Çin 78XX - 79XX Simetrik Modül

Başlatan seron, 05 Eylül 2020, 23:41:42

seron

Gördüğünüz 7805 ve 7905 semboliktir. XX09, XX12, XX15.... Şeklinde gidebilir. Lakin önemli bir sorun, milim olarak o kondansatörler o kadar gerilime uygun seçilemiyor. Mesela 12V-0-12V AC giriş mi verdin, kondansatörler en fazla 330 hadi bilemedin  470 olabiliyor ve regülatörün "kalitesi" açısından 1000 olması gerekirken bir de entegrenin büyük voltajlısını seçip girişi de arttırırsanız artık kapasitörleri değer olarak çok küçük seçmek zorunda kalacaksınız demektir.

Orjinali (çift taraflı plaket kullanmış salaklar :D )

[attach type=image]14135[/attach]

[attach type=image]14144[/attach]

Dediğim gibi değerlere çok takılmayın kiCAD'da bir öğeye isim atamazsam "REF**" gibi çirkin bir etiketle görünüyor.

Baskıda 18 tane var daha fazla sığmıyor. Arkalı önlü herşey gayet açık. Yanlış anlamayın ama yol kalınlıkları ve ve dizayn açısından bence çinlilerinkinden daha iyi oldu. Teeeeee kara aşırı yerden getirmeye gerek kalmadı.

Good çalışmalar.

(Iyyy ingilizceme benim :) )

seron

Şükürler olsun üçüncü gönderimde oldu. >:(
Bitek beni mi buluyo anlamadım ki :dass:

memleket

Alıntı yapılan: seron - 05 Eylül 2020, 23:41:42Gördüğünüz 7805 ve 7905 semboliktir. XX09, XX12, XX15.... Şeklinde gidebilir. Lakin önemli bir sorun, milim olarak o kondansatörler o kadar gerilime uygun seçilemiyor. Mesela 12V-0-12V AC giriş mi verdin, kondansatörler en fazla 330 hadi bilemedin  470 olabiliyor ve regülatörün "kalitesi" açısından 1000 olması gerekirken bir de entegrenin büyük voltajlısını seçip girişi de arttırırsanız artık kapasitörleri değer olarak çok küçük seçmek zorunda kalacaksınız demektir.

Orjinali (çift taraflı plaket kullanmış salaklar :D )

[attach type=image]14135[/attach]

[attach type=image]14137[/attach]

[attach type=image]14139[/attach]

Dediğim gibi değerlere çok takılmayın kiCAD'da bir öğeye isim atamazsam "REF**" gibi çirkin bir etiketle görünüyor.

Baskıda 18 tane var daha fazla sığmıyor. Arkalı önlü herşey gayet açık. Yanlış anlamayın ama yol kalınlıkları ve ve dizayn açısından bence çinlilerinkinden daha iyi oldu. Teeeeee kara aşırı yerden getirmeye gerek kalmadı.

Good çalışmalar.

(Iyyy ingilizceme benim :) )

7905 in orta ucu input olarak gözüküyor....

cevat1

78XX ile 79XX in bacak yapıları farklıdır.
Pcb yi ona göre düzenlemeniz gerekir.

seron

Tekrar çizdim konuyu güncelliyorum.

@cevat1  o konu için yanıt bekliyorum. tesbit edebilirsek çizerim.

cevat1

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2020, 00:00:33Tekrar çizdim konuyu güncelliyorum.

@cevat1  o konu için yanıt bekliyorum. tesbit edebilirsek çizerim.

Hangi konu?

seron

Alıntı yapılan: cevat1 - 06 Eylül 2020, 11:53:38Hangi konu?
Haydaaaa...
Daha evvelsi gün oldu olay. Ben bir ö.m. aldım. Ve buna da yanıt yazdım. Yani yazdım diye hatırlıyorum. Yoksa yazmadım mı?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın