Gece lambası 12V Led ışık şiddeti düşürme

Başlatan enes32, 28 Şubat 2020, 21:42:38

enes32

Herkese hayırlı akşamlar
Anneannemin gece namazlarına kalkarken saatin kaç olduğunu görmek için bastonuyla yattığı yerden lambayı açmak için uğraştığını ve zorlandığını öğrendim.
Bende ona hem saati görebileceği hemde gece lambası olarak kullanabileceği bir aydınlatma yapmaya karar verdim ve saatine Led bağladım 12V 1a adaptörden güç aldim hemen yatağının yanına da anahtarı koydum fakat çok fazla aydınlık oldu. Gece lambası gibi hafif bi aydınlık istiyodum ben.
Bende direnç koyarak ışık şiddetini düşürmeye karar verdim ama hangi direnci kullanacağımı bilmiyorum herhangi bir yerde bunun nasıl hesaplanacagina dair bir şey de bulamadım.

Hangi direnci kullanacağım veya başka fikri olan var mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Adnancoskun

Aslında bir hesabı var
Ancak;
Ne kullandığınız led'i biliyoruz
Ne de ledlerin çektiği akımı biliyoruz?

Ancak basit olarak 220 ohm 1 watt direnç bağlayın
Işık fazla derseniz 330 ohm 1 watt direnç bağlayın Işık fazla derseniz 470 ohm 1 watt direnç bağlayın...
Yani deneme yanılma yoluyla bulunur....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

elektronikadam

Öncelikle merhaba. Aşağıdaki bağlantıda seri ve paralel bağlantı türlerine göre led hesapları anlatılıyor. Umarım işinize yarar. Eğer yapmazsanız yine yardımcı olmaya çalışırım.

Blogta mevcut konular için yabancı linklere gerek duymayalım.  ;)
https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

seron

Nasıl bir led bağlandığını bilmediğimizden anca deneme-yanılmayla bulunur. Led şeridi çektiyseniz ideal direnç değerini 1Wattlık seçmek şartıyla 330 ohmdan başlayarak 1 kilo ohma kadar deneyebilirsiniz. Öyle zannediyorim ki 680 ohm 1watt işinizi görecektir.

Bu arada yukarıya da led çek elin değmişken güzel olur...

enes32

Kullandığım ledi şu an ekliyorum
Ancak dediğiniz gibi 330 ohm'dan başlayarak 1 kilo ohma kadar bütün dirençleri alayım sonuçta çok çok ucuz bu dirençler : ))

enes32

---Sıkıntı var---
Elektronikciye gittim 220 ohm dan 1 kilo ohma kadar dirençleri istedim 10 tane direnç verdi.
Sonra gittim saate denedim

Fakat nerdeyse hepsinde eklediğim fotoğraftaki gibi oldu. sadece kırmızı yandı! bazilarinda biraz fazla bazilarinda daha az ama sadece kırmızı
(sadece bir tanesinde biraz da yeşil yanar gibi oldu)
Koyduğum Led yeşil kırmızı mavi 3 çipli Led hepsi bağlı ve hepsi yaniyor fakat direncleri bağlayınca fotograftaki gibi oluyor.
Ne yapmalıyım?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 29 Şubat 2020, 19:50:44---Sıkıntı var---
Elektronikciye gittim 220 ohm dan 1 kilo ohma kadar dirençleri istedim 10 tane direnç verdi.
Sonra gittim saate denedim

Fakat nerdeyse hepsinde eklediğim fotoğraftaki gibi oldu. sadece kırmızı yandı! bazilarinda biraz fazla bazilarinda daha az ama sadece kırmızı
(sadece bir tanesinde biraz da yeşil yanar gibi oldu)
Koyduğum Led yeşil kırmızı mavi 3 çipli Led hepsi bağlı ve hepsi yaniyor fakat direncleri bağlayınca fotograftaki gibi oluyor.
Ne yapmalıyım?
Hocam elbette sıkıntı olur
Sen RGB led kullanmışsın
Ledlerin çalışma gerilimleri farklı
Siz oraya normal gün ışığı beyaz led kullanın bence

enes32

Hocam elimde bu led'den çok var yeni almak istemiyorum ve hızlı yapıştırıcıyla yapıştırdım sökmek saatede zarar verebilir :(
,
Bu sefer 220den düşük dirençler kullansam olmaz mı ki?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 29 Şubat 2020, 22:12:48Hocam elimde bu led'den çok var yeni almak istemiyorum ve hızlı yapıştırıcıyla yapıştırdım sökmek saatede zarar verebilir :(
,
Bu sefer 220den düşük dirençler kullansam olmaz mı ki?
O zaman şöyle yapacağız
RGB uçlarına ayrı ayrı değerde dirençler bağlayacağız
En düşük gerilimde çalışan kırmızı yani R
O zaman + ile R arasına 1k ( tabiki ışık veriyor sa)
Sonra
+ ile G arasına bir direnç o da 470R olsun ( tabi ışık verirse)
En yüksek gerilim mavi için lazım
+ ile B arasına en düşük direnci yani 330R bağlayacağız

enes32

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 29 Şubat 2020, 23:18:39Bu şekilde mi yapacağım hocam doğru mu anladım :) ?
Şimdi senin led bağlantını normalde nasıl yapıyorsun?
+12 volt yazan yere +12 voltu veriyorsun
RGB uçlarını şaseye mi veriyorsun

enes32

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 29 Şubat 2020, 23:57:08Bu şekilde yapıyorum
Saattede böyle yaptım
Tamamdır yukarıda bahsettiğim
 dirençleri
R ile şase (-) arasına 1k
G ile şase (-) arasına 470R
B ile şase (-) arasına 220 R bağlıyoruz

seron

O dirençler 1Watt değil.

Sonra neden her hatta ayrı ayrı direnç bağlıyoruz?

Sadece artı hattına bir tane seri bağlasak olmuyor mu öyle?

Daha doğrusu ben anlamadım, yanlış bağlantıyı gösterir misin sadece kırmızı yanarken, hangi direnç nasıl bağlıydı?

enes32

Alıntı yapılan: seron - 01 Mart 2020, 11:57:26O dirençler 1Watt değil.

Daha doğrusu ben anlamadım, yanlış bağlantıyı gösterir misin sadece kırmızı yanarken, hangi direnç nasıl bağlıydı?

Dirençleri aldıktan sonra hepsini aynı poşete koyduğum için hepsi karıştı hangisi hangisi bilmiyorum ama 8 tanesinde sadece kırmızı yanıyor. Bir tanesinde nerdeyse hiç yanmıyor (heralde 1 kilo ohm olanı bu).
Bir tanesinde de hafif kırmızıyla beraber hafif yeşil de yanıyor. (O direncin fotoğrafını aşağıya ekliyorum).
Şu an baktım direncleri artıya bağlayarak denemişim. Tekrardan eksiye bağlayarak denedim bi şey fark etmedi.

Aldığım direnclerin 1 watt olmamasından dolayı mı böyle oldu ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 01 Mart 2020, 11:57:26O dirençler 1Watt değil.

evet her hatta ayrı bir direnç lazım çünkü aslında o ledlerin yanında ayrı ayrı olan o dirençler mevcut, ama o dirençler her ledin ihtiyacı olan gerilime göre hesaplanmıştır
örneğin
kırmızı için 2.2 volt
yeşil için 2.7 volt
mavi için 3.3 volt
ve hatta o ledlerin hepsi ayrı değerde akım çeker örneğin 20mA, 15 mA, 10 mA...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 01 Mart 2020, 13:58:30Dirençleri aldıktan sonra hepsini aynı poşete koyduğum için hepsi karıştı hangisi hangisi bilmiyorum ama 8 tanesinde sadece kırmızı yanıyor. Bir tanesinde nerdeyse hiç yanmıyor (heralde 1 kilo ohm olanı bu).
Bir tanesinde de hafif kırmızıyla beraber hafif yeşil de yanıyor. (O direncin fotoğrafını aşağıya ekliyorum).
Şu an baktım direncleri artıya bağlayarak denemişim. Tekrardan eksiye bağlayarak denedim bi şey fark etmedi.

Dirençlerin yakın resimlerini koyarsan ben sana değerlerini söyleyeyim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 01 Mart 2020, 13:58:30Dirençleri aldıktan sonra hepsini aynı poşete koyduğum için hepsi karıştı hangisi hangisi bilmiyorum ama 8 tanesinde sadece kırmızı yanıyor. Bir tanesinde nerdeyse hiç yanmıyor (heralde 1 kilo ohm olanı bu).

o direncin değeri 10K  yani olması gerekenin 10 katı, onu bağlarsan led yanmaz.... :)
şöyle söyleyeyim
1K kahve - siyah- kırmızı - Altın
470 R sarı-mor- kahve- Altın
330R  turuncu-turuncu-kahve - Altın
220 R kırmızı- kırmızı- kahve- Altın

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Mart 2020, 14:42:29evet her hatta ayrı bir direnç lazım çünkü aslında o ledlerin yanında ayrı ayrı olan o dirençler mevcut, ama o dirençler her ledin ihtiyacı olan gerilime göre hesaplanmıştır
örneğin
kırmızı için 2.2 volt
yeşil için 2.7 volt
mavi için 3.3 volt
ve hatta o ledlerin hepsi ayrı değerde akım çeker örneğin 20mA, 15 mA, 10 mA...
Abi LEDler ARTI'da birleşiyor. Hiç her LED için akım ve V hesabı yapmadan direkt ortak hat olan ARTI'ya tek direnç eklenebilir demek istemiştim. Mesele şu ki direnç aşırı büyüdüğü zaman, Kırmızı küçük V'li olduğundan zener diyodu misali baskın çıkıyor ve sadece kendi yanıyor. Hepsine tek tek direnç ayarlamak da beyazı tutturmak açısından çok zor.

Enes, arkadaşım o dirençler 1W değil çeyrek watt. Sonra biz sana 10K al demedik ki? ;D 470'i sadece artıya bağladın mı sen hiç? Bi dener misin?

enes32

Alıntı yapılan: seron - 01 Mart 2020, 15:19:16Abi LEDler ARTI'da birleşiyor. Hiç her LED için akım ve V hesabı yapmadan direkt ortak hat olan ARTI'ya tek direnç eklenebilir demek istemiştim. Mesele şu ki direnç aşırı büyüdüğü zaman, Kırmızı küçük V'li olduğundan zener diyodu misali baskın çıkıyor ve sadece kendi yanıyor. Hepsine tek tek direnç ayarlamak da beyazı tutturmak açısından çok zor.

Enes, arkadaşım o dirençler 1W değil çeyrek watt. Sonra biz sana 10K al demedik ki? ;D 470'i sadece artıya bağladın mı sen hiç? Bi dener misin?
Bütün hepsini tek tek hem artıya hem eksiye bağladım sonuç değişmedi
,
Ve ben elektronikciye gidip 220 ohm'dan 1 kilo ohma kadar 1 watt dirençleri istedim yanlış vermiş o zaman gidip doğrusunu alayım
Oysaki 1 watt olacak diye vurgulamistim

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 01 Mart 2020, 18:22:01Bütün hepsini tek tek hem artıya hem eksiye bağladım sonuç değişmedi
,
Ve ben elektronikciye gidip 220 ohm'dan 1 kilo ohma kadar 1 watt dirençleri istedim yanlış vermiş o zaman gidip doğrusunu alayım
1watt lık olmasa da çalışır, sadece ısınır....
Sen tam olarak nasıl denedin ve sonuç olarak ne elde ettin?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 01 Mart 2020, 18:22:01Bütün hepsini tek tek hem artıya hem eksiye bağladım sonuç değişmedi
,
1watt lık olmasa da çalışır, sadece ısınır....

enes32

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Mart 2020, 19:04:031watt lık olmasa da çalışır, sadece ısınır....
Ben bütün dirençleri tek tek artıya bağlayarak denedim.
Sonra eksiye baglayararakta denedim ama RGB hepsinin kablosu birleşikti ayrı ayrı denemedim
Dediğinizi bi deneyeyim. RGB ye ayrı ayrı bağlayayim attığınız şemadaki gibi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın