pcbway

Genel Amaçlı 12V Akü Tampon Şarj Devresi

Başlatan seron, 15 Mart 2020, 22:19:01

seron

Bir hata görmezseniz PCBsini çizeceğim.

[attach type=image]13220[/attach]

Trafosuzu uğraştırmış ve bir sonuca ulaşamamıştı. Bu defa daha sıkıntısız bir devre kurdum.

Mantığı:

Bildiğimiz gerilim regülatörüne akım sınırlayıcı ekledim. Aslında LM317 falan da kullanılabilir. Ama entegreleri daha iyi devreler için saklarsınız. Devre akımı sınırlandırılmış bir regülatörden ibaret. Devreye bir trafo vasıtasıyla besleme verildiğinde, aküye bağlanacak krokodiller boşta bırakılır. Önce 10k pot vasıtasıyla çıkış gerilimi 13,5 Volta hassas bir şekilde ayarlanır. Daha sonra da krokodiller bağlanarak bırakılıp gidilebilir.

Birkaç hafta hatta aylar boyunca akü hiç kullanılmayacak ise bu devre idealdir.

Bir tavsiyeniz olursa söyleyin.

NOTLAR:

-Bu bir akü şarj cihazı değildir! Uzun süre kullanım dışında bekleyecek akülerin ölmesini önlemek amaçlı özel bir cihazdır.

-Ters bağlandı uyarısı devresi (bazır ve LED) mutlaka uygulanmalıdır. Zira haftalar boyunca bir daha akü başında bulunmayacaksanız işin daha en başından farkında olmalısınız.

-Bu devre lityum türünden pillere uygun değildir! Kesinlikle lityum bataryalarda kullanılmamalıdır.

-Çıkma trafo kullanılabilir. Yeni trafo ile beraber maliyet çok artacağı için devre ideal olmaktan çıkar. Projeler için uygun fiyatlı Vmetre alıp takabilirsiniz. Akü voltajının takibinde faydalı olur.

- Devre Plastik kutuya sabitlenmelidir. Kablo ve krokodiller uygun seçilmelidir.

Olur veren olursa PCB de çizebilirim.

İyi çalışmalar...
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

seron

Devreyi hazır ucuz adaptör ile kullanılabilecek şekilde düzenledim. Bu devrenin PCBsini de çizdim.

Rica etsem benim için PCB'yi bir yoklayabilir misiniz? Veya bu olmaz falan diyebilir misiniz?

[attach type=image]13235[/attach]

[attach type=image]13237[/attach]

PCB Devreyle aynı çizilmiş mi bi yanlışlık var mı, ona bakıcaksınız sadece. Proje komple mantıksız geldiyse onu da söyleyebilirsiniz arşivi gereksiz şeylerle şişirmeyeyim.
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

seron

Üstteki bir kenarda dursun,

Her adaptörün jak artı/eksi durumu aynı olmayabiliyor. Ayrıca devreyi AC ile de çalıştırılabilir kılmak için tam dalga doğrultucu ekledim

[attach type=image]13239[/attach]

[attach type=image]13241[/attach][attach type=image]13243[/attach]

dhan000

bc327 ile yapılan akım sınırlama düzgün çalışırmı ki. bana pek düzgün çalışırmış gibi gelmedi eksi hatta alıp yapsanız daha garanti olur gibi.

seron

01 Nisan 2020, 19:14:11 #4 Son düzenlenme: 01 Nisan 2020, 19:15:00 seron
Alıntı yapılan: dhan000 - 01 Nisan 2020, 17:46:52bc327 ile yapılan akım sınırlama düzgün çalışırmı ki. bana pek düzgün çalışırmış gibi gelmedi eksi hatta alıp yapsanız daha garanti olur gibi.
Teşekkür ederim.
İnternetteki ders anlatımlarından akım sınırlamalı regülatör devrelerini inceleyerek çizdim.
Olmaz mı diyorsunuz? Neden olmaz? Açıklayabilir misiniz?
NOT: devre şemasındaki BC327, BC557 ile değiştirildi. Farketmez ellaam.

stk4221

Seron sen bu çizim işini baya ilerlettin yav
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

dhan000

devrede bc327 akımı sınırlamak için bd139 un beyz gerilimini düşürerek çalışmakta bc327 nin beyzine 12volt akü gerilimi uygulanmakta düzgün çalışacağından şüpheliyim. bc327iletime geçde bile sanki bd139 beyzindeki gerilimin akabileceği bir yer yok.

direnci eksi hatta alıp npn bir transistör kullansan transistörün kollaktörünü bd139un beyzine versen daha kararlı olur düşüncesindeyim.

seron

Alıntı yapılan: dhan000 - 02 Nisan 2020, 12:54:20devrede bc327 akımı sınırlamak için bd139 un beyz gerilimini düşürerek çalışmakta bc327 nin beyzine 12volt akü gerilimi uygulanmakta düzgün çalışacağından şüpheliyim. bc327iletime geçde bile sanki bd139 beyzindeki gerilimin akabileceği bir yer yok.

direnci eksi hatta alıp npn bir transistör kullansan transistörün kollaktörünü bd139un beyzine versen daha kararlı olur düşüncesindeyim.
Evet galiba haklısın. Ben onu düşünmemiştim. Beyze aküye bakacak şekilde diyot taksam yine olmuyo sanırım. Ama şönt direnci ile transistrü eksiye nasıl taşıyacağımı bilmiyorum. Bana kağıt üzerinde veya paint gibi birşeyle çizebilir misin? Ben onu alır PCB'ye uygularım. Ben yine de kendim bi çizeyim, senden yanıt gelirse onu da değerlendiririm.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Nisan 2020, 12:15:37Seron sen bu çizim işini baya ilerlettin yav
Kendim yapmazsam kimse yapmıyo. Hem kendimi geliştirmiş oluyorum.

asma

bc327 yerine bc337 kullan , transistörü ters tak  olur.  ;)
Amaç npn güç transistörünün emiterinden geçen akımı kontrol etmek ve arttığında azaltmak (limitlemek) ise:
Güç transistörünün beyz  emiter arası voltajı düşürmek (beyz e akan akımı farklı yöne yönlendirmek) gerekir. npn transistör kullanırsak , emiter direnci üzerinde 0,6V oluştuğunda iletime geçecek şekilde bağlayalım. bc337 nin beyz ucu bd139 un emiterine , bc nin collektörü bd nin beyz ucuna ve bc nin emiteri çıkışa (direncin diğer ucuna) bağlarız.
Akım arttıkça bc iletime geçer , bd nin beyz akımı bc nin C-E si üzerinden akmaya başlar , akım azalır ve bc nin iletime geçme anında dengede kalır.

Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: asma - 02 Nisan 2020, 19:20:25bc327 yerine bc337 kullan , transistörü ters tak  olur.  ;)
Amaç npn güç transistörünün emiterinden geçen akımı kontrol etmek ve arttığında azaltmak (limitlemek) ise:
Güç transistörünün beyz  emiter arası voltajı düşürmek (beyz e akan akımı farklı yöne yönlendirmek) gerekir. npn transistör kullanırsak , emiter direnci üzerinde 0,6V oluştuğunda iletime geçecek şekilde bağlayalım. bc337 nin beyz ucu bd139 un emiterine , bc nin collektörü bd nin beyz ucuna ve bc nin emiteri çıkışa (direncin diğer ucuna) bağlarız.
Akım arttıkça bc iletime geçer , bd nin beyz akımı bc nin C-E si üzerinden akmaya başlar , akım azalır ve bc nin iletime geçme anında dengede kalır.

Kolay gelsin.

seron

02 Nisan 2020, 21:12:29 #11 Son düzenlenme: 02 Nisan 2020, 21:14:40 seron
Güncel.

@dhan000  'ın bahsettiği bağlantı şeklini bazı güç kaynağı devrelerinden hatırlıyorum ama internette bulamadığım için çizemeyip kendisine çok teşekkür ederek,

@asma 'nın önerdiği bağlantı şeklini çizdim. Ayrıca devreye bu devre çalışıyo mu çalışmıyo mu öldü mü galdı mı nerden bilceeeemizi söyleyen bir küçük indikatör de ekledim(şemada renki kısım ;) ). Böylelikle eğer, devre çıkışına masraf artmasın diye dijital Vmetre takmazsanız, devrenin aktif olduğunu anlamış oluyorsunuz. Nasılım ama?  8)  :-*

Şayet olur derseniz bu devreyi hem arşivlicem hem de forumlarda orda burda paylaşıcam.

[attach type=image]13253[/attach]

[attach type=image]13255[/attach]

[attach type=image]13257[/attach]

Tamam mı? Paylaşayım mı PDFleri?