Kondansatör V Seçiminde Zorlanıyorum

Başlatan seron, 04 Şubat 2020, 19:15:31

seron

Bir doğrultucunun çıkışında filtreleme amaçlı kondansatör kullanacağım.

Bu doğrultucu çıkışının gerilimi yüksek.

Normalde 10uF işimi görüyor. Ancak voltajını 400V seçmem gerekiyor.

İşe bak ki kartı minimize tutmak ve kutulama kolaylığı açısından küçük tipli bir kapasitör koymak zorundayım.

[attach type=image]13102[/attach]

Kapasitörü minimum boyutta tutabilmek için 100V seçmem gerekiyor. 100V dayanmaz, 400V çok büyük, 250 de kurtarmıyor, bende kondansatörün bacak arasına 100K koydum. Her iki resimden de anlıyorsunuz.

[attach type=image]13104[/attach]

Bu uygulama ideal bir uygulama değil. Ama böyle çözmek zorundayım. 100k yeterli gelmiyor değeri küçültmem lazım.

Tecrübemi aktarayım, 220nF'li bu devrede, nötr hattına da 1k atmak şartıyla 10uF kondansatöre 1k bağlanırsa kondansatör uçlarındaki gerilim 12V civarında oluyor. Devrede gördüğünüz gibi transistöre giden yolda 1k ve 10k şaseye temas ediyor, 11k demektir.

Bu durumda kondansatörü 10uF-100V seçebilmem için ne yapmam gerekir? Neler önerirsiniz?

===============Sonradan ek: Pilin devre ana gerilimini regüle etme şansını da hesaba katmak gerekebilir.============

manipulator

Kondansatörün değerini küçültüp voltajını büyütürsün.  Ama bu teknik bir çözüm değil değil, estetik bir çözüm olur.

seron

Alıntı yapılan: manipulator - 04 Şubat 2020, 23:37:34Kondansatörün değerini küçültüp voltajını büyütürsün.  Ama bu teknik bir çözüm değil değil, estetik bir çözüm olur.

Tamam.
Transistörün pil-led devresini tıkaması için temiz DC gerekiyor. 1uFnin yeteceğinden emin olamıyorum. 10uF ise fazla büyük.

4,7uF-250Voltta karar kıldım. Kondansatörden sonraki yükler c uçlarında o kadar gerilim birikmesine izin vermez. (seri kapasitör nedeniyle devrenin akımı ölü zaten).

Allah razı olsun.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 05 Şubat 2020, 00:36:34Tamam.
Transistörün pil-led devresini tıkaması için temiz DC gerekiyor. 1uFnin yeteceğinden emin olamıyorum. 10uF ise fazla büyük.

4,7uF-250Voltta karar kıldım. Kondansatörden sonraki yükler c uçlarında o kadar gerilim birikmesine izin vermez. (seri kapasitör nedeniyle devrenin akımı ölü zaten).

Allah razı olsun.

hani aklıma geldiği için söylüyorum
1 k dan önce normal yani senin dediğin küçük değerli ve yüksek gerilimli kondansatörü kullansan
1 k dan sonra gerilim değeri nasıl olsa büyük olmayacak, oraya şöyle gerilimi düşük 25-35 volt gibi ama kapasitesi büyük kondansdatör kullansan ve düzgün temiz gerilim işini o kısımda hallettsen.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Şubat 2020, 10:52:01hani aklıma geldiği için söylüyorum
1 k dan önce normal yani senin dediğin küçük değerli ve yüksek gerilimli kondansatörü kullansan
1 k dan sonra gerilim değeri nasıl olsa büyük olmayacak, oraya şöyle gerilimi düşük 25-35 volt gibi ama kapasitesi büyük kondansdatör kullansan ve düzgün temiz gerilim işini o kısımda hallettsen.....
Şunu demek istiyorsun:

[attach type=image]13108[/attach]

Harika fikir! Abi dün niye cevap vermedin baya cevap veren olurmu diye bekledim.

Şimdi PCByi güncellemem gerekiyor.

EDİT: PCB'yi yeniden çizmem gerekiyor, çünkü yer yok. Köprü çıkışına 1uF-350volt takabilirim. Ya da köprü çıkışını öylece bırakıp(C2 ve R2 iptal olacak), Adnan hocanın dediği gibi 1K'dan sonra da filtreleme(100uF-35V) yapabilirim. Böylelikle sorun çözülmüş olur sanırım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 05 Şubat 2020, 19:30:51Şunu demek istiyorsun:

[attach type=image]13108[/attach]

Harika fikir! Abi dün niye cevap vermedin baya cevap veren olurmu diye bekledim.

Şimdi PCByi güncellemem gerekiyor.

EDİT: PCB'yi yeniden çizmem gerekiyor, çünkü yer yok. Köprü çıkışına 1uF-350volt takabilirim. Ya da köprü çıkışını öylece bırakıp(C2 ve R2 iptal olacak), Adnan hocanın dediği gibi 1K'dan sonra da filtreleme(100uF-35V) yapabilirim. Böylelikle sorun çözülmüş olur sanırım.
bu kısım doğru
ancak dirençten önce de mutlaka küçük de olsa bir kondansatör kullanmak gerek.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Şubat 2020, 16:20:55bu kısım doğru
ancak dirençten önce de mutlaka küçük de olsa bir kondansatör kullanmak gerek.

Haklısın abi. Yalnız bir sorun var. Dirençten önce kapasitör kullandığım vakit, elektrik kesildiğinde LEDler aniden yanamıyor. Hem geç devreye giriyorlar hem de soft start yapıyorlar. Bende bunu istemiyorum. Gerekirse devreyi tekrar tasarlarım. Biraz daha düşüneyim bakalım. Bir arkadaş güvenlik amacıyla zener önerdi. Zener ilavesi sayesinde o kadar büyük kapasitör kullanmama gerek kalmaz sanırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın