avatar_seron

Yürüyen Işık ile Tepe Lambası Soru(n)

Başlatan seron, 13 Temmuz 2020, 18:58:27

seron

Transistörlü yürüyen ışık ile tepe lambası çizmek istiyorum.

Turuncu ya da sarı yanan power LEDleri kullanarak 4'lü gurup oluşturup her birisi farklı cepheye bakacak şekilde sırayla yakacağım.

Bu transistörlü yürüyen ışık hakkında veri toplamakta zorlanıyorum. Daha önce yapmadım. İnternette de özellikle transistörlü diye vurgulamama rağmen inat olsun diye entegrelisi arduinolusu çıkıyor.

Sormak istediğim şu: transistörlü yürüyen ışık, ledleri sıra ile mi yakıyor?

Zira internette bulabildiğim tek uygulama videosunda istediğim gibi çalışmıyor:
https://www.youtube.com/watch?v=Z6vAWuzhaFg

Yapmak istediğim ise şu:
[url url=https://hizliresim.com/clu6GG nofollow=nofollow][/url]

Bir zahmet fikir verebilirseniz memnun olurum. 5'li power LED gurupları sırayla yakılacaklar. 12V akü ile çalışacak.

Eğer ki şart derseniz 555 4017 ikilisiyle çizicez mecburen.
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

seron

Soruyu şöyle değiştireyim
4017 ile nasıl 4 LED yürüyen ışık yapabilirim? Bağlantıyı gösterin gerisi kolay. MOS ile veya güç transistörüyle sürerim.
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

seron

Tamam onu da buldum,
Eh, kendin pişir kendin ye lokantası bugün de günü kurtardı.

Yanmamasını istediğiniz (sekans direkt başa dönecek, led gurubu sırası gelene kadar sönük beklememek şartıyla) led çıkışlarını entegrenin 15 nolu RESET bacağı ile birleştirmek gerekiyormuş. Ben demedim kuşlar söyledi :) Konu hakkında detay isteyenler şu siteye bakabilirler:

https://www.nutsvolts.com/magazine/article/led-chaser-sequencer-circuits

Asla vazgeçmeyeceksin. Savaşacaksın. Azimle vuran duvarı deler. Bundan sonraso bende hacı. ;)
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

stk4221

Seron maşallah bu işi görselde güzel yapıyorsun.  Hani similasyon videoları çekip YouTube kanali kursan düzenli olarak paylaşsan nasıl olur. Geniş bı kitle olur.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur


seron

#5
Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Temmuz 2020, 22:55:28Seron maşallah bu işi görselde güzel yapıyorsun.  Hani similasyon videoları çekip YouTube kanali kursan düzenli olarak paylaşsan nasıl olur. Geniş bı kitle olur.
Teşekkür ederim. O dediğinle hiç uğraşacak enerjim yok. Ama eskiden çok uğraşırdım güzel animasyonlarım var bilgisayarda.

Alıntı yapılan: cevat1 - 13 Temmuz 2020, 23:47:57(alıntının yer kaplamaması için linkler silinmiştir. Adnan hocaya da öneririz :) )

Teşekkür ederim fikirler çok güzel. Hatta geliştirilirse daha güzel şeyler çıkabilir.

Aslında benim istediğim şey otomobiller için dönerli ikaz sistemi gibi birşeydi. Geçenlerde gevv topluca eski dergi arşivi paylaştı. Bunlardan bazılarını incelerken sac kutu içersine imal edilen hoş bir proje gördüm. Kutunun içine aküyü ve basit bir devreyi koyuyorsun, yolda giderken aracın lastiği patladı, arıza oldu yol kenarına bu sac kutuyu koyuyorsun arabayı aydınlatırken sen işini yapıyorsun bir taraftan da flip flop basit bir ikaz lambası yanıp sönüyordu ben de bu fikri biraz geliştirdim.

[url url=https://hizliresim.com/qIdeuW nofollow=nofollow][/url]

Fakat bu uğraşı biraz boşa çıkacağa benziyor. Her parçayı sıfırdan yapmaya kalkarsak işin içinden çıkamayız. Bahsettiğim şey dönerli tepe lambası. Bundan birtane alıp takarsın. Bir tane de LED projektör alır takarsın. Bir de soldan devam et anlamında bir ok işareti yanıp söner bitti gitti... O yüzden vazgeçtim fakat uğraşı olsun diye dönerli tepe lambası yapmak istedim konuyu da o yüzden açtım.

https://www.hepsiburada.com/galaxy-doner-tepe-lambasi-12v-sari-pm-HB00000IPXSF

35TL çok büyük bir para değil. 12V LED projektörü ve sac kutusu bir de içine mini akü lazım... Yapılır mı yapılır. Ne kadar gerekli dersen hobi işte. Endüstri meslek lisesi birinci sınıflarda öğrencilere güç kaynağı yaptırırlardı eskiden. Trafonun saclarını makarasını telini ayrı alırdın. Elle sarar, trafoyu toplar, ardından baskı devreyi yapar, bitti mi hayır... Dışının kutusunu sacdan keserek katlayıp kendin yapardın. Şimdiki öğrencilere öğretiyorlar mı bilmiyorum.

Bu devre bitince güzel bir eczane tabelası yapasım var.
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

seron

[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

ndemir

aha hazır konusu varken şuraya bir soru bırakayım  :)  :)  bende bi tepe lambası buldum lehimlerini tazeledim kopuk kaplosu vardı değiştim çalışır vaziyete geldi lakin tepe lambasının içinde ki kartta sw kısmı var lehimlenmiş ama boşda. birde kablo olarak beyaz bir kablo var boşda. aklıma ilk gelen tepe lambasının farklı modlarda çalışıyor olması.internette baktım benzerleri sekiz farklı çakar modda çalışıyor. kablo üzerinde buton falan yok kesilmiş kablo. sw kısmından bir tetikleme yapıp mod değişimi yapabilir miyim. yapılırsa nasıl yapabilirim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın