Kendi Çizdiğim Nikel Pil Şarj Devresi

Başlatan seron, 20 Eylül 2020, 22:55:09

seron

Dur dur sen söylemeden ben söyleyeyim: "Tek yol lityum" :)

Tamam yine lityum olsun. Zaten ben burada bir ihtiyaca cevap vermek için çizim yapmıyorum. Kafamdan bir teori geliştirdim, bu teoriyi size göstermek için çizdim. Bir bakın, yorum yapmak isteyen yapsın, ya da istemeyen yapmasın.

[attach type=image]14289[/attach]

Devre bir 5V kaynağından ya da 5-6V DC adaptörden güç alır. Aldığı temiz DC'yi bir kare osilatörle dalgalı akıma çevirir. Bu dalgalı akımla 337-338 transistörü sürersin. Devamında iki adet pil seri halde bağlanmıştır ve 680R üzerinden şarj olmaktadır. Ancak bu kadar değil. Flaşör LED, bir transistörü sürerek pili şarj eden akımı belli peryotlarla yükseltip alçaltır. Bu da bir BC serisi transistör ile mümkün olur. Yine bu kadar değil. Bataryanın V seviyesi 2,8V'ye eriştiğinde BMS devresini teşkil eden bir diğer transistor açılır ve kendisine bağlı basit bir ampulü yakar. Kullanıcı, buradan pilin dolduğunu anlamış olur. Hem de aşırı şarj önlenir.

Devrede kafanıza yatmayan mantıksız ya da yanlış bir durum görürseniz bildirebilirsiniz. Devrenin çizimini de yaptım.

[attach type=image]14291[/attach]

[attach type=image]14293[/attach]

[attach type=image]14295[/attach]

stk4221

Hastayım senin şu çizimlerine. senin pic arm ardunio ile uğraştığını hayal edemiyorum. 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Eylül 2020, 21:59:04Hastayım senin şu çizimlerine. senin pic arm ardunio ile uğraştığını hayal edemiyorum. 
Teşekkür ederim.
Onlarda herşey hazır. Platform hazır, kart hazır, kütüphane hazır sadece kabloları pinlere takıp modüllerarası bağlıyorsun onu dedem de yapar. Tembel işi geliyor bana.

stk4221

Yok gardaş program yazcan seneryo uretcen ki hani okadar da kolay değil bu isler
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

mustafaaxu

güzel olmuş 
Bataryanın V seviyesi 2,8V'ye eriştiğinde BMS devresini teşkil eden bir diğer transistor açılır ve kendisine bağlı basit bir ampulü yakar. Kullanıcı, buradan pilin dolduğunu anlamış olur. Hem de aşırı şarj önlenir.

Şöylede dizayn edilebilir basit bir ampulün yerine led koyardım 
birde bc337 indikatör çıkışı ile FlipFlop u stop ettirirdim

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 22 Eylül 2020, 17:37:57güzel olmuş 
Bataryanın V seviyesi 2,8V'ye eriştiğinde BMS devresini teşkil eden bir diğer transistor açılır ve kendisine bağlı basit bir ampulü yakar. Kullanıcı, buradan pilin dolduğunu anlamış olur. Hem de aşırı şarj önlenir.

Stop ettirmekle kalmamış bir de bir diyot bir dirençle tampon şarj verdirmişsin görmedim sanma :) Teşekkür ederim emeğine sağlık. LED'e ilaveten buzzer de ekleyebiliriz. Kafa ütüler kullanıcı cihazdan bir an önce alır. ;)

mustafaaxu

Seron kardeş bu şarj işi gerçekten üzerinde çalıştıkca çok şeyler öğreneceğimiz bir konu
Bu günlerde denediğim test aşamasında olan LM2596 step down modul
Bunun 3 trimpotlusu olan aynı zamanda şarz edebilme özelliğine sahip fakat fiyatı 25 tl kargosu derken 40tl buluyor
LM 2596 sadece reg.latör olan5 tl galiba
resimdeki sarj sınrlama direncini ekledim 10k lık trimpoto yerinden söttüm direncin cıkışına bağladım
sistemin çalışma mantığı şöyle oldu
Boşta iken şarj edilecek pilin biraz fazlası örnek 18650 için 4,20 volt tepe şarz değeri biz boşta LM2596 4,35v ayarlıyoruz sonra pili bağlıyoruz lm2596 cıkışı pil voltajını 4,20 lere getirmek için 10 volta kadar yükleniyor quick sarj RX direncide akımı sınırlıyor bu durumda lm2596 pil voltajı 4,20 lere gelene kadar sarja devem ediyor pil 4,10 lara gelince lm2596 voltajını 7 volta cekiyor slow şarj pil4,20 gelince lm2596 voltajını 5 volta çekiyor tampon sarj geçiyor teslerimin sonucu bu
Sanırım LM 2596 Switching sistem oluşu ısı yaymayıda önlüyor
Geliştirebilir bir çalışma oldu
Buda test ortamı
https://www.resimyukle.link/img/2020/09/23/sarj10af28b58ccdb5180.jpg

https://www.resimyukle.link/img/2020/09/23/sarj239b14f44f2774342.jpg

https://www.resimyukle.link/img/2020/09/23/sema5cd0928b184212dc.jpg

Buda şeması
Geliştirecek arkadaşlara kolay gelsin
Mustafa axu
Ta5ek

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 22 Eylül 2020, 17:37:57güzel olmuş 

Tekrar merhaba Mustafa.
Geliştirdiğin kısma baktım ve yeniden çizdim. Lakin bazı sorunlar var. LED'i yaktırmak için 56R direnç kullandım, daha yukarısında LED yanmaz sanırım (pil toplam 2,4V). Şimdi osilatörü stop ettirmek istiyorsak, BC547'nin BE'sini eksiye çekmemiz lazım doğru mu? Bu da LEDi yakan transistörün turn-on olmasıyla mümkün olacak ama;

-LED'i yakan transistörün emetörü negatif hatta değil; flaşör LED ile sürülen transistörde. Buna göre flip flop asla stop etmeyecek...
-Kare dalga osilatöründe sağdaki transistörün beyzinde 10k var. BE'sinde daha düşük bir direnç oluşmalı ki ve eksiye çekilmeli ki stop etsin. Ama devrede gördüğümüz kadarıyla LED'i süren transistör turn-on olduğunda 547'nin beyzini sıfıra çekemiyor, altta bir transistör daha var.
-Bunu önlememiz için flaşörlü devreyi iptal etmemiz gerekiyor. Ama ben onu iptal etmek istemiyorum.
Ne yapmamz gerekir ki pil dolduğunda şarjı kestirebilelim?

[attach type=image]14321[/attach]

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 23 Eylül 2020, 17:05:19Seron kardeş bu şarj işi gerçekten üzerinde çalıştıkca çok şeyler öğreneceğimiz bir konu
Bu günlerde denediğim test aşamasında olan LM2596 step down modul
Bunun 3 trimpotlusu olan aynı zamanda şarz edebilme özelliğine sahip fakat fiyatı 25 tl kargosu derken 40tl buluyor
LM 2596 sadece reg.latör olan5 tl galiba
resimdeki sarj sınrlama direncini ekledim 10k lık trimpoto yerinden söttüm direncin cıkışına bağladım
sistemin çalışma mantığı şöyle oldu
Boşta iken şarj edilecek pilin biraz fazlası örnek 18650 için 4,20 volt tepe şarz değeri biz boşta LM2596 4,35v ayarlıyoruz sonra pili bağlıyoruz lm2596 cıkışı pil voltajını 4,20 lere getirmek için 10 volta kadar yükleniyor quick sarj RX direncide akımı sınırlıyor bu durumda lm2596 pil voltajı 4,20 lere gelene kadar sarja devem ediyor pil 4,10 lara gelince lm2596 voltajını 7 volta cekiyor slow şarj pil4,20 gelince lm2596 voltajını 5 volta çekiyor tampon sarj geçiyor teslerimin sonucu bu
Sanırım LM 2596 Switching sistem oluşu ısı yaymayıda önlüyor
Geliştirebilir bir çalışma oldu
Buda test ortamı
https://www.resimyukle.link/img/2020/09/23/sarj10af28b58ccdb5180.jpg

https://www.resimyukle.link/img/2020/09/23/sarj239b14f44f2774342.jpg

https://www.resimyukle.link/img/2020/09/23/sema5cd0928b184212dc.jpg

Buda şeması
Geliştirecek arkadaşlara kolay gelsin
Mustafa axu
Ta5ek
Pil dolduğu anda şarjı kesebiliyor musun o önemli. Lityum piller hakkında bildiğim çok önemli bir bilgi de tampon şarj kesinlikle yapılmamalıdır. Voltajı aşağı düşürmek yerine tam kesmelisin = 0V. Bunu başarabildiğin anda olay tamamdır ben de biraz dinleneyim TL431'li kestirmeli yapmayı planlıyorum 1 pil için BMS'lisini de yapıcam duruma göre bakalım...

mustafaaxu

https://www.resimyukle.link/img/2020/09/24/sormak-icin-denemec504ac094958c821.png

seron kardeş bu flip floplu devreyi bende denedim yapmamız gereken önce flip flopun Q1ve2 nin bezlerine 1k dirençle artıdan ve eksiden polarma vererek start ve stop ettireceğiz sonra bu işlemi polaritesi artımı eksimi onu tespit edeceğiz yanı stop yapacak Q1 tr nin beys polarması artı ise doğrusun Q5 iletime geçtiğinde stop yapmaz  devrenin çıkış polarması flip flopun set reset polarmasına uydurmak için bir tr daha kullanmak gerekir devreyi denemediğim için teoriler üzerinden konuştum

led: şarz ve full ledlerini ben flip flopa koymuştum  kondansatörler iptal
tekrar başlaması için  s butonu ile q1 reset yapmalı
q5 yerine TL431 kullanılabilir haklısın
Biraz kuşa döndü galiba
devre s:şarj butonu ile şarja başlar q2 kesime gider q1 iletime geçer kırmızı led yanar q2 kesimde olduğından q4 iletimde piller R680 üzerinden şarj olur Q5 kesim voltajına geldiğinde iletime geçer Q1 resetler Q2 iletime geçer Q4 kesime gider şarj işlemi durur
yeşil led full gösterir.
Her enerji verdiğinde rasgele led yanıyorsa hangi led yanmasını istersen diğerinin beyzine 10 nf kondansatör şase ile eklenebilir
Kolay gelsin

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 24 Eylül 2020, 02:43:52Pil dolduğu anda şarjı kesebiliyor musun o önemli. Lityum piller hakkında bildiğim çok önemli bir bilgi de tampon şarj kesinlikle yapılmamalıdır. Voltajı aşağı düşürmek yerine tam kesmelisin = 0V. Bunu başarabildiğin anda olay tamamdır ben de biraz dinleneyim TL431'li kestirmeli yapmayı planlıyorum 1 pil için BMS'lisini de yapıcam duruma göre bakalım...
tampon şarj derken tabir uymadı başta söylemiştim lm2596 nin çıkış voltajını 4,25 ayarladıysak  akımıda R22 om ile sınırladık
burda bileşik kap sistemi ile voltazın yükselmesi olmuyor
li-on pillerde dediğin doğru sarj bitince voltajı kesecek devre eklemeli mutlaka

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 24 Eylül 2020, 02:37:11Tekrar merhaba Mustafa.
Geliştirdiğin kısma baktım ve yeniden çizdim. Lakin bazı sorunlar var. LED'i yaktırmak için 56R direnç kullandım, daha yukarısında LED yanmaz sanırım (pil toplam 2,4V). Şimdi osilatörü stop ettirmek istiyorsak, BC547'nin BE'sini eksiye çekmemiz lazım doğru mu? Bu da LEDi yakan transistörün turn-on olmasıyla mümkün olacak ama;

-LED'i yakan transistörün emetörü negatif hatta değil; flaşör LED ile sürülen transistörde. Buna göre flip flop asla stop etmeyecek...
-Kare dalga osilatöründe sağdaki transistörün beyzinde 10k var. BE'sinde daha düşük bir direnç oluşmalı ki ve eksiye çekilmeli ki stop etsin. Ama devrede gördüğümüz kadarıyla LED'i süren transistör turn-on olduğunda 547'nin beyzini sıfıra çekemiyor, altta bir transistör daha var.
-Bunu önlememiz için flaşörlü devreyi iptal etmemiz gerekiyor. Ama ben onu iptal etmek istemiyorum.
Ne yapmamz gerekir ki pil dolduğunda şarjı kestirebilelim?

[attach type=image]14321[/attach]

Seron kardeş bu tevreyi tekrar tasarladım protoboard ta denedim
Çalışma şekli steart butonuna basıyoruz şarj ledi yanarken pilin tepe kesim voltajını vr ilr ayarlıyoruz tepe voltajına gelindiğinde flip flop Q2 reset olur şarj biter
İyibir ayarla diger pillerde şarj edilebilir
12volt ve üzeri için  için direnç değerleri ayarlanmalı teorisi aynı
Kolay gelsin

seron

Teşekkür ederim böyle daha iyi olmuş. Oraya seron yazmasaydın daha iyi olurdu ne de olsa ben çizmedim devreyi sil baştan tasarlamışsın.

İki sorum olacak.

Bu devre anladığım kadarıyla protoboardda denenmiş. Sorunsuz çalışıyor değil mi? emin olmak için sordum.

Çıkış dalgalı mı (osilatörden dolayı) ?

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 08 Ekim 2020, 14:21:21Teşekkür ederim böyle daha iyi olmuş. Oraya seron yazmasaydın daha iyi olurdu ne de olsa ben çizmedim devreyi sil baştan tasarlamışsın.

İki sorum olacak.

Bu devre anladığım kadarıyla protoboardda denenmiş. Sorunsuz çalışıyor değil mi? emin olmak için sordum.

Çıkış dalgalı mı (osilatörden dolayı) ?

hocam sıkıntı olmaz sen ben önemli olan burada bilgi paylaşımı
devrernin flipFlop kısmı osilatör olarak çalışmıyor sadece set reset yapıyor
set yapıldığında tl 431 tepe voltajına geldiğinde Q2 iletime geçirip ırf9540 bloke ederek cıkış voltajını 0 sıfıra çekerek sarjı bitiriyor

güzel çalışıyor ama benim test ortamım belki sana uymaz imkan ve zamanın varsa sende protoboard da test et farklı ilaveler yapabiliiz
iyi çalışmalar dilerim kolay gelsin

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 08 Ekim 2020, 16:53:51hocam sıkıntı olmaz sen ben önemli olan burada bilgi paylaşımı
devrernin flipFlop kısmı osilatör olarak çalışmıyor sadece set reset yapıyor
set yapıldığında tl 431 tepe voltajına geldiğinde Q2 iletime geçirip ırf9540 bloke ederek cıkış voltajını 0 sıfıra çekerek sarjı bitiriyor

güzel çalışıyor ama benim test ortamım belki sana uymaz imkan ve zamanın varsa sende protoboard da test et farklı ilaveler yapabiliiz
iyi çalışmalar dilerim kolay gelsin

Merhaba. Yanıtın için teşekkür ederim. Sen ben sorun olur. Sebebi biraz uzun, yakında elektronik konusunda internette paylaşım yapmak konulu bir kaynak paylaşacağım orada detaylı yanıtlar var. Dolayısıyla kim çizdiyse onun adının ya da nikinin bulunması hayati önemli.

Konuya gelirsek açıkçası son derece zekice bir tasarımla karşı karşıyayız. Çünkü aslında hiç kimsenin ortaya çıkarmadığı bir tasarım bu: flip flop yapısı kullanarak alt-üst limit ile şarj kestirmek. Ama bu kadar kalabalık yapıya gerek yoktu. Aynı mantığı sadece TL entegresi, birkaç eleman ve mos ile de halledebilirdik. Ya da ben belki yanılıyorumdur.

Ben ilk tasarımda, devreyi bir pile darbeli şarj uygulatmak amacıyla oluşturmuş, ama vakti geldiğinde şarjın kesilebilmesi için ilkel ilave yapmak durumunda kalmıştım(lambalı yük). Bu başlık altında amaç buydu.

-Pili neden darbeli şarj yapıyoruz?

Bu da çok uzun bir hikaye. Kısacası darbeli şarj daha sağlıklı da ondan.

Yukarıda paylaştığın devre SMD montaj ile minimize edilebilirse daha iyi olabilir. Ayrıca 12V aküler için uyarlanabilir evet. Öte taraftan aklımın köşesinde şu soru var: Peki lityum? Daha evvel 555'lisini ortaya koymuştun? Bu da aynı mantık. Şayet tölerans değerleri çok ufak elemanlarla yapılabilirse, gayet güzel bir lion şarj devresi yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, şarj süreci boyunca akım ve gerilimlerin kontrol edilmesi.

Sen o resmi yenileyip benim adımı sil istersen / ben silmeni isterim. Sebebini birkaç güne kadar paylaşacağım bir konuda açıklayacağım.  Müsait olunca da devrenin PCB'ye çizimini yapayım. Bakalım ortaya ne çıkacak...

mustafaaxu

Ben ilk tasarımda, devreyi bir pile darbeli şarj uygulatmak amacıyla oluşturmuş, ama vakti geldiğinde şarjın kesilebilmesi için ilkel ilave yapmak durumunda kalmıştım(lambalı yük). Bu başlık altında amaç buydu.

evet devre farklı yere gidiyor

-Pili neden darbeli şarj yapıyoruz?
Bu da çok uzun bir hikaye. Kısacası darbeli şarj daha sağlıklı da ondan
kesinlikle haklısın o fikir üzerinde yoğunlaşayım farklı birşey çıkacak ortaya
1:darbeli olacak
2:akım ve volt kontrollü olacak
3:tepe voltajında sıfır volt kesecek
temel kurallar bunlar sanırım mosfete bir darbe üreteci eklersek olacak
üzerinde çalışacağım yarın şemadaki ismi siler yenilerim
kolay gelsin

seron

24 saat içinde mesajı güncellemezsen artık hiç güncelleyemezsin :D

seron

Merhaba @mustafaaxu
Çabaların için tebrik ve teşekkür ederim. Yöntemlerinden faydalanıyorum. Bir ara müsait olunca özelden muhabbet edelim ;)

Devre paylaşımında "yapanın adına dayanan" titizliğimin nedeni aşağıdaki linkte. Muhakkak okumanı tavsiye ederim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8881.msg79455/topicseen.html#msg79455

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 11 Ekim 2020, 03:43:50Merhaba @mustafaaxu
Çabaların için tebrik ve teşekkür ederim. Yöntemlerinden faydalanıyorum. Bir ara müsait olunca özelden muhabbet edelim ;)

Devre paylaşımında "yapanın adına dayanan" titizliğimin nedeni aşağıdaki linkte. Muhakkak okumanı tavsiye ederim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8881.msg79455/topicseen.html#msg79455

hocam 2 sayfayı okudum türkçe çeviri çok anlaşılr 14 sayfa kopyaladım word olarak dediğin gibi bir günde bitecek şey değil
ilk izlenimim adam bu işin piri olmuş şu açıdan bakarsak aslında adamı takdir ediyorum Ukala ise ona bir şey diyemem
Devreyi çizip şema yayınlamak çok basit bir iş
Denenmemiş olması gerçekten çok büyük bir sıkıntı yaratır konuyu bilen için tasarım iyi bir fikir versede elektronikte yeni olanlar için eziyet olur
ben kendi adıma Pic Proje sitesinde ve bu sitede yayınladığım şemalar  bütün testlerden geçtikten sonra olur yada tasarım aşamasında notu eklerim
tabi biz hobistler işin mantığını yakalayıp başka şekilde değişik malzemelerle nasıl yaparız araştırmasındayız
Tabiki alternatif çok konu sarj mı yapılmış hazır modül  tp4056  1S 4,2 volt şarz modülü yapmış zamanında 1,20 tl aldım çokta kullanışlı
temelde şunu yapmak lazım yayınladığımız şemalarda kesinlikle durumu açıklamak lazım
bitti mükemmel /tasarım aşamasında /yada bu devreyi geliştirebilirmiyiz gibi bakan kişide zaten durumu anlar
Spot the Mistakes konu güzel ve sürükleyici
kolay gelsin
TA5EK

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 12 Ekim 2020, 10:56:44hocam 2 sayfayı okudum türkçe çeviri çok anlaşılr 14 sayfa kopyaladım word olarak dediğin gibi bir günde bitecek şey değil
ilk izlenimim adam bu işin piri olmuş şu açıdan bakarsak aslında adamı takdir ediyorum Ukala ise ona bir şey diyemem
Devreyi çizip şema yayınlamak çok basit bir iş
Denenmemiş olması gerçekten çok büyük bir sıkıntı yaratır konuyu bilen için tasarım iyi bir fikir versede elektronikte yeni olanlar için eziyet olur
ben kendi adıma Pic Proje sitesinde ve bu sitede yayınladığım şemalar  bütün testlerden geçtikten sonra olur yada tasarım aşamasında notu eklerim
tabi biz hobistler işin mantığını yakalayıp başka şekilde değişik malzemelerle nasıl yaparız araştırmasındayız
Tabiki alternatif çok konu sarj mı yapılmış hazır modül  tp4056  1S 4,2 volt şarz modülü yapmış zamanında 1,20 tl aldım çokta kullanışlı
temelde şunu yapmak lazım yayınladığımız şemalarda kesinlikle durumu açıklamak lazım
bitti mükemmel /tasarım aşamasında /yada bu devreyi geliştirebilirmiyiz gibi bakan kişide zaten durumu anlar
Spot the Mistakes konu güzel ve sürükleyici
kolay gelsin
TA5EK

Adam işinde nirvanaya ulaşmış öyle ki anlatımı zaman zaman ukalaca kaçabiliyor. Hele ki hintli bir profesör var ona demediğini bırakmıyor, idiot, geri zekalı, aptal herif falan ama dediği kadar da var. Öyle hatalar yapılmış ki ben yapmazdım. Devre üzerinde gösterdiği zaman gülüyorsun :)

mustafaaxu

4,2v tepe değer ayarlanabilir TL431 tabanlı flipflop Sarj devresi
Seron kardeşimin verdiği gazla
Bu devreyi yeniden derledim
Konunun temeli
Şarj tepe voltajını ayarlayabileceğiz
Akım sınırlaması olacak
Şarj Filipfliop Pals darbeli olacak
Devre incelendiğinde üç özellikte açıkça görülmekte

Önce Tepe değer ayarı
Çıkışa 200ma bir lamba bağlayıp voltmetrede 4,20 tepe değerde resetlemesini wr 100 k ile ayarlamamız gerekiyor
Devreye 12v verdiğimizde led1 ve led2 yeşil yanık durumdalar led3 sönük
Kullanılabilir durumda olan 18650 pilimizi bağlıyoruz
Eğer sarj başlamaz ise  RESTART butonuna basarak sarjın başlamasını sağlıyoruz
Çalışma :Restarta bastığımızda led1 söner led2 ve led3 flipflopbun palslarını ırf9540ile pile basmaya başlar led 2 ve led 3 karşılıklı şekilde yanıp sönerler led 2 yandığında ırf9540 kesime gider led2 söndüğünde ırf9540 iletime4 geçer tepe değeri 4,2 v gelene kadar işlem tekrarlanır

Aynı zamanda TL431 herseferinde pilin üzerindeki voltajı okur ve 4,2v gelene kadar kesimde bekler
Mosfet ırf9540 ise R11 ve Q3 tarafından ideal bir şekilde sürüldüğü için ısı yayılımı çok azdır (yok denecek kadar
Şarz devrelerinde genellikle tepe voltajına gelindiğinde control devresinin voltajı bıçak gibi kesmesi istenir
TL431 genelde şarz devrelerinde her ne kadar tepe voltajında iletime biranlık geçsede tekrar  sönüyor buda devrede sağlıksız kontrol sağlıyor
Bu durumu ortadan kaldırmak için zekice bir yöntem uyguladık 4,2v geldiğinde D1 ve R4 ikilisi TL431 referans voltajını yükselterek tekrar sönümlenmesini engelliyor

TL431 kendini tetikleyen bir devre oluyor
BC308 transistörler aynı anda farklı görevler yapıyor
Q1 hem TL431 devamlılığını sağlıyor hemde flipflop a set reset yaptırıyor
Q2 hem flipflop un setreset girişi hemde pals flipflopun bir ayağı
Q3 hem flipflopun çıkış ayagı hemde ırf9540 in sürücüsüsü ve led2 full kontrolu
        Not:devre protoboartda denendi
Deney setinde tüm kontrollerini yapıldı  Pil tam boşta iken Rx12 om ısınıyor
TL 431 hatalarda bozuluyor 2 tane pert yaptım
Geliştirme:
Akım ayarlı hale getirilebilir
Irf9540 Swich mode uyarlanabilir
Umarım faydalanırsınız
Kolay gelsin

seron

Ooohaaraaa :D Hacı çok zahmet çekmişsin bu nedir... Küçücük entegreyle yapılabiliyor halbuki. Ama geliştirmek iyidir.  ::ok

mustafaaxu

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 12 Ekim 2020, 13:54:244,2v tepe değer ayarlanabilir TL431 tabanlı flipflop Sarj devresi
Seron kardeşimin verdiği gazla
Bu devreyi yeniden derledim
Konunun temeli
Şarj tepe voltajını ayarlayabileceğiz
Akım sınırlaması olacak
Şarj Filipfliop Pals darbeli olacak
Devre incelendiğinde üç özellikte açıkça görülmekte

Önce Tepe değer ayarı
Çıkışa 200ma bir lamba bağlayıp voltmetrede 4,20 tepe değerde resetlemesini wr 100 k ile ayarlamamız gerekiyor
bu akım içindi aşagıda ek ilave ile tepe volt ayarı düzeltmesi

DÜZELTME: burda Tepe voltaj ayarı yapmak için lamba ile kesim voltaj ayarı yanlış olmuş bu yöntem akım içindi
Tepe voltaj ayarı için 100k ve 1000uf kondansatör üzerinde de yavaşça yükselen voltajı okuyarak 4,25v geldiginde kesecek sekilde yapılacaktı
önce S swiç b konumunda 4,25 volt ayarlanır sonra swich a konumuna alınır pil bağlanır
yanlış anlatım olmuş k bakmayın...
Umarım faydalanırsınız
Kolay gelsin

seron

Bir de pals jeneratörü kısmının kondansatörleri çok büyük. Frekansın ortalama olarak söylüyorum 50Hz lerde olması gerekiyor. Gürrrrrrrrrr diye titresin ortalığı. Lakin ben bunu Nikel piller için söyledim. Lion pillerde darbeli şarj olayını pek araştırmadım. Faydalı mı olur zararlı mı olur ona da bir bakmak lazım.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 13 Ekim 2020, 15:55:18Bir de pals jeneratörü kısmının kondansatörleri çok büyük. Frekansın ortalama olarak söylüyorum 50Hz lerde olması gerekiyor. Gürrrrrrrrrr diye titresin ortalığı. Lakin ben bunu Nikel piller için söyledim. Lion pillerde darbeli şarj olayını pek araştırmadım. Faydalı mı olur zararlı mı olur ona da bir bakmak lazım.
bence haklısın şimdiki frekans 10 Hz civarında kapasiterle oynayarak frekabs arttırılabilir
yada Bc308 10 k lık dirençlerle küçülterek yapabiliriz
kolay gelsin

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın