clone hakko 936 istasyonlu havya arızası

Başlatan stk4221, 01 Nisan 2020, 01:44:23

stk4221

hayırlı çalışmalar forum sakinleri
youtube üzerinden takip ettigim aka akasyan adlı arkadaşın paylaşmış oldugu istasyonlu havya  devresini yaptım. devreyi kurudum çalıştı. potans ile ısı derecesini bir miktar çıkardım. fakat havya ucu nar gibi olana kadar kesime gitmedi ve sonunda havya yandı.  havyanın ntc sini kontrol ettigimde deger veriyor. fakat devreyi kesime götürmüyor. bu yüzden sanırım havya yandı. devreyi takip ettigimde sorunu teşhis edemedim sizce sıkıntıyı nerde aramam gerekir. 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

gevv

Resim yanıltıyor olabilir ama pin2 direnci 1k yerine 10k kullanılmış gibi

stk4221

Üstad dikkatli baktimda 10 k değilde sanki 100 r takmisim. Gece tam çözemedim demekki.

seron

PCB'nde bir tane 1 ohm var sanki. Ama orjinal devrede yok. Detaylı karşılaştırmadım ama direnç değerlerine yoğunlaş bence.

stk4221

Alıntı yapılan: seron - 01 Nisan 2020, 19:20:52PCB'nde bir tane 1 ohm var sanki. Ama orjinal devrede yok. Detaylı karşılaştırmadım ama direnç değerlerine yoğunlaş bence.
Seron gardaş devrede 1 r yok gibi. En küçük 47 r var. 1n4733 zenerini bir devreden çıkma kullandım. Acaba sıkıntı orda olabilirmi.  Bu zenerin devrede görevi nedir.

seron

LM358'in 5 nolu pinine artı 0-5v referans gerilimi  veriyor.

Devre kartına yakınlaştığım zaman sanki orda bir 1 ohm var gibi geldi.

[attach type=image]13251[/attach]

Şemadaki dirençler şöyle:
3x100k
1x1k
biri pot, toplam 3 tane 2,2k
1x10k trimmer
1x330
1x4,7k
1x47k
1x47

Orjinal devrede 3 adet 100k var. 1 ohm zannettiğim direnç eğer 100k ise yanlış. Büyük bi tane 10k gibi birşey var. Yanlış değilsem, devrende sadece bir 10k var o da trimmer pot.

Ben çok anladığımdan değil, sadece dirençler üzerinden gittm. Bence dirençleri bi kontrol etmelisin. Zeneri test etmek kolay. Sağlam olup olmadığını çıkarıp 1k dirençle 12V falan verip mutimetre ile ölçersin. 5,1V civarındaymış o zener.

Daha profesyonel bir yardım için yaptığın devreyi orjnal şemayla karşılaştırmak gerekiyor ki, o beceri zaten bende olsa çizdiğim devreleri olmuş mu diye size sormam. :)

stk4221

Gardaş o resimde 1k olacaktı 100 r takmisim düzelt im fakat sonuc değişmedi. Peşindeyim çözmeden bırakmam hiç olmadığı kadar hirslandim 55 TL lik havyami bozdu. Gerekirse o youtuberi bile bulurum.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Nisan 2020, 11:57:47Gardaş o resimde 1k olacaktı 100 r takmisim düzelt im fakat sonuc değişmedi. Peşindeyim çözmeden bırakmam hiç olmadığı kadar hirslandim 55 TL lik havyami bozdu. Gerekirse o youtuberi bile bulurum.

stk4221

Seron çıkma bir karttan 5v zener söküp takmıştım şimdi testinin yaptım arızalı çıktı. Muhtemelen sıkıntı zenerde

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Nisan 2020, 17:38:30Seron çıkma bir karttan 5v zener söküp takmıştım şimdi testinin yaptım arızalı çıktı. Muhtemelen sıkıntı zenerde
Değiştir.
Elinde yoksa 7 adet 1N4007'yi şekildeki gibi bağlayabilirsin. Kara gün dostudur. @Yusuf usta 'ya sor bakalım ne dicek... ;D  ;D  ;D

[attach type=image]13268[/attach]

seron

Dayanamadım anlatıcam. Çok güldüğüm bir olaydır. Telefonda bana anlattı. Bir tekstil firmasının mı ne çok önemli bir cihazı arıza yapıyor. Yusuf abiye başvuruyorlar. Yusuf abi arızayı tesbit ediyor. Fakat arızalı parçalardan birisi 100Voltlık bir zener diyodu. Bu diyottan da piyasada bulunmuyor. Yusuf abi ellem ediyor küllem ediyor, bulamıyor bu zeneri. 50 kusur voltluk zener bulabilse iki tane seri yapıp onu takıcak ama o aralar eski yıllar zener diyodunun istediğin voltajda olanlarından yokmuş... Daha doğrusu 1 ya da 2 wattlık olanından lazım ama yok.

Yusuf abi bir sürü 4007'yi alıyor uç uca bağlaya bağlaya bağlaya upuzuuuuuun bir diyot serisi elde ediyor. 100Voltu tutturuyor. Bu devreyi plastik kutuya yerleştirip arızalı cihazın içine yerleştiriyor ve cihaz çalışıyor. Telefonda "Chazı teslim ettim paramı aldım ama bir de bana sor sahibi milyon dolarlık makinenin devre kartına ne yaptığımı duysa topuğuma sıkar" dedi. Telefonu kapattıktan sonra hala gülüyorum, burda bir abi vardı ne gülüyon lan falan dedi, durumu anlattım bu defa işini bıraktı o da başladı gülmeye ;D

Ulan Yusuf abi yaa :)

asma

Merhaba
Devrede K tipi termokupl girişi var. Yani ısındıkça voltaj oluşması gerekir.
Sizin havyanızda ntc var ise uygun devre değil. Çalışmaması / kontrol etmemesi normal.

Ayrıca ntc yi kontrol etmişsiniz fakat bilgi vermiyorsunuz , sonuç sağlam.
Zener diyotu test etmişsiniz , bilgi vermiyorsunuz. Yalnızca arızalı.

Yeni bir havya ucu mu alacaksınız , rezistansı mı yenileyeceksiniz?
Devreyi sizin havyanıza göre modifiye mi etmek istersiniz , farklı devre mi düşünüyorsunuz?

Son olarak zener diyotun değeri çok önemli değil. 4,7V , 5,6V gibi yakın değerler olur. Zener yoksa LED bile olur.

Kolay gelsin.

stk4221

Alıntı yapılan: asma - 05 Nisan 2020, 02:48:23Merhaba
Devrede K tipi termokupl girişi var. Yani ısındıkça voltaj oluşması gerekir.
Sizin havyanızda ntc var ise uygun devre değil. Çalışmaması / kontrol etmemesi normal.

Ayrıca ntc yi kontrol etmişsiniz fakat bilgi vermiyorsunuz , sonuç sağlam.
Zener diyotu test etmişsiniz , bilgi vermiyorsunuz. Yalnızca arızalı.

Yeni bir havya ucu mu alacaksınız , rezistansı mı yenileyeceksiniz?
Devreyi sizin havyanıza göre modifiye mi etmek istersiniz , farklı devre mi düşünüyorsunuz?

Son olarak zener diyotun değeri çok önemli değil. 4,7V , 5,6V gibi yakın değerler olur. Zener yoksa LED bile olur.

Kolay gelsin.

Asma hocam ben ntc olarak düşündüğüm için K ohm kademesinde baktım degerlerde bir hareketlenme var  dedim çalışıyor.
   Mlz bilimi hakkında pek bilgim yok uğraştıkca öğreniyorum. Bu yüzden net birşey diyemedim.
   Rezistans alıp tekrar deneme gibi bir düşüncem vardi. Bu istasyon lu havalar da kullanılan resistans da ntc tipi sensör yokmu.
 Şimdi ne yapsam bilemedim. Tekrar havyami alsam yoksa resistans alıp işimi gorebilirmiyim

stk4221

Asma siz bahsedince biraz bakındım. K tipi temokopullara havya daki termo kupuluda test ettim. Sıcaklık anında değer artisi var.  Aynı temokopullar laptop bataryaları içindede var. Hangi tip bilmiyorum.
5 v zener buldum taktım ama sonuç degismedi.

stk4221

Devre üzerindeki lm385n   lm358p ile degistirdim. Önceden olmayan bir şey oluyor. Termokupulun bir ucunu sökünce devre üzerindeki sıcaklık LED i sönüyor.

stk4221

Suanlik sıkıntı çözüldü gibi.  Çok türlü Pot arızalı idi sanırım değiştim.  İlk önce havya bağlamadan test etseydim hayva yanmayacakti demekki.  Bu da ders oldu demekki

cevat1

Olur böyle şeyler. zamanla tecrübe kazanırsın.
Deneme/yanılma = Tecrübe

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın