Akım sınırlama ve Kapasitörler

Başlatan Hungusda, 25 Aralık 2019, 14:14:33

Hungusda

Okul projesi için bir devre tasarlamam gerekiyor. Örnek bir cihaz, gösterildi yalnız cihazda anlayamadığım kapasitörlerle ilgili bir konu var. Devre batarya deşarj devresi, MOSFET ve Arduino kullanarak akımı değişken olarak sınırlamaya çalışıyorum. Devrede çok miktarda büyük boyutlarda kapasitör var ama devre şeması yada temiz bir devre görüntüsü de alamadım. Kapasitörlerin sebebi ne olabilir ve devreyi korumak için ne tarz önlemler almam gerekir yardımcı olabilirseniz sevinirim. Mekatronik mühendisliği öğrencisiyim, karşılamam gereken değerler minimum 12-196 V ve 40 - 200 A arası değişen değerler. Batarya deşarj yapacağım için AC den gelen peak voltaj gibi bir derdim yok. Fikirlerinizi yada net bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada sitede ki ilk konum, internette bir süredir araştırıyorum ama net bir bilgi bulamadığım için buraya koydolup sizlere sormak istedim. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.  :)

manipulator

Alıntı yapılan: Hungusda - 25 Aralık 2019, 14:14:33Okul projesi için bir devre tasarlamam gerekiyor. Örnek bir cihaz, gösterildi yalnız cihazda anlayamadığım kapasitörlerle ilgili bir konu var. Devre batarya deşarj devresi, MOSFET ve Arduino kullanarak akımı değişken olarak sınırlamaya çalışıyorum. Devrede çok miktarda büyük boyutlarda kapasitör var ama devre şeması yada temiz bir devre görüntüsü de alamadım. Kapasitörlerin sebebi ne olabilir ve devreyi korumak için ne tarz önlemler almam gerekir yardımcı olabilirseniz sevinirim. Mekatronik mühendisliği öğrencisiyim, karşılamam gereken değerler minimum 12-196 V ve 40 - 200 A arası değişen değerler. Batarya deşarj yapacağım için AC den gelen peak voltaj gibi bir derdim yok. Fikirlerinizi yada net bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Bu arada sitede ki ilk konum, internette bir süredir araştırıyorum ama net bir bilgi bulamadığım için buraya koydolup sizlere sormak istedim. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.  :)

Merhaba,

Size gösterilen cihazı biz bilmiyoruz. Bu nedenle yorum yapamayız. Marka model bilgisi, şeması var mı cihazın?

Dummy load mı (Yapay yük) yapacaksınız? Sizden istenenleri kısa ve öz olarak yazarsanız sorularınıza daha iyi cevap alabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın