Projem için Eleman arıyorum

Başlatan omrcvk3, 26 Aralık 2019, 00:36:08

omrcvk3

Selamun Aleyküm arkadaşlar, bir projemiz var bununla ilgili elektronikte uzman olan bir arkadaşa ihtiyacımız var. Özet geçicek olursak saat pili ile çalışan minyatür saat boyutunda dönence tarzı bir şey istiyoruz ve seri olarak satın alınacaktır.

Saat mekanizmalarını bilirsiniz saniye dakika ve benzeri gibi şeyleri öncelikle akrebi alalım sn bası donmekte biz ise aynı akrebin olduğu gibi ancak hiçbir sn hesaplaması vs olmaksızın sadece dönen bir mekanizma istiyoruz. Bu sistem ufak minyatür oyuncaklarda kullanılacaktır kısacası biraz dorku yüksek bir mekanizma istiyoruz. Projemizle ilgilenen, yapanileceğini düşünen arkadaslar pm atabilirler

seron

Hocam internetten redüktörlü motor diye arat bakam bi... Olmaz dersen gonuşalım.

omrcvk3

Araştırdım arkadaslar, konuyla ilgilenenler için teşekkür ederim. Bize mikro bir motor lazım. bu konuda kafa kafata verip çalısabilcemiz biri lazım ilgilenen arkadaşlar 0537 335 3816 ı arayabilirler whatsapp mecuttur

Hattuşa

benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

omrcvk3

Motor konusunda mütabıkız kullanılabilir. Şimdi sistem şöyle güç azaltıcı gibi bi şey koymamız lazım yani 4 saat piliyle motorun yavaş yavaş bir kaç ay dönmesi lazım tıpkı saatin akrebi gibi. Sürekli dönen bi sistem lazım ben elektronikden anlamadığım için burda konu açtım. bu motorlara yavas yavas tasarruflu bir şekilde enerjiyi nasıl verebiliriz

Hattuşa

Alıntı yapılan: omrcvk3 - 26 Aralık 2019, 21:34:35Motor konusunda mütabıkız kullanılabilir. Şimdi sistem şöyle güç azaltıcı gibi bi şey koymamız lazım yani 4 saat piliyle motorun yavaş yavaş bir kaç ay dönmesi lazım tıpkı saatin akrebi gibi. Sürekli dönen bi sistem lazım ben elektronikden anlamadığım için burda konu açtım. bu motorlara yavas yavas tasarruflu bir şekilde enerjiyi nasıl verebiliriz

yavaş yavaş derken peryodik olarak mı? sürekli olarak mı?

mesela yelkovan 1 sn de 1/60 tur atıyor tam tur 60 adımdan ibaret yani dönüş peryodik, akrep ise 1 saatte 1/24 tur atıyor. bazı parametrelerin tam bilinmesi lazım ki kullanılacak motorun datasheetinden 1 turda ne kadar akım çeker 1 ayda total akım ne olur? hepsi hesaplanması lazım. yapmak istediğinizin ne olduğunu bilsek belki daha net cevaplar verebiliriz

omrcvk3

şimdi şöyle kardeşim saatteki saniye dk olayı kafanı karıştırmasın kesinlikle onla işimiz yok.
Yapacağımız uzun süre dönebilen saatin torkundan biraz daha güçlü bir motor üretmek saat burda örnek teşkil ediyor.
Saati örnek vermemin sebebi pili uzun vadede kullanabilecek motor olusturmak bir dönence yapmak küçük hızlı veya yavaş dönen bir basit dönence.
Talebim Saat piliyle çalışan bir dönence mekanizması olusturmak sadece ek olarak birdan fazla geniş saat pilide kullanabiliriz bunda bi sakınca yok.

manipulator

Ne projesi bu tam olarak ismini yazarmısınız?
Piyasada var mı ne amaçla kullanılıyor?

Hattuşa

Alıntı yapılan: manipulator - 28 Aralık 2019, 01:49:03Ne projesi bu tam olarak ismini yazarmısınız?
Piyasada var mı ne amaçla kullanılıyor?

hocam bizde bilmiyoruz, arkadaşa çok yavaş dönen ve min. enerji kullanan motor lazımmış, başka bir bilgi yok

omrcvk3

Şimdi Bütün detayları ile birlikte yazıyorum dostlar

Örnek;
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1aJNdazDuK1Rjy1zjq6zraFXaU/10-adet-grup-Mikro-rotor-motoru-DC3V-4-2-Mikro-Cep-Telefonu-Titre-im-Motoru-Tungsten.jpg

Bu mümkünse 5 kat daha küçüğü lazım. Veya 4 kat ince işçilik lazım.

Mekanizma nerde kullanılacak.
Saat tasarımı yapıyoruz, saatin içerisine extra bir dönence istiyoruz saat mekanizmasından bağımsız sadece dönen bir mekanizma istiyoruz.

Yapılacak motordan istenen özellikler.
Saat piliyle çalışacak hatta büyük 3 adet saat pilide kullanılabilir bunda sorun yok.
Takdığımız motorun torkunu voltajını iyi ayarlamamız lazım ki 6 ay gidebilsin .

Saat mekanizması olması kafanızı karıştırmasın sadece dönence lazım düz sadece pili tasarruflu kullanabilmeli minik motor istiyorum.

seron

Merhaba Ömer bey, daha evvel özelden görüşmemizden anladığım kadarıyla çok zorlu bir işle uğraşıyorsunuz. Açıkçası sizin için herşey çok net gözükse de hala birçok ayrıntı bilinmiyor bilinse de burada size yardımcı olunabileceğini sanmıyorum. Cep telefonu titreşim motoru kullansak, bu motor düşük voltaj ve akımda da çalışıyor ama saat pili söz konusu olduğunda yine de istediğiniz şeyi yapmak mümkün değil. 1,5Voltluk bir kalem pil duvar saatinde 6Ay ya gidiyor ya gitmiyor. Duvar saatindeki motor ise bildiğimiz motorlardan yapı olarak farklıdır. Bunu devrenize uyarlayabiliriz. Ancak siz minimal ve çok özel birşey istediğinzi için benim kanımca yapılamaz gibi geliyor. Zor. Çok zor.

Forumumuz çok aktif sayılan bir forum değil. Üyelerimiz sayı olarak az ve genellikle çalışan insanlar. Yani bu projeye zaman ayırabilecek birisi bence çıkmaz. Moral bozmak için değil de boşa vakit harcamamanız için yazıyorum. Burada birşey yapaya çalışmak çok güzel. Ama istediğiniz şey çok detay içeriyor(videoda gördüğüm kadarıyla). O yüzden işin sonunda üzüleceğinize ben size gerçekleri şimdi söyleyeyim şimdi üzülün :)

Alternatif başka bir yol bulun bence.

Kolay gelsin.

i3uz

Alıntı yapılan: omrcvk3 - 29 Aralık 2019, 01:12:03Şimdi Bütün detayları ile birlikte yazıyorum dostlar

Örnek;
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1aJNdazDuK1Rjy1zjq6zraFXaU/10-adet-grup-Mikro-rotor-motoru-DC3V-4-2-Mikro-Cep-Telefonu-Titre-im-Motoru-Tungsten.jpg

Bu mümkünse 5 kat daha küçüğü lazım. Veya 4 kat ince işçilik lazım.

Mekanizma nerde kullanılacak.
Saat tasarımı yapıyoruz, saatin içerisine extra bir dönence istiyoruz saat mekanizmasından bağımsız sadece dönen bir mekanizma istiyoruz.

Yapılacak motordan istenen özellikler.
Saat piliyle çalışacak hatta büyük 3 adet saat pilide kullanılabilir bunda sorun yok.
Takdığımız motorun torkunu voltajını iyi ayarlamamız lazım ki 6 ay gidebilsin .

Saat mekanizması olması kafanızı karıştırmasın sadece dönence lazım düz sadece pili tasarruflu kullanabilmeli minik motor istiyorum.

istenen motor,
En önemlisi bütçe?motorun boyutu? koyacağınız motorun yeri, yükseklik genişlik derinlik kaçar cm? motorun dönme hızı(rpm) kaç olucak? taşıyacağı agırlık kaç gr? kaçtane üretilecek . ilk başta oyuncak demişsiniz, sonra saat olarak söylemişsiniz. proje tam net olmadan hiçbirşey yapılamaz. herşeyi tam belirleyin ki yapacak olanın işi kolaylaşsın.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

manipulator

Bazı mekanik saatlerde var zaten bu. Süs olsun diye konulmuş.

Saat yapıyorsanız 6 ay pil ömrü çok kısa zaten.
Boşu boşuna dönen pil harcayan bir şeyi kim ister ki?

seron

Bu arkadaşımız özelden benden yardım istedi. Biraz kompleks çalışan bir "oyuncak" gibi birşeyi sıfırdan ve toplu üretmek istiyor. Ben yapamayacağımı söyledim. İş saat motorunu hızlandırıp yavaşlatmak olsaydı kolay. Ama sorun o değil.

mustafayilmaz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın