Ankastre Fırın Arızası

Başlatan arslan, 08 Mart 2020, 16:53:23

arslan

Merhaba
Ankastre fırın bir iki dakika çalıştık dan sonra siğorta attırıyor du bende içini açıp kontrol ettim. Proğram seçici kamütatör anahtarın bazı kısımları erimiş.Yenisin alıp bağladım ama fırın hiç çalışmadı sadece kartdaki role çekiyor ve fan bir saniye dönüp hemen duruyor.Tekrar eski kamütatörü taktım bir değişiklik olmadı.Kart üzerinde ki LCD ye de görüntü gelmiyor. Sonra kartı fırından ayırıp harici olarak enerji verdim yine aynı şekilde role çekip LCD ye görüntü gelmiyor.Sorunun kartdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Kart üzerindeki dip soketli tüm elemanları devreden ayırıp multimetre ile kontrol ettim hepsi sağlam. SMD elemanları ise kart üzerinde kısa devre kontrolü yaptım. Devrede iki adet zener diyot var rolenin ayaklarına bağlı olan zenerden hiç bir şekilde değer okuyamdım.Daha sonra kartdan ayırıp kontrol etmek istediğimde zener ortadan ikiye ayrıldı. Üzerinde değer yazmadığı için kaç volt olduğunu bilmiyorum deneme yapmak için aynı ebatlarda zener bağladım. Bir değişiklik olmadı sizce sorun nedir.

Teşekkürler :-)

https://imgyukle.com/i/nw2Ya1
https://imgyukle.com/i/nw2OpS
https://imgyukle.com/i/nw2Hff
https://imgyukle.com/i/nw2NuG

arslan

İlk fotoğraf da kopuk yollar var.Daha önce yoktu ben kartı kontrol etmek için LCD sökerken oldu

seron

Kopuk yolları onarın.
En sondaki resme bakınca yanık yerler ve TO92 kılıflı yarıiletkenin kuzeyindeki direnç yanlış görmemişsem hasar görmüş görünüyor. Devre kartındaki herşeyi test edin. Akıllı karta şimdilik dokunmayın bu bahsettiğim yanık parçaları olan karta yoğunlaşın şimdilik.

cevat1

Fırın da birden fazla arıza var.

-1-2 dk çalıştıktan sonra sigorta atıyorsa güç kablolarında veya komütatör kontakların da erimeye bağlı kısa devre oluşuyordur.

-Çıkarttığınız diyotların ZENER olduğunu nereden biliyorsunuz? 1N4148 de olabilir.  İki diyotun da çalışmaları farklıdır. YAnlış diyot taktıysanız devre sağlıklı çalışmayabilir.
-Anakarttaki Köprü diyotu kontrol ettiniz mi?
- LCD ekrana giden bağlantılar da,; 2  yerde yol kopukluğu, 1 yerde pin kopukluğu var, 1 yerde lehim taşması var,  kısa devre olabilir.

arslan

Alıntı yapılan: seron - 08 Mart 2020, 17:08:01Kopuk yolları onarın.
En sondaki resme bakınca yanık yerler ve TO92 kılıflı yarıiletkenin kuzeyindeki direnç yanlış görmemişsem hasar görmüş görünüyor. Devre kartındaki herşeyi test edin. Akıllı karta şimdilik dokunmayın bu bahsettiğim yanık parçaları olan karta yoğunlaşın şimdilik.

O transistör ile direnç sağlam.Dirençin üst kısmında siyahlık dan dolayı arızalı olduğunu düşündünüz sanırım. Ayrıca yolları onardım yolları yanlışlıkla LCD sökerken ben koparttım yani arızadan önce hasar yoktu.

arslan

Alıntı yapılan: cevat1 - 08 Mart 2020, 17:18:37Fırın da birden fazla arıza var.

-1-2 dk çalıştıktan sonra sigorta atıyorsa güç kablolarında veya komütatör kontakların da erimeye bağlı kısa devre oluşuyordur.

-Çıkarttığınız diyotların ZENER olduğunu nereden biliyorsunuz? 1N4148 de olabilir.  İki diyotun da çalışmaları farklıdır. YAnlış diyot taktıysanız devre sağlıklı çalışmayabilir.
-Anakarttaki Köprü diyotu kontrol ettiniz mi?
- LCD ekrana giden bağlantılar da,; 2  yerde yol kopukluğu, 1 yerde pin kopukluğu var, 1 yerde lehim taşması var,  kısa devre olabilir.

Fotoğraf daki eski komütatör yenisini takdım zaten.Güç kabloların da erime var onları da değiştircektim ama deneme yaparken hiç çalışmadı.
Zener olduğunu görüntüsün den dedim üzerinde hiç birşey yazmıyor.Ayrıca kopuk yolları onardım daha önceden yoktu. Köprü diyot kontrol ettim.Bu  devredeki role devreyi kesmek için mi acaba. Rolenin çıkış uçları enerji yokken kapalı devre ama enerji verince açık devre oluyor.

gevv

merhaba,

komitatörün  aynı olduğuna eminmisiniz karşılaştırma yaptınızmı  eğer farklı kontakları birleştiriyorsa yeni arıza çıkartmış olabilirsiniz

daha önce başıma gelmişti uyumlu diye aldığım komitatör kısa devre etmemesi gereken yerleri birleştiriyordu modifiye edip kullanmıştım

cevat1

Röle 220  v. AC yi kontrol etmek için,
Mikroişlemcili kontrol kartı, röleyi devreye alır veya devreden çıkartır.

arslan

Alıntı yapılan: gevv - 08 Mart 2020, 20:05:12merhaba,

komitatörün  aynı olduğuna eminmisiniz karşılaştırma yaptınızmı  eğer farklı kontakları birleştiriyorsa yeni arıza çıkartmış olabilirsiniz

daha önce başıma gelmişti uyumlu diye aldığım komitatör kısa devre etmemesi gereken yerleri birleştiriyordu modifiye edip kullanmıştım
Yeni kamitatörü takmadan eskisi ile kontrol ettim onlada çalışmadı.Kontakları teker teker kontrol ettim bire bir aynısı.Şimdi bu kartı fırından harici olarak da. Besledim   LCD görüntü gelmiyor bu durumda kart arızalı olmuyor mu?

arslan

Alıntı yapılan: cevat1 - 08 Mart 2020, 20:40:00Röle 220  v. AC yi kontrol etmek için,
Mikroişlemcili kontrol kartı, röleyi devreye alır veya devreden çıkartır.
Bende sizin dediğiniz gibi çalıştığını düşünüyorum ama. Şöyle bir durum var  karta enerji verince role çıkış uçları açık devre oluyor.(enerji yok iken kapalı devre) kamitatöre giden enerji role ucundan geçiyor yani bu durumda kamitatöre enerji gitmemiş oluyor.

gevv

Alıntı yapılan: arslan - 08 Mart 2020, 16:53:23kaç volt olduğunu bilmiyorum deneme yapmak için aynı ebatlarda zener bağladım.

Teşekkürler :-)

keşke bunu yapmadan önce yazsaydınız.   taktığınız zenerin voltajı yüksek ise kontrol kartındaki entegre gitmiş olabilir gerçi sadece zener ile entegreyi besleyeceklerini sanmam bir regülatörden geçiyordur diye düşünüyorum

karta voltaj geliyormu  kondansatör girişini, çıkışını ölçün 

bunları yaparken dikkatli olun 220v   risklidir

arslan

Alıntı yapılan: gevv - 08 Mart 2020, 23:26:01keşke bunu yapmadan önce yazsaydınız.   taktığınız zenerin voltajı yüksek ise kontrol kartındaki entegre gitmiş olabilir gerçi sadece zener ile entegreyi besleyeceklerini sanmam bir regülatörden geçiyordur diye düşünüyorum

karta voltaj geliyormu  kondansatör girişini, çıkışını ölçün 

bunları yaparken dikkatli olun 220v   risklidir
Zeneri takdından sonra çatlama patlama olmadı.Voltaj takibi yapmadım.Artık voltaj kontrolünü sabah yaparım. 220V  uyarınız için teşekkürler kart üzerinde değişiklik yaptıkdan sonra patlar diye uzun seyyar ile kartdan uzak durup enerji veriyorum

cevat1

Alıntı yapılan: gevv - 08 Mart 2020, 23:26:01bunları yaparken dikkatli olun 220v   risklidir
Öncelikle anakartı çalıştırmak gerekli.
Devreyi masa üstüne alıp 5 Vdc besleme ile arızayı giderin sonra komitator bağlantılarını düzenlersiniz.

Beni aşar derseniz fırını  servise gönderin.

arslan

Alıntı yapılan: cevat1 - 08 Mart 2020, 23:55:16Öncelikle anakartı çalıştırmak gerekli.
Devreyi masa üstüne alıp 5 Vdc besleme ile arızayı giderin sonra komitator bağlantılarını düzenlersiniz.

Beni aşar derseniz fırını  servise gönderin.
Abi kamitatör bağlantıları doğru.İnat ettim ya bu kartı tamir edicem yada komple hurdayıca vericem.Sıfır kartda alırım sorun değil ama kart ile uğraşmak istemiyorum.Simdi ben karta 5V Köprü diyotun çıkışından mı vereceğim.

Adnancoskun

oradaki elektrolitik kondansatörün uçları arasında kaç volt var, girişte mavi bir kondansatör var, AC gerilimi düşüren ve devrenin gerilim ihtiyacını sağlayan o, genelde değer değiştirir ve devrenin ihtiyacı olan akımı sağlayamaz,
bence onu da değişin.
Ayrıca zener dediğiniz roleye paralel bağlı ise 1N4148 dir
Eğer Elektrolitik kondansatöre paralel bağlı ise  ( tahminen 12 volt dur, ancak zenerden sonra da 7805 regüle entegresi olması lazım)
Regüle entegresi yoksa o zener muhtemelen 7,5 volt dur.
hülasa
Eğer kartı dışarıda çalıştırmak istiyorsanız Elektrolitik kondansatörün + ve _ uçları arasına 5-6 volt verererek deneyebilirsiniz... DİKKAT  TERS GERİLİM VERMEYİN.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

arslan

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Mart 2020, 11:42:15oradaki elektrolitik kondansatörün uçları arasında kaç volt var, girişte mavi bir kondansatör var, AC gerilimi düşüren ve devrenin gerilim ihtiyacını sağlayan o, genelde değer değiştirir ve devrenin ihtiyacı olan akımı sağlayamaz,
bence onu da değişin.
Ayrıca zener dediğiniz roleye paralel bağlı ise 1N4148 dir
Eğer Elektrolitik kondansatöre paralel bağlı ise  ( tahminen 12 volt dur, ancak zenerden sonra da 7805 regüle entegresi olması lazım)
Regüle entegresi yoksa o zener muhtemelen 7,5 volt dur.
hülasa
Eğer kartı dışarıda çalıştırmak istiyorsanız Elektrolitik kondansatörün + ve _ uçları arasına 5-6 volt verererek deneyebilirsiniz... DİKKAT  TERS GERİLİM VERMEYİN.
Abi ölçümleri yaptım  220V giriş deki polyester kondansatör uçlarını 226V geliyor.Kartın arka yüzen deki köprü diyotun çıkışında 12V okudum.Yine aynı şekilde elektrolitik kondansatör ve role ye paralel bağlı olan diyot da 12V var. Elektrolitik kondansatörden 5V verdim bir canlanma belirtisi olmadı.Ayrıca  220V ile enerji verdiğimde LCD ye yandan bakınca çok az bir görüntü geldiğini gördüm.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: arslan - 09 Mart 2020, 14:14:05Abi ölçümleri yaptım  220V giriş deki polyester kondansatör uçlarını 226V geliyor.Kartın arka yüzen deki köprü diyotun çıkışında 12V okudum.Yine aynı şekilde elektrolitik kondansatör ve role ye paralel bağlı olan diyot da 12V var. Elektrolitik kondansatörden 5V verdim bir canlanma belirtisi olmadı.Ayrıca  220V ile enerji verdiğimde LCD ye yandan bakınca çok az bir görüntü geldiğini gördüm.
Elektrolitik kondansatörde 12 volt varsa zaten o kısım tamam. Elektrolik kondansatörün artı ucunu takip edersen entegreyi besleyen SMD 7805 olması lazım. O sağlammıdır?

arslan

Abilerim karta 220V verdim LCD bakmak isterken kartı kendime çevirir iken role kontak sesi geldi ve ekrana görüntü gelip gitti yine aynı şekilde role kontak sesi geldi.Şöylede bir durum oldu ben kartı fırından söküp ilk kontrol ederken role çıkış uçları kapalı devre idi kartda biraz daha kontrol yaptım nasıl olduysa role uçları açık devre oldu.Roleyi kartdan ayırıp 12V ile kontrol ettim kontak açıp kapanıyor bana göre ya kartda sağuk lehim yada role arızalı.

arslan

Kartı elimle sağa sola çevirir iken ara ara çalışıyor.Soğuk lehim olma ihtimali var gibi roleden de süpeliyin sizce roleden olabilir mi?

https://imgyukle.com/i/n7RTQh
https://imgyukle.com/i/n7RYgn

seron

Röle de bozuk olabilir?
12V verince kontakları açıp kapatıyor mu diye BUZZER kademesinde bir bakmak lazım.

arslan

Alıntı yapılan: seron - 09 Mart 2020, 15:43:56Röle de bozuk olabilir?
12V verince kontakları açıp kapatıyor mu diye BUZZER kademesinde bir bakmak lazım.
Valla ben bu işten birşey anlamadım .Roleyi daha önce kontrol ettim sağlamdı.Karta enerji varken kartı yandan elimle sıkıştırınca çalışıyor elimi çekince çalışmıyor bir kaç sefer bu şekilde deneme yaptım çalıştı daha sonra tekrar aynı işlemi yaptım çalışmadı.Bu sefer de sürekli seri bir şekilde enerji verip kestim. Çalıştı şuan gayet normal çalışıyor.Birde fırına bağlayarak test edicem.

arslan

Abiler fırın şimdilik çalışıyor ama şöyle bir sorun var.Şimdi bu benim rast gele takmış olduğum,diyot ile de kart çalıştı devrede iki  diyot var bu durumda bir başka olmuş oluyor sıkıntı olurmu?
@Adnancoskun  abi senin dediğin gibi  diyotun biri roleye paralel bağlı aynı diyot 7805 de bağlı  diğeri ise transistöre bağlı. Bu durumda bu diyotlar sizin dediğinize göre 1N4148 elimde 1N4148 var ama SMD değil taksam sorun olurmu?
Birde LCD bağlı olan yollarda kopmalar vardı.Ben idaredenlik ince bobin teli ile hat çekdim.Bu kopuk yollara nasıl bir işlem yapayım.

Adnancoskun

sondan başlayalım
1- Yollara bobin teli gayet de uygun hiç dokunma
2- SMD yerine takabiliyorsan (ki gayet de olur) normal 4148 takabilirsin
3- 7805'e bağlı olan diyodun pozisyonu nedir? yani nerelere bağlı,

arslan

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Mart 2020, 08:29:47sondan başlayalım
1- Yollara bobin teli gayet de uygun hiç dokunma
2- SMD yerine takabiliyorsan (ki gayet de olur) normal 4148 takabilirsin
3- 7805'e bağlı olan diyodun pozisyonu nedir? yani nerelere bağlı,
Devrenin fotoğrafı aşağıdaki linkde abi
https://imgyukle.com/i/nANCz6

arslan

Dün kart çalışmasına çalıştı ama kartı sağa sola çevirir iken çalışmaya başamasından dolayı için rahat değildi ben de soğuk lehim olma ihtimalini göz önüne alarak devredeki tüm lehimleri tazeledim.Enerji verdim devre yine çalışmadı kart üzerinde voltaj ölçümü yaptım.Devrenin sol üst köşedeki iki adet transistörler de voltaj  gelmediğini gördüm.220V girişindeki 1Mohm direnç ile 220V arasında ölçüm yaparken şıp diye kart yine çalıştı.Propları kaldırdım devre yine çalışmadı. Sonradan aklımda geldi, devreyi fırından ayırırken 220V  kablosunu devreden sökerken çok zorladı en sonunda terminal devreden kopdu.Multimetre ile direnç terminal arasında ölçüm yaptım aralarında bağlantı yoktu.Yol çektim sorun düzelmiş oldu.Devre çalıştığı için diyotları değiştirmedim sorun çıkarmazlar umarım.

https://imgyukle.com/i/nAW17x

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın