Bu şekilde seri 18650 şarj yöntemi varmıdır?

Başlatan Hattuşa, 08 Ocak 2020, 16:37:12

Hattuşa

Selam arkadaşlar;
seri bağlanmış 4 adet 18650 pil resimdeki gibi bağlanarak, 5v DC (usb girişinden) şarj yöntemi varmıdır? varsa nasıl bir teknik uygulanmıştır.[attach type=image align=center]12952[/attach]
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

cevat1

Alıntı yapılan: pro-TR - 08 Ocak 2020, 16:37:12Selam arkadaşlar;
seri bağlanmış 4 adet 18650 pil resimdeki gibi bağlanarak, 5v DC (usb girişinden) şarj yöntemi varmıdır? varsa nasıl bir teknik uygulanmıştır.[attach type=image align=center]12952[/attach]

18650 için böyle bir bağlantı olmaz.
18650 li-on piller hücre hücre şarj edilirler. Ni-MH / Ni-CD piller gibi seri bağlantı ile şarj edilemezler.
li-on pillerin deşarj hali 2V7- Tam şarjlı hali 4V2 olmalıdır. 2V7 altında pil, şarj tutma kapasitesini kaybedebiliyor. 4V2 üzeri ise yüksek basınçtan dolayı, patlama/yangın riski oluşturuyor. Şarj işleminin alt/üst sınırlar içinde kalması güvenli şarj işlemini oluşturur.
 Seri bağlantı yapıldığında, hangi hücrenin ne kadar şarj tutacağı bilinemediğinden, yanma ve patlama rsiki olmaması için seri bağlantıları, tek tek/hücre-hücre şarj edilmeleri gerekir. Bu işlemi de özel şarj devreleri ile yapmak gerekir.
Bu özel şarj devrelerine BMS ( balanslı şarj devresi) denir.
Kaç adet 18650 şarj edilecekse, o sayı kadar şarj işlemi yapan 2S BMS-3S BMS-4S BMS-5S BMS giibi...

Hattuşa

cevat usta çizmiş olduğum şekilde hücre hücre dolum şeklindedir. dikkat ettiyseniz  devre ile pillerin arasında dengeli şarj yöntemi mevcuttur. aslında benim anlatmak istediğim konuyu anlamadınız. giriş voltajı 5v pilin toplam kapasitesi 18,6v ve ben elimdeki 5v u dc-dc yükseltme yapmadan TEK TEK balanslı bir şekilde şarj edebilirmiyim sorusuydu. elbette ki lion piller 3 aşamada balanslı bir şekilde şarj edilmelidir. piyasada şarj ve koruma devreleri bolca satılmaktadır. zaman zaman bunlarıda kullanmaktayım.normal şartlarda 4s yani 4 seri pilin şarı için min. 17-18v luk bir giriş gerilimine ihtiyaç duymaktadır. bense öyle bir sistem geliştireyim ki 5v luk bir giriş gerilimi ile (cep telefonu şarj aleti veya laptop-pc usb girişlerinden) bu pilleri doldurayım istiyorum. kısaca sorum düz mantık değil, biraz alengirli

seron

Aslında bende öyle bir devre olucaktı. Ama Lion piller için değil. Ben bu devreyi akü şarjı için falan tasarlamıştım.

Şöyle hayal et: 2 tane 12V akü var, 24Volt demektir, bir almaç bu akülerden besleniyor. Ama elimizde 24V şarj cihazı yok. 12V güç kaynağı var diyelim. Basit bir düzenekle girişten 12V verip 2x12V=24V aküyü dolduracak iki adet prototip devre idiler. Nerdeler kimbilir... Çok basitti.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 08 Ocak 2020, 20:41:22Aslında bende öyle bir devre olucaktı. Ama Lion piller için değil. Ben bu devreyi akü şarjı için falan tasarlamıştım.

Şöyle hayal et: 2 tane 12V akü var, 24Volt demektir, bir almaç bu akülerden besleniyor. Ama elimizde 24V şarj cihazı yok. 12V güç kaynağı var diyelim. Basit bir düzenekle girişten 12V verip 2x12V=24V aküyü dolduracak iki adet prototip devre idiler. Nerdeler kimbilir... Çok basitti.

Abi Gerilim katlayıcı devreyi mi diyorsun ? kondansatörlü olan.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

cevat1

@seron
Yapmak istediğiniz devrenin, hazırı mikro islemcilisi var. 12Vdc ile çalışan 6 ad. Li-on piller balanslı şarj edebiliyor.
Ayrıca nimh, nicd dahil şarj edilebilen tüm pilleri şarj etme özelliğine sahip.
https://urun.n11.com/helikopter/rc-helikoper-icin-imax-b6-80w-pil-P395366346

seron

Arkadaşlar telefonda olduğumdan akşama açıklarım her ikinizin de bahsettiğinden değil benim olay. Mesajımı düzenlerim.

Hattuşa

seron

Senin sorunun çaresi yok abicim. O sistem nasıl dizayn edilmişse o şekilde kullanılmak zorundadır.

Hattuşa

olmalı hocam, en azından bir fikrim var, yermi onu bilmiyorum. denemek için hava soğuk balkona çıkamıyorum.

cevat1

Alıntı yapılan: pro-TR - 08 Ocak 2020, 20:11:07cevat usta çizmiş olduğum şekilde hücre hücre dolum şeklindedir. dikkat ettiyseniz  devre ile pillerin arasında dengeli şarj yöntemi mevcuttur. aslında benim anlatmak istediğim konuyu anlamadınız. giriş voltajı 5v pilin toplam kapasitesi 18,6v ve ben elimdeki 5v u dc-dc yükseltme yapmadan TEK TEK balanslı bir şekilde şarj edebilirmiyim sorusuydu. elbette ki lion piller 3 aşamada balanslı bir şekilde şarj edilmelidir. piyasada şarj ve koruma devreleri bolca satılmaktadır. zaman zaman bunlarıda kullanmaktayım.normal şartlarda 4s yani 4 seri pilin şarı için min. 17-18v luk bir giriş gerilimine ihtiyaç duymaktadır. bense öyle bir sistem geliştireyim ki 5v luk bir giriş gerilimi ile (cep telefonu şarj aleti veya laptop-pc usb girişlerinden) bu pilleri doldurayım istiyorum. kısaca sorum düz mantık değil, biraz alengirli

@pro-TR   Bu mesajınızın yanıtını yanlışlıkla @seron 'a yazmışım. Düzeltiyorum. Sorunuzun yanıtı aşağıda yazılı,
Alıntı yapılan: cevat1 - 09 Ocak 2020, 01:04:22@seron
Yapmak istediğiniz devrenin, hazırı mikro islemcilisi var. 12Vdc ile çalışan 6 ad. Li-on piller balanslı şarj edebiliyor.
Ayrıca nimh, nicd dahil şarj edilebilen tüm pilleri şarj etme özelliğine sahip.
https://urun.n11.com/helikopter/rc-helikoper-icin-imax-b6-80w-pil-P395366346

Hattuşa

cevat ustam; çok güzel peki nasıl yapılmış devrenin açık şeması veya en azından mantığı nedir? kısaca kendimiz yapamayız mı? yoksa devlet sırrımıdır?

Hattuşa

[attach type=thumb]12971[/attach]

yukarıda şekilde ki gibi pillerin gerilimleri sürekli ölçülerek yarım volt veya 1 voltluk adımlarla pilleri tek tek 5v ile şarj işlemini gerçekleştiremeyiz mi? sistemin tek dezavantajı tek tek şarjdan dolayı uzun sürmesi olur herhalde, ne dersiniz

i3uz

Alıntı yapılan: pro-TR - 08 Ocak 2020, 16:37:12Selam arkadaşlar;

Al kardeşim istediğin şekilde şarj yaparsın. zaten piyasada satılan kitler bunun transistör versiyonudur.  3 yıldır kullanıyorum bir sorun yaşamadım.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hattuşa

@i3uz  usta teşekkürler ilginiz için, benimde aklımdan geçen buna benzer bişeydi. ancak tranzistorleri tercih ederim. birde girişe MCU atıp pillerin dolumunu kontrol etmek isterim.

gevv

bir üründe maliyet ve  balans derdinden kurtulmak için düşünmüştük  piller dolunca mosfetle ayırma falan   ama  uygulamadık  çalışıyorsa elleme hesabı :) 
 dolan pilleri ayırıranız sorun yok  bu şekilde kullanabilirsiniz

Hattuşa

[attach type=image]12975[/attach]

şöyle bir teknik düşünmüştüm. similasyondaki switchler yerine mcu dan çıkış verilerek kontrol edilecek, tabi yermi bilmiyorum.

similasyon yapmak isteyenler için proteus 8,6 ile oluşturduğum şema

[attach type=thumb]12977[/attach]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın