Tehlikleli Tampon Şarj Devresinde Direnç Değerleri

Başlatan seron, 09 Mart 2020, 17:59:40

seron

Aşağıdaki devrenin gerilim bölücü katındaki dirençlerin değerleri aşağı-yukarı da olsa ne olmalıdır?

[attach type=image]13198[/attach]

Verilmiş değerler pot da dahil varsayımsal. En uygun değerleri belirlememe yardımcı olurmusunuz?

asma

Merhaba
Öncelikle MJE için beyz polarması gerekir. Kollektör geriliminin min ve max değeri ile istenilen en yüksek çıkış akımı biliniyor ise hesaplanır.
Gerilim bölücü dirençlere gelirsek BD 139 u süreceğimize göre o hattan yaklaşık 1mA akım geçişi uygun olur.
100k yerine 4k7 , pot iptal 47k yerine 10k ile çıkış voltajını hesaplayalım.
(4,7/10+1)x(12+0,6)= 1,47 x 12,6= 18,5V
Pot ilave edelim.
Üste 1k direnç , 1k pot ve 12k direnç ile 13,5V ila 14,7V arası ayarlı olur.
Ancak bu hesaptan zener diyot voltajının yüksek seçildiği görülüyor. Transistörün (BD139) Vce gerilimi çok düşük olmalı.
Çıkış geriliminin yarısı veya biraz üstü zener voltajı olarak seçilebilir.
Giriş gerilimi , çıkış akımı sıfıra yakın olduğunda yükselecektir. zener akımı sıfıra yaklaşacaktır. Bu da yüke bağlı çıkış voltajını etkiler.
Zener diyotu çıkıştan ayrıca bir dirençle beslemek bu etkiyi azaltır. (regülasyonu iyi yönde etkiler)

Kolay gelsin.

seron

Böyle mi?

[attach type=image]13202[/attach]

Eğer 15-18V sac trafolusuna da uyuyorsa aynı devrenin trafolusunu da yapıp paylaşıcam.
Filtre kondansatörünün V değeri yetersiz diyor bir başka arkadaş... bense orada o kadar V oluşamayacağını düşünüyorum...?

Devreyi tamamladığım an PCB pdfleriyle paylaşıcam.

seron

Örnek bir PCB oluşturdum.

Oluşturduğum PCB'detransistör bacak bağlantılarının kontrol edilmesi gerekiyor. Diğer bir forumda bir arkadaş yanlış olmuş dedi, düzelttim ama emin olamadım.

Bakıp olmuş derseniz PDF olarak paylaşayım.

[attach type=image]13204[/attach]

seron

Devre kartında transistör bağlantıları yanlış. Düzeltip bir başka sitede yayınladım. Ama hala bazı yanlış/eksik yerler varmış.

Bazı değerleri vermeyi unuttum.

Devrenin amacı, bir akü çok uzun süre (6-8 ay) kullanım dışında bırakılacaksa kendi kendine tükenerek yan maddeler üretilmesinin ve ölmesinin önüne geçmek.

Devrenin çıkış voltajı ful bir akü seviyesine eşit yani 13,5V olmalı.

Akım ise 100mA ya yakın olsa yetiyor. Amaç şarj etmek değil demiştim. Sadece zayıf bir akımda beklemesi yeter.

dhan000

verilen devrede @asma nında yazdığu gibi mje1305 beyz polarması yok haliyle transistor iletime geçmeyecektir.
100ma bu devreden çekmek yüksek kayıp demektir. 5wattlık 12volt bir trafoyla yapmak daha verimli ve emniyetli olur. çıkışı transistor yerine lm317 ilede sağlayabilirsiniz maliyette düşecektir..

seron

seron

Proje iptal edilmemiştir. :hizz:

Aşağıdaki devreyi inceleyiniz.

[attach type=image]13259[/attach]

Bu devre bir ağabeyin verdiği yabancı linkler yardımıyla çizildi.  Devrede bilinmeyen elemanlar var.  Güç transistörünün Kollektör-Beyz arasındaki direnç ile, 6.2V zener diyodunun seri direncini bilmiyoruz. Ben devreyi böyle bilinmez şekliyle çizeceğim.

Bu devre üzerinde uğraşmaya değer mi? Bunu daha da kuvvetlendirip normal şarj cihazına dönüştürelim mi? Girişte 2 tane paralel 2,2uF kullanacağız...

Hım?

seron

Çizmesi benden bakması sizden:

[attach type=image]13261[/attach]

[attach type=image]13263[/attach]

[attach type=image]13265[/attach]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın