pcbway

A-B Sınfı Devrede Yardım İstiyorum

Başlatan seron, 19 Mayıs 2020, 16:43:17

seron

Merhabalar.

A-B sınıfı amfi yapısına benzer bir yapı oluşturdum. Bu yapıyı şahsi bir amacım için kullanmak istiyorum. Bilgisayarda ürettiğim özel bir ton, devreye uygulanarak, şimdilik ni-mh tip pillerin şarjı için kullanılacaktır. Bunu yapmamın nedenini problemi çözdükten sonra, yeni başlık açıp devreyi paylaşırken aktaracağım. İlerde de farklı pil tipleri için aktaracağım.

[attach type=image]13494[/attach]

İnternetten A-B sınıfı amfi modellerinden bakarak çizdiğim bu devrede yük, hoparlör değil, pildir. Kurşunlu akü vb de olabilecek ilerde. Şİmdilik kafanızı karıştırmayın. Bilgisayarın Audio çıkıişından özel bir sinyal almaktayım. Bu sinyal bir tür alternatif akım. Çeşitli tonların kombinasyonudur. AB sınıf devreye stereo olarak bu sinyali alıyorum. Aynı şekilde devreye PC'nin güç çıkışından 5V uyguluyorum. Girişteki işaret, devre tarafından kuvvetlendirilerek pillere darbeli akım olarak uygulanmaktadır. Devrenin şasesi PC'nin şasesidir.

Pili bağladığım yere bakın. Buradaki sinyal, aynen oraya çizdiğim gibi mi olur? Yani yarım dalga istemiyorum tam alternatif istiyorum hem eksi hem artı alternansları aldırıcam. Şayet öyle olmuyorsa nasıl yapabilirim?

Lütfen yardımcı olabilir misiniz?
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

asma

Merhaba
Bu şekilde iki giriş olmamalı. Mono giriş olmalı. L ve R  arasında fark oldukça transistörler aynı anda iletime geçmek isterler.
Çıkışın  gnd ya da Vcc olması tercih sebebidir. İki yönde oluşacak akım diyot ve dirençten farklı şiddette akacaktır. (bunu bildiğin için öyle çizmişsin)
12V besleme ile AB sınıfı amp. çıkışı 6V civarında boştur. Sinyal uygulandığında 12volta veya sıfıra doğru potansiyel değişir. Kondansatörle ilettiğin için iki yönlü akım geçer. Yüke uygulanan Veff değeri 4V kadar olur.
Bu da bataryanın 3 katı besleme voltajı gereksinimi demek.
Simetrik besleme daha kolay olur. İki besleme de 1,5 kat yüksek oldumu tamam.  :)
Köprü tipi tek besleme de kullanılabilir. (ben olsam pam8610 ile sürerim bataryaları)
Kolay gelsin.

seron

19 Mayıs 2020, 18:21:38 #2 Son düzenlenme: 19 Mayıs 2020, 18:24:02 seron
Alıntı yapılan: asma - 19 Mayıs 2020, 18:13:37Merhaba
Bu şekilde iki giriş olmamalı. Mono giriş olmalı. L ve R  arasında fark oldukça transistörler aynı anda iletime geçmek isterler.
Çıkışın  gnd ya da Vcc olması tercih sebebidir. İki yönde oluşacak akım diyot ve dirençten farklı şiddette akacaktır. (bunu bildiğin için öyle çizmişsin)
12V besleme ile AB sınıfı amp. çıkışı 6V civarında boştur. Sinyal uygulandığında 12volta veya sıfıra doğru potansiyel değişir. Kondansatörle ilettiğin için iki yönlü akım geçer. Yüke uygulanan Veff değeri 4V kadar olur.
Bu da bataryanın 3 katı besleme voltajı gereksinimi demek.
Simetrik besleme daha kolay olur. İki besleme de 1,5 kat yüksek oldumu tamam.  :)
Köprü tipi tek besleme de kullanılabilir. (ben olsam pam8610 ile sürerim bataryaları)
Kolay gelsin.
Hay Allah razı olsun senden abi. Evin darlık görmesin. Kaza bela ocağına uğramasın.
Tamam.
Birşeyler yapıp dönsem yine yorum yazar mısın?
Ben zaten dün simetrik bir devre yapıp sonra silmiştim. Tekrar çizip geleyim olmadı.
pam devresine de bir bakayım.
Ha tamam şu pam modüllü ses devresi. Çıkışa güç transistörü takviyesiyle iş tamamdır :)
@özgürece onlardan bana hediye etmişti. Aslında ondan daha güzel projeler yapasım vardı.
Dur bakalım ben birşeyler çizip geleyim...
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

asma

Pam modül çıkışını Transistörler le güçlendirmek iyi fikir. Özellikle 8403 ile pil üzerinde deneme yapılır.
Elbette yorum yazarım. Bayrama kadar müsait sayılırım.
Kolay gelsin.

seron

Tamam. Ona da bakarız.

Şu anda yukarıdaki devreyi kurmaya çalıştım. Ama becerebildim mi orasını bilemiyorum.

[attach type=image]13496[/attach]

Şöyle açıklamak istiyorum. Bu devre, kullanıcının cep telefonu ya da bilgisayardan sinyal alması prensibi ile çalışır. Gücünü ya PC USB kaynağından, ya da telefon adaptörü, powerbank gibi kaynaklardan alacak şekilde düşündüm. Yukarda 12Vden falan bahsetmişsin teoriyi anlatırken. Tamam orasını anladım. Ama besleme kaynağımız sabit ve sadece USB kaynaklarından olmak zorundadır. Pile aktarılacak gerilimin ne olacağını bilemiyorum.

Besleme için aynen dediğin gibi simetrik besleme yaptım (sahte simetrik besleme). Fakat bir sorunumuz var. Resimden de anladığın gibi, şaseler çakışıyor.

Bilgisayarların yapılarında şöyle birşey var. Kulaklığı taktın ama kulaklığın common ucu kopuk. Ses sadece R-Lden geliyor. O kopuk common ucunu USB'nin şasesine değdirirsen gayet güzel ses alırsın(bu devre için anlatmıyorum.)

Şimdi yukarıda yapmak istediğim devrede, kullanıcı hem USB kablosunu hem ses dalgasını PCden almaya kalkarsa, şaseler çakışıyor. Acaba diyorum audio'nun şasesini bağlamasam mı?... Du bakıyım... Hayır olmuyor.

Peki A-B yapısından kurtulup iki tane NPN kullanarak devreyi komple simetrik yapsam?

Bakabilir misin nerde yanlış var veya ne yapılsa daha iyi olur. Utanmasam birşeyle çizip verebilir misin dicem de, utanıyorum. :)

seron

[attach type=image]13498[/attach]

asma

Son çizimde giriş kondansatör ünden sonra iki dirençler gerilim bölücü yapıp Vcc/2 değeri beyzlere uygulanır.
Sorun şu:
Transistörler beyden giriş Emiter den çıkış yaptığın sürece gerilim yükseltemezsin. Akım yükselirsin. Bu yapı tampon devresi dir. 1V luk sinyal biraz kesilerek çıkışa aktarılır.
1 saat sonra dışarı çıkma yasağı kalkıyor.
Çizim için bakınırım.

seron

20 Mayıs 2020, 00:04:42 #7 Son düzenlenme: 20 Mayıs 2020, 00:07:44 seron
Alıntı yapılan: asma - 19 Mayıs 2020, 23:08:04Son çizimde giriş kondansatör ünden sonra iki dirençler gerilim bölücü yapıp Vcc/2 değeri beyzlere uygulanır.
Sorun şu:
Transistörler beyden giriş Emiter den çıkış yaptığın sürece gerilim yükseltemezsin. Akım yükselirsin. Bu yapı tampon devresi dir. 1V luk sinyal biraz kesilerek çıkışa aktarılır.
1 saat sonra dışarı çıkma yasağı kalkıyor.
Çizim için bakınırım.

Doğru bir de sokağa çıkma yasağı vardı de mi? Ben dağ başında olduğumdan milletin derdinden haberim yok... Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ne olacak böyle bilmiyorum.

[attach type=image]13500[/attach]

Önemli bir sıkıntımız var dikkat edersen yine R ve L devreye girdi. Hazırladığım sinyali Audacity ile ayarladım ve stereo mu mono mu bilmiyorum. Ayarlarda stereo olarak görünüyor fakat mono olması lazım. Deki stereo ses sinyali kullanırsam onu nasıl kotaracağımı bilmediğimden böyle çizdim sil dersen silerim. 

Bekliyorum. Sıkıntı yok. Bugün olmazsa yarın yarın olmazsa öbürgün... Vaktin bol.

seron

20 Mayıs 2020, 00:08:43 #8 Son düzenlenme: 20 Mayıs 2020, 00:13:21 seron
Ha dur VCCden sonra demişsin. Ah kafam... :du:

[attach type=image]13502[/attach]

seron

Transistölerin yerini değiştireyim dedim ama PNP nin +'dan tetiklenmesi sıkıntı olacak sanırım.

Geç olmuş.

Müsait olursan bakarsın abi... Ben kaçar.

dhan000

devrede bu haliyle 5v besleme ile pile ancak 2,5volt uygulanmaz mı bir de tr üstünde düşerse ancak 2 volt kalır pillere kalırsa o da.

seron

Alıntı yapılan: dhan000 - 20 Mayıs 2020, 14:05:17devrede bu haliyle 5v besleme ile pile ancak 2,5volt uygulanmaz mı bir de tr üstünde düşerse ancak 2 volt kalır pillere kalırsa o da.
Aslına bakarsan onu da düşünmüyor değilim. Asma hoca yukarda bundan bahsetmişti(yüzde 50 olayı). Bir pilin şar j edilmesi için nominal geriliminen en az 1V fazla gerilime ihtiyaç vardır. İki katını geçmemelidir. Ama diğer taraftan da pile 2V düşmesi işime gelir. Zira bu devre sadece Nİ-MH için (1,25V-1,35V) ve ona özel BMS veya kesici kullanmama gerek kalmamış oluyor. Üstelik, 2V ama darbeli 2V. Bilemiyorum denemeden de birşey diyemem. Mantıklı bir öneri.

Hazır yakalamışken sormak istiyorum. Bildiğimiz seri Regülatör yapsak da, beyzine takviye olarak sinyal eklesek nası olur?

[attach type=image]13507[/attach]

Devreyi basit çizdim yine TL ayarlı zener ile pil dolunca kesmeli de yapabilirim.

Asma hocanın bahsettiği yollardan çözüm üretmeye devam ediyorum ama alternatifleri de değerlendirip birkaç çeşit ortaya çıkarıcam. Şayet devre mantıklı bir sonuç verirse, kurşunlu akümülatör hatta kim bilir Lion olayına kadar gider işin ucu...

"Darbeli akım candır"       -Nikola Tesla.

"Senin darbeli akımını..."      -Thomas A. Edison.

dhan000

@seron her ne kadar konuda ni-mh yazıyorsada bilinçaltım nasıl şartlandısa ben devreyi öyle li-on için düşünüyorum o yüzden 2 voltla olmaz demek istedim..
şimdi kafamı kurcalayansa şu oldu ab sınıfı amfide sinus uygularsan pil bir dolup bir boşalmaz mı? üstteki transistör iletime geçtiğinde pil kondansator üzerinden dolar alttaki iletime geçtiğind ise aynı şekilde boşalmayacak mı?
son verdiğin devre daha iyi gibi darbeli olarak şarj edebilirsin. zaten bu kullanılan bir teknik değil mi güneş panellerinden akü şarj etmek için pwm şarj cizhazları var diye biliyorum.

seron

Alıntı yapılan: dhan000 - 21 Mayıs 2020, 19:03:04@seron her ne kadar konuda ni-mh yazıyorsada bilinçaltım nasıl şartlandısa ben devreyi öyle li-on için düşünüyorum o yüzden 2 voltla olmaz demek istedim..
şimdi kafamı kurcalayansa şu oldu ab sınıfı amfide sinus uygularsan pil bir dolup bir boşalmaz mı? üstteki transistör iletime geçtiğinde pil kondansator üzerinden dolar alttaki iletime geçtiğind ise aynı şekilde boşalmayacak mı?
son verdiğin devre daha iyi gibi darbeli olarak şarj edebilirsin. zaten bu kullanılan bir teknik değil mi güneş panellerinden akü şarj etmek için pwm şarj cizhazları var diye biliyorum.
Son derece makul düşünüyorsun ve önerin yanlış değil. Ancak pile seri bağlı diyot-direnç paraleline dikkat çekmek isterim. Pile artı gerilim full, eksi gerilim ise düşük uygulanmış olacak, planım bu. Yani alternatif akım grafiğini hayal et; pozitif alternanstlar normal, negatif alternanslar sıfır değil ama sıfıra yakın. Özetle pile 2V düz, 0,5 volt ters uygulamak istiyorum. Bunun nedenini ve teknik detaylarını çinko karbon pillerle ilgili testleri içeren bir başlıkta da göstermiştim.

Evet, pwm'li şarj sistemleri var. Ben de zaten ilk defa bulmuyorum. Fiziksel boyut olarak minimum boyutta olan "İLGİNÇ" bir şarj cihazı tasarlıyorum. Asma abi müsait olup işi bitirmeme yardımcı olduğu an, proje halinde başlık açıp sunacağım. O zaman daha detaylı ortaya çıkacaktır. Olmadı son devreyi de yaparım. Aslına bakarsan bu kadar hesap kitapla uğraşmaktansa o son eklediğim devreyi TL431 ile otomatik kesimli yapıp, aynı zamanda da beyzine darbe sinyali ekleyip işi bitirebilirim...

Bilemiyorum... Herşey sizin konuya katılıp yardım etmenize de bağlı. Daha sonra devre geliştirilip, Kurşunlu akü, lion pil ve batarya setlerine uygun hale getirilebilir. Kim bilir... :du:

Aynı anda da gelişmiş versiyonları üzerinde hala çalışıyorum. Dün gece eklediğim LM741'li şarj cihazını geliştirerek PWM'li hale getirdim. Yüklemeden başlık açıp sormak istiyorum ama forumumuz biraz uyuşuk. Projeyi bitirip burada sunmam zaman alacak gibi.

seron

@asma

Bu A-B devresini yapacağım iş için verimli buluyor musun? Sence devam edelim mi? Çünkü @dhan000 da haksız değil gibi geldi.

seron

Devreyi PCB'ye çizdim...

[attach type=image]13522[/attach]

@dhan000 , merak edip ufak bir araştırma yaptım. O güneş enerji sisteminde kullanılan PWM o pwm değil. Paneldeki enerjiyi optimize etmek için bir tür SMPS sistemi var. Bu sistemle güç ideal değerlere ulaştırılıp hem panel kontrol cihazını besliyor hem aküleri besliyor. Darbeli değil o sistemde akü şarjı. Darbelisi de varsa da bilemiyorum. Şarj cihazı hassas (programlı) olduğu için darbeli akımla aküyü denetleyemez sapıtır. Panelden aldığı enerjiyi PWM devresi ile değiştirip akü şarj ediyor.