörü besliyor.

Sadece ben de amfisi var. Hoparlörler kayıp küçük bir kumandası var o da kayıp. Harici bir pot streo kablo bağlayarak yaptım. Soket şemasını devreyi takip ederek buldum. Bunu öncelikle belirteyim.  Aşağıda ekledim. (Bunu creative A serisi başka modellerde denedim ses de bozulma zırıltı kesinlikle olmuyor.) Onun için prampli kısmı belli oralar kontrol edildi. Girişte benim yaptıgım anahtar yok. Şemada TA8227 in 1 nolu ucuna da vcc gitmesi lazım burayı da düz bağladım( 2.şema)

Tüm kanallarda sıkıntı varsa , problem genel demektir, yani ya besleme gerilimi tam dc değildir, filtre elemanlarında bir sıkıntı vardır, ya bağlantılarda bir kopukluk vardır. şase eksikliği vs,
Cihazın iç resimleri var mı?
Bir de marka ve model bilgisinden service manual'ine ulaşılabilir.

Öğretmen27

Eve gectigimde resimlari paylasirim. Creative geneldes semalari paylasmiyor. Yabanci sitelerden cok arastirdim. Beslemeyi harici guc kaynagiyla yapacam. Skopla besleme kontrol edeyim.
Bir de bass hoparlorunden kisik muzik sesi geliyor bu da normal degil bence...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 02 Ekim 2020, 13:07:03Eve gectigimde resimlari paylasirim. Creative geneldes semalari paylasmiyor. Yabanci sitelerden cok arastirdim. Beslemeyi harici guc kaynagiyla yapacam. Skopla besleme kontrol edeyim.
Bir de bass hoparlorunden kisik muzik sesi geliyor bu da normal degil bence...
bas kanalından kısık gelmesi normal.çünkü onun önünde bandpass filtre vardır.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Ekim 2020, 13:17:28bas kanalından kısık gelmesi normal.çünkü onun önünde bandpass filtre vardır.
Tesekkurler Adnan Hocam. Evde skopla kontrol ederim harici voltaj da veririm bilgileri paylasirim.

Öğretmen27

Besleme saglam entegreye gelen dc de duz ripple yok skopla baktim.(harici guc verdim)
Sorunu cozdum arkadaslar. 2 adet hoparloru suren entegre arizali.
Bas hoparloru suren entegreyi cikarip, hoparlorleri suren entegrenin yerine taktim.  Ses mukemmel geliyor.
Bu arada sogutucuyu yapistirma degil. Anakarta 4. Bacakk saseyle lehimliymis. Arasinda da temal macun vardi.
Benim icin bass onemli degil bass entegresinin yeri bos kalsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın