Tetik İle İkaz

Başlatan berkkirci, 20 Mart 2020, 20:43:12

berkkirci

Arkadaşlar Sizlerin Yardımına İhtiyacım var 

Çiftçilikle uğraşıyorum  Biçerdöverim var  geri vitez  ikaz sesi var biliyorsunuzdur

Ben Güvenlik tedbiri Almak için kontağı açtığımda 1 sn lik bi 12 v elektrık vericek bi proje düşündüm  bu konu hakkında bana yardım olabilecek var mı

Yani Kontağı Açtığımda 1 sn 12 v verip İkaz sesi verip 1 sn sonra 12 v u kesmesi lazım makinayı çalıştırırken güvenlik amaçlı uyarı sesi gibi düşündüm

Şimdiden değerli fikirleriniz için teşekkürler :)

Furkan KELEŞOĞLU

NE555 ile Monostable calışan bir devre kuracaksın. Trigger pinini kontağa bağlıyacaksın. Kontağı fiziksel olarak açtığında ( elektriksel olarak kapattığında yani )  MonoStable devre tetik alacak ve ( T = 1.1 * R* C  ) Zaman Sabiti Formülünden bir sinyal  cıktısı verecek 3. numaralı pinden. 

Bunu One Shot Timer 555 Olarakta aratabilirsin. İnternet üzerinde çok fazla kaynak var hatta hesaplayıcılarıda mevcut kolay gelsin.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

stk4221

Hayrlı çalışmalar forum sakinleri.
Üstad benim anladığım kontağı açtığında 1saniye ditleyecek sonra daha sesi cikmayacak tâki durdurup  tekrar çalıştırana kadar doğrumudur.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

berkkirci

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Mart 2020, 08:38:04Hayrlı çalışmalar forum sakinleri.
Üstad benim anladığım kontağı açtığında 1saniye ditleyecek sonra daha sesi cikmayacak tâki durdurup  tekrar çalıştırana kadar doğrumudur.

Doğrudur Tamda Böyle Bişey İstiyorum Makina çalışırken uyarı versın  güvenlik açısından

stk4221

Elektronik bilginiz ne duzeyde şema versem Universal plaket üzerine tatbik edebilirmisiniz.

berkkirci

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Mart 2020, 11:18:42Elektronik bilginiz ne duzeyde şema versem Universal plaket üzerine tatbik edebilirmisiniz.
merak var ama plaket üstüne yapabilirmıyım bilmıyorum siz yinede atarsanız ve anlatırsanız yapabilirim sanırım

stk4221

İmkanlar sınırli ise yapar size yollarım. Herhangi bir bekletim yok maksat emniyet li durum üzerine çalışalım

stk4221

Bu devreyi makinali tüfekler de kullanıyorduk. Tek atım olarak. Süresini potans ile siz belirliyorsunuz.

berkkirci

Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Mart 2020, 00:22:54Bu devreyi makinali tüfekler de kullanıyorduk. Tek atım olarak. Süresini potans ile siz belirliyorsunuz.
Teşekkür Ederim En kısa Sürede Deneyeceğim büyük ihtimal başarırım (Y)

veyselolaş

İstemiş olduğunuz ikaz traktörlerde mevcut nasıl calışıyor, buzzer in artısını kontağın artısıyla birleştiruyorsun eksisini ise yağ müşürüne gide kabloyla birleştiriyorsun nasıl çalıştığına gelirsek
Kontağı açtığnda buzzer sürekli öter taki araç çalıştığında buzzer sesi kesilir. yağ lambası kontağı açtığında yanar aracı çalıştırdığında ise söner.
Bu bağlantı şekli orjinal fabrikanın yaptığı bağlantıda görmüştüm

berkkirci

Alıntı yapılan: veyselolaş - 25 Mart 2020, 10:01:27İstemiş olduğunuz ikaz traktörlerde mevcut nasıl calışıyor, buzzer in artısını kontağın artısıyla birleştiruyorsun eksisini ise yağ müşürüne gide kabloyla birleştiriyorsun nasıl çalıştığına gelirsek
Kontağı açtığnda buzzer sürekli öter taki araç çalıştığında buzzer sesi kesilir. yağ lambası kontağı açtığında yanar aracı çalıştırdığında ise söner.
Bu bağlantı şekli orjinal fabrikanın yaptığı bağlantıda görmüştüm

Teşekkürler Ama Benım Amacım iç ksımdaki ses deyil  dışarıdaki ikaz sesi be ben kontağı açınca ses çıkmaya başlarsa köy ayağa kalkar 125 db ses güçü var sadece 1 kerelik tetik vermesi lazım emnıyet için

berkkirci

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Mart 2020, 23:05:04İmkanlar sınırli ise yapar size yollarım. Herhangi bir bekletim yok maksat emniyet li durum üzerine çalışalım

Merhaba Ürünü Yapamadım bu Ürünü Ne kadara Maal ederiz 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın