Çıldırtan Arızalarda Ruh Sağlığınızı Koruyun :D

Başlatan seron, 03 Şubat 2020, 23:05:16

seron

Bu meslekte tecrübeli bir kişi olmadığımdan arıza tesbiti olsun, diğer konularda olsun başarılı sayılmam. Ama ufak tefek, göze gelen arızaları rahatça çözer, cihazı ayağa kaldırırım. Nitekim bu şekilde sayısız cihazı tamir ettim. Edemediklerimin sayısı azdır sanırım.

Bundan yıllar evvel, teeee 2004-2005'lerde modası bitmek üzereydi, bir VCD player aldım. Film izleme keyfi bir başkadır. Üniversite-1. sınıflara tekabül eden bu yıllarda, ailemin borçlu olması, öğrenci olmam falan, param kısıtlıydı ve teknoloji yatırımı yapamıyordum. Bırak elektronik ile uğraşmayı, tahta saplı o havyaları hepiniz bilirsiniz neler çektim onlarla...

Neyse bu VCD akranları karşısında en ucuzu, normalde 75-85 milyon liraya satılırken bu aldığım 35 milyondu. (milyon... hey yavrum be). Eve geldi gelmesine ama bir sorun var. Ses çıkışının birinden hışır hışır hışır ses geliyor, müzik sesi giderek kapanıyor sadece soldan ses geliyor sağ gidiyordu.

Arıza tesbitten ne anlarım ben arkadaş. Şöyle söküp göz muayenesi yaptıktan sonra hiçbirşey göremedim kapattım. Yıllar böyle geçti ve şöyle müzik seti gibi tıngır mıngır kullanamadım namussuzu. Zaten birşeyin bozuk hali hep bana gelir... Neyse.

Bundan bir iki yıl önceydi sanırım. Modası geçmiş ama olsun, restore edeyim de yine bir kenarda dursun mantığı ile yine açtım. Tabi bu defa biraz daha tecrübe var, ıncığını cıncığını kontrol ediyorum soğuk lehim falan. Eleman kontrolüne hiç başvurmadım, çünkü arıza temas sorununa benziyordu.

Saatlerimi verdim.

Yoook yoook yok!

Ulan ya ben körüm, ya da bir sıkıntı var bu işte. Kartı oynarken ses arada bir düzeliyor (VCD çalarken test yapıyorum) yine birşey oluyor hışır hışır hışır pat put!... Hoparlöre DC gidiyor biryerden anladınız onu siz. Kara kara düşünüyorum ulan ne olabilir... Masa lambasını açmışım içine tutuyorum ışığı. Devre kartı sökük ters çevrilik, yollara bakıyorum, bir iki lehimi yeniliyorum, yine yok...

En son parmağımda dokuna dokuna elim bir yere gitti ses düzeldi, sonra tekrar hışırdadı. ANAM! İyice kontrol edince, PCB'nin lehim yüzeyine arkadan tutturulmuş bir dirençte bir anormallik farkettim.

Direncin bacağının birleştiği bombeli kısmın boyası kalkmış, metal kapakçık alttaki bir elemanın bacağına değiyor!.. Yukarıdan bakınca da görünmüyor.

[attach type=image]13098[/attach]

Çok afedersiniz ama ananı avradını!..

Sırf şu küçücük şey için, adam gibi kullanamadım cihazı iyi mi? VCD Playerin kendi hoparlörleri var. Ayrıca ses çıkışları da var. Sorun sadece kendi hoplarında ve ekstra hop bağlama kıskaçlarında. Sinyal çıkışında sorun yok.

Aradan yıllar geçti. Geçen hafta jül hırsızından fener yapmışım ama bir sorun var. Işık kendiliğinden gidip geliyor, piller ısınıyor falan. Söküyorum, heryeri kontrol ediyorum lan nerde bu sorun? devreye bakıyorum falan....

En son buldum. Yine aynı hata! 1K direncin gıçındaki boya kalkmış gitmiş eksiye değiyo. Vay arkadaş dedim bu direnci yapanı. Şuna kalite bi boya bile süremiyolar dedim. küfür ede ede düzelttim hatayı. Küçücük bir direnç boyası bana dünyayı zindan etti ya la!...

Kıssadan hisse. Şayet ruh sağlığınızı korumak istiyorsanız, tecrübelerinizden ders almalısınız. İki! Yılmamalısınız. Sebepsiz arıza olmaz.

Hoşçakalın.

manipulator

Kaliteli dirençlerde böyle sorunlar olmaz. Vishay, ohmite vs.

Kalitesiz dirençlere büyüteçle yakından bakarsanız, yüzeyin pütürlü olduğunu görürsünüz. Bacakları da ince olur. 0.25W dirençlerde 0.6 mm - 0.7 mm civarında bacak kalınlığı olmalıdır.

İnternetten alışveriş çok kolay. Bu sorunlara tek çözüm güvenilir kaynaklardan malzeme almak. RS, Mouser, Farnell...

seron

Alıntı yapılan: manipulator - 03 Şubat 2020, 23:51:39Kaliteli dirençlerde böyle sorunlar olmaz. Vishay, ohmite vs.

Kalitesiz dirençlere büyüteçle yakından bakarsanız, yüzeyin pütürlü olduğunu görürsünüz. Bacakları da ince olur. 0.25W dirençlerde 0.6 mm - 0.7 mm civarında bacak kalınlığı olmalıdır.

İnternetten alışveriş çok kolay. Bu sorunlara tek çözüm güvenilir kaynaklardan malzeme almak. RS, Mouser, Farnell...

Evet. Ama hazır ürünlerde ne takıldıysa onun şerrine maruz kalmak zorunda kalıyoruz. Bilemiyorsun ki yıllarca bu durumu bilmediğimden rahat kullanamadım cihazı.

Eskiden elektronikçiden malzeme aldığım zaman malzemelerin bir niteliği vardı. Dirençler aynen dediğin gibi kalın bacak idi. Şimdi kıl gibi ince geliyor. Diyotlar da öyle. Karta takıp lehimleyecepim zaman dökülüyor hepsi. İnternetten ama yabancı firmalardan tercih etmek daha uygun olur şahsi projelerde. Herşey patates olmuş insanda heves bırakmıyorlar.

gevv

blogda bir yazıda paylaşmıştım benimde başıma çok kıl bir arıza gelmişti monitör horizantıl transistörünü yakıyordu   soğuk lehim devre takibi falan kartı incelerken eht trafosunun kollektör bacağına havyayı deydirdim lap diye lehimi düştü halbuki parıl parıl çok sağlam görünüyordu  ayna gibiydi ama bir şekilde lehim çürümüş  tazeledim ve  düzgün çalıştı

Alıntı YapEskiden elektronikçiden malzeme aldığım zaman malzemelerin bir niteliği vardı. Dirençler aynen dediğin gibi kalın bacak idi. Şimdi kıl gibi ince geliyor. Diyotlar da öyle. Karta takıp lehimleyecepim zaman dökülüyor hepsi. İnternetten ama yabancı firmalardan tercih etmek daha uygun olur şahsi projelerde. Herşey patates olmuş insanda heves bırakmıyorlar.

çinliler en dibi bulmaya çalışıyor normal rekabet piyasası ama suç alıcılarda direnci kaliteli alırsın 30 dersin adam şurda 20ye var der  ama kaliteli bizim mal dersin  gider oradan alır adamda bir daha kaliteli mal getirmez rekabet etmek zorunda  olanda kalite arayanlara olur :D

seron

Alıntı yapılan: gevv - 05 Şubat 2020, 21:01:26çinliler en dibi bulmaya çalışıyor normal rekabet piyasası ama suç alıcılarda direnci kaliteli alırsın 30 dersin adam şurda 20ye var der  ama kaliteli bizim mal dersin  gider oradan alır adamda bir daha kaliteli mal getirmez rekabet etmek zorunda  olanda kalite arayanlara olur :D

Parçacılar ve toptancılar adi mal almazlarsa, müşteri kitlesi çaresiz kalitelisinden almak zorunda kalır. 7805 Entegresi 80'lerin sonlarında bile biliniyormuş. Bugün bul bakalım bulabilecek misin :) Evet hatanın bir kısmı müşteri kitlesinde ama buna izin vermezsen piyasa kötüye gidemez.

gevv

Alıntı yapılan: seron - 05 Şubat 2020, 21:12:59Parçacılar ve toptancılar adi mal almazlarsa, müşteri kitlesi çaresiz kalitelisinden almak zorunda kalır. 7805 Entegresi 80'lerin sonlarında bile biliniyormuş. Bugün bul bakalım bulabilecek misin :) Evet hatanın bir kısmı müşteri kitlesinde ama buna izin vermezsen piyasa kötüye gidemez.

öyle değil seron üretici hep daha ucuzunu istiyor biri kalite alsa bini kalitesiz alıyor olan kaliteli mal alana oluyor sahte bile olsa alıcı  şansını deniyor kimsede riske girip kaliteli malzeme getirmiyor

biliyorum sahte malzemeyi stabil kullanmak için cihazda modifiye yapanlar var

yinede piyasada büyük kalite seçeneği sunan firmalar var özdisan gibi olmadı yurtdışı alış veriş imkanı var

seron

Alıntı yapılan: gevv - 05 Şubat 2020, 21:17:28öyle değil seron üretici hep daha ucuzunu istiyor sahte bile olsa şansını deniyor kimsede riske girip kaliteli malzeme getirmiyor

biliyorum sahte malzemeyi stabil kullanmak için cihazda modifiye yapanlar var
Hacı o zaman firmalardan bizzat sipariş ediceksin ki perakende vermezler sanırım... :du:

gevv

şuan yerli olarak öz disan alternatifi yok gibi en azından malzemenin firma bilgisini veriyor  ister 1 ister 1000 tane al

diğerleri menşei çin diyip geçiyor   firma bilsi vermiyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın