Smps flyback test

Başlatan mervedamar, 29 Aralık 2019, 21:55:49

mervedamar

merhabalar. şekildeki devreyi test etmek istiyorum. nereden başlamalıyım? board üzerine devreyi kurdum ama istediğim gibi . çalışmıyor. 6 volt çıkış alıyorum. bunun sebebi ne olabilir? yük bağlayınca çıkış alamıyorum. çıkıştaki zeneri kaldırıp 3.3vluk zener kullanıyorum. 2.5v çıkış alıyorum. yük bağlayınca çıkışım değişmiyor. nerede hatam olabilir? nereyi ölçmeliyim. lütfen yardımcı olur musunuz?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: mervedamar - 29 Aralık 2019, 21:55:49merhabalar. şekildeki devreyi test etmek istiyorum. nereden başlamalıyım? board üzerine devreyi kurdum ama istediğim gibi . çalışmıyor. 6 volt çıkış alıyorum. bunun sebebi ne olabilir? yük bağlayınca çıkış alamıyorum. çıkıştaki zeneri kaldırıp 3.3vluk zener kullanıyorum. 2.5v çıkış alıyorum. yük bağlayınca çıkışım değişmiyor. nerede hatam olabilir? nereyi ölçmeliyim. lütfen yardımcı olur musunuz?
Trafo sarimsayilari nedir?
Trafo nüvesi ne kullandınız?
Frekans nedir?
Bir video vs var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mervedamar

efd20 kullandım. trafo sarımları np 59, sp 10, aux 6. sandvic methot ile yaptırdım. sekonder sargısını çift yaptırdım. trafoyu kontrol ettim. sadece endüktansını ölçemedim lrc metrem yok. frekans 132khz. entegre 132khzde çalışıyor. test videosu mu?

mervedamar

bir hata vardı. bir bağlantı eksikti görselde onu düzelttik. lütfen kontrol edin. hem daha net anlaşılsın

asma

Merhaba
pin1 de voltaj var mı? O noktaya besleme yapmazsanız 817 ile hangi potansiyeli gnd ye çekeceksiniz.
Çıkış voltajı yükselince 817 iletime geçer ve bağlı olduğu potansiyeli gnd ye çeker. Tny durur.
C5 potansiyelinden pin1 e (817 nin kollektörüne) 1-2mA akım verecek direnç ekleyin.
Eğer 817 de sızıntı var ise ve tny nin pin 1 e polarma gerekmiyor ise olay düzelir. opto yu değiştirip devreyi eski haline alabilirsiniz.
Kolay gelsin.

mervedamar

pin1 üzerinde voltajyok. ve sanırım entegre beslenemiyor. sigortayı varistörü x2ler ve choke bobini kaldırdım. bu sefer r2 direnci yandı. direkt değil yavaş yavaş yandı. bunun sebebi ne olabilir. birde entegreyi harici bir yerde test edebilir miyim? sadece entegrenin çalışmasını görmek için

asma

Trafo sürülmüyor ise R2 yanmaz.
R2 yanıyor ise yanlış hesaplanmıştır (snubber) , freakans yanlıştır , trafo sarımı yanlıştır.
Bunlardan biri veya hepsi olabilir.
C5 üzerinde ne ölçüyorsunuz , ne hesaplamıştınız?
Bu noktadan pin1 e direnç bağlamak ve test etmek zor olmasa gerek. min. 0.2mA gerekiyor. Siz 1mA e ayarlayın.
Sizin geri besleme sinyaliniz yok. Çünkü çıkış voltajı çok düşük ve döngü tamamlanamıyor.
Normalde tam güç çalışıp entegrenin bozulması beklenir. Bunu önlemek için seri lamba kullanılır.
Varistör ve sigorta kalsın.

mervedamar

önce tüm devreyi bağladıktan sonra çıkış ölçtüm ve sonuç alamadım. entegre üzerindeki gerilimi ölçtüm ve sonuç alamadım. yavaş yavaş geriye gittim ve Cin kondansatör uçlarındaki gerilimi ölçtüm. ve sonuç alamadım. girişteki bütün komponentleri söktüm girişi köprü diyot ntc ile verdim. Cin ölçtüm 310v gördüm. eğer r2 yanmasaydı aux sargısını ölçecektim ama defalarca denedim r2 yandı. yavaş yavaş yandı. bi anda değil. r2 akım çekiyor çekmemesi gerek. sonra entegrenin gerilimini kontrol edecektim. ve eğer besleniyorsa osiloskoptan bakacaktım. trafo sargılarını kontrol ettim doğru sarılmış bu da benim hesaplamalarım kontrol edin lütfen. şemayı zaten biliyorsunuz.

taydin

TNY nin "S" olan tüm ayaklarını şaseye indirmen lazım. Problem bu olmayabilir ama bu da önemli. Bir de en basit şekliyle çalıştırmak adına şimdilik EN/UV girişini boş birakabilirsin. O ucun görevi aşırı düşük voltaj durumunu algılamak ve çıkışı kesmek. Önce bir çalışsın da sonra düşük voltaj durumu algılama eklersin :)

BP/M ucuna da bir potansiyometre ile 0 - 5V arası değişen voltaj verip uygun çalışma noktasını belirleyebilirsin.

Bir de proteus dosyasını koyarsan devre üzerinde yapılacak bir değişikliği daha kolay anlatabiliriz.

Elektrik sayacı döndürücüsü ...

mervedamar

devre çalıştı. yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. devre üzerinde küçük değişiklikler yaptım. en yakın zamanda çizip sizlerle paylaşacağım. çok teşekkürler tekrardan  :)

mervedamar

trafo bilgileri: primer indüktans 510 uH, np: 59, ns:10, na:6
iyi çalışmalar

asma

Şebeke girişindeki değişiklik önemli değil.
Snubber devresi çalışıp çalışmamasını etkilemez.
Pin1 e polarma uygulamak asıl çözümdü sanırım.
Birde başka forumda board kullanımı ve temassızlık probleminden bahsetmişsiniz. Bu da tek başına saç baş yoldurur.
Sonuca ulaşmanız ve geri dönüş yapmanıza sevindim.
Kolay gelsin.

mervedamar

Board üzerinde deneme yapıyordum evet sanırım temassızlık vardı. uzun süre bağlantıları kontrol ettim. snubber devresindeki dirençlerim yanıyordu. kesinlikle yüksek güçlü direnç kullanmak gerekiyormuş snubberde. bence çok önemli bir durum. evet fazla değişikliğe gerek kalmadan sorun çözüldü. biraz dikkat ve iyi bir kontrol gerekli :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın