Amfi ve Ton Kontrol Beslemesi

Başlatan dede_salih, 25 Haziran 2020, 17:24:56

dede_salih

Herkese merhaba.
Elimde stereo TDA2050 ve bridge TDA2030 olarak oluşturduğum 3 kanal bir amfi devresi ve BJT transistörlü stereo bir ton kontrol devresi bulunmakta. Amfi devresi datasheet'teki şemaya bağlı kalarak oluşturuldu. Ton kontrol devresi ise aşağıdaki linkteki devre.
https://320volt.com/bjt-transistorlu-ton-kontrol-devresi-mono-stereo-tda2030/
Bunları beslemek için TDA2030 ve ton kontrol devresinin maximum gerilim değerlerinden dolayı +-18V ile sınırlıyım.
Şebeke gerilimi ile SMPS olarak simetrik DC çıkış almak yada +12V gerilimi DC-DC olarak çoğaltmak fikrinde kararsız kaldım.
Daha önce trafo sarmadım o yüzden ATX'lerde ki trafoları direk kullanmak fikrindeyim ama burada danışmadan başlamak istemedim. Hangisi verimli olur? yada SMPS'lerde ki gürültü müziklerden keyif alamayacak kadar fazla olur mu? gibi birçok soru işareti var kafamda.

Aşağıdaki modifiyeyi kullanarak verim alabilir miyim?
https://320volt.com/akim-voltaj-ayarli-atx-smps-guc-kaynagi-modifiye/
Birde şöyle bir video buldum. Trafoyu sarmadan IR2153 ile 24V 15A aldığını söylemiş yapan kişi. Bu devreyi TL494 ve IRFZ44 ile sürüp verim alabilir miyim?
https://www.youtube.com/watch?v=L32IgFKKXx4
Yine 320volt sitesinde EI33 nüveyi kullanarak SG3525 ile +-30V gerilim alınmış. Bu gerilimi +-18V yapıp verim alabilir miyiz?
https://320volt.com/ei33-trafo-kullanarak-dc-dc-konvertor-200w-2x30v-sg3524-sg3525/
TL494 ve IRFZ44 ile bu iş olur mu? Yoksa alternatif bir entegre ve mosfet mi bakmalıyım?
Elimde EI33 nüve bulunuyor. Dağıtmadan ne kadar verim alabilirim?
Yeniden sarılması gerek derseniz eğer bu trafo sarım işi çok zahmetli midir? Gözle görülür bir fark elde eder miyiz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Edit: Link Ekle butonu sorun yaşatınca direk linki yazıp sorunu giderdim.

seron

Test:
https://320volt.com/akim-voltaj-ayarli-atx-smps-guc-kaynagi-modifiye/

Link atmada sorun görünmüyor. Yazım editöründeki link olayını değil de direk buraya yapıştırmayı deneyin.

gevv

Merhaba, evde mi kullanacaksanız ?  aramada mı ?   ev ise 220v yapmalısınız arabada ise mecbur dc dc  olacak

maliyet hesabına bakmalı   2x12v normal sac trafoda işinizi görür  elinizde ki malzemeler nedir sadece ei33 trafomum var?  çalışan bir atx güç kaynağı varmı

dede_salih

Hızlı cevabınız için teşekkürler.
Amfiyi evimde kullanmak için yapıyorum. Benimde ilk tercihim şebeke gerilimini kullanmak aslında ama yapılan çoğu örnek Dc-Dc olunca danışmak istedim.
5.1 premier set var. Bu sub içinde kendinden amfili olanlardan değil o yüzden ihtiyaç doğdu. Bende ses elektroniğinde tecrübe edinmek amacıyla ihtiyacımı görecek bir şeyler yapmak istedim.
TL494 kullanan EI33 trafolu 2 tane atx var. Biri faal durumda. Diğeri üzerinde birkaç oynama yapmıştım. Birde 2003 entegreli yanılmıyorsam EI35 trafolu bir atx var ama akıbetini bilmiyorum. Şebeke elektriğine uygun trafolarda var ama güçleri düşük. Amfi için uygun olmadıklarını düşünüyorum.
Aslında laptop adaptörleri de var bu iş için uygun olur mu bilemedim. Birinin voltajını değiştirebilirim. TL431 kullanılmış ama diğeri bilmediğim bir yöntemle regüle ediyor gerilimi.

gevv

o zaman şöyle yapalım madem çalışan atx var 12v çıkışına köprü diyot ve filtre kondansatörleri bağlayıp çıkışları ölçün kaç volta var

voltaj yeterli ise amfi devresine bağlayıp deneyin    yani hiç bir modifiye yapmıyoruz sadece ek köprü diyot ve filtre kondansatörleri bağlıyoruz  standart simetrik doğrultucu devresini bildiğinizi düşünüyorum bu sebeple şema çizmedim  köprü diyotlar hızlı şokti olmalı  kondansatörler 1000uf....2200uf 35v  olabilir

köprü diyotun ac girişlerini smsp trafonun 12v çıkışından alacaksınız diyot çıkışında şase arasında + ve - voltaj alacaksınız

Adnancoskun

Alıntı yapılan: dede_salih - 25 Haziran 2020, 22:31:02Hızlı cevabınız için teşekkürler.
Amfiyi evimde kullanmak için yapıyorum. Benimde ilk tercihim şebeke gerilimini kullanmak aslında ama yapılan çoğu örnek Dc-Dc olunca danışmak istedim.
5.1 premier set var. Bu sub içinde kendinden amfili olanlardan değil o yüzden ihtiyaç doğdu. Bende ses elektroniğinde tecrübe edinmek amacıyla ihtiyacımı görecek bir şeyler yapmak istedim.
TL494 kullanan EI33 trafolu 2 tane atx var. Biri faal durumda. Diğeri üzerinde birkaç oynama yapmıştım. Birde 2003 entegreli yanılmıyorsam EI35 trafolu bir atx var ama akıbetini bilmiyorum. Şebeke elektriğine uygun trafolarda var ama güçleri düşük. Amfi için uygun olmadıklarını düşünüyorum.
Aslında laptop adaptörleri de var bu iş için uygun olur mu bilemedim. Birinin voltajını değiştirebilirim. TL431 kullanılmış ama diğeri bilmediğim bir yöntemle regüle ediyor gerilimi.

IR2153 ile güzel bir smps yapın.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gevv

Evet doğru @Adnancoskun   hocam  ama  fazla zorlu olmasın diye eldeki en uygun yöntemleri denesin istiyorum :D  malum bir kaç mos patlatma riski hevesi kıracak  masraf olacak :) 

dede_salih

Bahsettiğiniz yöntemde aklımdaydı aslında ama +-12V gerilimin yetersiz geleceğini düşünerek yapmadım. Birde bu şekilde kullanmak için +5V katına yük direnci bağlamam gerekecek galiba.
Aslında maliyet kısmı çokta önemli değil benim için. Ben elektronik alanında bilgi ve tecrübe kazanmak için böyle uğraşlara başladım. Başlangıçta tamamen hobi olarak ve kendi kendime yetme amacıyla ve boş vakitten dolayı giriştim ama sonra beni etkisi altına aldı.
Öğrendikçe daha istekli olmaya başladım. Ufak tefek kazalar olmadı değil ama önce can güvenliği dediğim için yaralanmadım çok şükür. 
ATX kaynakta bahsettiğiniz yöntemi bir deneyeyim. Sonucu buradan paylaşırım.
IR2153 ile daha önce hiç uğraşmadım. Aslında TL494'ten başka entegre ile uğraşmadım. Elimde bolca bulunduğu ve nette kaynağın çok olduğu için. Yardımcı olursanız ve burada ki parçacıda bulabilirsem eğer denemek isterim. Bu entegre TL494'ten daha iyi anladığım kadarıyla.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: dede_salih - 25 Haziran 2020, 23:34:50Bu entegre TL494'ten daha iyi anladığım kadarıyla.
Daha iyi değil, sadece daha basit. birkaç eleman ve çıkışına 2 adet mosfet bir de trafo.  :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gevv

@Adnancoskun   hocamın söylediği gibi  daha basit  safi sürücü  :)

fakat  performansı yüksek  yamaha dahil büyük firmalar kullanmış  geri besleme olmadan pahalı amfi, mikserleri çalıştırıyor 

aşağıda ki şemayı uygulayabilirsiniz.  fakat voltaj  biraz yüksek olacak  25v...28v  arası  yüke göre  voltaj 20v..24v civarına düşer ama  istediğiniz seviye gelmesi için trafoyu  tekrar sarmalısınız veya ek regüle devresi kullanacaksınız (çıkışdaki bobinler olmadanda kullanabilirsiniz)

[attach type=image]13747[/attach]

çıkışa regüle yapmak isterseniz  aşağıdaki devreyi kullanabilirsiniz  zenerler 18v 1w olacak  mosfetler soğutucuya bağlanmalı 2x4amper verebiliyor gerekirse 2 mosfet ekleyerek 8a alınabilir   aşırı akım korumasıda var 100k trimpot ile ayarlanıyor

[attach type=image]13749[/attach]

Detaylar; https://bit.ly/2BLsPN5

Trafoyu sarmak isterseniz  basit bir yolu var öncelikle  nüve üzerindeki bantı söküp nüveyi çıkartmalı trafoyu sıcak suda kaynatın  veya sıcak hava,  boya çözücüde bekletme  bir çok yöntem var..

nüveyi kırmadan ayırınca  ilk sargı  yüksek voltaj primer sargısıdır   20...25 tur civarı yönünü not alarak bu sarıyı sökün

sonraki sargı  yanlış hatırlamıyorsam 5v  olacak  bunu komple söküp 1mm telden  5 tur sarın  izolasyon bantını geçip söktüğünüz ilk primer sargısını tekrar sarın

Örnek;

[attach type=image]13751[/attach]
not : boş bacağıda şaseye dahil etmişim onu dikkate almayınız..

Resimde ki örnek yüksek güçlü çıkışa ait paralel 3 tel kullanılmış siz 2 tane 1mm tel kullanacaksınız   

veya  https://320volt.com/smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc/   yazısında  olduğu şaseyi gibi trafonun  tepesinden çıkartırsınız

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın