Elektornik Kart Tamiri

Başlatan berk, 18 Ağustos 2010, 22:43:47

berk

Merhaba arkadaşlar konuya başlamadan önce cevap veren herkese teşekkür ederim ;

Son bir kaç aydır biraz meraktan olsa iş gereğimi olsa bilmiyorum anakart masaüstü pc tamirini yapmaya başladım fakat elektornik geçmişim pek haşir naşir değildir kendi kendime kendime yettiğimce uğraşıyorum :).Anakart tamiri yapmaya başlatınca biraz kurcaladım fakat üzerindeki parçaların bir kaçını bilsem gerek diğerlerini tam çözemiyorum.Mesala kondestör felan değişimi yapıyorum patlamış ise vs vs ben bi ölçü aletide aldım kendime.dt-830d dijital multimetre ben bunlardan diğer elemanların arızalı olup almamalarını öğrenmek istiyorum fakat dediğm gibi elektornik geçmişim pek haşir neşir değildir.bu konu hakkında yani ;

Multimetrenin Nasıl kullanıldığını Kondestorlarin nasıl ölçüldüğünü  ACV,DCV,DCA ne anlama geldiğini kondestörlerin hangi bölümde ölçüldüğünü nasıl öğrenebilirim nasıl yardımcı  olabilirsiniz bu konuda şimdiden teşekkür ediyorum herkese cevaplarınızıda bekliyorum.

gevv

devre elemanlarını tanımanız, nasıl ölçüleceklerini öğrenmeniz gerekli

https://320volt.com/mersin-universitesi-analog-elektronik-dersleri/
https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/

ayrıca  bol bol pratik, uygulama şart sonrası uğraştıkca gelir

berk

sizden ricam örneğin kondestor çalışır veya çalışmaz durumda olduğunu nasıl ölçebilirim (normalde patmalış ise bozuktur anlamındır ama diğer şekilde nasıl ölçüp anlayabiliriz teşekürler.)

gevv

en iyi kapasite metre ile ölçülür bu alet kondansatör ölçmek için yapılmış zaten  farklı yöntemlerde var ama  çok verimsizler hata oranı yüksektir hemde kafa karıştırır

kondansatör ölçümü en iyi, sağlıklı şekilde kapasitemetre ile yapılır

berk

dt-830d dijital multimetre ölçme imkanım varmıdır acaba ?

gevv

ne yazıkki dt-830d ile ölçemezsiniz

ama bence kapasitörlere fazla takılmayın gerçi en çok ağrıza yapan parçalardan ama genelde kendilerini belli ederler şişerler, akarlar vb.

hemen icrata geçmek istiyorsunuz biliyorum ama :) biraz zaman geçmeli teori, tecrübe, pratik şuan zor gelen bir çok şey ileride kolay gelecek

berk

evet doğru söyliyorsun az önce bende dedim onu :) akar şişer bi şekilde belli eder :) ama yinede sorim dedim. peki hocam transistor ölçümünü nasıl yapacağız arızalı olduğunu nasıl görebiliriz kondestor gibi şişmiyor akmıyor vs işlem olmuyor :D ama arızalı oluyor cihazı açmıyor örneğin

gevv

https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

sayfanın sonunda transistör hakkında açıklama ve nasıl ölçüm yapılacağı hakkında flash animasyon var

mhoca

Sizlere kısa bir süre sonra çok güzel bir kapasitemetre projesi sunacağım. 10.000 mikrofarat\'a kadar ölçecek bir proje bitmek üzere. Bitince paylaşacağım. Umarım yararlı olur. İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın