4+1 ses sistemi kendim tasarladım

Başlatan Malicarpar, 23 Eylül 2020, 21:08:12

Malicarpar

merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra 4+1 ses sistemi tasarladım bütün tasarım şema pbc bana ait entegreler orjinala bağlı kaldı preamp kısmı tamamiyle kendim tasarlarım bir birinden bağımsız  flitre kurdum  ve tüm sistemi tek bir pbc de topladım  devre tamaiyle tek kaynak 12v ile çalışıyor 4x45w+1x70w olmak üzere tasarlandı üç adet 4558 ile destekledim 4558 leri birbirine bağlamadım bass sağ ve sol olmak üzere her biri birbirinden bağımsız çalışıyor şemayı ve pbc resmini bura ekledim pdf olarak incelemelerinizi  yorumlarınızı bekliyorum ayrıca bunu ben taşınabilir sistem olarak kullanmak için tasarladım böyle bir sistemi 12v 60A lik bir akü ile mi destekliyeyim yoksa 18650 lik pillerle bir güç kaynağı yapıp besliyeyim karar veremedim hangisi daha kolay sarj olur ve hangisi daha uzun süre dayanır  henüz kafamda bir netlik oluşmadı bu konuda da fikirlerinizi bekliyorum

Malicarpar

sayın ustalar tasarımı  önemli ölçüde ğiştirdim pbc baskısını küçülttüm şemada bazı değişiklikler yaptım  3 adet 4558 YERİNE LOW PASS için TL082 kullandım BAND PASS VE HIGH PASS  içinse Tl084 kullandım pbc baskısı 25 cm den 20 cm e düştü şemayı incelemenizi ve pbc baskısına bakıp fikirlerinizi söylerseniz sevinirim

seron

Malicarpar

@seron  USTAM İKİ VERSİYONUNU DA YÜKLEDİM  RAR DOSYASI OLARAK ÖNCEKİ MESAJIMDA EKLEMİŞTİM FARK ETMEDİN SANIRIM  SİZİN İÇİN BİR DAHA YÜKLEDİM DOSYADA HEM ESKİ VERSİYON HEM YENİ VERSİON MEVCUT

seron

Alıntı yapılan: Malicarpar - 27 Eylül 2020, 23:04:56@seron  USTAM İKİ VERSİYONUNU DA YÜKLEDİM  RAR DOSYASI OLARAK ÖNCEKİ MESAJIMDA EKLEMİŞTİM FARK ETMEDİN SANIRIM  SİZİN İÇİN BİR DAHA YÜKLEDİM DOSYADA HEM ESKİ VERSİYON HEM YENİ VERSİON MEVCUT
Tamam hocam anladım. Şayet anlayan birisi çıkar bu devre çalışır bir yanlışlık görünmüyor derse bana göre tasarım olarak gideri var diyorum ben. Home Cinema System gibi kullanılabilir kutulama önemli tabii. Akü veya pil beslemesine gelince taşınabilirlik derken nasıl bir taşınabilirlik olduğu önemli burada. Mesela araba için ise akü daha mantıklı çünkü lion sistem için özel şarj cihazı lazım. Varmıdır bilemiyorum. Ama araba aküsü için zaten arabalarda konjektör (şarj regülatörü) var. Sıkıntı olmaz. Ben akü diyorum. Tek sorun bu devre sıkıntısız çalışır mı orası da benim uzmanlık alanım değil. PCB güzel tasarlanmış. Herşey ön panele cuk oturcak şekilde.

seron

Ha hocam unutmadan potansların pedlerini bence biraz küçültmelisin. Yol kalınlıklarını mecburen kalın tutmuşsun aralarda çok çok az boşluk kalmış pedleri biraz küçültürsen sıkıntı olmayacaktır.

Malicarpar

@seron  USTAM ASLINDA KONULARINIZI TAKİP ETTİĞİM İÇİN SİZİN GÖRÜŞLERİNİZİ  ALMAK İSTEDİM BEN BUNU TAŞINABİLİRLİKTEN KASTIM SADECE EVDE KULLANMAK İÇİN DEĞİL DIŞARIDA ÖRNEK BİR PİKNİĞE GİTTİĞİN YERDE VEYA HERHANGİ YERE GÖTÜRÜLEBİLECEK ŞEKİLDE KULLANMAK İSTİYORUM KABİN  BÜYÜK OLACAK MUHTEMELEN İKİ PARÇADAN OLUŞACAK BİR BİRİNE GEÇMELİ 12V 60 AMPER AKÜ KOYMAYI DÜŞÜNÜYORUM İÇİNE AYRICA BİRDE PSU KOYMAK İSTİYORUM  220V OLDUĞU YERDE  NORMAL FİŞE TAKILI  ÇALIŞABİLECEK ELEKTİRİĞİN OLMADIĞI YERDE AKÜDEN BESLENECEK ŞEKİLDE AKÜ İÇİN UYGUN BİR ŞARJ DEVRESİ LAZIM BİRDE DEVRE KESİCİ  GEREKİYOR ONU NASIL YAPACAM BİR FIKRIM YOK YANİ 220V ŞEBEKEYE BAĞLAYINCA  HEM AKÜ ŞARJ OLACAK HEM AMFI ÇALIŞACAK ŞEBEKE ELEKTİRĞİ KESİLİNCE AKÜDEN DEVAM EDECEK ANLATABİLDİM Mİ TAM BİLEMİYORUM

Malicarpar

gevv

selam fazla detaya girmiyorum kafam biraz bulanık :) 12v akü daha iyi olur lion çok çetrefilli devrenin çalışması konusunda yorum yapamam tasarım yapabildiğinize göre bilginiz vardır

pcb çizimde önerilerim  yolları olabildiğince kısa tutmak her zaman iyidir hatta bazı durumlarda  gereklidir  mesela gereksiz dönüşler var örneğin ses-  direkt gidebileceği halde dönüş yapılıp gidilmiş vb.  sprint layoutun sevdiğim özelliğidir yolun uzunluk bilgisini verir proteustada vardır  entegre besleme pinlerinde en yakın yerde filte kondansatörleri olmalı yer yoksa smd olabilir

seron

Alıntı yapılan: Malicarpar - 27 Eylül 2020, 23:23:41BUNU MU KASTTETTİNİZ HOCAM
Aynen, eklediğin PCB şemalarına uzaktan bakıldığında aralarından kalın yollar geçiyor ve çok yakın görünüyordu lehimlemede sıkıntı çıkarır diye söyledim. Potların lehimlenmesini aşırı zorlaştırmamak kaydıyla hafiften küçültebilirsin. Çok abartmaya gerek yok.

gevv

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 27 Eylül 2020, 23:27:56selam fazla detaya girmiyorum kafam biraz bulanık :) 12v akü daha iyi olur lion çok çetrefilli devrenin çalışması konusunda yorum yapamam tasarım yapabildiğinize göre bilginiz vardır

pcb çizimde önerilerim  yolları olabildiğince kısa tutmak her zaman iyidir hatta bazı durumlarda  gereklidir  mesela gereksiz dönüşler var örneğin ses-  direkt gidebileceği halde dönüş yapılıp gidilmiş vb.  sprint layoutun sevdiğim özelliğidir yolun uzunluk bilgisini verir proteustada vardır  entegre besleme pinlerinde en yakın yerde filte kondansatörleri olmalı yer yoksa smd olabilir
@gevv ustam hangi ses- yolundan bahsettiğinizi çizip gösterebilirmisiniz rica etsem ben preteus da çok uzman değilim çatpat çizim yapıyorum normal bir tasarımcıya göre acemiyim diyebilirim birde fazla jumper kullanmak istemediğim için bazı yerlerin bağlantıları uzun olmuş olabilir zaten bende bu  tür bilgileriniz için buraya ekleyip fikirlerinize danışıyorum

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 27 Eylül 2020, 23:34:43[attach type=image]14369[/attach]

@gevv ustam şimdi gördüm bahsettiğiniz yeri biraz simetrik görünsün diye öyle yapmıştım ses -  yerini kondanstörü hemen dediğiniz yere alacam şimdi

gevv

ses- sadece örnek   verdiğim örneğe göre neredeyse tüm çizimin düzenlenmesi gerek   ayrıca her hattı kalın çizmeye gerek yok düşük güç geçen yerler ince olacak ki güç geçen hatlar  daha kalın olsun  bunun içinde entegre datashett incelenecek örneğin ses sinlaylleri için 0.70mm yeterli   ayrıca @seron   güzel bir noktaya değinmiş  bunlarada dikkat etmek gerekli yine datasheet bilgilerine göre delik ve pad ölçüleri belirlenmeli

ben genelde  normal dirençler, 63v polyester kondansatörler için 0.70m delik  minimum  pad kalınlığıda x delik çapı yapıyorum yani min. 1.40mm pad çapı  yer varsa 2mm kullanıyorum

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 27 Eylül 2020, 23:43:49ses- sadece örnek   verdiğim örneğe göre neredeyse tüm çizimin düzenlenmesi gerek   ayrıca her hattı kalın çizmeye gerek yok düşük güç geçen yerler ince olacak ki güç geçen hatlar  daha kalın olsun  bunun içinde entegre datashett incelenecek örneğin ses sinlaylleri için 0.70mm yeterli
ustam proteus ta t50 ile çizim yaptım sadece +12v ve gnd kısmının dış çerçeveye gelen yeri t80 yaptım birde bass çıkışının yollarını t80 diğerleri t50

gevv

hocam bende proteustan hiç anlamıyorum :D   bence  pcb tasarımından önce devreyi bred borda veya delikli plakete kurun çalışsın iyi bir sonuç alınırsa  pcbye geçelim  emek boşa gitmesin :)

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 27 Eylül 2020, 23:51:13hocam bende proteustan hiç anlamıyorum :D   bence  pcb tasarımından önce devreyi bred borda veya delikli plakete kurun çalışsın iyi bir sonuç alınırsa  pcbye geçelim  emek boşa gitmesin :)
@gevv  ustam devrenin filitre kısmını ac sweep ile  gözlemledim ve frekansların hareketini kontrol ettim  daha önceki yaptığım ve çalıştırdığım devredeki gibi frekansların hareketlerini birbirine yakın olmasına çok dikkat ettim sadece devreyi isis de simüle etmeyi bilmiyorum yoksa onunda simülasyonunu yapıp deneyecektim  :)  :)  :)

seron

Nedir bu proteustan çektiğiniz anlamıyorum ben kiCAD'da çalışırken yol kalınlıklarını kendi elimle ve mm olarak belirliyorum T50 T80 nedir arkadaş :D

[attach type=image]14371[/attach]

Ben bunu çizebilir miyim acaba.. Ama boşver ya beni cidden aşar. Ses işi zor.

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 27 Eylül 2020, 23:58:39Nedir bu proteustan çektiğiniz anlamıyorum ben kiCAD'da çalışırken yol kalınlıklarını kendi elimle ve mm olarak belirliyorum T50 T80 nedir arkadaş :D

[attach type=image]14371[/attach]

Ben bunu çizebilir miyim acaba.. Ama boşver ya beni cidden aşar. Ses işi zor.
@seron  ustam proteus da da yol kalınlıklarını kendin mm olarak istediğin şekilde ayarlıyabiliyorsun  t50 t80 bunlar kalıplar ve kalıpları kendin istersen ayarlıyabiliyorsun

seron

Doğrudur ben proteusu çok kullanmadım. Hatta şu anda 8.0 kurulu. Ayda yılda açar bu nedir diye bakarım iki dakka sabredemiyorum. Şimdi konu o değil de mesela proteusda direnç ölçüleri bana tuhaf geliyor. Standart çeyrek watt direnç kiCAD'da birebir ölçüdedir. Proteusda direnç ver diyorum ince uzun saçma bir şekil çıkıyor. Gerçek direnç çapından çok daha ince ve çok uzun. Zira 3D olarak baktığımda da gerçek dirence benzemiyor. Bazen milimlerin çok önemli olduğu durumlarda yanlış ölçülerle çalışamazsın. Bu söz konusu program şu anda 30-40bin liraya satılıyor sanırım. Bu kadar parayı talep eden bir programın bana istediğim konforu sunması lazım ama yok işte.

[attach type=image]14373[/attach]

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 28 Eylül 2020, 00:11:22Doğrudur ben proteusu çok kullanmadım. Hatta şu anda 8.0 kurulu. Ayda yılda açar bu nedir diye bakarım iki dakka sabredemiyorum. Şimdi konu o değil de mesela proteusda direnç ölçüleri bana tuhaf geliyor. Standart çeyrek watt direnç kiCAD'da birebir ölçüdedir. Proteusda direnç ver diyorum ince uzun saçma bir şekil çıkıyor. Gerçek direnç çapından çok daha ince ve çok uzun. Zira 3D olarak baktığımda da gerçek dirence benzemiyor. Bazen milimlerin çok önemli olduğu durumlarda yanlış ölçülerle çalışamazsın. Bu söz konusu program şu anda 30-40bin liraya satılıyor sanırım. Bu kadar parayı talep eden bir programın bana istediğim konforu sunması lazım ama yok işte.
ustam aynı sorunu bende zamanında yaşamıştım senin gibi sonra her kompenentin şekillerini istediğim gibi düzenleyebileceğimi öğrendim eskiden olsa bu devreyi çizemezdim çünkü bir çok kompenent smd kılıfı ile geliyor  şimdi öğrendim ve istediğim gibi kompenentler için kılıf çizip  yapıyorum

Malicarpar

@seron  ustam bak burda ki direnç kılıflarının soldaki benim çizdiğim sağdaki proteusun  orjinal olanı

Malicarpar

@seron Ustam direnç değerleri 40 50 60 90 diye sıralanıyor çeyrek whatt dirençlerin ki res40 diye geçer

seron

Abi sen yine uğraşmışsın benim çizmeme bile gerek yok bak hepsi çeşit çeşit hazır...

[attach type=image]14381[/attach]

[attach type=image]14383[/attach]

Bunlar programda hazır geliyor bunların bir de 0,16W ufak olanları, 0,5W, 1W, 1,5W... şeklinde gidecek şekilde olanları var.

Yanlış anlaşılmasın amaç idik yarıştırmak değil hangi programla rahat ediyorsan o senin için en iyisidir. Ben bu programı buluncaya kadar denemediğim program kalmadı en iyi bunu buldum tam keyfime göre...

seron

Alıntı yapılan: Malicarpar - 28 Eylül 2020, 00:29:10@seron Ustam direnç değerleri 40 50 60 90 diye sıralanıyor çeyrek whatt dirençlerin ki res40 diye geçer
O en sağdaki direnç wattlı direnç olduğu için çapının da kalın olması gerekiyordu. Lakin solucan gibi ince uzun yapılmış ve bu da tasarımcıyı çok zorlar çünkü eninin nerede başlayıp nerede bittiğini göremediği için yanına koyacağı komponenti yerleştireceği yeri seçemez. Bahsettiğim program ise CERN kuruluşunun desteği ile geliştirildiği için bu tip yanlışlar yapılmamış Bakıyorsun 5W direnç gerçek 5W çapında çizilmiş. Taş direnç mi istersin metal uzun olanlardan mı ne istersen var. Şekil olarak da benzetmişler bu da eğer ki birine bir sunum yapacaksan etkili olmanı sağlıyor tabi burası mühendisler için...

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 28 Eylül 2020, 00:29:33Abi sen yine uğraşmışsın benim çizmeme bile gerek yok bak hepsi çeşit çeşit hazır...

[attach type=image]14381[/attach]

[attach type=image]14383[/attach]

Bunlar programda hazır geliyor bunların bir de 0,16W ufak olanları, 0,5W, 1W, 1,5W... şeklinde gidecek şekilde olanları var.

Yanlış anlaşılmasın amaç idik yarıştırmak değil hangi programla rahat ediyorsan o senin için en iyisidir. Ben bu programı buluncaya kadar denemediğim program kalmadı en iyi bunu buldum tam keyfime göre...
@seron ustam estafurullah ben ilk elektronikle tanıştığım zamanlarda karşıma hep proteus çıktı o yüzden de onu kullanmaya başladım ki iki  üç yıldır  daha tam olarak çözebilmiş değilim basitce devreler çizebilecek kadar bilgim var diğer programları da gördüm fakat buna alışınca diğerlerini kullanamadım örneğin eagle de var fakat kullanamıyorum

seron

Alıntı yapılan: Malicarpar - 28 Eylül 2020, 00:34:29@seron ustam estafurullah ben ilk elektronikle tanıştığım zamanlarda karşıma hep proteus çıktı o yüzden de onu kullanmaya başladım ki iki  üç yıldır  daha tam olarak çözebilmiş değilim basitce devreler çizebilecek kadar bilgim var diğer programları da gördüm fakat buna alışınca diğerlerini kullanamadım örneğin eagle de var fakat kullanamıyorum
Eagle iyidir ama öğrenene kadar saç baş yoldurur. Senin diğer sitede konularını da gördüm öyle acemi gibi de gelmedin hocam konuları gezerken SMPS güç kaynağı falan çizmiş vermişsin millete herkes teşekkür ediyordu. Yani ne kadar mütevazi davransak da kendimizi küçümsememek lazım :D

Forumda @Yusuf usta diye bir ağabey var aktif şekilde elektronik ile uğraşıyor. Bir ara muhabbet ettik "ne var oğlum proteusda bildiğin paint gibi çok kolay..." demişti. Neyse bir ara bana kendi ürettiği küçük kartlardan örnek gönderdi boş zamanlarımı değerlendiririm diye. Şöyle söyleyeyim kart tasarımları çok güzel olan sözüm yok ama proteusun bu bahsettiğim sorunu dolayısıyla dizgiyi yapan firma 0,25W direnç takamamış sığmıyor çünkü yan yana, onun yerinde 0,16W küçük dirençlerden dizmişler değilse sığmıcak :D Kendisi ne der bilmiyorum belki konu böyle değildir ama kart üzerinde dirençlerin yakınlıkları "proteusa göre" olduğundan gerçek dirençle yan yana sığamamış onu yerine dirençleri ufaltmışlar gibi geldi bana :)

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 28 Eylül 2020, 00:39:38Eagle iyidir ama öğrenene kadar saç baş yoldurur. Senin diğer sitede konularını da gördüm öyle acemi gibi de gelmedin hocam konuları gezerken SMPS güç kaynağı falan çizmiş vermişsin millete herkes teşekkür ediyordu. Yani ne kadar mütevazi davransak da kendimizi küçümsememek lazım :D

Forumda @Yusuf usta diye bir ağabey var aktif şekilde elektronik ile uğraşıyor. Bir ara muhabbet ettik "ne var oğlum proteusda bildiğin paint gibi çok kolay..." demişti. Neyse bir ara bana kendi ürettiği küçük kartlardan örnek gönderdi boş zamanlarımı değerlendiririm diye. Şöyle söyleyeyim kart tasarımları çok güzel olan sözüm yok ama proteusun bu bahsettiğim sorunu dolayısıyla dizgiyi yapan firma 0,25W direnç takamamış sığmıyor çünkü yan yana, onun yerinde 0,16W küçük dirençlerden dizmişler değilse sığmıcak :D Kendisi ne der bilmiyorum belki konu böyle değildir ama kart üzerinde dirençlerin yakınlıkları "proteusa göre" olduğundan gerçek dirençle yan yana sığamamış onu yerine dirençleri ufaltmışlar gibi geldi bana :)

@seron Ustam ben kendim formüllerle hesaplayıp birşey yapmıyorum bir yerden bir proje buluyorum bunu editliyorum sadece bunuda söylüyorum zaten mesela bu yaptığım devrede filitre kısmını bir başka devreden taslak olarak aldım sonra eleman değerleriyle oynadım küçük değişiklikler yaptım entegrelerin  çizimi zaten datashette ki gibi orjinal şemaya sadık kaldım yani bahsettiğin smps devresini de yine başka bir yerden bulup editlediğim bir devredir bazen pbc baskısını yeniden çiziyorum bazen olay bu yani kısaca yaptığım hiç bir devrede sıfırdan değerleri hesaplayıp da tasarım yapmıyorum çünkü ben her zaman dediğim gibi ilk okul mezunu olduğum için 2x2 eşittir 4 den başka birşey bilmiyorum bu zamana kadar yapmaya çalıştıklarım yaptıklarımın hepsi deneme yanılma ile  ve derğerlerle oynama ile gerçekleştirdiğim eylemlerden ibarettir

seron

Alıntı yapılan: Malicarpar - 28 Eylül 2020, 00:48:19@seron Ustam ben kendim formüllerle hesaplayıp birşey yapmıyorum bir yerden bir proje buluyorum bunu editliyorum sadece bunuda söylüyorum zaten mesela bu yaptığım devrede filitre kısmını bir başka devreden taslak olarak aldım sonra eleman değerleriyle oynadım küçük değişiklikler yaptım entegrelerin  çizimi zaten datashette ki gibi orjinal şemaya sadık kaldım yani bahsettiğin smps devresini de yine başka bir yerden bulup editlediğim bir devredir bazen pbc baskısını yeniden çiziyorum bazen olay bu yani kısaca yaptığım hiç bir devrede sıfırdan değerleri hesaplayıp da tasarım yapmıyorum çünkü ben her zaman dediğim gibi ilk okul mezunu olduğum için 2x2 eşittir 4 den başka birşey bilmiyorum bu zamana kadar yapmaya çalıştıklarım yaptıklarımın hepsi deneme yanılma ile  ve derğerlerle oynama ile gerçekleştirdiğim eylemlerden ibarettir
O da birşey abi tebrik ederim. Ben onu da beceremiyorum :yerlere:  :hiho:

* * *

Senin proje hakkında çok katabileceğim birşey yok. O yüzden maalesef profesyonel yorum yapamıyorum. Amfi dediğin şey bir radyo alıcısıdır. Ama radyo yayınlarını almaması gereken bir alıcı :) Sen bir radyo alıcısı yapıyorsun ve yayın almamasını, onu yerine sadece girişten gelen sinyali almasını istiyorsun ( o kadar hassas). Şimdi durum bu olunca her yolun milimetresi kalınlığı, şusu busu çok önemli. E benim de bu konularda zerre kadar tecrübem olmayınca yapacağım yorum anca kartın genel görüntüsü konusunda oluyor.

Umarım devren çalışır.

Vakit geç olduğundan benim çıkış yapmam gerekiyor. İyi geceler dilerim.

Malicarpar

@seron ustam devreyi yeniden düzenliyorum ve dediğin gibi petleri  küçülterek yapıyorum yollarıda mümkün olduğunca kısa yapmaya çalışıyorum
Son olarak senden sağlam bir şarj devresi isteyecem  birde kesici devre 220 den 12 ye fiş takılınca 12v akü devre dışı kalacak şarj durumuna geçecek fişten çıkınca akü ile beslenmeye devam edecek

seron

Abi tamam devreyi güzelce düzenle.
Ama şarj olayını netliğe kavuşturalım zaten elimde şarj devreleri var çeşit çeşit. Nerede ne amaçla kullanılacaksa ona göre düzenleyebilir, sıfırdan çizebilir ya da zaten var olan bir devreyi önerebilirim.

Malicarpar

@gevv  @Mr_YAMYAM @Adnancoskun  ve Diğer Tüm Saygı değer ustalarım12v ile çalışan 40w rms ve 70w rms çıkışlar için haporler koruma devresi eklemek istiyorum  kaç amper röle kullanmalıyım  sizce birde devreyi 12v ile çalışıyor beslemeyi iki farklı yapacam  220 girişini trafo yerine psu ile besleyecem birde içine 12v akü koyacam elektirik olmadığı  yerde aküden beslenecek böyle bir sisteme akım koruması gerekirmi  yoksa sadece haporler koruma yetermi başka ne gibi ek korumalar koymam gerekir

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın