Butonla röle kontrolü

Başlatan mkrkmzm, 18 Aralık 2019, 16:24:25

mkrkmzm

Slm arkadaşlar tek butonla her basışta bir röleyi acıp en sonunda bastığımda hepsinin kapanmasını istiyorum 4 röle kullanacağım bununla ilgili bir örnek devre varmı devre 12v ta çalışacak teşekkürler...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: mkrkmzm - 18 Aralık 2019, 16:24:25Slm arkadaşlar tek butonla her basışta bir röleyi acıp en sonunda bastığımda hepsinin kapanmasını istiyorum 4 röle kullanacağım bununla ilgili bir örnek devre varmı devre 12v ta çalışacak teşekkürler...
Roleler bir birine ilave olarak mı aktif olacak?
4017 'yi incele bence
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mkrkmzm

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Aralık 2019, 17:14:03Roleler bir birine ilave olarak mı aktif olacak?
4017 'yi incele bence
Evet hocam peşpeşe acılıp toplu kapanacaklar 4017 hatırladığım kadarıyla 2. Devreye girdiğinde 1. Yi kapatmıyormuydu...

asma

Alıntı yapılan: mkrkmzm - 18 Aralık 2019, 20:32:02Evet hocam peşpeşe acılıp toplu kapanacaklar 4017 hatırladığım kadarıyla 2. Devreye girdiğinde 1. Yi kapatmıyormuydu...
Elbette 4017 nin çıkışları bir sonraki aktif olacak şekilde yalnız bir çıkışı aktif eder.
Sen 1. çıkışı boş bırakacaksın
2. çıkışı 1 nolu röleye
3 nolu çıkışı 1 ve 2 nolu röleye
4 nolu çıkışı 1, 2 ve 3 nolu röleye
5 nolu çıkışı 1,2,3 ve 4 nolu röleye
6 nolu çıkışı reset e bağlayacaksın.
Elbette her röle için 1 transistör ve her çıkışta diğerine bağlantı için çok sayıda diyot kullanman gerekir.
Ayrıca butona her bastığında yalnız bir adım gitmesi için önlem alman gerekir. (debounce)
 Biraz araştırınca cevapları bulacaksınız. Takıldığınız yerde yardımcı olmak isteriz.
Kolay gelsin.

manipulator

4013 F/F kullanılarak da yapılabilir.

asma

Alıntı yapılan: manipulator - 19 Aralık 2019, 21:59:064013 F/F kullanılarak da yapılabilir.

Elbette yapılır.
4015 içinde 4 + 4 olarak ard arda FF var. Tek entegreyle senin çizimine uygun 7 çıkışa kadar çıkış alınabilir.
Diyot vs. olmayacağı için de sade olur.

mkrkmzm

Alıntı yapılan: asma - 19 Aralık 2019, 22:40:14Elbette yapılır.
4015 içinde 4 + 4 olarak ard arda FF var. Tek entegreyle senin çizimine uygun 7 çıkışa kadar çıkış alınabilir.
Diyot vs. olmayacağı için de sade olur.
Basit bir çizim varmı elinizde hocam

mkrkmzm

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Aralık 2019, 17:14:03Roleler bir birine ilave olarak mı aktif olacak?
4017 'yi incele bence
Slm hocam başka bir konuda benim istediğim devrenin çizimi vermişsiniz lakin buton ve enerji girişleri çizilmemiş rica etsem tamamlarmısınız resmi verdiğiniz konunun linki: https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5589.0.html

Hattuşa

bu şekilde işinizi görür mü?
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

mkrkmzm

Adnancoskun

Alıntı yapılan: pro-TR - 21 Aralık 2019, 00:22:54bu şekilde işinizi görür mü?

16 nolu uç.   + vcc
8 nolu uç gnd bağlamayı unutmayın
Yukarıda bana sordugun sorunun cevabı olmuş...   :-)

mkrkmzm

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Aralık 2019, 10:03:1316 nolu uç.   + vcc
8 nolu uç gnd bağlamayı unutmayın
Yukarıda bana sordugun sorunun cevabı olmuş...   :-)
Hocam sizin devrede transistör kullanılmamış yine kullanmasa bir sorun olurmu arkadaşın devrede diyot lar 1n4148 kullanılmış 1n4007 kullansak sorun olurmu...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: mkrkmzm - 21 Aralık 2019, 11:08:05Hocam sizin devrede transistör kullanılmamış yine kullanmasa bir sorun olurmu arkadaşın devrede diyot lar 1n4148 kullanılmış 1n4007 kullansak sorun olurmu...
transistör kullanmak gerekli,

mkrkmzm

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Aralık 2019, 13:54:49transistör kullanmak gerekli,

Peki bc546 verince bc337 kullansam sıkıntı olurmu diyot lar için bir yorum yapmadınız...

seron

Alıntı yapılan: mkrkmzm - 21 Aralık 2019, 15:33:48Peki bc546 verince bc337 kullansam sıkıntı olurmu diyot lar için bir yorum yapmadınız...
Diyotları 400X kullanabilirsin. Ama o röleler direkt çip üzerinden sürülmezler bence. Çipin gücü yetmez. Sana verdikleri prensip şemasıdır. O röle bobinlerine paralel olarak tıkama yönünde diyot takılacak daha...

Röleleri sürmek için de, istediğin bir transistör tipini seçebilirsin. Belki BC547 zayıf kalır givisinden 337 ya da 2222 de kullanabilirsin.

Bazen de rölelerin işlemciyi sapıttırmasının önüne geçmek için optokuplör ile röle ile çipin enerjisini izole ediyorlar. Abi benden bu kadar.

[attach type=image]12813[/attach]

mkrkmzm

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim gösterdiğiniz ilgiden dolayı devreyi yapmaya başlıyorum bugun inşallah sorun olursa yine yardımınıza başvururum...

seron

Kolay gelsin.
Benim çizimime göre yapma. Ben konuyu anlaman için çizdim. Başka yerlerden de yardım alıp olayı çözmüşsen öyle yap.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın