Smps çalışmam

Başlatan whyliving, 14 Ağustos 2010, 21:53:21

whyliving

arkadaşlar şener abinin yardımlarıyla bi smps tasarlamaya çalışıyorum. sizlerle bu aşamada paylaşmak istedim.
başlıca özellikleri...
-ee 16 yada toroid nüveli puls trafolu half bridge tasarım.
-sg3525 kullanıldı.
-cıkışlarıgüçlendirmek için bd serisi transistörler ve  (puls trafosu sarımlarında oluşabilecek kötü durumlara karşı)
mos gate  delinmesini engellemek için zener sınırlayıcı
- tl431 ve optocuplor  geri besleme
- toroid nüvelerde sorun olmaması için 60 khz .

devreye birde akım sınırlama yapmak istiyorum bu konuda yetersizim.
devrede birtek toroid trafo ve giriş cıkış filtreleri kaldı. toroid olarak 5.6cm lik yeşil toroid kullanacagım.
ilerde full bridge  ve daha yüksek güçte bitasarım düşünüyorum.

gevv

Umarım iyi sonuçlar elde edersiniz  öncelikle bir devre şeması hazırlayın  pcb üzerinden çalışmak zor olur   test aşamasına geldiğinizde mutlaka 220v seri lamba ile çalışın 

ayrıca aşağıdaki kaynakları inceleyin bir çok sorunun çözümünü bulacaksınız

https://320volt.com/2x45-60v-500-1000w-smps/
https://320volt.com/2x60-volt-smps-devresi-sg3525-etd44-ir2110/

iyi çalışmalar

whyliving

60 w seri lamba ile çalışmaktayım. elimde osiloskop olmadıgından  ölcümlerde sıkıntılı oluyor. o yüzden bir cok ir2110 sorun yarattı. henüz mosfetlerde sorun yaşamadım. önerileriniz için teşekkür ederim. inceledigim bir çok smps sizin sitenizden kaynaklı. paylaşımlarınız bizlere feyz oluyor.

gevv

60w düşük gelebilir ilk açılışta blok kondansatörler fazla asılır sistem şaşırabilir  bir kaç çihazda başıma gelmişti  en iyisi 150..200w  kullanın   

ddiğim gibi şema  hazırlarsanız  değişikliklerde size hız kazandırır  takibi kolay olur  ve bizim içinde yorum yapmak, yardımcı olmak çok daha kolay olur

iyi çalışmalar

whyliving

şema olarak  rar lı klasörün içinde isis simulasyonu mevcut.  puls trafosu cıkışlarını sinüs olarak görebilirsiniz.  simulasyonda devre çalışıyor görünüyor. tek kritik nokta  puls ve  büyük trafo sarımları. onları bilmiyorum. nasıl hesaplanır. sitenizde incelemelerimde net sonuca ulaşamadım. elimdeki toroid nüve nin ölçümlerinide yapamıyorum. primer 42 spir 2 x 1.3 mm tel  ile sekonderi de 2x13 tur 2x3  1.3 mm tel ile sarmayı düşünüyorum.  akım sınırlamayı primere ek 1 sargı ile shutdown özelliğini kullanarak tasarlayacagım.  gerilim ayarınıda eror amp ile . sizin örneklediginiz gerilim bölücü dirençler ile tamamlayacagım.

not : ilk mesaja sg3525.rar dosyası ekledim.
ayrıca puls trafosu cıkışındaki  rc devresinde r yi kaldırıp c olan 5 nf yi 100 nf olarak değiştirirseniz tam sinüs görebilirsiniz

gevv

neden sürücü  trafo kullanıyorsunuz  ?    devrenin gücü ne olacak

birde isis şemasında r2 değeri 1ohm   r8 100ohm

whyliving

r1 r8 eşit olmalı. .
sürücü trafo kullanmamın nedeni daha güvenilir geliyor. en azından test aşamasında ir 2110 a nazaran.

devrenin gücü şu haliyle ancak 800w ama half biridge olarak 1.5 kw a kadar cıkabilirim.
ilerde ful bridge ile 3 kw a kadar cıkabilir diye düşünüyorum. ama 2 kw yeter artar bile.

gevv

Anladım  ama sürücü trafo kaba bir tabir ile biraz kıldır :) trafoyu kendiniz saracaksanız  mosfetleri bağlamadan sürücü trafo çıkışına diyot kondansatör ile doğrultma yapın çıkış voltajını ölçün ;) 10..12v arası mosfetleri sürmek için yeterli  bir ara uğraşmıştım osiloskop yoktu bu şekilde sürücü trafoyu test etmiştim. yüksek gerilim testlerine geçmeden kontrol katının çalışmasını test edebilirsiniz yani

Yinede IR serisi sürücü kullanmanızı tavsiye ederim bulunduğunuz yerde malzeme yoksa elimden gelen yardımı yaparım

Akım sınırlamasını en kolay yondan akım trafosu ile yaparsınız sg3525 10 numaralı pini yanlış hatırlamıyorsam shutdown için kullanılıyor örnek devrelerde uygulama vardı

iyi çalışmalar

whyliving

bende öyle düşünüyorum.yani dogrultup ölçmeyi.  birde gate i korumak için zener  koruma koydum. işe yarar umarım.

akım trafosunu bende düşünüyorum. ayrıca malzeme teklifiniz için cok cok teşekkür ederim  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın