DRONE uzaktan kumanda basit Anten Modifiye nasıl yapılır?

Başlatan ozgurece, 17 Nisan 2020, 16:34:16

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım (Vasat) Drone un Uzaktan Kumandasına Modifiye yapmak istiyorum. Elimde modemden çıkma 2.4Ghz antenleri uzaktan kumandaya montaj yaparsam mevcut çekim mesafesini arttırabilirmiyim. ? Resimde mainboard un anten bağlantısı görünüyor çok kısa bir kablo . Ayrıca Resimde açıkça görülüyor ki iki adet kapasitör  maliyet açısından boş bırakılmış .Yaklaşık değerleri ne olabilir ?(Şu anki standart çekim mesafesinin yaklaşık 75mt olduğunu sanıyorum) Bu Forumda çok değerli arkadaşlarımızın  mutlaka önerileri vardır. Düşüncelerinizi paylaşırmısınız ? Teşekkürler.

dede_salih

Drone ile tecrübem olmadı ancak sözünü ettiğin güncelleme işlemini yapan çok sayıda kişi var.
2 tane video buldum. 1. videodaki cihaz seninkine baya benziyor. 2. videoda ise vatandaş baya zahmete giriyor bu güncelleme için.
Bir takım kazanç elde ediliyordur yoksa bu kadar zahmete girmezlerdi herhalde diye düşünüyorum. Muhtemelen sende bu videoları görmüşsündür.
https://www.youtube.com/watch?v=rcUJYnkfmmA
https://www.youtube.com/watch?v=Eu4Zh022FAU
Fikrimi soracak olursan eğer: madem ki "vasat" olarak gördüğün ve gözden çıkarılabilir bir cihaz, ben bir dene derim.
Ne kaybedersin ki, montajı ve delikleri delmeden önce bir deneme yaparsın. Sonuç olumluysa kesin montaja geçersin.
Yok olumsuzsa eski sisteme geri dönersin.
Kapasitör konusunda net bir rakam vermem doğru olmaz. Sanırım 220 ile 470 uF arasında bir değer. Takacak olursan eğer besleme geriliminden (3 x 1.5v) yüksek tutmaya dikkat et.
İyi hafta sonları.

ozgurece

@dede_salih Önerileriniz ve bilgilendirmeniz için Çok teşekkürler. Videoları ilk defa izleyeceğim. Modifiye yapmaya çalışacağım. Modifiye bitince burada ayrıntılı paylaşım yapmaya çalışırım.

asma

Merhaba
Anten için deneme yapabilirsiniz elbette.
Ancak belirli frekans için üretilmiş anteni farklı bir cihaza takarak - Ya tutarsa, demiş olursunuz.
O uyduruk anteni söküp tam iki katı ve dört katı boyda tel takarak deneme yapabilirsiniz.
Ölçtünüz 44mm ve 88mm tel lehimlediniz. Menzilde artış oldu ise mutlaka aynı işlemi alıcıya da yapın.
Kondansatör ler çok önemli değil gibi.
Led in yanındaki için paralel smd kullanılmış. Küçük değerli (10uF - 47uF) kondansatör takabilirsiniz. Boş ta kalabilir.
Diğeri açma kapama anahtarına bağlı, besleme için sanırım. Daha büyük seçilebilir, faydalı olabilir. (100-470uF)

Konu hakkında tecrübem yok. Yalnızca yorumladım.
Kolay gelsin.

ozgurece

@asma Hocam önerileriniz ve bilgilendirmeniz için sizede çok Teşekkürler. Elimden geldiğince çok Dikkkatli yapmaya çalıştım. Şimdi denedim Anten (evin içinde tabiki)  :) çalışıyor. Belki kapsama alanı  x 2  yani 150 Metreye ulaşmış olması ümidi ile. Led in yanındaki Kapasitörü  bugün (10uF - 47uF) olarak değiştiririm Hocam . 

Drone anteni de Standart üründe bu şekilde yapılmış.

Drone modifiye için resimde çıkma modemdeki dahili anten veya diğer farklı modemden çubuk harici anten. Hangisi uygun olur. ?

ozgurece

@asma Hocam Drone için Wireless Antenna Cable. Dizüstü PC den çıkardım. Sanıyorum bu projede kullanabiliriz.

ozgurece

Değerli @asma Hocam , CORBY Drones in içi görüldüğü şekilde wifi için modülden farklı anten çıkışı var alt bölümde gördüğümüz o kısacık kablo anten wifi için sanıyorum. Diğeri de üstte ki mainboarda bağlı kısacık kablo.  Sizin önerinize göre WNC 001 için en uygun yer neresidir Hocam ?  Ayrıca WNC 001 negatif - kutbunu pilin - negatif ucuna bağlayacağım doğrumudur Hocam. ? (Belki 50 Metrelik mesafeye 250 Metre yapmayı başarırız Hocam ::ok )
Teşekkür ederim.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım konu hakkında tecrübesi olan kullanıcılar çok az yapılacak modifiyenin sonuçlarının belirsiz olması nedeni ile  öneri yapılamıyor. Sanıyorum forumda bu işle uğraşan tek kişi olarak birşeyler yapmaya çalıştım. Araştırmalarımın sonucunda en iyi sonucu bu anten ile olabileceğini düşünerek Modifiyeyi tamamladım. Evin içinde denge kontrolu yaptım. Drone stabil ama ev içinde tabiki  ancak bu kadar test yapabiliyorum. Uygun bir zamanda mesafe testini yapmaya çalışacağım. Modifiye çalışması foruma katılan veya ilgilenen kullanıcılara bilgilendirme olsun.

Drone 82 gr.
Yapılan modifiye anten 5,7 gr.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın