Dokunmatik devre sorunu

Başlatan 07 Osman, 19 Eylül 2020, 18:22:16

07 Osman

Merhaba elimde dokunmatik bir devre var. Vakti zamanında çekik gözlülerden almıştım. Gayet de güzel çalışıyor. Örneğin yüke bağladığınız lamba dokunma ucuna bir kere dokunuyorsunuz yanıyor, tekrar dokunuyorsunuz sönüyor. Oğlum için çalışma masasına yaptığım lambanın kontrolünde kullanıyorum.    Ancak geçen gün akkor flamanlı lamba (220v 15watt)  patladı bende led ampül (220v 3watt)  aldım. İşte şimdi olmadı, kapalı haldeyken bile led pır pır yapıyor. Yani led ampül yine bir miktar enerji gidiyor.

Yaptığım araştırmalarda evlerde kullanılan ışıklı anahtarlarda bu tür sorunların olduğu yazılmış, aynı mantıkla olduğunu düşünerek   paralel bağlanmış dört adet 0,25 wattlık 100k   (1 watt 100k direnç elde ettim)  direnci  ampüle paralel bağladım, yine olmadı.

Ne önerirsiniz ?

seron

Abi LED ampulün duyu arasına 1 adet 100nF-400V kutupsuz,
yoksa 47nF, 68nF elinde ne varsa 400V-1000V yapıştır bir dene.

---

Ben bunu kopyalarım len  :) dicektim üzerinde damla çip IC var. Nasıl çalıştığını bilmiyorum bilsem çizerdim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 19 Eylül 2020, 20:16:27Ben bunu kopyalarım len  :) dicektim üzerinde damla çip IC var. Nasıl çalıştığını bilmiyorum bilsem çizerdim.

bende aynısı var ve üzerinde sekiz bacaklı entegre var. sırf bu işi gören bir entegre var piyasada yani yazılımlı değil diye biliyorum.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 19 Eylül 2020, 20:16:27Abi LED ampulün duyu arasına 1 adet 100nF-400V kutupsuz,
yoksa 47nF, 68nF elinde ne varsa 400V-1000V yapıştır bir dene.

---

Ben bunu kopyalarım len  :) dicektim üzerinde damla çip IC var. Nasıl çalıştığını bilmiyorum bilsem çizerdim.

Seri mi bağlayayım ?   Çünkü .47 mf 250 volt kutupsuz kondansatörü ampüle  paralel denedim olmadı.

seron

Paralel.
[attach type=image]14283[/attach]

Lakin 470nF işe yaramamışsa bırak boşver. Demek ki devrenin elektronik yapısı sadece akkor flamanlı ampullere izin veriyor. Aynısından alıp bağla abi aklıma başka çözüm gelmiyor.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Eylül 2020, 21:18:13bende aynısı var ve üzerinde sekiz bacaklı entegre var. sırf bu işi gören bir entegre var piyasada yani yazılımlı değil diye biliyorum.
Sen şu entegreyi bana pasla bakalım nası çalışıyomuş ;)

Yusuf usta

kondansatör o sorunu çözer gibi gelmedi bana. bu devre ile rezistif yükle çalışır. diğer türlü yarı iletkenlerle olmaz. led dediğin şey öyle bir ürün ki bir ucu faza değsin zaten havadan bile nem kapıp yanıyor.

07 Osman

Ampülün bulunduğu konum itibariyle anahtar koyamıyorum. Ancak bununla olacak ama, çözüm yok işte.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 19 Eylül 2020, 21:28:35Ampülün bulunduğu konum itibariyle anahtar koyamıyorum. Ancak bununla olacak ama, çözüm yok işte.
Yok abi sen onda direk klasik ampul bağla kullansın genç arkadaş. Anahtar ucuz birşey ona lafım yok, o kadar emeğe değmez zaten. Bazen çözüm satın almaktır.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 19 Eylül 2020, 21:24:18Sen şu entegreyi bana pasla bakalım nası çalışıyomuş ;)
dükkanda aklıma gelirse bakarım reis. olmadı bir mesajla hatırlatırsın pazartesi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın