Regülatör Devresinde Yardım Lazım Bakabilir misiniz?

Başlatan seron, 19 Haziran 2020, 15:35:56

seron

Merhaba.

Arkadaşlar aşağıdaki devreye bakınız.
[attach type=image]13688[/attach]

Bu devrede LM78XX regülatörü bir geçiş transistörü ile güçlendirilmiş ve kapasitesinden fazla akım alabilmek amaçlanmıştır. Ben bu prensipten hareketle bir devre çizdim ama kafama takılan bir durum var. Emetör-Beyz arasındaki 3 Ohm dirence bakın. Bu direnç wattlı mı olmalıdır?

Aşağıdaki PCB'de 19V Laptop adaptörü giriş kullanılmak şartıyla,  +5V/0/+12V ve kanal başına 1Amper civarında akım çektirmek planlanmıştır(1,5Ampere çıkmam gerekebilir). Konuyu tam anlamadığımdan, oraya 5Watt'lık direnç koydum. Fakat sormadan da edemeyeceğim. Oluyor mu böyle?

[attach type=image]13686[/attach]

Gördüğünüz taş direncin birisi 7812 katında ve 3R3 diğeri 7805 katında ve 6R8. Resimdeki formülle çalışamıyorum yardımcı olur musunuz? Laptop adaptörleri ekseri 19V - 3,3X Amper oluyor. Kanal başına 1,5A çeksem olur mu ve ne yapmalıyım.

ÖNEMLİ NOT: Güç Transistörleri TIP147 PNP

gevv

Genelde 0.5w 1w  kullanılıyor zaten  güç transistörden e-c üzerinden akacak 

seron

Teşekkür ederim bir başka forumda unuttuğum bir ayrıntıyı hatırlattılar sağolsunlar:

[attach type=image]13691[/attach]

Resimdeki tabloda harddiskin ilk devreye girdiği motorun kalkınma anından (Spinup time) bahsediliyor ve o anda ne kadar akım çektiği görülüyor. 2 ila 2,5A örnek gösterilmiş. Harddiskin normalde çektiği akım ise en kötü ihtimal 500mA sularında.

Dolasyısıyla bu devre, kullanılmayan yedek, 19V laptop adaptörü ile HDD besleyemez görünüyor. Daha ilk güç verildiğinde adaptör kısadevre moduna geçecektir. Bu nedenle;

15VDC min
5A min
değerlerde bir adaptör ile beslenmesi şart görünüyor.

Konu şimdilik askıya alındı...

gevv

Linear  tasarım  yapmanın bir sebebi vardır ama  dc dc daha verilmli, küçük, ucuz olur

şuan ihtiyacım olsa 2 tane lm2576 modül alır işi çözerdim :)

seron

Alıntı yapılan: gevv - 20 Haziran 2020, 12:28:27Linear  tasarım  yapmanın bir sebebi vardır ama  dc dc daha verilmli, küçük, ucuz olur

şuan ihtiyacım olsa 2 tane lm2576 modül alır işi çözerdim :)
Gürültü üretir diye korkuyorum. DC-DC devreleri bobin+Pwm mantığyla çalışıyor bense tertemiz düzgün akım istiyorum. lm2576 olmaz değil olur. Ben kendi yaptığım bir şeyi burda paylaşmak istemiştim ondan dedim. Bahsettiğin modüller 3,5Amper civarında. Ama adaptör o akımı sağlar mı?...

gevv

Çok eskiden 78 serisi regülatörler ile çalıştırdığımı hatırlıyorum  güç transistörü eklemeden hiç sorun yaşamamıştım.

Bu 2.5a olayı çoook kısa süreli olmalı  adaptörde, tasarımında her türlü çalıştırır bence

Bir çok disk adaptörü inceledim çoğu 1 amper vermez dersin ama saatlerce çalışıyor

seron

Alıntı yapılan: gevv - 20 Haziran 2020, 13:42:16Çok eskiden 78 serisi regülatörler ile çalıştırdığımı hatırlıyorum  güç transistörü eklemeden hiç sorun yaşamamıştım.

Bu 2.5a olayı çoook kısa süreli olmalı  adaptörde, tasarımında her türlü çalıştırır bence

Bir çok disk adaptörü inceledim çoğu 1 amper vermez dersin ama saatlerce çalışıyor

::ok
Aklıma şeytanı soktun şu anda 2576 ile nasıl yaparım onu araştırıyorum ;D
Bu devreyi aynen bu şekliyle sadece dirençleri 1W ile değiştirip paylaşıcam. Daha sonra da 2576 ve 2579ları bir araştırıp ona göre farklı bir model çıkarıp sunucam. Vatandaş faydalansın :D

gevv

lm2596  modülün şeması pcb çizimi  nette var  tam senin iş için

[attach type=image]13702[/attach]

[attach type=image]13704[/attach]

seron

Alıntı yapılan: gevv - 20 Haziran 2020, 22:21:00lm2596  modülün şeması pcb çizimi  nette var  tam senin iş için

Aboooov len sen neeeettiiinğ! :D

Karar verilmiştir sağolasın.  :s7: yarın çalışmalara başlarım kısmetse :ebebe:  :destere:  :hiho:

seron

İşlem zorlu. Dataşet beni zorluyor. Çok fazla dikkat edilmesi gereken şey var.

Ayrı ayrı alıp birleştirerek yamalı bohça gibi kullanacağınıza elinizde tek parça halinde olur dediydim. Ama bırakmak üzereyim bıktırdı cidden. İnternet üzerinde bir sürü hazır layout var. Ama çoğu benim istediğim gibi değil.

gevv

Zaten şema var uygulanmış binlerc satılıyor  dikkat edilecek çözemediğin nedir

2 kanal https://bit.ly/2V6JvFJ 

adam tam 3a versiyon yapmış çıkış kapasiteleri büyük diyotu güçlü soğutucu vb.  m1 1n4007 + - arası paralel koruma için takılmış  bobin 47uh , SS54  5 amper şokti

ama ucuz smd tasarım senin işini görecek düzeyde sadece pcb çift katlı olmalı entegre pcb üzerinden soğutulmalı

gevv

sprint layout pcb, gerber feyz verebilir  (bağlantıları kontrol edersin)

[attach type=image]13708[/attach]

seron

Yav ortaya biraz estetik ve küçük birşey çıkarayım demiştim yapamadım.

Son hali:

[attach type=image]13711[/attach]

Belki de uğralmamak en iyisi  ;D

AX

Alıntı yapılan: seron - 19 Haziran 2020, 15:35:56Merhaba.

Arkadaşlar aşağıdaki devreye bakınız.
[attach type=image]13688[/attach]

Bu devrede LM78XX regülatörü bir geçiş transistörü ile güçlendirilmiş ve kapasitesinden fazla akım alabilmek amaçlanmıştır. Ben bu prensipten hareketle bir devre çizdim ama kafama takılan bir durum var. Emetör-Beyz arasındaki 3 Ohm dirence bakın. Bu direnç wattlı mı olmalıdır?

Aşağıdaki PCB'de 19V Laptop adaptörü giriş kullanılmak şartıyla,  +5V/0/+12V ve kanal başına 1Amper civarında akım çektirmek planlanmıştır(1,5Ampere çıkmam gerekebilir). Konuyu tam anlamadığımdan, oraya 5Watt'lık direnç koydum. Fakat sormadan da edemeyeceğim. Oluyor mu böyle?

[attach type=image]13686[/attach]

Gördüğünüz taş direncin birisi 7812 katında ve 3R3 diğeri 7805 katında ve 6R8. Resimdeki formülle çalışamıyorum yardımcı olur musunuz? Laptop adaptörleri ekseri 19V - 3,3X Amper oluyor. Kanal başına 1,5A çeksem olur mu ve ne yapmalıyım.

ÖNEMLİ NOT: Güç Transistörleri TIP147 PNP

Bu devre akım takviyeli bir devredir yaklaşık 200 mA. e kadar 78XX Tümleşik devrenin üzerinden akım çekilir uzun süre çekilen bu akıma direnebilmesi için 2W lık bir direnç uygundur, 200mA den daha fazla akım çekildiğinde tümleşik devrenin 1. pininde 3 ohm nedeniyle eksi jonksiyon artar PNP transistörünün bazı eşikdeğer (-) gerilimini aştığında çekilen akım artık PNP transistörünün üzerinden akar. Power transistörünün emitör direncini unutmamak gerekir, örn: 0r47 5W...

seron

Teşekkürler.
Devre yeterince hantal oldu. Karşısında da canavar gibi pwm'li rakipleri olunca ben bu devre ile uğraşmaktan vazgeçtim. Bu defa pwmlisini çizeyim dedim, çizilmişi var. Çizilmişini yapayım dedim, yapılmışı var. Yapılmışını... derken vazgeçtim. Bu çinlilerden kurtulmanın bir yolu olmalı :du:  :D

-taha-

Çinlilerden kurtulmanın tek yolu daha fazla çalışmak  daha başarılı olmak daha başarılı olursak sadece komponent alırız oda ucuz oldugundan

seron

Alıntı yapılan: -taha- - 27 Temmuz 2020, 20:28:47Çinlilerden kurtulmanın tek yolu daha fazla çalışmak  daha başarılı olmak daha başarılı olursak sadece komponent alırız oda ucuz oldugundan
Neden devre çizip paylaşıp duruyorum sanıyorsun? :)
Kendimi geliştirirsem birgün herşeyi yapabilir hale gelirim. Sen bakma daha yeni başladım. Müsait olunca gitar amfilerine falan el atıcam. Sonra özel cihazlara bakıcam.

Bu arada @AX aramıza yeni katıldı. Ama oldukça aktif görüyorum. Ben internet aleminde bir devreyi ele alıp çizilmiş devre sunanı ilk defa görüyorum. Umarım beraber güzel işler yaparız.

İyi çalışmalar dilerim herkese.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın