2 Kanal RF uzaktan kumanda arızası

Başlatan 07 Osman, 12 Mayıs 2020, 18:30:06

07 Osman

Merhaba arkadaşlar,

Yıllar önce www.ebay.com dan aldığım 2 kanal RF uzaktan kumandayı yıllarca bina giriş kapımın otomatiğinde kullandım. Eve gelirken anahtarlıktaki bir düğmeye basarak  kapıyı açmak oldukça basit ve kolay bir hareketti.  Tayinim başka bir yere çıkınca ve yeni evim bu tür devrelere elverişli olmayınca kaldırıp bir kutuya koydum.  Yaklaşık 4 yıldır kullanılmıyordu.  Bu gün aklıma gelen bir projede kullanmak üzere bağlantılarını yapmama rağmen çalışmadı. Kumandanın pili sağlam, her basışta üzerindeki mini ledi yanıyor.
Alıcının üzerinde bulunan 3 nolu kod öğrenme/silme işlemlerinin göstergesi durumundaki led öğrenme butonuna basınca yanıyor. Yani devre enerjiyi alıyor. Ama kumandadan hangi tuşa basarsam basayım devredeki rölelerde hareket yok.

Uzun sürede belki alıcı kumanda kodlarını unutmuştur diyerek, netten araştırıp öğrendiğim kadarıyla kod silme, öğrenme işlerini yapmaya çalıştım ama nafile.  Belki bir bilgisi olan olur diyerek yine buraya başvurdum.  Resimler altta.

Not: RF modül cipinin üzerinde  LM358  91M HG13 G4 yazıyor.

seron

Hep "işin ehli olan konuşsun" taraftarıyımdır ama yazmadan duramıyorum.
4 yıldır kullanılmıyordu sonra bir bakıldı ki çalışmıyor...
Kondansatörler kurumuş olabilir mi? ilk aklıma gelen bu.
Eğer bu değilse yazılımsal olabilir.
Güç kaynağı gürültülüdür, cihazın sağlıklı çalışmasını engelliyordur; RF'li cihazların beslemesi son derece hassasiyet ister. Varsa aküyle bi dene.
Son olarak ondan olduğunu sanmıyorum ama şu toz mu abi? yoksa yanmış mı dikkatli bakabilir misin yakından fotoda garip çıkmış:

[attach type=image]13426[/attach]

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 12 Mayıs 2020, 19:06:25Hep "işin ehli olan konuşsun" taraftarıyımdır ama yazmadan duramıyorum.
4 yıldır kullanılmıyordu sonra bir bakıldı ki çalışmıyor...
Kondansatörler kurumuş olabilir mi? ilk aklıma gelen bu.
Eğer bu değilse yazılımsal olabilir.
Güç kaynağı gürültülüdür, cihazın sağlıklı çalışmasını engelliyordur; RF'li cihazların beslemesi son derece hassasiyet ister. Varsa aküyle bi dene.
Son olarak ondan olduğunu sanmıyorum ama şu toz mu abi? yoksa yanmış mı dikkatli bakabilir misin yakından fotoda garip çıkmış:

Sayın  @seron    O transistör gayet sağlam görünüyor, en azından dış görünüş.  Güç kaynağına gelince  hem normal adaptör ile  hemde bilgisayar powersupply ile denedim.  Kaldı ki önceden sadece trafo ve köprü diyot ile çalışıyordu, filtre kondansatörü bile yoktu. Kondansatörlerin boşalması hakkında bilgim yok. Gerekirse onları değiştirebilirim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 13 Mayıs 2020, 01:13:29Sayın  @seron    O transistör gayet sağlam görünüyor, en azından dış görünüş.  Güç kaynağına gelince  hem normal adaptör ile  hemde bilgisayar powersupply ile denedim.  Kaldı ki önceden sadece trafo ve köprü diyot ile çalışıyordu, filtre kondansatörü bile yoktu. Kondansatörlerin boşalması hakkında bilgim yok. Gerekirse onları değiştirebilirim.
o transistör değildir sanırım 7805 regüle entegresidir... transistör gibi ölçmeyin, şase GND ile giriş arasındaki gerilimi, bir de GND ile çıkış arasındaki gerilimi ölçün, Muhtemelen girişgerilimi 9-12 volt arası olacaktır, çıkış gerilimi sabit 5 volt.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Ben de ilk gördüğümde 78L05  diye düşündüm. Mikrodenetleyiciyi besliyor sanırım.

07 Osman

Evet 78L05. Ben direk şekline bakarak transistör demiştim, özür dilerim.   Ölçüp sonucu yazıyorum

Besleme gerilimi: 11,7 volt. (Bilgisayar power supply)
78L05 giriş gerilimi: 10,63 volt
78L05 çıkış gerilimi:   5,01 volt

Yani sağlam gibi görünüyor.

07 Osman

seron

Abi inan ki hiç anladığım bi konu değil.
Klemenslerde temassızlık vardır desem röle çıt çıt atmıyorsa oraya bakmaya gerek yok.
Frekansı unuttu desem, öğrettim diyorsun.

:du:  :(

cevat1

Ölçü aleti varsa malzeme ve voltaj ölçümleri yapılmalı. PCB Alt yüzdeki lehimler tazelenmeli

07 Osman

Alıntı yapılan: cevat1 - 14 Mayıs 2020, 20:03:39Ölçü aleti varsa malzeme ve voltaj ölçümleri yapılmalı. PCB Alt yüzdeki lehimler tazelenmeli

Sayın @cevat1  Ölçü aleti tabiiki var.  Önemli olan nereden başlayacağımı bilememek. Voltaj regületörünün giriş ve çıkışını ölçtüm sağlam.  Röleler bozuk desem, en azından led1 ve led2  ilgili röleye enerji gelince yanıyor normalde,  ama onlar da hiç bir hareket yok.

07 Osman

Arkadaşlar, ortalığı kurcalarken eski aracımdan kalma üniversal bir araç kumandası geçti elime. Klasik 4 tuşlu, açma, kapama, sessiz kapama ve panik tuşları olan.  Dedim birde şunu deneyeyim ve çalıştı. İnanamadım benim problem kumandada imiş.  Tabii ben öğretme işlerini anlatıldığı şekilde yapıyor(dum)muşum ancak pek de dikkat etmemişim. Çünkü daha araç kumandası tanıtılmadan bile her tuşa bastığımda devredeki öğrenme ledi hafif sinyal alıyor. Bunu kendi kumandasında yapmıyor.  Neyse araç kumandasının iki tuşunu tanıttım.

Tek sorun normalde cihaz daha önceden çalışırken üzerindeki jumper vasıtasıyla momentary/toggle modunu kendim ayarlayabiliyordum.  Şu an standart her iki kanalda da toggle modunda çalışıyor.  Yani kumandadan tuşa bir kere basıyorsun röle kontaklarını çekiyor,  sonra tekrar basınca kontaklarını bırakıyor.  Anlık çekim yani push buton (momentary) mod yapamadım bir türlü. İnternette momentary/toggle modları için farklı kumanda tanıtma şekilleri olsa da , hepsini denesem de maalesef tek modda çalıştı şimdilik.

Ama kumanda nasıl bozulur anlamadım gitti. Basınca gösterge ışığı yanıyor ama demek ki sinyal yaymıyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın