Güç Faktörünün Hesaplanması ?

Başlatan mrscrewdriver, 07 Eylül 2010, 17:00:44

mrscrewdriver

:-\\Merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olacak elimde Güç Ölçer pensmetre var. bu ölçü aleti ac/dc gerilim, ac/dc akım ve ac/dc güç ölçebiliyor. Güç faktörü için bir seçenek bulunmuyor.

Gücü ölçerken şu sırayı takip ediyorum. Üçlü prizin faz baklosunu bulup sıyırıyorum pensmetreyi kabloya kenetliyorum ölçmek istediğim yükün fişinide üçlü prize takıyorum. ölçü aletini gerilim kademesine getirip gerilimini okuyorum - akım kademesine getirip akımını - sonrada güç kademesine getirip yükün gücünü ölçüyorum.

Sorum şu; güç faktörünü belirlemek için akımı ve gerilimi çarpıp, güç değerinide çıkan sonuca bölersem yani WATT/VA güç faktörünü belirlemiş olurmuyum saygılar.

Flatron

Sorunuzu yeni gördüm .Kusura bakmayın
Ben size şöyle izah edeyim.Bildiğiniz gibi Güç Voltaj ile akımın çarpımına eşittir.
Ancak bu farklı yüklerin çok olduğu ve bobinli(Motorların çokça olduğu -fabrikalar gibi- yerlede)tam olarak bu formüle göre olmaz  Güç faktörü (Yani Power Factor kısaca PF diye kısaltılır) 1 olması durumu ideal olan durumdur.Örneğin bir motor çalışırken 3 tane ölçü aletiniz olsa (1 watmetre ,1 voltmetre ve bir ampermetre(yada pens ampermetre)) aynı an için 3 ölçü değerini tutsanız (Hold özelliği) watmetre de örneğin  1650 watt ı okurken ,voltmetre 220 voltu ampermetrede 5 amperi görebilirsiniz.Oysa 220x5= 1100 watt eder.1650 wattdan 1100 watı çıkarırsanız 550 watt yapar bu ise 1100 wattın(göstergelerdeki volt x akım değeri) % 50 fazlası olduğu için sistemin PF değeri:0,5 dir denir.İşte Power Factor Correction denilen iş ise bu değeri yukarılara çekmek için yapılan düzeltmelerdir.

Kolay Gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın