avatar_seron

Kır Kır Kullan Lipo-Lion Kontrolör Devresi(BMS)

Başlatan seron, 11 Mayıs 2020, 04:12:23

seron

İsterseniz üç pili seri, isterseniz ek yerinden kırıp tek tek kullanabileceğiniz şekilde bir  dengeleyici çizdim.

[attach type=image]13402[/attach]

Her kontrolörün boyu bir AA pil kadardır. Daha uzun piller için ya kablo çekin ya da kırın.  Her pil türü için ayrı ayrı çizemeyeceğim için böyle uygun gördüm.

Ek deliklerinin tam ortasında geniş bir hol var görüyorsunuz. O hol madeni şerit lehimlemeniz için. Kıvırıp bakır yüzey tarafına lehimleyeceksiniz pili.

Pil yalıtımının delinip karta temas etmemesi için çift taraflı bant kullanın. Ya da daha iyi bir izolasyon.

Transistörü yan yatırdım ama kütüphanemde yan yatırılmış şeklinin 3D'si yok. O yüzden soğutucu kısmını nasıl üste getirip işinizi kolaylaştırdığıma dikkat edin. Hemen yanına TO220 koyarak gösteriyorum:
[attach type=image]13404[/attach]

Aynen resimdeki gibi yan yatırırsanız, devrenin yüksekliğinden kazanıp basit bir soğutucu plaka ile işi bitirirsiniz. Çok fazla kalınlaşmamış PCB'yi de pile bantlayıp bantlayıp, kırıp kırıp kullanırsınız.

Devre öyle alelade kurulmuyor. Kurulum ve lehimleme bittikten sonra ayar çekmeniz son derece önemli. Konuyu 320Volttan aldım. Herşeyi anlatıyor:

https://320volt.com/pil-balans/

PCB-PDF-EKTDR(artık ezberlediniz):

Yapın, güle güle kullanın.
Kullandıkça benle gevv'i hatırlayın.

İyi çalışmalar.


stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

Seron bu şarj deşarj işini yapan kontrolcu ile ikiz fet var. Dw01-8205a. Toplamda 5 mlz ile 1 cm/m kare alan içersinde. 3 AMP deşarj gerilimi alabiliyorsun. Çok kompakt neredeyse tüm TLF bataryalari bms modüllerde  var.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Mayıs 2020, 12:23:51Seron bu şarj deşarj işini yapan kontrolcu ile ikiz fet var. Dw01-8205a. Toplamda 5 mlz ile 1 cm/m kare alan içersinde. 3 AMP deşarj gerilimi alabiliyorsun. Çok kompakt neredeyse tüm TLF bataryalari bms modüllerde  var.
Ben onu yakında halledicem merak etme. Aklımda o. Ama baya araştırmam gerek.

stk4221

Benim biraz arastirmam oldu bu konu ile ilgili. Koalisyon yapabiliriz. Adamlar bu lityum şarj deşarj işini çok basite indirmisler. Özel entegreler epromlar üretmişler.  Ben bir konu açmıştım onada destek verebilirsin. 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Mayıs 2020, 17:48:40Benim biraz arastirmam oldu bu konu ile ilgili. Koalisyon yapabiliriz. Adamlar bu lityum şarj deşarj işini çok basite indirmisler. Özel entegreler epromlar üretmişler.  Ben bir konu açmıştım onada destek verebilirsin. 
Evet biliyorum. Tamam yapalım.
Şimdi ben sana birşey sorucam.
Ben bu pilleri eskiden beridir duyuyorum. Hatta lazım olur diye yıllar evvelden bir tane AA boyutunda Lion pil almıştım. Kodunu bilmiyorum. Ama bu pili bir türlü bir projede kullanamadım çünkü nasılını bilmiyorum. Öyle bekliyor kenarda. Ayda yılda çıkarıp 3,9a kadar elle şarj edip bırakıyorum. Tahminim performansı baya düşmüştür 5 yıl oldu.

Şimdi sıkıntı şu agam.
Bu pillerden nefret ediyorum ben. Herşeyi ayrı dert.
Ben bu pili BMS'sini şarj denetimini yapmak şartıyla trafosuz adaptör ile besleyebilir miyim? Çünkü uygulamalarım hep küçük kutulara sığacak şekilde.
Bir devre düşün. Şarj modülü içinde. BMS'si içinde. Overvoltage ve undervoltage koruması içinde. Kısadevresi içinde. Tek bir çip.
Böyle bir devre var mı? Bahsettiğin devre böyle bir devre mi? O konuya baktım ama ben çare üretemedim çünkü hiç anlamıyorum. İkinci sorun, ben aydınlatma devrelerimi, otomatik fenerlerimi falan hep ucuz olsun, az yer kaplasın diye SMPS falan olmadan dahili trafosuz adaptör ile besliyorum. Lion için güvenli bulmadığım için de hep Ni-Mh batarya veya kurşunlu akülere göre tasarlıyorum. Ama işin özü, asma hocanın da dediği gibi artık şunları bir rahat bırakıp modernleşmem gerekiyor. Hazır modüllerden nefret ediyorum. Ben elektronikle birşeyler yapmak için değil kendimi geliştirmek için uğraşıyorum. Ortaya çıkacak şey beni ve başkalarını mutlu ediyorsa tamamdır.

Bu işleri nasıl yapıcaz? Ben kutularıma SMPS adaptör sığdıramam. Trafonun da modası geçti. İstiyorum ki zenerli veya transistörlü bir devre ile akım çok çok ölü bile olsa azar azar lionlarımı besleyebileyim. ACİL ÇIKIŞ yazan tabelalar, binalar için acil durum aydınlatmalarımı falan hep liona göre çizmek istiyorum. Ama elde bilgi yok. Koyulaştırdığım şeyden lazım bana.

Hattuşa

seron agam acaba bu lipo piller için +5v input 3s seri içinde şarj cihazı tasarlayabilirmisiniz? devrelerimiz için lazım oluyor da
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

stk4221

Gardaş trafosuz beslenirmi tam bir bilgim yok. 5 volt 300 mlA yeterli sanırım. Keza 5 volt şarj aletleri var 1amper kutudan cikarrtinmi çok az yer kaplar.
Lityum pilleri eski laptop bataryalarından elde edebiliriz. Ben biraz stokladim. Ama tam projeme uygun hale getiremedim. Oda pillerin özelliklerinden ötürü.
Gardaş bu lityum günümüzün gerçeği şu grafen teknolojisi gelistikten sonra lityumu da mumla ararız. Lityum ion polimer derken lityum titan çıktı şimdi lityum sülfür den bahsediliyor.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 11 Mayıs 2020, 20:44:13seron agam acaba bu lipo piller için +5v input 3s seri içinde şarj cihazı tasarlayabilirmisiniz? devrelerimiz için lazım oluyor da
Zor hocam beya... Ben de şimdi şuna bakıyordum olur mu diye. İnternetten buldum:

[attach type=thumb]13407[/attach]

Hem kendi şarj kesicisi hem de BMS'si var. 3S için belki uyarlanabiliyodur bilemicem. Çözebilirsem burdan bildiririm.

Hattuşa

agam şöyle bişey istedim ya
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Mayıs 2020, 20:52:36Gardaş trafosuz beslenirmi tam bir bilgim yok. 5 volt 300 mlA yeterli sanırım. Keza 5 volt şarj aletleri var 1amper kutudan cikarrtinmi çok az yer kaplar.
Lityum pilleri eski laptop bataryalarından elde edebiliriz. Ben biraz stokladim. Ama tam projeme uygun hale getiremedim. Oda pillerin özelliklerinden ötürü.
Gardaş bu lityum günümüzün gerçeği şu grafen teknolojisi gelistikten sonra lityumu da mumla ararız. Lityum ion polimer derken lityum titan çıktı şimdi lityum sülfür den bahsediliyor.

Bundan yıllar önce önceki işimdeyken canım çok sıkılırdı. Oturur birşeyler çizerdim. Piyasada devamlı bu lityum pil davaları dönüyordu, dur bakayım? 2012-2013 yılları. Samsung S4 yeniş çıkmıştı hatırladım. Araştırmalarım sonucunda lityum atomunun, yörüngesinde çok fazla elektron toplayabildiğini, ve bu yüzden diğer pillere göre çok daha fazla elektriksel yük tutabildiğini öğrendim. Başka ney daha fazla elektron tutuyordur? diye araştırırken kükürt(sülfür) elementini öğrendim. Kaba taslak bir şekilde lityum-sülfür ve alüminyum-sülfür batarya tasarımları yaptım. Ama işi ciddi şekilde çözebilmek için kimyagerlere ihtiyaç vardı. Tabi biraz da duygusala. Ne oldu bil bakalım... Yapamadım. İmkansızlıktan, tembellekten zarttan zurttan. Önce alüminyum-kükürt batarya bulunduğunu televizyondan duyduğumda evimde yer sofrasında etli nohut yiyordum... Ardından da lityum-kükürt bulundu işte. Belki inanmazsın ama günümüzde kullandığımız birçok şeyi, var olduğunu bilemeden ya da başkaları bulmadan ben buldum. Palavra gelebilir ama yemin ederim değil.

Çok acıtıyor arkadaş. Elimde imkan olsa durmam. Şu anda deli gibi hergün gerekli-gereksiz birşeyler yapıyorum. Bir kısımı ihtiyaç duymasanız bile ilk defa duyacağınız şeyler. Bir kısmı da deli işi. Beynim hiç durmuyor, devamlı birşeyler yapmak istiyorum. Acaba bir uzmana mı görünsem diyorum. Yani normal mi değil mi...

Neyse. O batarya olayını çözücem bugün yarın. Çözücem. Daha önce de böyle çözücem deyip çözdüğüm birçok şey var. Eğer ölümüne hırs yaparsam muhakkak çözüyorum.

Akşam akşam çenem düştü.

İyi çalışmalar.

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 11 Mayıs 2020, 21:36:01agam şöyle bişey istedim ya
Ezberden yazıyorum olay şu abi:

-Şarj akımı ve voltajı, şarj süreci boyunca denetlenmelidir. Pil doldukça değerler değişir.
-Asla tampon şarj yapılmamalıdır. Pil başına gerilim 4,21Voltu bulduğu anda şarj akımı derhal kesilmelidir.
-Overvoltage denetimi yapılmalı, birden fazla pil seri kullanılıyorsa BMS ile mutlaka dengelenmelidir.
-Undervoltage denetimi yapılmalı, pilin dataşetindeki minimum V değerine düşüldüğünde pil-Out= sıfır olmalıdır.
-Isı denetimi de isteğe göre yapılabilir. Pilin ısıl durumlarını gösteren grafikler incelenerek şarj akımı ve gerilimi şarj esnasında ısıya göre değiştirilmeli, gerekiyorsa aşırı ısınmada şarjı durdurmalıdır. Cep telefonları ve bilgisayarlarda bu denetim yazılımsal olarak yapılmaktadır.
-Kullanım esnasında aşırı akım çekilmesine müsaade edilmeyip ve kısadevre anında çıkış akımı kesilmelidir.
Yukarıdaki hemen her denetim, cep telefonu ve bilgisayarlarda yazılımsal olarak kontrol ediliyor. Hatta bilgisayarlardaki donanım sürücüsü sana pil seviyesini göstermekle kalmayıp pilin ölü olup olmadığını da "bu pilin değiştirilmesi faydalı olur" uyarısıyla bildiriliyor.

Diğer:
-Kullanıcı pili boş bir şekilde bekletmemeli, belli bir yüzdeye kadar şarj edip, şayet yüzde yüz ise biraz eksiltip o şekilde saklamalıdır.
-Uygun sıcaklık şartlarında saklanmalıdır.
-Pil bitene kadar kullanılmayıp yüzde 10'larda şarja verilip, yüzde yüz olmadan şarjı keserse pil ömrünün uzadığı iddia ediliyor...


O yüzden öyle rasgele olmaz. Ha yapan var mı var. Zaten onu iyice anlamaya çalışıyorum STK'ya sorduğum olay o.

Hattuşa

hocam yukarıda saydığınız bir çok işlemi yapan hazır ve ucuz entegre var piyasada sen girişine uygun voltajı ver kendisi pilin dolumunu bahsettiğin şekliyle yapıyor, şarj bittiğinde otomatik kesiyor.
https://www.direnc.net/mcp73831t-smd-1-channel-power-supply-support-ckt-pdso5
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

seron

11 Mayıs 2020, 22:06:55 #14 Son düzenlenme: 11 Mayıs 2020, 22:07:30 seron
Tamam.
Bununla ya da benzer bir çiple tam kontrol bir devre kurmaya çalışalım. Yukarıda  istediğin şeyi yapmaya çalışıyoruz aslında. benim dediğim daha gelişmişi.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 11 Mayıs 2020, 22:06:55Tamam.
Bununla ya da benzer bir çiple tam kontrol bir devre kurmaya çalışalım. Yukarıda  istediğin şeyi yapmaya çalışıyoruz aslında. benim dediğim daha gelişmişi.

agam derdim sidik yarışı vs değil, derdim şu aslında ticari bir devre için tasarladım 2s lisini yani bir devre için şarj kısmınıda tasarladım, pandemi yüzünden çinden sipariş ettiğim kartlar geri döndü. anlayacağın test edemedim sistemi,
akıl akıldan üstündür. daha güzeli yapılabilir mi? onun peşindeyim

benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 11 Mayıs 2020, 22:18:06agam derdim sidik yarışı vs değil, derdim şu aslında ticari bir devre için tasarladım 2s lisini yani bir devre için şarj kısmınıda tasarladım, pandemi yüzünden çinden sipariş ettiğim kartlar geri döndü. anlayacağın test edemedim sistemi,
akıl akıldan üstündür. daha güzeli yapılabilir mi? onun peşindeyim
Sen ciddi iş peşinde olduğundan çinden gelen daha uygun olur.
Daha güzeli yapılabilir mi?
Benim yapıp yapamayacağım şüpheli. Ama burdan birisi çıkar da benim elimde şu alternatif var derse, ki bu sitede nadir görülen bir olaydır, öyle olur.
Yani amacın ciddiyse bana bel bağlama hocam. Ben çizdikten sonra buraya gelip bu devreye bakabilir misiniz diye soruyorum cevap gelmiyor kolay kolay. Hani ayda yılda bir. Deki senin için bir devre çizdik. Kime sorucaz? O yüzden diyorum bana bel bağlama diye.

Bu arada kaçıncı defadır bana soru sorarak onurlandırıyorsun. Güç kaynağı devresinde de etmiştim bir daha teşekkür ediyorum. İnsan yerine konduğumu anladım sayende.

Hattuşa

işini ciddiye alan idealist insandan korkmam, hobby olarakta yapsak bu işi, işin ciddiyeti varsa korkmaya gerek yok, yaw inan çabalayalım, yaparız hatta yaparsın eminim
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 11 Mayıs 2020, 22:30:45işini ciddiye alan idealist insandan korkmam, hobby olarakta yapsak bu işi, işin ciddiyeti varsa korkmaya gerek yok, yaw inan çabalayalım, yaparız hatta yaparsın eminim
Yukarda stk'nın paylaştığı videolara bir bakabilir misin abi. Benim internetim çok kısıtlı olduğundan bir haftadır videolara tıklatmıyorum ;D
Şayet bu ürün istediğimizi verebilecek potansiyeldeyse yurtiçinde varsa alırız. Bana kalırsa tam kontrol değil onlar. Sanırım sadece BMS. videodaki resimde sadece bir iki çiple çer çöp gözüküyor... bilemiyorum :du:
Ben üçlü pil için biraz araştırma yapayım tam çözüm bulmaya yönelik. Şimdi çıkış yapıyorum birşeyler bulabilirsem bugün yarın eklerim.

dhan000

seron belki bu işine yarar. bms kısmını değiştirebilirsin hatta çizmiş olduğun karta bunun şarj kontrol kısmını ekleyebilirsin.

Hattuşa

12 Mayıs 2020, 02:09:05 #20 Son düzenlenme: 12 Mayıs 2020, 02:11:32 pro-TR
Alıntı yapılan: dhan000 - 12 Mayıs 2020, 01:51:56seron belki bu işine yarar. bms kısmını değiştirebilirsin hatta çizmiş olduğun karta bunun şarj kontrol kısmını ekleyebilirsin.

hocam +5v tan şarj yapmayı düşünüyoruz. bunun girişi yüksek,
derdimiz bağladığımız pilleri hiç sökmeden direk devre üzerinde şarj yapmak, yani universal bir cep telefonu şarj aleti ile şarj yapabilmek.  şarj yönetimini gerekirse mcu ile kontrol edebiliriz.
aklımdan geçen kaba bir şarj sistemini paintte çizeyim üzerinden kafa yoralım gerekirse...
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Hattuşa

aklımdan geçen kaba bir yöntem şu olabilir, bize lazım olan +v tan +15v a yükseltecek bir dc-dc oluşturmak, ve çıkan dc leri 3 e bölüp şarj yönetim girişlerine vermek, oluşturacağımız +15,+10 ve +5v voltları birer tane 7805 lerle alabiliriz. eğer şarj yönetimi mcu ile yapılacaksa yeşil renkle belirlediğimiz T0,T1,T2 noktalarından kontrol edip, 7805 girişlerinden voltajı kesme işlemi yaptırabilirizde. dc-dc üreticimiz max.1,5A yeterli zira mcp entegresi için bize lazım olan 500mA
şimdi bu bir örnek ve başlangıç olabilir mi?
bu arada paintte kaba bir çizim yaptım umarım olmuştur.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

dhan000

şu an ki hali ile 3 tane pili seri şarj ediyor ama tek pilde şarj edilebilir diye düşünüyorum. var olan zener ve ayarlı trimpot yardımı ile 5volt içinde uyarlanabilir düşüncesindeyim. sonuçta tl061 voltaj karşılaştırıcısı olarak çalışıyor. tek sorun tl061 5voltta çalışırmı onu bilmiyorum.

seron

@dhan000 , tebrik ederim çok güzel bir devre bulmuşsun. Çok beğendim. Üç pilin hem şarjı hem kontrolu gayet güzel olmuş.

@pro-TR , o devre olmaz bence. (emin değilim)

Ayrıca 5V ile 3 pili birden yapmak için şarj V'si aktif olunca pilleri paralel yapan bir devre lazım. Aslında ben bir iki saat önce şuna bakıyordum.

https://passportbdd.ru/tr/adobe-photoshop/kak-sdelat-zaryadnoe-dlya-li-ion-zaryadnoe-ustroistvo-dlya-litievyh/

yazı baştan aşağı çok uzun ve çokgüzel bilgiler veriyor. Umarım tarayıcınız otomatik çeviri yaparak yansıtır. benimkinde mi öyle bir özellik var yoksa google otomatik mi çeviriyor bilmiyorum Türkçe olarak okudum. Bir bakılmasını öneriyorum. İlk baştaki basit devrelere aldanmayın makale aşağı doğru gittikçe pro hale geliyor.

Çıkış yapmak zorundayım bi cüğara patlatıp yatıcam. Yarına açılacak başlıklar var onları yazdım tüm gün.

seron

Ha söylemeyi unuttum,
Ben dahil hemen hepimiz,

Şarj yapan ve şarj süreci boyunca voltajı/akımı denetleyip değiştiren,
Dolunca anında kesen,
Dengesizlik varsa gideren,
Pil çok aşağı inerse çıkışı kesen,
yani çok fonksiyonlu birşey bulmaya çalışıyoruz. bugün hazır çin ürünlerine baya baktım ama yeterli açıklama göremedim.
Varsa kaynak verelim, yoksa nasıl yapılırına bakalım.
Çok ucuzlar aslında uğraşmaya değmez.
Ama ortada öğrenmeye meraklı birisi ve kendi çözümünü üretmeye çalışan meraklılar olunca uzun yolu seçiyoruz işte :)

cevat1

12 Mayıs 2020, 04:23:15 #25 Son düzenlenme: 12 Mayıs 2020, 04:30:48 cevat1
Alıntı yapılan: seron - 11 Mayıs 2020, 18:40:34
Alıntı yapılan: seron - 11 Mayıs 2020, 18:40:34Evet biliyorum. Tamam yapalım.
Şimdi ben sana birşey sorucam.
Ben bu pilleri eskiden beridir duyuyorum. Hatta lazım olur diye yıllar evvelden bir tane AA boyutunda Lion pil almıştım. Kodunu bilmiyorum. Ama bu pili bir türlü bir projede kullanamadım çünkü nasılını bilmiyorum. Öyle bekliyor kenarda. Ayda yılda çıkarıp 3,9a kadar elle şarj edip bırakıyorum. Tahminim performansı baya düşmüştür 5 yıl oldu.

Şimdi sıkıntı şu agam.
Bu pillerden nefret ediyorum ben. Herşeyi ayrı dert.
Ben bu pili BMS'sini şarj denetimini yapmak şartıyla trafosuz adaptör ile besleyebilir miyim? Çünkü uygulamalarım hep küçük kutulara sığacak şekilde.
Bir devre düşün. Şarj modülü içinde. BMS'si içinde. Overvoltage ve undervoltage koruması içinde. Kısadevresi içinde. Tek bir çip.
Böyle bir devre var mı? Bahsettiğin devre böyle bir devre mi? O konuya baktım ama ben çare üretemedim çünkü hiç anlamıyorum. İkinci sorun, ben aydınlatma devrelerimi, otomatik fenerlerimi falan hep ucuz olsun, az yer kaplasın diye SMPS falan olmadan dahili trafosuz adaptör ile besliyorum. Lion için güvenli bulmadığım için de hep Ni-Mh batarya veya kurşunlu akülere göre tasarlıyorum. Ama işin özü, asma hocanın da dediği gibi artık şunları bir rahat bırakıp modernleşmem gerekiyor. Hazır modüllerden nefret ediyorum. Ben elektronikle birşeyler yapmak için değil kendimi geliştirmek için uğraşıyorum. Ortaya çıkacak şey beni ve başkalarını mutlu ediyorsa tamamdır.

Bu işleri nasıl yapıcaz? Ben kutularıma SMPS adaptör sığdıramam. Trafonun da modası geçti. İstiyorum ki zenerli veya transistörlü bir devre ile akım çok çok ölü bile olsa azar azar lionlarımı besleyebileyim. ACİL ÇIKIŞ yazan tabelalar, binalar için acil durum aydınlatmalarımı falan hep liona göre çizmek istiyorum. Ama elde bilgi yok. Koyulaştırdığım şeyden lazım bana.
bir tane AA boyutunda Lion pil almıştım. Kodunu bilmiyorum. Ama bu pili bir türlü bir projede kullanamadım çünkü nasılını bilmiyorum. Öyle bekliyor kenarda. Ayda yılda çıkarıp 3,9a kadar elle şarj edip bırakıyorum. Tahminim performansı baya düşmüştür 5 yıl oldu.

Şimdi sıkıntı şu agam.
Bu pillerden nefret ediyorum ben. Herşeyi ayrı dert.
Ben bu pili BMS'sini şarj denetimini yapmak şartıyla trafosuz adaptör ile besleyebilir miyim? Çünkü uygulamalarım hep küçük kutulara sığacak şekilde.
Bir devre düşün. Şarj modülü içinde. BMS'si içinde. Overvoltage ve undervoltage koruması içinde. Kısadevresi içinde. Tek bir çip.
Böyle bir devre var mı? Bahsettiğin devre böyle bir devre mi? O konuya baktım ama ben çare üretemedim çünkü hiç anlamıyorum. İkinci sorun, ben aydınlatma devrelerimi, otomatik fenerlerimi falan hep ucuz olsun, az yer kaplasın diye SMPS falan olmadan dahili trafosuz adaptör ile besliyorum. Lion için güvenli bulmadığım için de hep Ni-Mh batarya veya kurşunlu akülere göre tasarlıyorum. Ama işin özü, asma hocanın da dediği gibi artık şunları bir rahat bırakıp modernleşmem gerekiyor. Hazır modüllerden nefret ediyorum. Ben elektronikle birşeyler yapmak için değil kendimi geliştirmek için uğraşıyorum. Ortaya çıkacak şey beni ve başkalarını mutlu ediyorsa tamamdır.

Bu işleri nasıl yapıcaz? Ben kutularıma SMPS adaptör sığdıramam. Trafonun da modası geçti. İstiyorum ki zenerli veya transistörlü bir devre ile akım çok çok ölü bile olsa azar azar lionlarımı besleyebileyim. ACİL ÇIKIŞ yazan tabelalar, binalar için acil durum aydınlatmalarımı falan hep liona göre çizmek istiyorum. Ama elde bilgi yok. Koyulaştırdığım şeyden lazım bana.

Yazınıza bir kaç not eklemek isterim;

- Li-on piller orta şarj da(3V7) 10 yıla kadar kullanılabilir.
- Smps devre ile besleme yapılabilir. Zaten trafo smps devrede de var. Frekans yükseldikçe trafo küçülüyor.
- Şarj koruma , aşırı deşarj devrelerini kullanan çip ler BMS devrelerin de var. çip 'lerin Datasheet 'leri incelemelisiniz.
- @pro-TR -tr nin önerdiği MCP73831T SMD - Şarj Yönetim Kontrol ve Güç Entegresi nin datasheet 'i inceleyin bakalım, hangi kontrol devrelerini barındırıyor. https://cdn.sparkfun.com/assets/learn_tutorials/6/9/5/MCP738312.pdf
- Li-on piller kurallara uyulduğu takdirde çok güvenlidir. El fenerlerimi TP4056 modül kullanarak, cep telefonu şarjı ile şarj ederek kullanıyorum. Traş makine mi aynı şekilde. Büyük bir ışıldak var. 4 X 2 ad. 18650 ile 2 X 2 'li BMS kullanarak 9 V DC  3A. adaptör ile şarj ederek haftalarca kullanabiliyorum. Şarjlı matkaplarımı 5 S BMS devreyi, laptop şarjı ile kullanıyorum. Daha doğrusu 5-6 ad. şarjlı matkap var. çeşit çeşit 3 S BMS - 4 S bms olanı var. hepsini batarya kutusuna göre, tekli/çiftli  18650 ler kullanıyorum. Kurallara uygun şekilde şarj cihazları ve modüller kullandım, hiç sıkıntı yaşamadım.

- Trafonun modası geçmedi/geçmez. Yerine göre kullanılır.
- Zener 'le ,Transistörle 18650 'yi şarj edemezsiniz. Kurallara uyacaksınız modül kullanacaksınız veya modülü siz tasarlayacaksanız,  hata yaptığınız yerde ısınma/patlama durumları olur, dikkat edilmeli.
- Hazır modüllerden nefret etmeniz. sizi ilgilendirir. İNSAN BİLMEDİĞİNİN CAHİLİ DİR.  Lİ-on 'ları iyice araştırırsanız, nefret veya korkulacak bir şey olmadığını anlarsınız. Bence muhteşem bir teknoloji,
Düşünsenize li-on/ li-po lar olmasaydı, drone lar hangi akü ile uçurulur du? :D
- ACİL ÇIKIŞ yazan tabelalar, binalar için acil durum aydınlatmalarını falan hep liona göre tasarlayabilirsiniz. Led tabelalarda  5 VDC/12 VDC  10-20 A Smps cihazlar kullanılıyor. Siz de aynı ölçüler de 18650 hatta 26650 leri BMS devreler de kullanabilirsiniz.

Burada sorun şu;
Yapacağınız/tasarlayacağınız  devreler veya benzerleri çok daha ucuza zaten piyasa da var. Olmadığını kabul edersek. Çok satılırsa 1 aya kalmaz çin işi devreler piyasa da olur. :D
Dewalt matkap mı? Iphone / samsung telefon  mu ? hangi ünlü markanın sahtesi yok. Her malın orjinali sahtesi piyasa da çok hatta komponetlerin...

Araştırmacı yönünüzü takdir ediyorum. Başarılar dilerim.

Hattuşa

elektronikte öğrendiğim şeylerden birisi de "amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok"
adamlar kontrol devresini tasarlamış, 3 aşamlı şarj  yöntemini tek bir chipte yapmış yapmış, yapılması gereken chipi doğru kullanmak. teknoloji hibrite giderken kendimizi de buna yönlendirmek olmalı diye düşünüyorum. yeni nesil mcu ların çoğu 3,3v civarında çalışması gibi.
düşünün bir elektronik kart tasarladınız, tasarladığınız kart atıyorum 12v ta çalışıyor. üniversal şarj cihazları genellikle 5v en azından cep telefonları peki o zaman biz tasarladığımız ürünü nasıl revize edeceğiz?...
kendimizi yenileyip teknolojiye uygun sistemlere uygun hale getirmek olduğunu düşünüyorum. bilmeyenlere hatırlatayım televizyon teknolojisi bitti artık şuan çoğumuz televizyon diye bildiğimiz bilgisayarları kullanıyoruz. yani tv diye aldığın led tv ler, plazma tv ler artık bilgisayar. o zaman tv teknolojisini unutup bilgisayar teknolojisine adapte etmeye çalışmalıyız.
benim verdiğim örnek bir şema bile değil paintte çizilmiş bir teoridir elbette eksikleri ve yanlış noktaları olacak ki daha iyisini yapabilelim diye önerdim.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

seron

Alıntı yapılan: cevat1 - 12 Mayıs 2020, 04:23:15...

Yav bişey söyleyecektim ama ne söyleyeceğimi unuttum
Neyse söyleyeceğim şeyin özeti şu; eğer bir ihtiyaç söz konusuysa zaten ucuz olanlardan alınmasını destekliyorum. Bugün ithal mallar yurtiçinde dirençnetten ordan burdan rahatça alınıyor. 1 ay beklemene gerek yok.
Zaten Pro TR abiye de hazır modül tavsiye edeceğim işin sonunda çünkü bu iş benim kısa zamanda kıvırabileceğim bir iş değil. Artı yapım masrafı yurtiçinden hazır alımın masrafını geçecek gibi duruyor.

Ama benim acayibime giden şu.
Bir başlık açıyorum, içerikte "kendim yapmak istediğimi" özetler bir yazı yazıyorum,
cevap:
aha şurda 3 liraya satılıyo:
(link)


Tamam da abicim ben onu sormuyorum ki sana? Sen onca yazıdan bunu mu çıkardın.
Ben bir cihazın "nasıl çalıştığını" öğrenmeye çalışıyorum.
Sonra onun takltini yapıp keyifle kullanmak ya da yapamazsam arşivime koymak istiyorum. (illa yapmak zorunda değilim)
Lityum piller son derece bağımlı piller. Mükemmel olmalarına sözüm yok. Ama bir pil, kullanılmak için elli çeşit detay istememelidir.
Haydi istedi.
Bu detaylar yurtiçinde yapılamayıp, sadece dünyada bir ülke tarafından üretilebilen detaylar olmamalıdır(fiyatı önemli değil)

Ben biraz milliyetçi bir insanım bu konuda. Anasını satayım bir tırnak makası alıyorum köşesinde ya made in korea ya da china yazıyor. Yanlış devlet politikaları yüzünden bir parça demiri büküp tırnak makası bile üretemiyoruz. Birisi git çinden al deyince o yüzden uyuz oluyorum. Çin kim oğlum? Daha dün acından ölüyolardı. Şimdi de coronayı başımıza musallat ettiler. Başa bela adamlar.

Kendimiz yapalım...

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 12 Mayıs 2020, 20:38:12Yav bişey söyleyecektim ama ne söyleyeceğimi unuttum
Neyse söyleyeceğim şeyin özeti şu; eğer bir ihtiyaç söz konusuysa zaten ucuz olanlardan alınmasını destekliyorum. Bugün ithal mallar yurtiçinde dirençnetten ordan burdan rahatça alınıyor. 1 ay beklemene gerek yok.
Zaten Pro TR abiye de hazır modül tavsiye edeceğim işin sonunda çünkü bu iş benim kısa zamanda kıvırabileceğim bir iş değil. Artı yapım masrafı yurtiçinden hazır alımın masrafını geçecek gibi duruyor.

Ama benim acayibime giden şu.
Bir başlık açıyorum, içerikte "kendim yapmak istediğimi" özetler bir yazı yazıyorum,
cevap:
aha şurda 3 liraya satılıyo:
(link)


Tamam da abicim ben onu sormuyorum ki sana? Sen onca yazıdan bunu mu çıkardın.
Ben bir cihazın "nasıl çalıştığını" öğrenmeye çalışıyorum.
Sonra onun takltini yapıp keyifle kullanmak ya da yapamazsam arşivime koymak istiyorum. (illa yapmak zorunda değilim)
Lityum piller son derece bağımlı piller. Mükemmel olmalarına sözüm yok. Ama bir pil, kullanılmak için elli çeşit detay istememelidir.
Haydi istedi.
Bu detaylar yurtiçinde yapılamayıp, sadece dünyada bir ülke tarafından üretilebilen detaylar olmamalıdır(fiyatı önemli değil)

Ben biraz milliyetçi bir insanım bu konuda. Anasını satayım bir tırnak makası alıyorum köşesinde ya made in korea ya da china yazıyor. Yanlış devlet politikaları yüzünden bir parça demiri büküp tırnak makası bile üretemiyoruz. Birisi git çinden al deyince o yüzden uyuz oluyorum. Çin kim oğlum? Daha dün acından ölüyolardı. Şimdi de coronayı başımıza musallat ettiler. Başa bela adamlar.

Kendimiz yapalım...

yaw bende sırf bu yüzden seni seviyorum. yoksa seni ne tanır nede bilirim. benim derdimde gavura muhtaç olmadan kendimiz bişeyler yapabilirmiyiz derdindeyim
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 12 Mayıs 2020, 20:45:23yaw bende sırf bu yüzden seni seviyorum. yoksa seni ne tanır nede bilirim. benim derdimde gavura muhtaç olmadan kendimiz bişeyler yapabilirmiyiz derdindeyim
Abi ben cevat1e söylemiştim.  ;D Ama dünden beri ucundan kıyısından durumlara bakıyorum, galiba senin iş yine hazır modüllere kalıyor ;D

Üç tane pili dengelemede sıkıntı yok. Ama üçünü 5V ile otomatik kesmeli yapıp beslemeye kafam basmıyor.

Dün verdiğim kaynakta sayfanın aşağılarına doğru yazıyı yazan rus, hem seri hem paralel şarj cihazı yaptım diyordu. O da hazır birşeyler kullanmış. Şu son 1 haftadır devamlı devre çize çize benim kafa gitti. Şu anda düşünemiyorum. Ama birşey bulursam muhakkak bu işin peşine düşerim. İnadettim çünkü. Bu lityum olaylarını çözücem, hem de faydalı hale getirebilmeyi öğrenip burada sunacam. Çok basit, ama detay çok. Birkaç saat önce bir iki modüle baktım, minimum kesim voltajı 2,5V diyor, olmaz! Bunu görünce anladım ki almadan evvel önce bir pil hangi türden pil onu bir bulup pdfsini bulmak lazım.

Başka bir forumda bu konuları tartışırken birisi çıktı dediki lion pillerin bitti voltajı 3,6-3,7Volttur!
Yav nasıl olur dedim, 3,2 değil mi o?
Hayır dedi. Öyleydi böyleydi derken bir başka arkadaş sağolsun özelden mesaj gönderdi. Boşuna tartışmayın bak şu pdfleri incele dedi. PDFlere baktım, iki tane aynı tip pil. Atıyorum numarası 8160 olsun. Birini panasonic üretmiş diğerini de atıyorum NEC üretmiş sallıyorum. Ama ikisi de tip ve mAh bakımından aynı bak dikkatini çekiyorum.

Fakat PDF'lerde önemli bir ayrıntı var!!!

Firmanın birinin ürettiği 8160'ın min voltajı 3,5V iken diğerinin ki 3,6V. Ve önemle de not düşülmüş bu voltajların altına düşmeyin diye.

Eeee?
ben şimdi tam özellikli "hepsi içinde modül" yapacaksam...
Hangisine göre yapıcam birader?

İşte zorlanmamın asıl nedeni bu.
Yoksa ben de biliyorum pilleri 5V smps+hazır şarj modülü+BMSye bağlamayı...
Onu anlatmaya çalışıyorum, çok sıkıntılı piller bunlar. Elde hangi pil var? Nerde kullanılacak? bunları tam belirlemek zorundasın yoksa boşa kürek sallarız.

dhan000

@seron o pillerin o pdflerin adresi varsa buraya yazabilirmisin.
illa hazır modül olacak diye bir şey yok zaten şu sıralar bir yerlerden çinden bile olsa bir şey getirtmek sıkıntı ilerde bu sıkıntılar büyürse ne olacak düşünmek eldekileri değerlendirmek lazım.

seron

Alıntı yapılan: dhan000 - 12 Mayıs 2020, 22:25:20@seron o pillerin o pdflerin adresi varsa buraya yazabilirmisin.
illa hazır modül olacak diye bir şey yok zaten şu sıralar bir yerlerden çinden bile olsa bir şey getirtmek sıkıntı ilerde bu sıkıntılar büyürse ne olacak düşünmek eldekileri değerlendirmek lazım.
2 adet pdf idi. Bulur bulmaz derhal ekliyorum.

stk4221

Seron 8254 entegre si var 16 bacaklı. Pilleri balans sistemi ile kontrol ediyor. Ve çıkışta iki tane fet ile sürüyor. Bu entegre laptop bataryalarında bms modullerinde var.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: dhan000 - 12 Mayıs 2020, 22:25:20@seron o pillerin o pdflerin adresi varsa buraya yazabilirmisin.
illa hazır modül olacak diye bir şey yok zaten şu sıralar bir yerlerden çinden bile olsa bir şey getirtmek sıkıntı ilerde bu sıkıntılar büyürse ne olacak düşünmek eldekileri değerlendirmek lazım.
https://www.omnitron.cz/download/datasheet/NCR-18650PF.pdf
http://dalincom.ru/datasheet/SAMSUNG%20INR18650-25R.pdf
https://www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf

Temel özellikler nerdeyse aynı gibi.
Fakat detaylara bakınca bazı farklılıklar görüyorsun.
Grafiklere de bakmayı ihmal etme.
Birininki 3,5V birisi 3,6V diğeri 3.0V olarak gösterilmiş -şayet ben yanlış anlamamışsam.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Mayıs 2020, 22:41:03Seron 8254 entegre si var 16 bacaklı. Pilleri balans sistemi ile kontrol ediyor. Ve çıkışta iki tane fet ile sürüyor. Bu entegre laptop bataryalarında bms modullerinde var.
Önceki sorduğun daha güzel. Hem ucuz hem ufak. Her projeye sığar. Şimdi ona bakıyordum ben de.

dhan000

@seron pdflere bakınca panasonik samsun şarj 4.2volt deşarj 2.5volt yazıyor gerçi panasonik olanın deşarj degerini grafikten baktım EEmb nin ki şarj 4.2 deşarj 3volt görünüyor. bu piller için hep söylenen 3v 4.2v aralığı güvenli duruyor.
ben 3volt altında bu piller tamamen kullanılamaz hale geliyor sanıyordum ama samsun 2.5v yazmış.

dhan000

aslında s-8254 3s veya 4s bms yapmak için ideal duruyor.

seron

Alıntı yapılan: dhan000 - 12 Mayıs 2020, 23:58:35aslında s-8254 3s veya 4s bms yapmak için ideal duruyor.
Bence her pili istediğin kadar serial yapabilirsin; pdf'sindeki max akımı geçme yeter ki...

seron

Son bi güncelleme. PCB ölçüsünü uzatıp 18650 lere uygun hale getirdim. böylece 3S kullanılacaksa kırmaya gerek kalmamış olur.  alın arşivleyin lazım olur. (ekte).

[attach type=image]13429[/attach]

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly