Bms modüller ve li-on pil şarj

Başlatan stk4221, 10 Şubat 2020, 21:43:19

stk4221

Hayrlı çalışmalar forum sakinleri
Bir arkadasin vasıtası ile bms modüller le tanistim. Uzun zamandır kullanıyorum. Yakın zamanda bu sistemi şarjlı matkaplara uygulamaya başladım. Fakat ürün satıcı bir arkadaş bu bms modüller şarj için değil balans içindir diyor du . Ve motorlu devrelerde li-on piller uygun olmayışı hakkında bilgi verdi.
Kafam karisti bir yerde hatamı yapiyorum. Birçok üretici lityum li-on bataryaya geçti. Sıkıntı var ise niye kullanıyor.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Bu konuda bilgim yok ama BMS ile şarj devresi ayrı oluyor diye biliyorum. Bu konuda bilgili arkadaşlar yorum yazacaktır.

Lion ile matkap çalıştırma durumunu da bilemiyorum. Motor ilk çalışmaya başladığı kısa süre kesiminde kalkınma akımı denilen yüksek bir akım çeker. Bu da pil için kısa devre gibi birşey. Amma yaptığın batarya güçlüdür, ona birşey diyemem. Ölçüm biçim ve kaynak veri olmadan bu yazdıkarım havada kalır.

Kolay gelsin.

i3uz

Alıntı yapılan: stk4221 - 10 Şubat 2020, 21:43:19Hayrlı çalışmalar forum sakinleri
Bir arkadasin vasıtası ile bms modüller le tanistim. Uzun zamandır kullanıyorum. Yakın zamanda bu sistemi şarjlı matkaplara uygulamaya başladım. Fakat ürün satıcı bir arkadaş bu bms modüller şarj için değil balans içindir diyor du . Ve motorlu devrelerde li-on piller uygun olmayışı hakkında bilgi verdi.
Kafam karisti bir yerde hatamı yapiyorum. Birçok üretici lityum li-on bataryaya geçti. Sıkıntı var ise niye kullanıyor.

Bir bakima dogru ama olmaz diye birsey yok. Sorun sarjli matkap motorlarinin fircali motor oluşu. Sonradan modifiyeli sistemlerde kisa devreye karşı koruma yok. Lion piller 60 derecede bile patlama yapabiliyor. Dolasiyla bunlari takarken koruma devrelerinide eksik etmemek gerekir. Ama bende kullaniyorum. Fazla zorlamamak lazim matkabi.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

Video yorumlarına bakınca herkezin fikri bir. Sıkıntı olmaz dusuncesinde.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 10 Şubat 2020, 23:19:11Video yorumlarına bakınca herkezin fikri bir. Sıkıntı olmaz dusuncesinde.
Bu sadece bir örnek, sen bilirsin. Bizim insanımız okumadan araştırmadan profesör olabilen tek millet. O yüzden oradakilerin sözünün bir olması seni yanıltmasın. 320Voltta da buna benzer dönüştürme uygulamaları vardı sanırım onara da bakabilin.

stk4221

Nerden miden bulandi diyeceksin. 3s bms devresi vardı genel maksat üzerine kullanıyordum arızalandı. Sorun üç pilden ortadakinde değiştirdim. Sonra matkaba taktım modülü bir süre sonra yeni degistigim  aynı yerdeki pil yine arizalandi. Modülden şüpheleniyorum. Yeni sipariş verdim iki tane.  Satıcı önerilerini okurken adam üstüne basarak demiş pil şarj etmez diye. Ama yüksek voltaj koruması var. 4.35 v üstü kesime gidiyor. Nasıl iş anlamadım

seron

İşte dikkat edilmesi gereken şeyler var. 

Lionları hiç sevmiyorum. Şarj devresi ayrı dert, BMS devresi ayrı dert, yük kontrolü ve overcharge durumu ayrı dert, kısadevre koruması ayrı dert, patlaması ayrı dert, dert oğlu dert. Kurşunlu akü ve Nikel piller on numara birader. Ver şarja gitsin sıkıntı yok. Biraz fazla güç için bu kadar sıkıntıya katlanamam.

Şimdi burda bir sürü usta var. Çizin bir tane Lion şarj devresi desem,  ithal çip olmadan hiçbiri çizemez. Ama aküye bir seri lamba bağlasan havada karada şarj edersin....

thekme

Alıntı yapılan: stk4221 - 10 Şubat 2020, 23:38:13https://m.n11.com/4s-40a-standart-versiyon-lityum-batarya-bms-koruma-karti-lipo-P392154070?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQiAm4TyBRDgARIsAOU75so-Zmecn_pzgiH1rJXESgMTS4E6ilOZht_VXTTSYul52dFeZfk9r4saAv6BEALw_wcB#Product/descriptions

Ürün bilgileri kısmında açıklamış arkadaş

Bende bundan aldım kullanıyorum ama benimki çinden geldi.Hiçbir sıkıntı yaşamadım baya güzel.Ben evde kendi şarjlı matkabım şarj tutmuyordu. Bendede laptobun pilleri vardı 4 tane Li-ion  pili 4lü-BMS ile taktım cayır cayır çalışıyor hiçbir sıkıntı vermiyor.
Ayrıca biz Li-ion pilleri üniversitenin araç projesi için kullanıyorduk büyük BLDC motor çalıştırıyorduk.Tabi o pillerin tanesi 20A verebiliyordu ve 35 tane felandı.
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

elektrofizikci

BMS0Battery Management System, Batarya Yönetim sistemi. Bu pil grubunda, (lityum iyon) BMS olsa bile şarj aleti farklıdır. Ayrıyetten şarj aleti vardır.  Balans, yani denegeli şarj eder, şarjı dolanı n şarjını keser diye biliyorum. Ayrıca sıckalığını da kontrol eder. İsteğe bağlı olarak farklı özellikler de eklenebilmekte. Akım koruması, sıcaklık koruması, kalan kapasite vs vs . Normal BMS siz olsa dolan pile de atıyorum aynı gerilim uygulanır, yarı boş pile de aynısı, bu da doğal olarak bozacaktır ilk dolanları.
Geçen bir lityum batarya sökmüştüm, orada da belliydi zaten, her gruba bir hat çekilmiş.
Bu aralar bende BMs üzerinde çalışmak istiyorum bakalım.
Facebookta Enerji Depolama Yöntemleri diye grubum var, öğrendiklerimi oraya atarım genelde. Facebook kullananları beklerim.
İyi günler.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

stk4221

Bende mevcut çıkma piller var. Kapasite lerini tam bilmiyorum. Dün şarj işlemi uyguladım içlerinden biri 3.98 volt üzerine çıkmadı. Sonra takip ettim desarj sırasında ilk onun canı çıktı gerilimi kesti. Baya fark ediyor.

cevat1

Alıntı yapılan: seron - 10 Şubat 2020, 23:47:43İşte dikkat edilmesi gereken şeyler var. 

Lionları hiç sevmiyorum. Şarj devresi ayrı dert, BMS devresi ayrı dert, yük kontrolü ve overcharge durumu ayrı dert, kısadevre koruması ayrı dert, patlaması ayrı dert, dert oğlu dert. Kurşunlu akü ve Nikel piller on numara birader. Ver şarja gitsin sıkıntı yok. Biraz fazla güç için bu kadar sıkıntıya katlanamam.

Şimdi burda bir sürü usta var. Çizin bir tane Lion şarj devresi desem,  ithal çip olmadan hiçbiri çizemez. Ama aküye bir seri lamba bağlasan havada karada şarj edersin....

Li-ON pilleri severek kullanırım.Bugüne kadar sıkıntı yaşamadım. Çok kullanışlı. Tüm fenerlerim şarjlı matkaplarım, hatta traş makinem dahil li-on pille çalışır. 18650 ler Kullanıma bağlı olarak BMS devrelerine ihtiyaç duyabilir, Güvenlik için gereklidir.
@seron  Ampulle akü şarj edersen,  bende bir diyot 'la 18650 şarj ederim.

seron

stk4221

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2020, 23:22:37?

Anlaşılmadı.
YouTube da bir abi vardı diyod ile li-on pil şarj ediyordu. Muhtemel öyle birşey

cevat1

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2020, 23:22:37?

Anlaşılmadı.

18650 yi tek şarj etmek isterseniz 2-3 A. lik diyot takın 5 V. DC ile şarj edebilirsiniz. Diyot 0.7V kadar voltaj düşümü yapacağından 4V2 - 4V3 arası bir voltajla 18650 şarj olur. Tabii ki ısı takibini yapacaksınız.

Aklıma gelmişken li-on ları biraz daha anlatayım.
Li-on piller hemen hemen her türlü kılığa girip görevlerini yapabiliyorlar. Elektrikli otomobil, Elektrikli bisiklet, elektrikli kaykay, Laptop, Cep telefonu, tablet,  hatta kulak içi bluetooth cihazı... kulaklıkta bile li-on pil  kullanılabiliyor.  mercimek kadar pil kulaklıkta kullanılıyor, hem de şarj ediliyor.
Yukarıda övüp anlattığınız ni-mh ve başka tip hangi pil bunları yapabilir.

@seron   li-on pilleri biraz araştırın...  göreceksiniz ki yeni teknoloji ve çok kullanışlılar,
Doğaldır ki bu tip pillerin, artıları ve eksileri olur. Yeter ki amacına uygun şarj edilip, kullanılsın...

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

seron

Alıntı yapılan: cevat1 - 14 Şubat 2020, 15:37:2518650 yi tek şarj etmek isterseniz 2-3 A. lik diyot takın 5 V. DC ile şarj edebilirsiniz. Diyot 0.7V kadar voltaj düşümü yapacağından 4V2 - 4V3 arası bir voltajla 18650 şarj olur. Tabii ki ısı takibini yapacaksınız.

Aklıma gelmişken li-on ları biraz daha anlatayım.
Li-on piller hemen hemen her türlü kılığa girip görevlerini yapabiliyorlar. Elektrikli otomobil, Elektrikli bisiklet, elektrikli kaykay, Laptop, Cep telefonu, tablet,  hatta kulak içi bluetooth cihazı... kulaklıkta bile li-on pil  kullanılabiliyor.  mercimek kadar pil kulaklıkta kullanılıyor, hem de şarj ediliyor.
Yukarıda övüp anlattığınız ni-mh ve başka tip hangi pil bunları yapabilir.

@seron   li-on pilleri biraz araştırın...  göreceksiniz ki yeni teknoloji ve çok kullanışlılar,
Doğaldır ki bu tip pillerin, artıları ve eksileri olur. Yeter ki amacına uygun şarj edilip, kullanılsın...

İyi çalışmalar, kolay gelsin...
Tamam o kadar biliyorum. Şimdi karşılaştırma için o kadar tartışma yapmak gereksiz. Hayatımızın bu kadar içine girmiş olan lityum pilleri benim bilmiyor/araştırmamış olmam zaten imkansız. Ben burada lityum pillerin kullanımının kolay olmadığına vurgu yapıyorum. Çünkü herşeyi denetim altında olmak zorunda ve şarj devresi, kontrol devresi şusu busu hep çinden hazır geliyor. Yukarıda da bahsetmiştim. Çin "vermiyorum ulan sana lityum pil kontrolörleri" dese zıctık demektir.

Bahsettiğiniz kullanım alanları karşılaştırmasına bakıldığında elektrikli araçlar ve diğerleri teee 1900'lü yılların başlangıcından beri var ve bu otomobil, otobüs gibi taşıtlar hep kurşunlu akü, demir-nikel batarya(bugünkü nimh bataryaların atası) kullanılıyordu. O yıllarda petrol bol ve ucuzdu o yüzden elektrik enerjisinin henüz yaygınlaşmadığı yıllarda tutmadılar. Bugün ise tekrar gündeme geldiler. Tabiki bunda yenilikçilik fikrinin etkisi büyük oldu. Maksat tamamen emperyalizmdir. Yok petrol zarar veriyor falan.. Asıl amaçları bu değil ki ben bunları tartışmayacağım.

O murat şen midir nedir, tek diyotla lityum iyon şarj etme konusunu o da önermişti, son derece tehlikeli. Ben burda ustaya iş öğretmiyorum. Üretici firmalar ürettikleri pillerin dataşetlerinde neyin ne olduğunu yazmışlar. max voltajı 4,21 Volt olan bir pilin kaderini sadece "ısı kontrolu" yaparak bir diyot ile 4,3Volta şarj etmek bana mantıklı gelmiyor. Kontrol cihazları ile yapılan şarjlarda entegrenin sapıttığını farketmezsin. "Bu güne kadar bişey olmadı" demek de teknik bir çözüm değil.

Sonuç olarak ben de lityum pil kullanan birisiyim ama kullanımın daha basit ve zahmetsiz olmasından ötürü, her ne kadar enerji yoğunlukları daha düşük olsa da, klasik pilleri tercih ediyorum.  Her ne yapacaksanız yapın, lityum piller -bana göre- o kadar da kullanışlı piller değiller. Teknoloji demek, bir işi kısayoldan en iyi şekilde yapmak demek. Lityum pil çok fazla teferruat ve teknoloji ile çalışmayı gerektiriyor ki bu da gerçek teknoloji kavramıyla örtüşmüyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın