ses kayıt cihazı tasarımı

Başlatan begin77, 30 Haziran 2020, 13:47:19

begin77

Ben bu devreyi breadboard üzerine kurmak istiyorum fakat hiç bir şekilde devrem çalışmıyor.

begin77

Ben bu devreyi kurdum çalıştı fakat hoparlör çıkışından ses alamadım hoparlör 5W değere sahip. Bugün tekrar devreyi kurdum ve bu kez hiç çalışmadı

seron

Nevreyi nasıl kurduğunuzu fotoğraflamadığınız sürece yardım edilemez. Yanlışmı kurdunuz nasıl oldu paylaşın, bilen varsa yardım eder.
Şu konu da sizin sanırım:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8751.msg78743/topicseen.html#msg78743

Yardım gelmemesinin sebebi nasıl yaptığınızı göstermediğiniz için yanlışın nerde olduğunu kimse bilmiyor. Devre şemasına bakarak devrenizi kontrol edin yanlış bağlantı varsa ters bağlanmış diyot, transistör, mikrofon vb bunlardan dolayı çalışmayabilir hatta entegreyi bozabilirsiniz.

Şurada devrenizin yapılmışı var baskı şemalarıda link hala duruyorsa orada olması lazım bir bakabilirsiniz:
https://320volt.com/60-120-saniye-dijital-ses-kayit-devresi/

begin77

devrem doğru hoparlörden cızırtılı bir ses geliyor sadece

seron

Bilemiyorum... Hiç yapıp denediğim bir devre de değil. Ne desem yanlış olur.

cevat1

begin77

ISD1790 entegresi ile ses kayıt cihazı tasarlıyorum breadboard üzerine kurdum çalışıyor fakat ses gelmiyor hoparlörümün - ve + ucu yok ve 5W sahip bundan kaynaklı olabilir mi 1W kullansam ve + - ucu olsa düzelir mi çok acil cevap lazım ( hoparlörü tamir ettiğimden dolayı - ve + ucu yok) benim kurduğum devre karışık olduğu için sade halini de ekledim

begin77

Başka konu açtım orda paylaştım devre fotoğraflarını bakabilir misiniz

dede_salih

Sorunuza cevap alabilmek icin 2 ayrı konu daha açmışsınız. Hatta birinin başlığında sadece "ACİL"  yazıyor. Bu yaklaşımınız evrensel forum kurallarına aykırı bir durum. Yönetici arkadaşlardan uyarı alabilirsiniz.
Kullandığınız entegreyle tecrübem olmadı ancak birkaç fikir verebilirim. Devre üzerindeki ledlerin yandığından ve mikrofonun sağlam olduğundan bahsetmişsiniz. Burdan yola çıkarak besleme kısmının sağlam olduğunu varsayıyorum.  Kullandığınız hoparlörü tamir ettiğinizi ve +- ucu bulunmadığından bahsetmişsiniz. Madem ki şüphe ediyorsunuz yerinizde olsam sağlamlığından emin olduğum bir hoparlör kullanırdım yada hoparlörü başka bir ses devresinde dener ve sorunları aşama aşama elerdim.
Devre breadbord üzerinde kurulduğundan ve ses devreleri parazitlerden etkilenen nazik devreler olduğundan dolayı ses cızırtılı gelir belki ama illaki gelmesi lazım. Kapasitör ve osilatör dirençlerini tam değerinde kullanın eğer farklı kullandıysanız.
Birde datasheet dosyasını ekliyorum. Bir göz gezdirin.
Selametle.

begin77

Çünkü gerçekten acil bu gece 12 ye kadar tamamlamam gerekiyor yardım alcağım başka hiç bir yer yok mecburen bu kadar fazla başlık açtım hoparlör bulamadım hiç bi yerde ve yaklaşık 10 gündür bu devreyle uğraşıyorum her şey doğru gibi gözüküyor fakat ses yok

gevv

breadboard üzerine kurulmuş bir devre için  bağlantıları  malzemeleri kontrol edin demekten başka bir şey elimizden gelmez  belki breadboard pinleri gevşemiştir belki entegre arızalanmıştır

dede_salih

Breadbord üzerine devre kurarken özellikle devre cok komponentliyse ummadığım yerde bağlantı hatası yapabiliyorum. Baglantilarin uzerinden tek tek geç. Benim kullandigim bordun sağ ve solundaki güç girişleri 5 + 5 olarak birbirinden ayrıydı. Dolayısıyla bu iki hattı jumperla bağlamam gerekiyordu. Buna dikkat et. Hoparlörün kablolarını değiştirebilirsin. Belki tamir ederken +- bağlantısını karistirmissindir. Devredeki değerleri birebir kullanmaya çalış. Bu tip entegreler hassastır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa belki entegren arızalanmıştır.
Elimden başka birşey gelmiyor. Keşke son ana bırakmasaydın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın