Potansiyometre ile palsı değiştirilen devre

Başlatan gokanuysal, 25 Mart 2020, 10:04:03

gokanuysal

Merhaba arkadaşlar
https://youtu.be/-BNTNMd8G5E
Yukarıdaki linkte gördüğünüz enjektör veya bobin test edebileceğim bir devre yapmak istiyorum bu devrenin tam adı nedir onuda bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.

dede_salih

Videoda bahsedilen cihaz hakkında bilgim yok ama ateşleme bobinlerini sürmek için devreler mevcut.
Hızlı bir araştırmayla aşağıdaki devreleri buldum. Özellikle 2. sıradakini baya uygulayan olmuş. "ignition coil driver circuit" olarak arama yaparsan daha çok kaynağa ulaşırsın.

https://imgur.com/a/5KruF8y
https://imgur.com/a/EZ8AmZw

Devreleri denemedim ama uygulamaları bolca var. Ben olsam 2. sıradakini bi dener sonucuna bakardım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 25 Mart 2020, 10:04:03Merhaba arkadaşlar
https://youtu.be/-BNTNMd8G5E
Yukarıdaki linkte gördüğünüz enjektör veya bobin test edebileceğim bir devre yapmak istiyorum bu devrenin tam adı nedir onuda bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.

Çok kolay hocam
Birtane 555 osilatör, çıkışına mosfet... hepsi bu.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

Sevgili konuyu açan arkadaş,,,
ne demek teşekkür.... Rica ederiz, burada hepimizin görevi.....
Ya yazdığın konuya birkez olsun bakıver, soruyu sormuşsun cevabı var mı diye?
Varsa nedir diye cevabı...
Eğer baktın da cevap yazmaya tenezzül etmedinse... Çok sağol.....

gokanuysal

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 25 Mart 2020, 13:38:36Çok kolay hocam
Birtane 555 osilatör, çıkışına mosfet... hepsi bu.....
Bu şemadaki proje ile videodaki şekilde potansiyometre yardımı ile puls sayısını üzerinde devir verebilirmiyim yani.

Ayrıca hakkımı yedin arkadaşım mesaj başındaydım
Yani yazıyordum
Ayrıca cevaplarınız için çok teşekkür ederim benim mesleğim endüstriyel otomasyon üzerine yani elektronikten çok anladığım söylenemez lakin sizinde katkılarınız ile.ekatkılarınızbir çalışma arkadaşımdan yardım alıcam.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 26 Mart 2020, 15:52:03Bu şemadaki proje ile videodaki şekilde potansiyometre yardımı ile puls sayısını üzerinde devir verebilirmiyim yani.

aynen videodaki devre ile aynı prensiptedir, sadece pot veya Pota bağlı kondansatörün değerini değiştirerek puls sayısını sıfırdan başlatıp istediğin frekansa kadar çıkarabilirsin.

Bu arada hakkını yedimse özür olsun :)
Bu güne kadar birçok arkadaş burada soruyu sorup, cevabı aldıktan sonra ( gerek tatmin olmuştur, gerekse tatmin olmamıştır) birdaha uğramadan gidiyor. Biz de haliyle merak ediyoruz, sonuç ne oldu diye.....   :-D

ndemir

gokanuysal

Malzemeler

10 k direnç
18 k direnç
50 k pot
1 nf kondansatör voltajı nedir
470 mf 25 v kondansatör
68 yazıyor direnç ohm - kohm = ?
NE555 nedir
IRFP450 nedir

Birde giriş voltajı 12 v aküden alıcam çıkış voltajının 12 -15 voltu geçmesini istemiyorum neyi değiştirmemiz gerekir.

Teşekkürler

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 26 Mart 2020, 17:44:54Malzemeler

10 k direnç
18 k direnç
50 k pot
1 nf kondansatör voltajı nedir
470 mf 25 v kondansatör
68 yazıyor direnç ohm - kohm = ?
NE555 nedir
IRFP450 nedir

Birde giriş voltajı 12 v aküden alıcam çıkış voltajının 12 -15 voltu geçmesini istemiyorum neyi değiştirmemiz gerekir.

Teşekkürler

gokanuysal

Tamam teşekkür ederim malzemeleri temin edip hemen başlıyacağım.
Gelişmelerden haberdar ederim.

ndemir

Benim daha önce 12 volt motor dimmerlamak için 555 entegresiyle yaptığım bi devre vardı. Ama devrenin çıkışına ben ırfz44n mosfetiyle yapmıştım. Hatta bugün devreyi ölçtüm 12 v akü bağladığımda 100 k potu başdan sona çevirmede yarım volt fark ediyo. Frekans olarak 400 hertz gördüm. Ama sıfırdan başlamıyo yani pot en dip konumdayken 200 hertz den 400 arası maksimum. Bu devreyi kullanabilir miyim. Yoksa mosfeti değişmem gerekir mi. Çünkü bobin kontrolu için belli bi deviri simgeleyen tetikleme olması gerekmez mi. Bunun bi ölçüsü yok mu ??

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 26 Mart 2020, 19:36:19Benim daha önce 12 volt motor dimmerlamak için 555 entegresiyle yaptığım bi devre vardı. Ama devrenin çıkışına ben ırfz44n mosfetiyle yapmıştım. Hatta bugün devreyi ölçtüm 12 v akü bağladığımda 100 k potu başdan sona çevirmede yarım volt fark ediyo. Frekans olarak 400 hertz gördüm. Ama sıfırdan başlamıyo yani pot en dip konumdayken 200 hertz den 400 arası maksimum. Bu devreyi kullanabilir miyim. Yoksa mosfeti değişmem gerekir mi. Çünkü bobin kontrolu için belli bi deviri simgeleyen tetikleme olması gerekmez mi. Bunun bi ölçüsü yok mu ??
Şöyle düşünelim
Bizim aracımız 7200 rpm yapsın
O zaman
Bu bir dakikada 7200 hertz demektir
Bize 1 saniyedeki salınım gerekli
7200÷60=120 salınım yani bizim devremizin frekansı120 Hertz olmalı yani maksimum devirde saniyede 120 kez çakmalı. Tabiki bu en yüksek değer

Gelelim enjektör bobini testine bizim toplam kaç enjektörümüz var?
 4 adet
O zaman her enjektör en yüksek devirde
7200÷4=1800 çakma bu dakikada tabi
Bize 1 saniyedeki lazım
1800÷60=30 çakma, tabiki bu yine en yüksek değer
Hulâsa biz ne yapmalıyız?
Yapacağımız osilatör 0 hertz den başlayıp 180 hertze kadar ayarlı olmalı.
Aslında bunun bir hesabı var direnç ve kondansatör değerleri hesaplanabiliyor. Ancak şuan hesaplayamam, uygun zamanda hesaplayabilirim
Yada çok kolay olarak kondansatör değerlerini değiştirerek sen de bulabilirsin, kaldı ki bu frekans değerleri de çok keskin değerler değil. Yani toleranslı değerlerdir.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 26 Mart 2020, 19:27:24Tamam teşekkür ederim malzemeleri temin edip hemen başlıyacağım.
Gelişmelerden haberdar ederim.
Mosfet transistörü soğutucuya bağlamayı unutmayın yoksa çabuk ısınır ve bozulur.
Ayrıca mosfeti gerilimi düşük, akımı yüksek seçelim
Ben size yarın mosfet öneririm

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Mart 2020, 19:53:10Mosfet transistörü soğutucuya bağlamayı unutmayın yoksa çabuk ısınır ve bozulur.
Bende tam bunu soracaktım hocam. Frekans için dirençlerde oynamayla hallerilebilir ama çıkış mosfeti sorucaktım. Onu da artık önerinize göre seçeriz. Ama bende mevcut olan ırfz44n. Benim için uygun olursa aynen kalabilir

gokanuysal

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Mart 2020, 19:53:10Mosfet transistörü soğutucuya bağlamayı unutmayın yoksa çabuk ısınır ve bozulur.
Haber bekliyor olucam ustam
Birde benim yapacağım devredeki kullanılan malzemelere göre minimum maximum hertz ne olacak.
Ayrıca şu kafama takıldı maximum hertz yüksek olmuş olsa bobin veya enjektöre bir zararı olacakmı.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 26 Mart 2020, 20:48:56Haber bekliyor olucam ustam
Birde benim yapacağım devredeki kullanılan malzemelere göre minimum maximum hertz ne olacak.
Ayrıca şu kafama takıldı maximum hertz yüksek olmuş olsa bobin veya enjektöre bir zararı olacakmı.
Frekansın yüksek olması çok sıkıntı olmaz
Zaten o değerlere çıkmazsınız
:-)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 26 Mart 2020, 19:36:19Benim daha önce 12 volt motor dimmerlamak için 555 entegresiyle yaptığım bi devre vardı. Ama devrenin çıkışına ben ırfz44n mosfetiyle yapmıştım. Hatta bugün devreyi ölçtüm 12 v akü bağladığımda 100 k potu başdan sona çevirmede yarım volt fark ediyo. Frekans olarak 400 hertz gördüm. Ama sıfırdan başlamıyo yani pot en dip konumdayken 200 hertz den 400 arası maksimum. Bu devreyi kullanabilir miyim. Yoksa mosfeti değişmem gerekir mi. Çünkü bobin kontrolu için belli bi deviri simgeleyen tetikleme olması gerekmez mi. Bunun bi ölçüsü yok mu ??
Dimmer için yaptığın devrede osilatörün frekansının değişmemesi lazım, sadece karedalganın 1 ve 0 süresi değişmeli, yani o devre bu amaç için kullanılmaz.

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 27 Mart 2020, 16:24:45Dimmer için yaptığın devrede osilatörün frekansının değişmemesi lazım, sadece karedalganın 1 ve 0 süresi değişmeli, yani o devre bu amaç için kullanılmaz.
Yenisini yaparım hocam sorun değil. Verdiğiniz devreyle başlarım işe. Geriye mosfet kalır.

gokanuysal

Ustam günaydın mosfet öneriniz olacaktı sizden haber bekliyorum.

Adnancoskun

gokanuysal

Tamam ustam malzemeleri temin edip başlıyorum sağolun
Ne555 tam kodu bumudur yani ne555. n/p/dr hibi kodlar mevcut
Birde bu dirençler wattlı dirençmidir nasıl bşr dirençtir

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 30 Mart 2020, 08:55:36Tamam ustam malzemeleri temin edip başlıyorum sağolun
Ne555 tam kodu bumudur yani ne555. n/p/dr hibi kodlar mevcut
Birde bu dirençler wattlı dirençmidir nasıl bşr dirençtir
Evet malzemeciye 555 desen verir zaten
Dirençler çeyrek watt yeter
Burada güç faktörü ve güç harcaması mosfet üzerinde
Mosfeti iyi soğutacağız
Deneyeceğiz;
Eğer mosfet çok ısınırsa iki mosfeti paralel kullanırız

gokanuysal

Tamam iş çıkışı elektronikçiye gideceğim malzeme temini için inşallah açıktır  :)

gokanuysal

Ustam hayırlı akşamlar malzemeleri aldım devreyi yaptım lakin yolunda gitmeyen birşeyler var devrede potansiyometre ile hiç bir değişiklik olmuyor devre çıkışı giriş voltajı ile aynı sabit çıkış 12v puls vermiyor

cevat1

ndemir

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 04 Nisan 2020, 23:40:58Ustam hayırlı akşamlar malzemeleri aldım devreyi yaptım lakin yolunda gitmeyen birşeyler var devrede potansiyometre ile hiç bir değişiklik olmuyor devre çıkışı giriş voltajı ile aynı sabit çıkış 12v puls vermiyor
Yaptığın devrenin alttan ve üstten çekilmiş bir resmini koyabilirmisin?
Bobin çıkışlarına şerit kedden 20-30 cm baglarmisin?
Bir de osilatör frekansı yüksek olabilir
Aslinda görev yapıyordur da bizim gözümüzün fark edemeyeceği kadar kısa sürede açılıp kapaniyordur

Elinizde osiloskop var mı? Desem
Ağam beniminen eylenir. " dersin

En güzeli sen oraya bir led bağla
Biz kondansatör değerleri ile ayarlayalım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 04 Nisan 2020, 23:40:58Ustam hayırlı akşamlar malzemeleri aldım devreyi yaptım lakin yolunda gitmeyen birşeyler var devrede potansiyometre ile hiç bir değişiklik olmuyor devre çıkışı giriş voltajı ile aynı sabit çıkış 12v puls vermiyor
Öncelikle
1- 10nF kondansatör var ya işte onu 10mikrofarad 10uF ile değiştir. Yani 10nF yi sök yerine 10uF tak
Sonra gerisini konuşalım
Muhtemelen devren ( hata yapmasında) çalışıyordur
Bobin uçlarının olduğu 12 volt iç aydınlatma lambası takalım.
Tahminim:
Osilatör frekansı çok yüksek gözümüz açılıp kapanma süresini algılamıyor....

ndemir

@Adnancoskun  hocam online 555 hesaplama siteleri var. Ordan ihtiyacım olan frekans için direnç değerleri veriyor. Kullanmak istediğim frekans için direnç değerleri seçsem sorun olur mu.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 05 Nisan 2020, 13:59:48@Adnancoskun  hocam online 555 hesaplama siteleri var. Ordan ihtiyacım olan frekans için direnç değerleri veriyor. Kullanmak istediğim frekans için direnç değerleri seçsem sorun olur mu.
Gayet güzel olur

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Nisan 2020, 14:16:41Gayet güzel olur
Daha önce 555 entegresiyle çok uğraştım ama ilk defa böyle bişeyle karşılaşıyorum. 555 bir iki dakika sonra çok ısınıyo ve çıkış alamıyorum. Devreyi breadboard üzerine kurdum acaba temazsızlık mı var diye üç kere başdan kurdum ama sonuç değişmedi. Devre şemasında değişiklik yapmadım. Frekans değerleri ihtiyacımı karşıladığı için r1 18k -r2 ye de 10k ve 100k pot kullandım. Kondansatör olarak 1n/10n/100n/1uf/10uf hepsini denedim. Ama çıkış yok. Mosfette sıkıntı vardır diye sadece 3 nolu ayakdan çıkışına ledle baktım yine yok. 555 ısınıyo yanmış olabilir mi. Tek tek deneme yanılma yöntemi uyguliycam yapcak bişi yok

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 05 Nisan 2020, 14:48:10Daha önce 555 entegresiyle çok uğraştım ama ilk defa böyle bişeyle karşılaşıyorum. 555 bir iki dakika sonra çok ısınıyo ve çıkış alamıyorum. Devreyi breadboard üzerine kurdum acaba temazsızlık mı var diye üç kere başdan kurdum ama sonuç değişmedi. Devre şemasında değişiklik yapmadım. Frekans değerleri ihtiyacımı karşıladığı için r1 18k -r2 ye de 10k ve 100k pot kullandım. Kondansatör olarak 1n/10n/100n/1uf/10uf hepsini denedim. Ama çıkış yok. Mosfette sıkıntı vardır diye sadece 3 nolu ayakdan çıkışına ledle baktım yine yok. 555 ısınıyo yanmış olabilir mi. Tek tek deneme yanılma yöntemi uyguliycam yapcak bişi yok
555 de bir sıkıntı olabilir
Yaptığınız devre aslinda çok çok çok vadit bir 555 osilatör uygulaması
555 varsa elinizde yenisi ile değişelim
Bir de beslemelerine bir daha bakayım

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Nisan 2020, 15:13:20555 de bir sıkıntı olabilir
Yaptığınız devre aslinda çok çok çok vadit bir 555 osilatör uygulaması
555 varsa elinizde yenisi ile değişelim
Bir de beslemelerine bir daha bakayım
555 yenisi ile değiştim ısınma yapmadı. İnternette örnekler bir çok devreyi inceledim. Kurulum aynı yaptığım gibi. Bende bunu bobin testi için kullanacağım için 1-600 hz arası bi frekans yeterli olur herhalde. Ona göre direnç değerlerini hesaplayayım. Yarında iş yerinde çıkma iki bobin vardı onların üzerinde deneyeyim diyorum. Yalnız kullandığım mosfet ırfz44n. Sıkıntı olur mu hocam

gokanuysal

Alıntı yapılan: cevat1 - 05 Nisan 2020, 01:08:43Montaj da hata yapıyorsunuz  veya arızalı malzeme var.
Devreyi iki kez farklı malzemeler ile baştan yaptım.

gokanuysal

Alıntı yapılan: ndemir - 05 Nisan 2020, 11:20:27@Adnancoskun hocanın paylaştığı devre şemasını mı yaptın.
Evet o devre şemasına göre yaptım lakin 555 in 5 numarası boş gözüküyor ?

gokanuysal

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Nisan 2020, 12:14:03Yaptığın devrenin alttan ve üstten çekilmiş bir resmini koyabilirmisin?
Bobin çıkışlarına şerit kedden 20-30 cm baglarmisin?
Bir de osilatör frekansı yüksek olabilir
Aslinda görev yapıyordur da bizim gözümüzün fark edemeyeceği kadar kısa sürede açılıp kapaniyordur

Elinizde osiloskop var mı? Desem
Ağam beniminen eylenir. " dersin

En güzeli sen oraya bir led bağla
Biz kondansatör değerleri ile ayarlayalım
Ustam devreyi iş yerimde bıraktım bir hafta evdeyim belkide dediğiniz gibi çok hızlı açılıp kapandığı için farkına varamıyorum ölçü aleti ile çıkış sabit gözüküyor çıkışa sensör bağlafım oda sabit.
Osiloskopa gelince iş yerimde var lakin kullanacak adam yok elektronikçimizde zorunlu izinde.
Haftaya devreye led bağlayarak deneyebilirim ona göre gelişmelerden haberdar ederim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokanuysal - 05 Nisan 2020, 16:08:58Ustam devreyi iş yerimde bıraktım bir hafta evdeyim belkide dediğiniz gibi çok hızlı açılıp kapandığı için farkına varamıyorum ölçü aleti ile çıkış sabit gözüküyor çıkışa sensör bağlafım oda sabit.
Osiloskopa gelince iş yerimde var lakin kullanacak adam yok elektronikçimizde zorunlu izinde.
Haftaya devreye led bağlayarak deneyebilirim ona göre gelişmelerden haberdar ederim.
Alıntı yapılan: ndemir - 05 Nisan 2020, 15:59:39555 yenisi ile değiştim ısınma yapmadı. İnternette örnekler bir çok devreyi inceledim. Kurulum aynı yaptığım gibi. Bende bunu bobin testi için kullanacağım için 1-600 hz arası bi frekans yeterli olur herhalde. Ona göre direnç değerlerini hesaplayayım. Yarında iş yerinde çıkma iki bobin vardı onların üzerinde deneyeyim diyorum. Yalnız kullandığım mosfet ırfz44n. Sıkıntı olur mu hocam
IRFZ 44 hiç bir sıkıntı olmaz
Sadece ilk denemeleri bobin yerine lamba bağlayarak deneyelim
Çakma frekanslarımız ve sürelerimizi tamam dedikten sonra bobin takarız.

ndemir

Hocam osiloskopum yok. Sadece frekans ölçme özellikli bir avometre var. Ben şimdi bu devrenin çalışıp çalışmamadığının testini en basit olarak nasıl yapabilirim. Lambadan kastınız herhangi 12 volt ampül olur mu.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 05 Nisan 2020, 17:53:51Hocam osiloskopum yok. Sadece frekans ölçme özellikli bir avometre var. Ben şimdi bu devrenin çalışıp çalışmamadığının testini en basit olarak nasıl yapabilirim. Lambadan kastınız herhangi 12 volt ampül olur mu.
Evet herhangi bir 12 volt ampul olur
Gücü çok yüksek olmasın...
Dediğim gibi 10nF kesinlikle en az 10mikrofarad ile değiş ki on-off zamanını görebilelim

ndemir

dediğiniz gibi yaptım hocam 10mf kullandım 12 volt led lambayı belli aralıklarla aç kapa yaptı. Potla bu zaman değişkenlik gösteriyor. Bu da çalıştığı anlamına geliyor. İhtiyacım olan frekans için 100nf takıp yarın bobin üzerinde denemek kaldı. Hatta yarın çeşitli değerlerde kondansatör de alayım yanıma nolur nolmaz. Yalnız hocam şöyle bir durum var oda mosfet çıkışını eksi olarak lambaya bağladım artıyı ortak aldım. Bobinde de mosfet çıkışı eksi mi gönderecek yoksa sinyal mi? Bunu tam anlamadım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 05 Nisan 2020, 19:51:19dediğiniz gibi yaptım hocam 10mf kullandım 12 volt led lambayı belli aralıklarla aç kapa yaptı. Potla bu zaman değişkenlik gösteriyor. Bu da çalıştığı anlamına geliyor. İhtiyacım olan frekans için 100nf takıp yarın bobin üzerinde denemek kaldı. Hatta yarın çeşitli değerlerde kondansatör de alayım yanıma nolur nolmaz. Yalnız hocam şöyle bir durum var oda mosfet çıkışını eksi olarak lambaya bağladım artıyı ortak aldım. Bobinde de mosfet çıkışı eksi mi gönderecek yoksa sinyal mi? Bunu tam anlamadım
10nF takmaaaaaaaaa
Zaten o kondansatörün değeri düşük olduğu için çok kısa sürede açıp kapıyor biz onu sürekli yanıyor görüyoruz....
Biz seninle frekans hesabı yapmıştık.....
Evet + uç.   + ya
Eksi uç mosfetin drain ucuna....

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Nisan 2020, 20:15:0110nF takmaaaaaaaaa
Zaten o kondansatörün değeri düşük olduğu için çok kısa sürede açıp kapıyor biz onu sürekli yanıyor görüyoruz....
Biz seninle frekans hesabı yapmıştık.....
Evet + uç.   + ya
Eksi uç mosfetin drain ucuna....
Evet frekans hesabı yapmıştık 0-180 hz arası olmalı ama 10uf bana ihtiyacım olanı vermiyor ki. R1 de 15k r2 de 100k pota seri 10k direnç kullandım. Pot en alt kademede 10k en üstte 110 k olmaz mı. Yalnış mı düşündüm. Bu düşünceyle 100n de 61 ile 389 hz arası potla oynayabilinir diye hesap yaptım. Hata mı yaptım hocam ?Zaten 100nf, 1uf, 10uf kondansatörlerin eksi uçlarını lehim attım artılar duruyo. Bi anahtarlama yapayım diyorum. Kademeyle kondansatör değiştirip ayarlı olsun diyorum kendi çapımda

ndemir

Bobini deneme amaçlı devreye akü voltajı verdim ve çalıştırdım. Mosfette aşırı ısınma oldu anlık. O an bir iki çatırdama oldu sonrası negatif. Bir iki saniyede herşey oldu bittiye geldi. Mosfetin gate ucundaki direnç aşırı ısında sonrasında mosfet ısındı ve çıkış alamadım. Dirençler sağlam. Kondansatör sağlam. Geriye 555 ve mosfet kaldı. Ben mosfet çöp oldu diye düşünüyorum ama başka takıp deniycem. Aşırı ısınma neden olur. Frekans etkiler mi sürekli çakıyosa ??? Nasıl bir çözüm üretebiliriz

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 06 Nisan 2020, 19:11:43Bobini deneme amaçlı devreye akü voltajı verdim ve çalıştırdım. Mosfette aşırı ısınma oldu anlık. O an bir iki çatırdama oldu sonrası negatif. Bir iki saniyede herşey oldu bittiye geldi. Mosfetin gate ucundaki direnç aşırı ısında sonrasında mosfet ısındı ve çıkış alamadım. Dirençler sağlam. Kondansatör sağlam. Geriye 555 ve mosfet kaldı. Ben mosfet çöp oldu diye düşünüyorum ama başka takıp deniycem. Aşırı ısınma neden olur. Frekans etkiler mi sürekli çakıyosa ??? Nasıl bir çözüm üretebiliriz
Mosfet nekadar büyüklükte bir soğutucuya bağlı?
Resim paylasabilirmisin?

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Nisan 2020, 21:09:17Mosfet nekadar büyüklükte bir soğutucuya bağlı?
Resim paylasabilirmisin?
Yanımda değil resim atamıyorum ama boyut olarak bir akıllı telefonun yarısı kadar bir soğutucu kullandım. Ama yavaş yavaş bir ısınma olmadı. Anlık birden ısındı ve sonra fossss

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 06 Nisan 2020, 21:21:55Yanımda değil resim atamıyorum ama boyut olarak bir akıllı telefonun yarısı kadar bir soğutucu kullandım. Ama yavaş yavaş bir ısınma olmadı. Anlık birden ısındı ve sonra fossss

ndemir

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Nisan 2020, 21:34:23Lamba ile test ettiğinde nekadar süre ile çalıştırdın?
Lamba ile denediğimde hiç bir ısınma olmadı. Defalarca denedim. Hatta bobine takmadan önce frekans ölçen avometreyle frekansını bile ölçtüm. Potla değiştim frekansını denedim gayet iyiydi. Ama bobine verince iki saniyede sonlandı deney. Fazla mı çaktı acaba mosfet aşırı ısındı diycem ama ırfz44 yüksek akım geçiren bi mosfet sonuçta. Bobin ne kadar akım çekebilirki.
Hatta mosfetin gate ucundaki direnç bile öyle bi ısındı ki lehimlerini yumuşatmıştı elimle söktüm. Şuan devre çıkış vermiyor hiç bir tepki yok ama mosfetin gate ucundaki direnç hala daha ısınıyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 06 Nisan 2020, 22:05:15Lamba ile denediğimde hiç bir ısınma olmadı. Defalarca denedim. Hatta bobine takmadan önce frekans ölçen avometreyle frekansını bile ölçtüm. Potla değiştim frekansını denedim gayet iyiydi. Ama bobine verince iki saniyede sonlandı deney. Fazla mı çaktı acaba mosfet aşırı ısındı diycem ama ırfz44 yüksek akım geçiren bi mosfet sonuçta. Bobin ne kadar akım çekebilirki.
Hatta mosfetin gate ucundaki direnç bile öyle bi ısındı ki lehimlerini yumuşatmıştı elimle söktüm. Şuan devre çıkış vermiyor hiç bir tepki yok ama mosfetin gate ucundaki direnç hala daha ısınıyor.
Aslında T on zamanını kısa, T off zamanını uzun tutsanız mosfet ısınmaz sanırım...

ndemir

Şİmdi kontrol ettim 555 de çıkış vermiyor. Yarın dişi soket alayım 8 bacaklı. Ona lehimleyeyim. 555 yanarsa tak çıkar yapar değişirim bi daha kine.

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Nisan 2020, 22:24:57Aslında T on zamanını kısa, T off zamanını uzun tutsanız mosfet ısınmaz sanırım...

Nasıl olacak peki ??
Hocam aklıma bişey takıldı. Giriş akımının fazla olması da etkiler mi ısınıp yanmasını. Ben güç kaynağı olarak 60 amper akü bağladım. Bobine direk aküden artı veriliyo malüm. Bobinden bol bulunca akımı

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ndemir - 07 Nisan 2020, 19:15:47Şİmdi kontrol ettim 555 de çıkış vermiyor. Yarın dişi soket alayım 8 bacaklı. Ona lehimleyeyim. 555 yanarsa tak çıkar yapar değişirim bi daha kine.

Nasıl olacak peki ??
Hocam aklıma bişey takıldı. Giriş akımının fazla olması da etkiler mi ısınıp yanmasını. Ben güç kaynağı olarak 60 amper akü bağladım. Bobine direk aküden artı veriliyo malüm. Bobinden bol bulunca akımı

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın