Vantilatör serinletme gücü azaldı

Başlatan Piramit, 04 Temmuz 2020, 21:30:22

Piramit

Merhabalar,

Fakir TVL 90 kule tipi vantilatör için soruyorum: Soğutma tam olarak yapmıyor: speed kısmında low, mid, hig seçenekleri var. Yükseğe alsamda çok az fark ediyor ya da ben öyle zannediyorum. Elektrikçi beyin demiş sanırım pcb kart demek istedi :)  Ben kart fotoğraflarını aşağıya ekliyorum. Kesin kart arızası olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Ölçü aleti, çok az bilgim var. Yardımcı olur musunuz?

seron

Evet öğrenebilirsiniz.

Vantilatörlerde en çok karşılaşılan kronikleşmiş sıkıntılardan birisi göbek sıkışması. Zaman içersinde mil ile göbek arasına toz gire gire sıkışıyor. Önce giderek yavaşlayıp sonra giderek hiç dönmez hale gelebiliyor.

Kafesi sökün. Pervaneyi tornavida ile dikkatlice yerinden çıkarın. Bazıları tornavida ile sökülmüyor merkezde bir kapak vardır kola kapağını açar gibi değilde aksi yönde döndürerek açılıyor. Pervaneyi yerinden çıkardıktan sonra vantilatörü yere yatırın. Biraz WD40 sıkın. elinizle döndürün. Ardından bimilyoncularda satılır dikil makinası yağı alıp bundan içine sızdırın. Sızdırdıkça elinizle çevirin mil döndükçe sızdırmaya devam edin. Kenarlarına taşmasında ve içine kaçmasında sorun olmaz. İşiniz bitince kenara taşan dolan yağları peçete ile emdirin. Herşeyi toparlayıp eski haline getirin ve deneyin.

Olmazsa buraya geribildirimde bulunun yardımcı olmaya çalışalım.

seron

Ah eşşek kafam :D

Kule tipi demişsiniz kusura bakmayın.
Yine de yağlama şansınız var mı?

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 04 Temmuz 2020, 21:51:55Ah eşşek kafam :D

Kule tipi demişsiniz kusura bakmayın.
Yine de yağlama şansınız var mı?

Estağfurullah; sağ olun, ilginiz, yardımınız için teşekkür ederim.
Tüm vidalarını söküp, motor-pervaneler kısmına da bakacaktım fakat motoru tekrar yerine oturtamam diye vazgeçmiştim, motorun durduğu yere bakarak öyle düşündüm. Çok kirli gözükmüyor ama tam da bilemiyorum tabi gres yağı gibi yağ bile gözüküyor fazla toz yoktu ama... Speed düğmesi işini yapmıyor olabilir mi? Pervaneler dönüyor ama sanırım çok hızlı dönmüyorlar, ya speed sorunlu ya da dediğiniz gibi toz, kir motorun hızını engelliyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Piramit - 04 Temmuz 2020, 21:30:22Merhabalar,

Fakir TVL 90 kule tipi vantilatör için soruyorum: Soğutma tam olarak yapmıyor: speed kısmında low, mid, hig seçenekleri var. Yükseğe alsamda çok az fark ediyor ya da ben öyle zannediyorum. Elektrikçi beyin demiş sanırım pcb kart demek istedi :)  Ben kart fotoğraflarını aşağıya ekliyorum. Kesin kart arızası olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Ölçü aleti, çok az bilgim var. Yardımcı olur musunuz?

Anlaşılan motor 3 hız kademesine sahip
Her kademede çok belirgin bir hız artışı olması gerekir.
Kademe artışının bir videosu var mı?

Şu yukarıdaki sarı kondansatörün değeri kac nF veya kaç uF?

O sistemin AG'ini sağlıyor, eğer değer kaybederse devre gerilimi düşer ve düzgün çalışmaz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Piramit

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Temmuz 2020, 15:02:45Anlaşılan motor 3 hız kademesine sahip
Her kademede çok belirgin bir hız artışı olması gerekir.
Kademe artışının bir videosu var mı?

Şu yukarıdaki sarı kondansatörün değeri kac nF veya kaç uF?

O sistemin AG'ini sağlıyor, eğer değer kaybederse devre gerilimi düşer ve düzgün çalışmaz.

Eve 3 kademesi var: LOW, MID, HIG

Video: https://youtu.be/R8CUkhrHsGU

Youtube kodu yok sanırım forumda.
Belirgin bir artış yok speed kısmında: Pervaneler her 3 kademede aynı dönüyor sanırım.

Büyük dikdörgen kondansatör değil mi? 1.2 uF

Küçüğü de ekliyorum:

Teşekkür ederim, sağ olun.

Adnancoskun

Devrede 3 tane BT134 siyah parça var
Onlar triactir
Yani motorun hızını ayarlayan devre elemanı
Onlar sırasıyla devreye girerek motoru hızlandırır
Onların A1 - A2 (T1-T2) uçları vardır bir de G ucu vardır.
A1 ile A2 yi kısadevre ederseniz o triaca bağlı olan hızda çalışır.
Öncelikle A1 ve A2 ucunu tesbit edip kısadevre ederek motorun hızının artıp artmadigini kontrol edebilirsiniz.

Muhtemelen yazılı yüz sana bakarken
1 numaralı uç A1
2 numaralı uç A2
3 numaralı uç G dir.

seron

Yanlış anlamayın.
Bana sanki mil sıkışmış da ondan yavaş dönüyormuş gibi geliyor yanılıyor olabilirim.
Triyaklar arızalı olduğunda iletim yapar mı? O kademelerde çalıştırır mıydı? diye aklıma geliyor.
Şayet milden değilse yine kart üzerinde bir sıkıntı olabilir bilemiyorum. Yağ izi gördüm deniyor...  :du:

Ek yapıyorum.
Bu arada yorum yapmadan duramıyorum gıcıklık değil mi? :)
Bir motor milini döndürmek için kart imal edilmiş. Üzerinde iki entegre var.
Ben de diyorum ki ne gerek var? Bazen teknolojiyi gereksiz abartıyoruz gibime geliyor.
Bakınız arduino projeleri...

Piramit

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Temmuz 2020, 21:08:43Devrede 3 tane BT134 siyah parça var
Onlar triactir
Yani motorun hızını ayarlayan devre elemanı
Onlar sırasıyla devreye girerek motoru hızlandırır
Onların A1 - A2 (T1-T2) uçları vardır bir de G ucu vardır.
A1 ile A2 yi kısadevre ederseniz o triaca bağlı olan hızda çalışır.
Öncelikle A1 ve A2 ucunu tesbit edip kısadevre ederek motorun hızının artıp artmadigini kontrol edebilirsiniz.

Muhtemelen yazılı yüz sana bakarken
1 numaralı uç A1
2 numaralı uç A2
3 numaralı uç G dir.

Denedim az önce maalesef hiçbir değişiklik olmadı: Tornavidanın ucu ile soldaki 2 ayağıda kısa devre yaptım, sağdaki 2 ayağıda yaptım hatta, değişen bir şey olmadı.
Cihazı stanbye alınca, triyakın ortadaki ayağında faz var, kontrol kalemi ile baktığımda ışığı yanıyordu kontrol kaleminin.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2020, 22:51:58Yanlış anlamayın.
Bana sanki mil sıkışmış da ondan yavaş dönüyormuş gibi geliyor yanılıyor olabilirim.
Triyaklar arızalı olduğunda iletim yapar mı? O kademelerde çalıştırır mıydı? diye aklıma geliyor.
Şayet milden değilse yine kart üzerinde bir sıkıntı olabilir bilemiyorum. Yağ izi gördüm deniyor...  :du:

Elektrikçi bakmıştı ama motor kısmına bakmış mı bilmiyorum? Gerçi bu tip vantilatöre yabancı sanırım çünkü tırnaklarını kırmış, vidaları yalama yapmış, üstteki kart kısmının vidasını takmamış....vs.
Olmadı motora da bakacağım artık korka korka...

seron

Alıntı yapılan: Piramit - 05 Temmuz 2020, 22:57:07Elektrikçi bakmıştı ama motor kısmına bakmış mı bilmiyorum? Gerçi bu tip vantilatöre yabancı sanırım çünkü tırnaklarını kırmış, vidaları yalama yapmış, üstteki kart kısmının vidasını takmamış....vs.
Olmadı motora da bakacağım artık korka korka...
Çocuğun (varsa) eline telefonu verin, o kaydederken siz sökün.
Sonra takarken videoyu ters oynatıp takarsınız :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Piramit - 05 Temmuz 2020, 22:52:38Denedim az önce maalesef hiçbir değişiklik olmadı: Tornavidanın ucu ile soldaki 2 ayağıda kısa devre yaptım, sağdaki 2 ayağıda yaptım hatta, değişen bir şey olmadı.
Cihazı stanbye alınca, triyakın ortadaki ayağında faz var, kontrol kalemi ile baktığımda ışığı yanıyordu kontrol kaleminin.
triaclarin bir ucunda direnç bağlı 330 ohm, o uç gate,  ONA DOKUNMA.

Diğer iki ucu kısadevre ederek denermisiniz?

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2020, 23:05:15Çocuğun (varsa) eline telefonu verin, o kaydederken siz sökün.
Sonra takarken videoyu ters oynatıp takarsınız :)

Bekarım. :)
Tek başıma yapıyorum basit işleri, bu da öyle olacak gibi fakat iş basit değil bu sefer. :(

Piramit

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Temmuz 2020, 23:10:56triaclarin bir ucunda direnç bağlı 330 ohm, o uç gate,  ONA DOKUNMA.

Diğer iki ucu kısadevre ederek denermisiniz?
Baştaki ile sondaki değil mi? Bir tek o olasılığı denemedim.

dede_salih

Alıntı YapBaştaki ile sondaki değil mi? Bir tek o olasılığı denemedim.
Değil. Sondaki, yani 3. bacak gate bacağı. Diğer 2 bacak terminaller. Adnan hocanın bahsettiği 1. ve 2. bacaklar.

Piramit

Alıntı yapılan: dede_salih - 05 Temmuz 2020, 23:24:18Değil. Sondaki, yani 3. bacak gate bacağı. Diğer 2 bacak terminaller. Adnan hocanın bahsettiği 1. ve 2. bacaklar.
Denemiştim ben o olasılığı, o yüzden tereddütte kaldım. Soldaki 1. ve 2. bacakları kısa devre yapmıştım bir fark olmamıştı. 2. ve 3.'yü de kısa devre yaptım hatta gene bir fark olmamıştı maalesef.

seron

Piramit

seron

Olmasın sıkıntı değil. Zaten en son bakılacak şeylerden birisiydi.
Valla aklıma başka birşey gelmiyor hocam.
Çıkış yapıcam olaki arıza bulamazsanız yağlama olayını en son denersiniz artık.

memleket

1.2 mf olan kondansatörün değeri düşmüştür. Onu değiştirin düzelecektir.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2020, 23:44:50Olmasın sıkıntı değil. Zaten en son bakılacak şeylerden birisiydi.
Valla aklıma başka birşey gelmiyor hocam.
Çıkış yapıcam olaki arıza bulamazsanız yağlama olayını en son denersiniz artık.
En sona bırakıyorum hocam dediğiniz gibi.

Piramit

Alıntı yapılan: memleket - 06 Temmuz 2020, 00:30:391.2 mf olan kondansatörün değeri düşmüştür. Onu değiştirin düzelecektir.
Sarı film kondansatör değil mi?
Ölçü aleti ile ölçebilir miyim? Kapasimetrem yok.

memleket

Alıntı yapılan: Piramit - 06 Temmuz 2020, 00:42:13Sarı film kondansatör değil mi?
Ölçü aleti ile ölçebilir miyim? Kapasimetrem yok.
Ölçebilirsin...

Piramit

Alıntı yapılan: memleket - 06 Temmuz 2020, 11:48:39Ölçebilirsin...
1,8-1,9 uF değerini gösterdi multimetre. Kondansatörü devre  üzerinde iken ölçtüm.

memleket

Alıntı yapılan: Piramit - 06 Temmuz 2020, 21:41:171,8-1,9 uF değerini gösterdi multimetre. Kondansatörü devre  üzerinde iken ölçtüm.
Devreye takılı ölçersen sağlıklı bir ölçüm olmaz...

Piramit

Alıntı yapılan: memleket - 07 Temmuz 2020, 00:13:04Devreye takılı ölçersen sağlıklı bir ölçüm olmaz...
Söküp, ölçerim gün içinde.
Umarım kondansatördendir.
İlginiz için teşekkür ederim, sağ olun.

Piramit

Alıntı yapılan: memleket - 07 Temmuz 2020, 00:13:04Devreye takılı ölçersen sağlıklı bir ölçüm olmaz...

Kondansatör sağlam gözüküyor hocam,

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 07 Temmuz 2020, 15:39:29Sağlam gözükmüyor :)
1.2uF ye yakın diye düşünüp, sağlam olduğunu sandım; tabi tam bilgim yok.
Açıklayabilir misiniz? Ben de öğrenmiş olurum iyice.
Teşekkür ederim.

seron

Alıntı yapılan: Piramit - 07 Temmuz 2020, 16:01:071.2uF ye yakın diye düşünüp, sağlam olduğunu sandım; tabi tam bilgim yok.
Açıklayabilir misiniz? Ben de öğrenmiş olurum iyice.
Teşekkür ederim.
Ben şundan dolayı söyledim, konuyu bir süre takip etmemiştim küçük olanı ölçüyorsunuz sandım ondan yanlış dedim.
Siz büyük olanı mı ölçüyorsunuz, o zaman doğru sıkıntı yok tamam. Çünkü benim aklım küçüğe gitti. Ufak bir değer kayması var gibi görünüyor sanırım o sorun olmaz.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 07 Temmuz 2020, 16:11:32Ben şundan dolayı söyledim, konuyu bir süre takip etmemiştim küçük olanı ölçüyorsunuz sandım ondan yanlış dedim.
Siz büyük olanı mı ölçüyorsunuz, o zaman doğru sıkıntı yok tamam. Çünkü benim aklım küçüğe gitti. Ufak bir değer kayması var gibi görünüyor sanırım o sorun olmaz.

Evet büyük kondansatörü ölçtüm. Bakalım sorun nerde çıkacak?

seron

Yağla sen onu yağla yağla ;D

Dur yağlama. Mili döndürdüğün zaman uzun süre dönüp yavaş yavaş mı duruyor, yoksa elle ivme verip elini çektikten sonra çok kısa sürede mi duruyor? Mesela sıkışan stand tip vantilatörlerde benim dikkatimi çeken bu oluyor genelde. Dönmesine dönüyor ama yağlama yaptıktan sonra elle bir çeviriyorum durmak bilmiyor. Sizin vantilatörün pervanesi turbo tip olduğundan dar yapıya sahip. Belki o kadar uzun süre dönmez. Ama en azından elle çevirirken kendini biraz belli eder. sürtünme var gibi çabuk durmaması lazım.

Aslında üşenmeseniz de yağlamayı yapsanız, en azından bu ihtimali eleyip karta yoğunlaşabilirdik. Bir soruınu elerdik kafamız rahat olurdu.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 07 Temmuz 2020, 16:44:38Yağla sen onu yağla yağla ;D

Dur yağlama. Mili döndürdüğün zaman uzun süre dönüp yavaş yavaş mı duruyor, yoksa elle ivme verip elini çektikten sonra çok kısa sürede mi duruyor? Mesela sıkışan stand tip vantilatörlerde benim dikkatimi çeken bu oluyor genelde. Dönmesine dönüyor ama yağlama yaptıktan sonra elle bir çeviriyorum durmak bilmiyor. Sizin vantilatörün pervanesi turbo tip olduğundan dar yapıya sahip. Belki o kadar uzun süre dönmez. Ama en azından elle çevirirken kendini biraz belli eder. sürtünme var gibi çabuk durmaması lazım.

Aslında üşenmeseniz de yağlamayı yapsanız, en azından bu ihtimali eleyip karta yoğunlaşabilirdik. Bir soruınu elerdik kafamız rahat olurdu.

Hocam bunda normal pervane yok; sağ ve sol kısımda da türbün fanlar var yani pervane gibi 3-5 kanatlı değil biliyorsunuzdur gerçi bunu. Tornavida ile bir bakayım ya da olmadı tamamen sökerim artık.
Teşekkür ederim.

Piramit

Yandan; her iki fan pervanelerini de tornavida ile çevirdim, sıkışma yok, kolay dönüyorlar.

Triyakları söktüm, ölçtüm sağlam her üçüde.

Sorun nerede acaba?

seron

Bu Fakir markasını daha evvel gittiğim bir kursta denk gelmiştim. Yazın soğutmuyor, kışın ısıtmıyordu. Dershanenin sahibi hanımla görüşüyoruz Allah rahmet etsin sonradan duydum ki vefat etmiş, kendisine durumu söyleyince nasıl çalışmıyor, daha yeni taktırdık dedi. Ben de markasına atfen "hocam adı üstünde fakir, nerden bulsun da ısıtsın" deyince gülmüştü, azap görmesin. Dolayısıyla bu fakir markasının "iklimlendirme" eşyaları insanlara hizmet etmemekte yemin etmişe benziyor. İster şaka anlayın ister ciddi.

Şimdi başa dönelim.
Bu alet nasıl çalışıyor?
Bu alet, trafosuz adaptörden güç alarak iki entegreyi besliyor. Entegrelerden birisi IR code şeysi, yani kumanda sinyallerini çözümlüyor. Diğeri ise sanırım  kumanda IR entegresinden gelen tetikleyici sinyale göre tek tek mosları sürüyor. Yani doğru anladıysam böyledir heral.

İhtimaller...

Doğrultmadaki filtreleme kondansatörü bozulmuş entegreyi düzgün çalıştdırttırmıyor :)  olabilir.
Seri kapasitör ile yapılmış uyduruk trafosuz adaptör devresi, ki ben kendileriyle çok uygulama çiziyorum, hassas besleme isteyen entegreleri bozmuş olabilir mi? evet olabilir. Zira eğer bahsettiğim entegreler yazılım ile programlanmış birer denetleyici ise öyle trafosuzla beslendiğinde yüksek huma ve piklere maruz kalabilir.
Bir diğer ihtimal, parçanın birinde bir sıkıntı vardır. Ben burdayım da demiyordur yaramaz. Arayıp bulmalı ama nasıl.
Fişe takılı değilken filtreleme kondansatörünü kontrol edelim.
Doğrultucuyu kontrol edelim.
Entegrenin üzerini okuyarak piyasada satılıyor mu bakalım.
Sanırım geriye birşey kalmadı.

Değerli arkadaşlar,
Ben bir konuda sizden yardım beklediğimde beni dijital çözümlere yönlendirdiğiniz oluyor. Ben de ısrarla analog yöntemlerle nasıl çözeceğimi soruyorum. Bana arkanızı dönüp gidiyorsunuz.
Aha buyrun işte.
Şu anda evimde mekanik üç tane vantilatör var ve biri bile elektronik değil. Göbeğini yağlayıp yağlayıp kullanıyorum. İkisini bimden aldım. Sözde dayanmaz diyorlar ama benim evde çocuk yok. Temiz kullanıyorum.
Yani diyeceğim,
birşeyi ne kadar elektronikleştirirsen o kadar sorun çıkıyor ortaya. ;D

SONRADAN EKLENDİ:
Zener de bozulmuş olabilir. O bozulursa da...

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 11 Temmuz 2020, 23:20:24

Allah rahmet eylesin.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Modeli: ZS-FS01-31202
Sanırım anca serviste bulunur kart.
Bir de bir şeyi belirtmek isterim: Bu vantilatör benim değil arkadaşımın, o yüzden nazik davranıyorum benim olsa son vidasına kadar parçalarım. Emanete ihanet etmemek adına yani.
Dediğiniz gibi şikayet sitesinde de bu markanın ve bu modelin soğutmadığından dert yanılmış. Ben nasıl soğuttuğunu 2. ve 3. kademede bilmiyorum yani çünkü hiç görmedim.
Sizden rica etsem o parçaların örneklerini gösterirseniz, ölçebilirim. O aşağı kısımda bir kondansatör daha var ilk kalkış için o mu acaba?
Sağ olun.

seron

Alıntı yapılan: Piramit - 11 Temmuz 2020, 23:48:05Allah rahmet eylesin.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Modeli: ZS-FS01-31202
Sanırım anca serviste bulunur kart.
Bir de bir şeyi belirtmek isterim: Bu vantilatör benim değil arkadaşımın, o yüzden nazik davranıyorum benim olsa son vidasına kadar parçalarım. Emanete ihanet etmemek adına yani.
Dediğiniz gibi şikayet sitesinde de bu markanın ve bu modelin soğutmadığından dert yanılmış. Ben nasıl soğuttuğunu 2. ve 3. kademede bilmiyorum yani çünkü hiç görmedim.
Sizden rica etsem o parçaların örneklerini gösterirseniz, ölçebilirim. O aşağı kısımda bir kondansatör daha var ilk kalkış için o mu acaba?
Sağ olun.
Onu daha önce hiç kullanmadığınıza ve şikayetleri çok olduğuna göre (biliyordum :) şimdi markayı fazla kötülemek istemedim) Cihazınızda belki de hiç sorun olmayada bilir. Birazdan aşağıya fotolar yükleyeceğim. Nelerin kontrol edilmesi gerektiğini daire içine aldım. Fakat daire içine alırken ufacık tefecik, içi dolu turşucuk birşey dikkatimi çekti: NTC.

O NTC'yi oraya kim koydu? niye koydu? Neye göre, kime göre koydu? Acaba fişe takılıyken, yakmadan ona biraz çakmak alevi tutsak... Vantilatör dile gelip yandım yandım yandım biraz hızlanayım bari der mi?

[attach type=image]13865[/attach]

[attach type=image]13867[/attach]

Artık bu sefer de yapamazsak siz arkadaşa deyin ki, sen bunu hiç uğraşma ben sana 10TL veriyim sen bunu çöpe at deyin. :D

Bi kontrol edin bakalım... Kondansatörler kısadevre olmasın. Yalnız bu kontrolleri yapmadan evvel önce yukarda dediğim gibi bir NTC'yi çakmakla kontrol edin. İkinci resimde en üstte küçücük siyahımsı birşey.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 12 Temmuz 2020, 01:22:19

Sormuştum ben çok iyi soğutuyor demişti arkadaş, daha yeni böyle olmuş.
Göstermiş olduğunuz parçaları kontrol edeceğim, ntc'yi de. Dediğiniz gibi; olmuyorsa teslim ederim artık ağırlık, yük kalksın üstümüzden.  :)

Emeğeniz, uğraşınız, yardımınız için teşekkür ederim, sağ olun.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 12 Temmuz 2020, 01:22:19
Ntc ye saç kurutma makinesi ile sıcaklık tuttum, cihazın göstergesindeki derece artmaya başladı sanırım görevini yapıyor.  :)
Sorunu bulamıcaz gibi daha fazla kurcalamadan teslim edeyim ben, zarar vermekten korkuyorum.
Teşekkür ederim, yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, sağ olun.

seron

Alıntı yapılan: Piramit - 14 Temmuz 2020, 19:25:34Ntc ye saç kurutma makinesi ile sıcaklık tuttum, cihazın göstergesindeki derece artmaya başladı sanırım görevini yapıyor.  :)
Sorunu bulamıcaz gibi daha fazla kurcalamadan teslim edeyim ben, zarar vermekten korkuyorum.
Teşekkür ederim, yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, sağ olun.
O zaman geriye tek birşey kalıyor motorun bobinleri yanmıştır. Dediğiniz gibi siz onu geri verin.
Birşey değil. Bir sıkıntınız olunca sorun elden geldiğince yardım ederiz.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 14 Temmuz 2020, 21:29:50O zaman geriye tek birşey kalıyor motorun bobinleri yanmıştır. Dediğiniz gibi siz onu geri verin.
Birşey değil. Bir sıkıntınız olunca sorun elden geldiğince yardım ederiz.

İlginiz için teşekkür ederim hocam, sağ olun.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın