pcbway

PCBWay Sipariş Çin'de PCB Yaptırmak Prototip Baskı Devre

Başlatan gevv, 20 Nisan 2020, 12:46:08

gevv

Artık tüm dünyada en popüler PCB Baskı firması Pcbway özellikle ilk günlerden bu yana kupon, promosyon, hediye politikası
ve çok uygun fiyatları bu başarıda etkili oldu

ilk zamanlar kim uğraşacak  çinden kargo zor gelir uzak kaybolur vs. pek sıcak bakmamıştım fakat ilk siparişim ve sonrasında ki bir çok siparişte hiç sorun yaşamadım (kendi hatalarım dışında)  PCBWay Türkiye içinde çok yüksek fiyatlara yapılan Prototip PCB  işlerini çok uygun fiyatlara yapıyor.

PCBWay üyelik Hesap Açma

Öncelikle PCBWay üyelik ile başlayalım  https://www.pcbway.com/  adresine gidip sağ üst köşedeki "join" butonuna tıklıyoruz gelen sayfada gerekli bilgilerieksiksiz ve doğru şekilde girip kayıt işlemini tamamlıyoruz.

Sonrasında giriş yapıp sağ üst köşede kayıt olduğunuz isim ile görünen menüde "Delivery Address"  bölümüne gelip teslimat adresini  yazıyoruz  Not: Türkçe karakter kullanmayın. PCBWay üzerinde sorun olmaz fakat kargo firmalarında sorun olabilir.

PCBWay PCB Sipariş

https://www.pcbway.com/orderonline.aspx  sayfasında  detaylı sipariş formu bulunuyor  karışık görünüyor ama amatör çalışmalar için PCB kart boyutu adet dışında  pek değişiklik yapmaya gerek yok (özel tasarımlar dışında) detayları konu üzerinde sorarsınız.

PCB fiyatında 5 doları aşmak istemiyorsanız maks. adet 10 maks. boyut 100x100mm olmalı  bu tip siparişlerde
genelde kargo ücreti ile 15 dolar civarı ücret çıkıyor.

Değerleri girdikten sonra "Calculate"  butonuna tıklayın baskı devre fiyatı hesaplanacak  ilk seferde yüksek olacaktır çünkü kargo firması DHL olarak hesaplanıyor bunu China post veya E-Packet seçmelisiniz  en uygun fiyatlı ve sorun yaşamadığım firmalar (E-packet daha hızlı) "Shipping Cost" bölümü de "Turkey" olmalı

PCBWay Kargo konusunda şimdiye kadar bir sorun yaşamadım daha çok yurtiçi şubeler arası gecikme sorunları oldu

Sonrasında "Add to Cart"  butonuna tıklayın  açılan pencerede "Add Gerber File" butonuna tıklayıp .ZIP formatında sıkıştırdığınız GERBER dosyalarını yükleyin yükledikten sonra "Submit Order" butonuna tıklayıp işlemi tamamlıyoruz.  Bundan sonrası inceleme aşaması bir sorun varsa eposta ile bildiriyorlar düzeltme yapmanızı istiyorlar vb.

PCBWay siparişi için Gerber dosyası oluşturma

Pcbway sitesinde neredeyse tüm popüler PCB Programları için gerber dosyasının nasıl alınacağı hakkında resimli makaleler hazırlamış

https://www.pcbway.com/blog/help_center/ sayfasından  ulaşabilirsiniz

Siparişiniz onaylandıktan sonra ödeme yapama geldi Aliexpress, Kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. (Paypay da var fakat ülkemizde şuan aktif değiller)

Aliexpress komisyon kesiyor. Aliexpress 12..15$ tutara  1 dolar küsür komisyon alıyor.

Aliexpress sitesi üzerinden Pcbway ödemesi yapmak için; Ödme yönteminde Aliexpress seçimi yapın  müşteri temsilcisi size aliexpress linki veriyor bu linkteki üründen ödeyeceğiniz tutar kadar  sepete eklemenizi ve ödemenizi bildiriyor.  Aliexpress üzerinden işlemi tamamladıktan sonra müsteri temsilcisine durumu bildirin üretime başlanıyor.

PCBWay Gümrük konusunda şimdiye kadar sorun yaşamadım fakat adet ve ağırlık yüksek olduğunda takılma ihtimali var

PCBWay Siparişinde Detaylar

"Thickness" Pcb kalınlığı standart 1.6 olarak ayarlı bunu 1 yapın ağırlık düştüğü için 1 dolar karınız olur. Ama büyük soğutucu vb. gibi malzemeler varsa, yüksek ısılara maruz kalacak, sök tak yapılacak bir kart ise 1.6 seçin

"Solder Mask"  PCB boya rengini yeşil veya mavi seçin  biliyorum siyah, kırmızı çok afilli duruyor ama bir sorun olması durumunda yolları takip etmek çok zor oluyor :) ama denenmiş çalışan bir proje ise  arıza yol takibi falan olmayacaksa her renk olabilir.

Board Type: Kart üzerinde kaç tasarım olduğu ve panelleme

Different Design: Tek kart içinde farklı PCB çizimleri varsa bunu belirtmeniz için ( e.g. yazısının üzerine geldiğinizde açıklayıcı resimleri görürsünüz)

Size (single): PCB Boyutu

Quantity (single): Adet

Layers: PCB katman seçimi standart çift katlı seçili

Material: PCB kartın materyali standart FR4 seçili.

FR4-TG: PCB Kartının dayanabileceği sıcaklık standart TG 130-140 seçili (130-140 derece)

Thickness: Pcb kartının kalınlığı

Min Track/Spacing: Minimum yol kalınlığı ve yollar arası boşluk.

Min Hole Size: Via ve padler için minimum delik çapı

Solder Mask: PCB Kart rengidir

Silksreen: PCB Kart üzerinde ki yazıların logoların rengi

Gold fingers: Bağlantı, lehimleneriblir bölümlerin altın kaplamalı istenilip istenmediği soruluyor.

Surface Finish: Pcb kalay kaplamasında kurşun oranları, kurşunsuz kaplama vb.

Via Process: Çok katlı PCB kartlarda yollar arası geçiş yapan viaların pad kısmının boya ile kapatılıp kapatılmayacağı, delik içinin doldurulması için seçim sunuyor.

Finish Copper: , Bakır kalınlığı için seçim yapmanızı sağlar.

PCBWay Fabrikası PCB Üretimi

https://youtu.be/o8NOK1JJbgw

PCBWay sitesine Arkadaşlarınızı davet edin Proje Paylaşın  kupon kazanın

Başta söylediğim gibi promosyon kupon uygulamaları ile PCBWay oldukca ilerleme kaydetti etkileşim sağladı. Siteye giriş yaptıktan sonra Sağ üst köşede üye olduğunuz ismin altında " My PCBWay"  butonuna tıklayın gelen sayfada solda ki menüde "Referral Program"  sayfasında size özel bir link göreceksiniz  bu link üzerinden üye olan ve sipariş veren arkadaşlarınız sayesinde 5...10$ arası kupon kazanacaksınız.

Ayrıca "Referral Program"  butonunun hemen altında "Shared Projects "  bölümünden indirim kazanabilirsiniz.  PCB tasarımı içeren bir Açık Kaynak Donanım projesi oluşturduğunuzda, bunu herkesin kendi projesi için satın alabilmesi için herkese açık olarak paylaşmayı seçebilirsiniz.

"Start Sharing" ı tıklayana kadar dosyalarınız başkalarına açık olmaz ve  projeyi istediğiniz zaman paylaşmayı durdurabilirsiniz.

PCBWay kullanıcıları  PCB çiziminiz için  bir sipariş verdiğinde ve PCBWay, Açık Kaynak Topluluğuna katkınız için size %10 PCB indirimi verecek

Bu konu altında PCBWay siparişleriniz hakkında soruları sorabilir PCB  paylaşımlarını yapabilirsiniz.

gevv

pro-TR

gaza geldim sipariş verdim sanırım 37-40 gün sonra elime ulaşır 14 dolar tuttu
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

manipulator

Hangi kargoyu tercih ediyorsunuz? En ucuz ve güvenli (kaybolma ihtimali vs olmayan) hangisi?

gevv

En ucuzu china post ve epacket  İlk zamanlar china post  kullandım sorun yaşamadım sonrasında epacket kullanmaya başladım daha hızlı olduğunu görünce epacket ile devam ettim

Yurtdışı firmalarda sorun olmuyor ürün buraya geldiğinde bazen sorun yaşanıyor şimdiye kadar kaybolma olmadı sadece şubeler arası gecikme..

pro-TR

Alıntı yapılan: pro-TR - 20 Nisan 2020, 19:02:10gaza geldim sipariş verdim sanırım 37-40 gün sonra elime ulaşır 14 dolar tuttu

30mm x30mm lik pcb mi 10x10 cm e 9 tane yerleştirdim, ilk verdiğim gerberde kesim noktaları oluşturmuştum adamlar 10 det pcb ye 43 dolar dediler daha sonra aralardaki kesme noktalarını iptal ettim fiyat yine aynı çıktı. fiyatın neden yükseldiğin sorduğumda panel tasarım olduğu için dediler. aynı dosyayı jlcpcb ye gönderdim. kargo dahil 13 dolar tuttu. daha önce de bir çok kez pcbway ile çalışmıştım ama hiç böyle yapmazladı. keşke iki katı fiyatına türkiyede yaptırabilsek aynı dosyayı izmirde bir pcb firmasına gönderdim 70 dolar fiyat verdi. bu çinliler 2 dolara yapıyorlarda bizimkiler neden 70 dolar istiyor anlamıyorum gitti.hadi mlliyetcilik yapalım diyecemde 35 kat ne ya,ALLAH aşkına
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

gevv

Evet bende  bu olayı çözmeye çalışıyorum bu konuda bir hata var yazışmalarım devam ediyor. Sonuca ulaşınca konuda durumu açıklayacağım.

gevv

@pro-TR   baya bir yazıştık artık bu yöntemle çoklu pcb işi bitti her türlü tasarımı panel sayarız diyorlar vcut olaması olmaması fark etmiyor sipariş verip test ettim :)

diğer firmalardan bahsettim çok sağlam örnekler verdim ama tık yok.. artık yerleri sağlam  bir şekilde iş yükünü azaltıp daha karlı hale getirmek lazım   ama kupon olayları hala cazip kılıyor..

neyse  denediğim bir yöntem  eğer kartı kendim keserim diyorsan çizimler arası 2..3mm kesim boşluğu bırak ve  çizimler arasında bağlantı kur  yalandan atlama falan ekle gereksiz bir kaç yol çek vb. onaydan geçiyor :D   

he bu yorumu görünce ne yaparlar bilmem :D   ama yok o kadar da değildir :)

PopisPoyraz

29 Haziran 2020, 17:22:15 #8 Son düzenlenme: 30 Haziran 2020, 07:30:37 PopisPoyraz
Ben de kullanıyorum gayet güzel

PopisPoyraz

Merhaba,ben Poyraz.
Bugün elime geçen PCB'den bahsetmek istiyorum. PCB'leri istedim. 22 Haziran'da söyledim. 27'sinde kargoya verildi ve 2 günde Çin'den elime ulaştı. Kargo dahil $29 tuttu. Düşündüğümden de kaliteliydi. Size siteyle ilgili bazı şeylerden bahsedeceğim.
1. PCB sipariş ederken
PCB'yi sipariş ettiğinizde önce mühendisler kontrol ediyor. Sonra ödeme yapıyorsunuz. Yani paranız boşuna gitmiyor. Renk seçimine ek ücret istemiyor. 16 farklı aşamadan sonra ürününüz hazır oluyor.
2. Kargolama
Kargolama konusunda çok farklı yöntemler var. Türkiye'ye ise e-packet, China Post, DHL, EMS, HK Post ve FedEx
teslimat yapıyor. Ben çok hızlı olduğundan DHL'i seçtim.
3. Sponsorship ve PCB Design Contest
Bu ikisine değinmek istiyorum. Sponsorship, sponsorluk programı. Projenizi ayrıntlı bir şekilde anlatıyorsunuz. İnceleniyor.
Ve belli bir miktar para veriliyor.(kimi zaman $5, kimi zaman $20)
PCB Design Contest ise bir yarışma. Projelerinizle katılıyorsunuz. Ödüller de gayet büyük.

İnternette PCBWay Türkiye diye bir şey çıkabilir. Onu tavsiye etmem. Zira aynı PCB için $59+KDV diyorlar.

Sitenin bir diğer güzel yanı sürekli muhattap buluyorsunuz. İster WebChat ile ister Skype ile.
Ayrıca Stencil yani elek de ürettirebiliyorsunuz. Onlar da çok ucuzlar. Fakat paket 2kg'yi (Gönderdikleri paket 500g yani orada 1.5kg'den fazla bir şey yazarsa) mecburen DHL,FedEx veya EMS kullanmak zorundasınız. Bunda da sitenin bir suçu yok.
Aynı zamanda Assembly hizmeti de sunuyorlar. Bu da sizin yerinize seçtiğiniz elemanları PCB'ye montajladıkları anlamına geliyor. Bu hizmetten faydalanırsanız kargo ücreti de indirimli
Bugüne kadar 3 kere siteden sipariş verdim. Üçünde de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Kargo konusunda ise paraya kıyayım ama hızlı gelsin diyorsanız DHL'i seçın. Bu arada gümrük vergisi olarak 2TL 74kr çıkarttılar.
Kısacası benim siteye puanım 10. Size de tavsiye ederim.

Yusuf usta

2 LİRA 74 KURUŞ GÜMRÜK için maliye bakanlığının bu kadar insaflı olduğuna dair ikna olmak iyi olurdu. şu gümrük evrakının fotoğrafını koy da tarihi ile beraber gümrükte cebimizi ne kadar elleyecekler ikna olalım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

gevv

@PopisPoyraz   bu konu ana pcbway konusudur   

AlıntıBu konu altında PCBWay siparişleriniz hakkında soruları sorabilir PCB  paylaşımlarını yapabilirsiniz.

dedim.

sizin konunuzu  birleştirdim  "bende kullanıyorum"  diye iletiyi düzenleyip    tekrar konu açıyorsunuz ?   

sipariş paylaşımlarını bu konu üzerinden yapabilirsiniz     puan için link isterlerse  iletinizin  üstünde "Yanıt #xx"  yazan yere sağ tıklayıp linki kopyalayıp verirsiniz.

İyi çalışmalar

seron

Arkadaş nasıl heyecana geşdiyse içeriği aynen başka bir forumda da paylaşmış. Memnun ki kendine hakim olamıyor illa konu açıyor ;D
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Rorschac

Arkadaşlar biliyorsunuz gümrük vergileri ile ilgili bazı değişiklikler oldu. Son dönemlerde PCBway'den alışveriş yapan oldu mu? Gümrükle ilgili sorun yaşamaktan biraz endişe ediyorum açıkçası.  Vergi ödemek sorun değil ama gümrüğe takılma gibi sorunlar olur mu acaba?
"Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul."

gevv

10..20 adet  (100x100mm  için geçerli ) sorun olmuyor   şuan ptt 16tl alıyor  china post  kullanıyorum yaklaşık 1 ayda geliyor

aykut54

Alıntı yapılan: gevv - 30 Aralık 2020, 23:17:3910..20 adet  (100x100mm  için geçerli ) sorun olmuyor   şuan ptt 16tl alıyor  china post  kullanıyorum yaklaşık 1 ayda geliyor

Merhaba  @gevv  hocam,
Örnek veriyorum bir projede 3 adet devre var
10cm×10cm olacak.3 adet》》》10cmx10cm pcb
Bu şekilde sipariş verebiliyor muyuz?
Yanı bir kaç projedeki pcb kartları aynı kargoyla  gönderilir mi?
Gümrüğe takılma ihtimali var mıdır?
Not:pcbway mail attım.cevap gelmedi,hatta cevap gelmeyecek

Rorschac

Alıntı yapılan: gevv - 30 Aralık 2020, 23:17:3910..20 adet  (100x100mm  için geçerli ) sorun olmuyor   şuan ptt 16tl alıyor  china post  kullanıyorum yaklaşık 1 ayda geliyor

Cevap için teşekkür ederim. Dün DHL ile 10 adet için sipariş verdim. Ancak 10 adeti bazen ithalat olarak değerlendirip gümrük müşaviri ile işlem yapılması gerektiği söylenebiliyormuş. Şikayet sitelerinden birinde bununla ilgili bir şikayet gördüm. DHL'in konuyla ilgisi olduğunu sanmıyorum, tamamen gümrük memuru ile ilgili bir durum olsa da özel kargo şirketlerinden gelen ürünler bu duruma daha fazla maruz kalıyormuş. PCBway'e adeti 5'e indirip kutuyada 5 Adet yazmaları için mesaj gönderdim. Ne olacağını merakla bekliyorum. Konuyla ilgili sizleri de bilgilendiririm.

::op Bir sorum daha olacak. Diyelim bu ürüne bir vergi geldi. Bu durumda kargo şirketi benim yerime bu ücreti ödeyip benden bu ücreti tahsil mi ediyor yoksa bizim mi işin peşine düşüp ödeme yapmamız gerekiyor?

gevv

Hiç bir siparişimde dhl kullanmadım  çok sorun yaşayan olmuş zaten fiyatıda baya yüksek   diğer konuda da bilgim yok

seron

Konuyla ilgisi yok gibi görünen biraz sıkıcı bir anlatımla size önemli bir bilgi vereceğim, ona göre yurtdışı alışverişlerinize dikkat edin.

Okuduğum okulda muhasebe dersi vardı. Muhasebe hocamız bir derste dedi ki, şimdi yaptığınız hesaplarda devletten alacağınız ortaya çıktı. Ne yaparsınız? Yapacağınız şey basit. Gidip de ukalalık etmeyin. Muhasebeciler arasında bir laf vardır: Devlet adama para vermez. Eğer alacağınızı devletten (ilgili kurumdan, maliyeden vb) almaya kalkışırsanız, sizi oradan oraya, oradan oraya gönderir bir sürü kağıt kürek işi çıkartır, günlerce uğraştırırlar sonunda da sizi devlete borçlu çıkartırlar sakın alacağınızı istemeyin...

Peki ne yapacağız? Onun yerine devlete gidin deyin ki, devletten şu kadar alacağımız var, ama devletimiz varolsun ( :D ) ben bu parayı nakden almasam da olur, onun yerine bu yılki vergimden düşelim lütfen. İlgili memurlar, müdürler gereken işlemi yapıp işinizi tak diye çözecektir.

Yukarıda anlattığım olayı iyi kavrayın!

Eğer gümrük sizden bir nedenle gereğinden fazla para kesmişse, önce bundan emin olun. Emin olduktan sonra bunu belgeleyin. Mesela ilgili gümrük kurumuna giderek, görevliye paranızı istediğinizi değil, bu alacağın tesbit ve tasdikini isteyin. Sebebini ise bir dahaki gümrük masrafından kestirmek istediğinizi gösterin. Gayet ılımlı olun. Para istiyorum asla demeyin. Sayın müdürüm, şefim, neyse, böyle böyle bir durum oldu, fazladan hesap kesilmiş, bunu belgelendirip bir dahaki işlemimizde hesapdan düşürülmesini istiyoruz, nakit olarak almamıza gerek yok sizi de sıkıntıya sokmayalım şimdi... falan. Politikadan.

Yoksa varya, bakın ciddi söylüyorum, sizi sürüm sürüm süründürürler. Sakın yarışmayın. Hayır ben bu mücadeleyi kazanıcam diye kağıt evrak peşine düşmeyin, bitmez o prosedürler bitmez. Nereye giderseniz gidin sizi başka bir yere gönderirler. Benden söylemesi.

Devlet adama para vermez. Ama işleri sizin için kolaylaştırır.
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Rorschac

Gümrük vergisi ile ilgili hiç bir sorunum yok. Fakat bu vergiyi benden tahsil etme sürecinde akıcı bir yöntem izlenmiyorsa bu ürünün bana ulaşmaması anlamına gelecek. Örneğin bu noktada bu işi DHL'in halledebilmesini beklerim. Bu süreçler çoktan kurgulanmış ve sorunsuz olması gerekir. Bu arada DHL'in sitesinden durumla ilgili bir kaç mevzuat okudum dediğim gibi ödeme yapıyorlarmış ve sizden teslimat sırasında bunu tahsil ediyorlar. Bu güzel. Fakat şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Malum PCB'de adetler çoklu oluyor, en az 5. Bu durumda gümrük memuru fiyatına bakmaksızın bu fazla adedi ticari bir faaliyet olarak değerlendirip ürünün geçmesine izin vermeyebiliyor. Daha doğrusu sizin müşaviriniz ile gelip gerekli prosedür ve ödemeleri gerçekleştirip ürünü öyle almanız gerektiğine kanaat getiriyor. Durum böyle olunca bireysel müşteriler için gidip PCB'leri gümrükten çekmek fazlası ile maliyetli hatta imkansız bir hale geliyor. DHL gibi özel firmalardan getirildiğinde bu ürünlerin daha fazla engelle karşılaştıkları söyleniyor. Bunun nedeni nedir bilmiyorum fakat gümrük memuru "5 dolarlık ürüne 30 dolar kargo ücreti veriyorsa burada ticari bir kurnazlık vardır!" diye düşünüyor olabilir. Neyse, verdik artık siparişi. Araya yılbaşı falan girdiği için pcbnin üretimi biraz uzadı, şuan %95'de. Bakalım ne olacak. ;)

seron

Bilgilendirme için kendi adıma çok teşekkür ederim. Maalesef bahsettiğiniz aksamaların şu an için çaresi yok. Birçok yerden bu konu ile ilgili bazı sorunları okuyorum.

Şahsen bu aralar çine birkaç prototip yaptırmayı planlıyordum. Hatta gevv ile irtibata geçerek indirim kuponundan faydalanması için teklif de verecektim. Ama bu tip böyle gümrük mümrük olayları canımı sıkıyor. Daha da önemlisi ben 1 ay kat'iyyen bekleyemem. Birisi bana kargo gönderirken bile 2 günde çatlıyorum. Dolayısıyla üç-beş kuruşluk indirimden faydalanmak için beklemek + o adar stress yaşamak yerine parayı basıp yurtiçi firmalarına yaptırmak bana daha akıllıca geliyor. Herkesin hesabı farklı. Çinden isteyenin de farklı amaçları olabilir. Benim için zaman da önemli olduğundan göze alamıyorum.

Rorschac

PCBWay'den DHL ile satın aldığım PCB'ler bugün elime ulaştı. DHL ile almanız durumunda nasıl bir süreç ile karşılaşacağınız hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Gevv ve diğer tecrübe eden arkadaşların da söylediklerine bakılırsa vaktiniz varsa kargo işini ChinaPost ile halletmenin hala daha garanti göründüğünü belirterek anlatmaya başlayayım.

Ben gerber dosyalarını PCBWay'a gönderdiğimde yılbaşı tatiliydi bu nedenle PCB'lerin üretimden çıkması 3 gün aksadı. Normale 2-3 gün sürdüğü söyleniyor. PCBWay'a 10 adet sipariş vermiştim, ancak süreci bilmemem ve bana ulaşmama riskini en aza indirmek istemem nedeniyle PCBWay yetkilisi ile Skype üzerinden iletişim kurarak kutu içerisine 10 yerine 5 adet PCB koymalarını ve üzerine de yine 10 yerine 5 adet olduğunu yazmalarını istedim. Sağ olsunlar çok hızlı bir şekilde yardımcı oldular ve hemen geri dönüş sağlayarak bilgilendirdiler. Tüm süreci site üzerinden takip edebiliyorsunuz. Belki 10 adet de alsam sorun yaşamayacaktım, bilmiyorum.

Sürecin bu aşamadan sonrası artık DHL ile geçiyor. DHL'de ürünü aldığından size ulaştırılana kadar geçen tüm süreç için yine sizi bilgilendiriyor. PCBway'de size verilen takip linkine tıklayarak herhangi bir giriş yada kayıtla uğraşmadan süreci DHL'in sitesinden takip edebiliyorsunuz. Ürün Türkiye geldiğinde size DHL'den bir SMS geliyor, bu SMS'de sizin DHL'ile iletişime geçmeniz isteniyor. Tabiki bunun için telefon numaranızın onlarda olması gerekir, mesaj gelmese bile kargonun durumunu takip edebildiğiniz için gümrüğe geldiğini gördüğünüz anda DHL ile iletişime geçin. DHL'i iki kere telefonla aradım her hangi bir yetkiliye ulaşmam 3 dakikayı geçmedi. Neyse gelen SMS sonrası mesajda gönderdikleri numarayı arıyorsunuz, mail adresinizi istiyorlar ve size bir evrak gönderiyorlar. Bu evrakı doldurarak DHL'i sizin adınıza gümrük işlemlerinizi yapabilmesi için yetkilendiriyorsunuz. Açıkçası ben fahiş ödemelerle karşılaşır mıyım acaba diye korktum biraz. Ancak telefondaki kişiye gümrük vergisi dışında bir ödeme ile karşılaşır mıyım diye sormuştum o da hayır demişti. Ona güvenerek doldurdum ve benim adıma işlem yapmaları için yetkiyi verdim. Ayrıca satın aldığınız ürün her ne ise satın aldığınız sitedeki siparişlerim sayfasında ürünün fiyat ve adet bilgilerinin de içerileceği şekilde bir ekran görüntüsü alıyorsunuz ve bu ekran görüntüsünü, doldurduğunuz o yetki belgesi ile birlikte DHL'e mail atıyorsunuz. Gödereceğiniz mail adresi size gönderdikleri mailde var. Bu işlemi yaptıktan bir süre sonra size bir SMS daha geliyor bu SMS'de size ödemeniz gereken vergi miktarı yazıyor ve ödemeniz için bir link ile birlikte geliyor. Akıllı telefonunuzda bu linke tıkladığınızda açılan sayfada kart ile ödeme yapabiliyorsunuz. Ben 7.5TL vergi ödedim.  Kartlar 9 günde elime ulaştı. Yukarıdaki gönderiğim ilk mesaja bakarak kaç gün olduğunu hesapladım.  ;)  DHL kargo takip sayfası ve gelen SMSler için ekran görüntüleri ekledim, inceleyebilirsiniz. İnşallah işinize yarar.

-İlk gelen SMS           https://ibb.co/VmgbQbP
-Sonraki SMS'ler        https://ibb.co/42hXNr7
-DHL Takip sayfası     https://ibb.co/qBQtp1s

PopisPoyraz

Merhaba,ben Poyraz.
Bugün elime geçen PCB'den bahsetmek istiyorum. PCB'leri istedim. 14 Ocak'da söyledim. 16'sinde kargoya verildi ve 5  günde Çin'den elime ulaştı. Kargo dahil $26 tuttu. Düşündüğümden de kaliteliydi. Size siteyle ilgili bazı şeylerden bahsedeceğim.
1. PCB sipariş ederken
PCB'yi sipariş ettiğinizde önce mühendisler kontrol ediyor. Sonra ödeme yapıyorsunuz. Yani paranız boşuna gitmiyor. Renk seçimine ek ücret istemiyor. 16 farklı aşamadan sonra ürününüz hazır oluyor.
2. Kargolama
Kargolama konusunda çok farklı yöntemler var. Türkiye'ye ise China Post, DHL, EMS ve FedEx
teslimat yapıyor. Ben çok hızlı olduğundan Fedex'i seçtim.
3. Sponsorship ve PCB Design Contest
Bu ikisine değinmek istiyorum. Sponsorship, sponsorluk programı. Projenizi ayrıntlı bir şekilde anlatıyorsunuz. İnceleniyor.
Ve belli bir miktar para veriliyor.(kimi zaman $5, kimi zaman $20)
PCB Design Contest ise bir yarışma. Projelerinizle katılıyorsunuz. Ödüller de gayet büyük.

İnternette PCBWay Türkiye diye bir şey çıkabilir. Onu tavsiye etmem. Zira aynı PCB için $59+KDV diyorlar.

Sitenin bir diğer güzel yanı sürekli muhattap buluyorsunuz. İster WebChat ile ister Skype ile.
Ayrıca Stencil yani elek de ürettirebiliyorsunuz. Onlar da çok ucuzlar. Fakat paket 2kg'yi (Gönderdikleri paket 500g yani orada 1.5kg'den fazla bir şey yazarsa) mecburen DHL,FedEx veya EMS kullanmak zorundasınız. Bunda da sitenin bir suçu yok.

Aynı zamanda Assembly hizmeti de sunuyorlar. Bu da sizin yerinize seçtiğiniz elemanları PCB'ye montajladıkları anlamına geliyor. Bu hizmetten faydalanırsanız kargo ücreti de indirimli

Bugüne kadar 4 kere siteden sipariş verdim. Dördünde de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Vergi mevzusuna gelecek olursak bugüne kadar aynı tutarda 3 sipariş verdim. China Post ile Türkiye'de PTT teslimat yapıyor ve 10TL vergi alıyor. DHL 2,74TL alıyor. Fedex ise herhangi bir vergi almadı.