13 volttan 18 volt elde edilir mi ?

Başlatan 07 Osman, 17 Aralık 2019, 11:40:34

07 Osman

Merhabalar, bozuk tek akülü  bir ups güç kaynağının  2*6,5 volt çıkışlı bir trafosu var.  Yani bu elimizdeki 13 volt veren trafo  ile  18 voltluk akülü vidalama cihazını sorunsuz çalıştırabilecek yüksek amper gücüne sahip (en az 10A)  bir güç kaynağı yapılabilir mi ?

taydin

13VAC gerilim, doğrultulduktan sonra zaten 18.3VDC ye çıkar. Orada sorun yok.

Ama 18 voltluk akülü vidalamanın sorunsuz çalışması demek, yüke bindiği zaman iyi tork verebilmesi demektir. Bunun için aküler yeri geldiğinde çok yüksek akımlar basarlar motora. Akü ile eşdeğer tork alabilmek için en az 20A lik bir kaynak olması lazım. Yoksa yüke binince aletin bayıldığını görürsün.

Yani elindeki trafo ile 18.3VDC alabiliyorsun, ama yüklendiğinde ripple oluşacağı için ortalama voltaj 15V lara iner. Bir de trafonun gücü de önemli. Eğer trafo 300W veya üstü ise, o zaman şöyle düşünülebilir:

Yüke binince dalgalanmadan dolayı ortalama 15V'a düştü ama 20A akım verebiliyor. Bu da o akülü vidalamayı, kaliteli ve tam dolu bir akü gibi olmasa da, gayet randımanlı olarak çalıştırır.

Dalgalanmayı minimuma indirmek için doğrultucuda bolca filtre kondansatörü kullanmak lazım. 40000 µF veya üstü olabilir. En az 50A lik köprü diyot kullanmak lazım. Devre 50A vermese de kondansatör şarj akımları oldukça yüksek olacak, hırpalanmadan çalışmaları için. Zaten fiyat da çok değişmiyor. 50A, 1000V köprü diyotlar ucuza bolca var.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

07 Osman

Akşam trafonun bilgileri var mı üzerinde bir bakayım önce. Ondan sonra çıkayım sahaya.

cevat1

asma

Bu konuda sanırım ben farklı düşünüyorum. Filtreye veya regülatöre ihtiyaç yok.
35 veya 50A metal köprü diyot bu iş için yeterli. Fırçalı dc motora dalgalı dc yeter de artar bile.  ;)
Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Aralık 2019, 13:39:11Akşam trafonun bilgileri var mı üzerinde bir bakayım önce. Ondan sonra çıkayım sahaya.

Matkabın bataryası kaç amper kaç volt?

Stepup bost converter işini çok rahat görür
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

taydin

Alıntı yapılan: asma - 17 Aralık 2019, 17:55:46Bu konuda sanırım ben farklı düşünüyorum. Filtreye veya regülatöre ihtiyaç yok.
35 veya 50A metal köprü diyot bu iş için yeterli. Fırçalı dc motora dalgalı dc yeter de artar bile.  ;)
Kolay gelsin.

Evet doğru söylüyorsunuz, filtre olmadan da çalışır. Ama filtre olmadan, doğrultulmuş sinüs dalganın ortalama değerine göre bir tork alırız. Yani tepe değerinin 0.636 katı.

Ama filtre varsa, çıkış voltajının ortalama değeri epey daha yüksek olacaktır. Bunun tam olarak hesabı zor, dalgalanma miktarında bağlı. Ama hissedilir bir fark olacaktır diye düşünüyorum.

Bir de filtresiz çalıştırınca biraz titreşimli çalışmaz mı? Neticede voltaj saniyede 100 defa 0V'a inecek :du:
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

seron

Alıntı yapılan: taydin - 17 Aralık 2019, 23:38:52Evet doğru söylüyorsunuz, filtre olmadan da çalışır. Ama filtre olmadan, doğrultulmuş sinüs dalganın ortalama değerine göre bir tork alırız. Yani tepe değerinin 0.636 katı.

Ama filtre varsa, çıkış voltajının ortalama değeri epey daha yüksek olacaktır. Bunun tam olarak hesabı zor, dalgalanma miktarında bağlı. Ama hissedilir bir fark olacaktır diye düşünüyorum.

Bir de filtresiz çalıştırınca biraz titreşimli çalışmaz mı? Neticede voltaj saniyede 100 defa 0V'a inecek :du:

Merhaba ağabeyler. Yetersiz bilgimle araya daldığım için af buyrun.

Ortaokul dönemlerinden beri "ceyran" ile oynuyorum :) . Bana @taydin abi doğru söylüyor gibi geldi. Zira orta okulda elektrik motorları ile oynadığım zamanlarda,

1-yarım dalga doğrultmaç, (C yok)
2-tam dalha doğrultmaç, (C yok)
3-ve ucuna kondansatör konmuş doğrultmaç

ile motor çalıştırıp parmağımla motorun milini zorladığımda;

Birinci seçenekte motor veriminin son derece düşük kaldığını, dı dı dı dı diye kesintileri hissettiğimi,
İkinci seçenekte verimin biraz daha arttığını ama pille çalıştırmaya nazaran hala düşük verim kalıp yine cırrrrr diye titreşimleri hissettiğimi,
Üçüncü seçenekte ise verimin son derece artıp, titreşimleri artık cızzzzzz diye şebeke humu olarak hissettiğimi hatırlıyorum.

Her üç yöntemde de pil performansının belki yarısını bile alamıyordum ancak, kondansatör ile yapılan aşamada en iyi sonucu almıştım.

Matkap motoru vb uygulamalarda ciddi tork gerekiyor. Bir de ilk devre girdiği zaman dilimindeki kalkınma anını hesaba katarsanız, motoru bayıltmadan çalıştırmak için, uygun bir kondansatör ya da kapasitör bankası kullanılmasının daha iyi olacağını tavsiye ediyorum.

O zamanlar kullandığım adaptör düşük güçlü idi. Üstelik...
Benim teknik bilgim de yetersiz. Gerisini size bırakıyorum.

Saygılar.

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Aralık 2019, 19:20:42Matkabın bataryası kaç amper kaç volt?

Stepup bost converter işini çok rahat görür

Matkap Tanera TNA 18D   18w   diye geçiyor yaptığım araştırmalarda.  Batarya kutusunun üzerinde sadece 18 volt yazıyor, amperini bilmiyorum.  Eğer aktif hale getirebilirsem, memleketteki evime koyacağım,  şu an kullandığım bosch var  her memlekete geliş gidiş getir götür olmuyor. Aşağıdaki resme benzer bir makina.

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Aralık 2019, 13:39:11Akşam trafonun bilgileri var mı üzerinde bir bakayım önce. Ondan sonra çıkayım sahaya.

Trafonun üzerinde de hiç bir bilgi yok. Ama bayağı büyücek gibi duruyor. Bilmem ne kadar fikir verir ama resmini ve ölçülerini koyuyorum.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 17 Aralık 2019, 17:55:46Bu konuda sanırım ben farklı düşünüyorum. Filtreye veya regülatöre ihtiyaç yok.
Kolay gelsin.

Hay Allah. Daha siparişlerim yeni gelmişti. Keşke bir kaç gün önce aklıma geleydi bu olay.  En azından bir denerdim. Bende 5-6 amperlikleri var ama iş görmez herhalde.

manipulator

Çin malı matkaplar 12v ile çalışıyor. Ben pc güç kaynağı ile çalıştırıyorum. Sizinkide büyük ihtimal çalışır.

O matkaptaki motorun 18V olduğunu pek sanmıyorum.

07 Osman

Alıntı yapılan: manipulator - 20 Aralık 2019, 08:52:42Çin malı matkaplar 12v ile çalışıyor. Ben pc güç kaynağı ile çalıştırıyorum. Sizinkide büyük ihtimal çalışır.

O matkaptaki motorun 18V olduğunu pek sanmıyorum.

12 volt, 14 volt ve en son  19 volt 3,5 Amper laptop adaptörü ile denedim. Çalışma anlamında sıkıntısı yok. Ama tork olmuyor, o zaman da bir anlam ifade etmiyor.

07 Osman

07 Osman

Köprü diyodu temin ettim. Bir tane de 6800mf 25v kondansatör ekledim. Çıkışta boşta 17,6 volt ölçtüm. Ama yüke binince (elimle mandreni tutarak zorluyorum)  9 volta kadar düşüyor.  Sonuç;  bu işi yapacaksam daha kuvvetli bir trafo ve en az 2*9 volt, yada 2*12 volt Ac gerilim lazım.  İlgilerinizden dolayı teşekkür ederim.

asma

Doğru sonuç için AC voltajı gözlemlemelisin.
Ancak, çıkış 9volta düştüğüne göre trafo yetersiz kaldığı belli.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 26 Aralık 2019, 23:06:37Köprü diyodu temin ettim. Bir tane de 6800mf 25v kondansatör ekledim. Çıkışta boşta 17,6 volt ölçtüm. Ama yüke binince (elimle mandreni tutarak zorluyorum)  9 volta kadar düşüyor.  Sonuç;  bu işi yapacaksam daha kuvvetli bir trafo ve en az 2*9 volt, yada 2*12 volt Ac gerilim lazım.  İlgilerinizden dolayı teşekkür ederim.
Abi mandrenin gücü düşük mü kalıyor?

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 27 Aralık 2019, 19:38:42Abi mandrenin gücü düşük mü kalıyor?

Evet, ürünün amacı vida sıkmak. Örnek, olarak belki ucuna matkap ucu taksan, plastiği deler, ama 3 cm uzunluğunda bir vidayı mdf yada ahşapa gömemez. Mesela diğer Bosh 10.8 volt olmasına rağmen son tork ayarında elinle durduramazsın, o derece güçlü. Teknik özelliklerinde 27nm tork yazıyor.   

Ama bu ürünün tork ayarlarını bilmiyorum, ancak 18 voltluk bir ürün oldukça güçlü olmalı diye düşünüyorum. 

manipulator

Bilindik bir marka olmadığından fazla performans beklememek lazım. Ama matkabın içinde (olduğunu zannetmesem de) ekstra devre olup bozukta olabilir.

Bence 20-30 TL ye pc güç kaynağı alıp deneyin. 12V'ta 15-20 amper civarı akım verebilir. Matkabın içini açıp doğrudan motora bağlayacaksınız.

07 Osman

Alıntı yapılan: manipulator - 28 Aralık 2019, 01:31:23Bilindik bir marka olmadığından fazla performans beklememek lazım. Ama matkabın içinde (olduğunu zannetmesem de) ekstra devre olup bozukta olabilir.

Bence 20-30 TL ye pc güç kaynağı alıp deneyin. 12V'ta 15-20 amper civarı akım verebilir. Matkabın içini açıp doğrudan motora bağlayacaksınız.

Kontrol edip bilgi veririm.

seron

Akü çok hantal olur demi?

Şundan söylüyorum. Yıllardır hepimizin ucundan kıyısından tecrübesi olmuştur. Bir pile ince telle kısadevre yaptırın, tel önce akkor haline gelir sonra lav halinde akar. Sigorta teli gibi erir yani. Bir akü alın kutupları ince telle kısadevre edin,  tel aynen pildeki gibi olur. Bunun nedeni akünün içdirencinin düşük olması ve dış devreye anlık olarak yüksek akım verebilmesidir.

Oto sanayileri ile içli dışlı iseniz sanayideki ustalar arasında "akünün marş gücü" diye tabir edilen bir terim vardır. Marj gücünden maksat da yukardaki olaya benziyor. Kısadevreye yakın yük geçirecek bir almaç bağladığınız zaman akü hemen yanyatıp çamura batmıyor, "severim yükünü, benim görevim akım basmak" diyerek marj motorunu dakikalarca çalıştırabiliyor.

Ben bu güne kadar elime geçen hiçbir trafoda, bu teli eritme, motoru daha torklu döndürme olayına rastlamadım. Cahilliğimi af buyrun benim tecrübelerim sınırlıdır ama birkaç mesaj önce de belirttiğim gibi motorlarla çok oynadım çocukken. Hiçbir güç kaynağı piller kadar inatçı değil.

Osman abinin de matkabının verimli çalışması şöyle 10Amperlik bir LED trafosu ile çözülemezse, mecbur UPS aküsüyle anca çözülür gibi geliyor...

07 Osman

Alıntı yapılan: manipulator - 28 Aralık 2019, 01:31:23Bilindik bir marka olmadığından fazla performans beklememek lazım. Ama matkabın içinde (olduğunu zannetmesem de) ekstra devre olup bozukta olabilir.

Sayın @manipulator  ,  İçinde elektronik devre yok. Hız ayarlamalı bir tetik mekanizması, bu mekanizmanın içinden çıkan 3 adet kablo ve bu kabloların bağlı olduğu soğutucuya bağlanmış ve yazıları silinmiş  bir güç transistörü/voltaj regülötörü gibi 3 bacaklı bir eleman. Motor olarak ta 63718 Johnson 3E0842  motor var. 

Dediğiniz gibi bilgisayarın power suplly sinden  12 voltu direk motora verirsem (tetik mekanizması devre dışı)  daha önceki denemelerimden  fazla performans alıyorum,

Power supplnin (+) sını sarı kablodan, (-) sini ise anakart soketindeki mavi kablodan alırsam 24 volt veriyor.   24 voltu da normal batarya girişinden verdiğim zaman (tetik mekanizması devrede) çok daha yüksek performans alıyorum.  Ama bu sefer epeyce zorlamaya kalkıştığımda powerin fanı falan yavaşlıyor  :D     Bu sefer de poweri yakacaz diye korktum.

Alıntı yapılan: seron - 28 Aralık 2019, 17:28:27Akü çok hantal olur demi?

Şundan söylüyorum. Yıllardır hepimizin ucundan kıyısından tecrübesi olmuştur. Bir pile ince telle kısadevre yaptırın, tel önce akkor haline gelir sonra lav halinde akar. Sigorta teli gibi erir yani. Bir akü alın kutupları ince telle kısadevre edin,  tel aynen pildeki gibi olur. Bunun nedeni akünün içdirencinin düşük olması ve dış devreye anlık olarak yüksek akım verebilmesidir.

Oto sanayileri ile içli dışlı iseniz sanayideki ustalar arasında "akünün marş gücü" diye tabir edilen bir terim vardır. Marj gücünden maksat da yukardaki olaya benziyor. Kısadevreye yakın yük geçirecek bir almaç bağladığınız zaman akü hemen yanyatıp çamura batmıyor, "severim yükünü, benim görevim akım basmak" diyerek marj motorunu dakikalarca çalıştırabiliyor.

Ben bu güne kadar elime geçen hiçbir trafoda, bu teli eritme, motoru daha torklu döndürme olayına rastlamadım. Cahilliğimi af buyrun benim tecrübelerim sınırlıdır ama birkaç mesaj önce de belirttiğim gibi motorlarla çok oynadım çocukken. Hiçbir güç kaynağı piller kadar inatçı değil.

Osman abinin de matkabının verimli çalışması şöyle 10Amperlik bir LED trafosu ile çözülemezse, mecbur UPS aküsüyle anca çözülür gibi geliyor...

Haklısın  @seron   Ancak dediğin gibi  aküyü nereye koyacaz.  Hani demiştim ben  o batarya kutusunun içine bir adaptör koyarsam varsın kablolu matkap gibi olsun iyi kötü işimi görürüm diye düşünmüştüm.  Ama şunu anladım ki  herşey kendisi için üretilen özel elemanla daha performanslı çalışıyor.  Aslında 3 adet ups aküsü var ama, artık bittiler yani şarj olsalar da hemen bitiyorlar.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 28 Aralık 2019, 18:11:27Sayın @manipulator  ,  İçinde elektronik devre yok. Hız ayarlamalı bir tetik mekanizması, bu mekanizmanın içinden çıkan 3 adet kablo ve bu kabloların bağlı olduğu soğutucuya bağlanmış ve yazıları silinmiş  bir güç transistörü/voltaj regülötörü gibi 3 bacaklı bir eleman. Motor olarak ta 63718 Johnson 3E0842  motor var. 

Dediğiniz gibi bilgisayarın power suplly sinden  12 voltu direk motora verirsem (tetik mekanizması devre dışı)  daha önceki denemelerimden  fazla performans alıyorum,

Power supplnin (+) sını sarı kablodan, (-) sini ise anakart soketindeki mavi kablodan alırsam 24 volt veriyor.   24 voltu da normal batarya girişinden verdiğim zaman (tetik mekanizması devrede) çok daha yüksek performans alıyorum.  Ama bu sefer epeyce zorlamaya kalkıştığımda powerin fanı falan yavaşlıyor  :D     Bu sefer de poweri yakacaz diye korktum.

Haklısın  @seron   Ancak dediğin gibi  aküyü nereye koyacaz.  Hani demiştim ben  o batarya kutusunun içine bir adaptör koyarsam varsın kablolu matkap gibi olsun iyi kötü işimi görürüm diye düşünmüştüm.  Ama şunu anladım ki  herşey kendisi için üretilen özel elemanla daha performanslı çalışıyor.  Aslında 3 adet ups aküsü var ama, artık bittiler yani şarj olsalar da hemen bitiyorlar.
Abi diğer arkadaşa devre yok demişsin, üç bacaklı elemandan bahsediyorsun :D devre değil mi o?

Akülere gelince ufak bir desülfasyon işlemiyle halledersin belkim. İnternette neyinde sodayla akü canlandırmaya çalışanlar var ne kadar akıllıca bilmiyorum :) Aküye gelince sadece evde çalışıyorsan kablo çeker kullanırsın seyyar olmasın da kablolu olsun? Gayet olur aslında.  Bir de redüktör olayı var. Motoru daha fazla tur attırıp daha yavaş döndürürsen torku arttırır daha düşük güç kaynağı ile dünyayı döndürürsün. ;)

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 28 Aralık 2019, 18:15:24Abi diğer arkadaşa devre yok demişsin, üç bacaklı elemandan bahsediyorsun :D devre değil mi o?

Devre yok. Sadece üç bacak var  :D

seron

Eğer tetik arabanın gaz pedalı gibi aşamalı değilse voltaj regülatörü gibi birşey sanırım o. Sonuçta matkabın içinde bir devre var.  :du: Ama güç istiyor matkap. İşte onu çözmek için sana pil ya da pilimsi birşey lazım... :(

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 28 Aralık 2019, 18:37:36Eğer tetik arabanın gaz pedalı gibi aşamalı değilse voltaj regülatörü gibi birşey sanırım o. Sonuçta matkabın içinde bir devre var.  :du: Ama güç istiyor matkap. İşte onu çözmek için sana pil ya da pilimsi birşey lazım... :(

Tetik hız ayarlı. Gaza bastıkça hız artıyor, pardon tetiğe bastıkça.  :D

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 28 Aralık 2019, 18:48:03Tetik hız ayarlı. Gaza bastıkça hız artıyor, pardon tetiğe bastıkça.  :D
E abi devre yok diyorsun devre diyoruz ona biz işte elektronikte. ;D Bir şeye devre denmesi için bir pil bir anahtar bir motor veya lamba bilem yetiyor.
O tetik potansiyometreli tetik. O transistör gibi şey de biraz sağlamca yüksek ampere dayanıklı birşey olmalı. Geyt ucundan akımı ayarlıyorsun motoru sürüyorsun.  Benim bu konuya faydam olmayacak ama en azından akü makü  veya yüksek amperli SMPS ile çözüleceğe benziyor abi.

manipulator

Alıntı yapılan: 07 Osman - 28 Aralık 2019, 18:11:27Power supplnin (+) sını sarı kablodan, (-) sini ise anakart soketindeki mavi kablodan alırsam 24 volt veriyor.   24 voltu da normal batarya girişinden verdiğim zaman (tetik mekanizması devrede) çok daha yüksek performans alıyorum.  Ama bu sefer epeyce zorlamaya kalkıştığımda powerin fanı falan yavaşlıyor  :D     Bu sefer de poweri yakacaz diye korktum.

Bu  şekilde olmaz. Power supply (PS) çıkışları birbirinden bağımsız değildir. Yalnızca PS'nin üzerinde yazan voltajları alabilirsiniz. Diğer voltajları yakalasanız bile akım yetersiz olur, güç kaynağı zarar görebilir.

Siz sarı ve siyah kabloyu kullanacaksınız.

Bataryanın bağlandığı yere de tıpkı batarya bağlar gibi (+) ve (-) dikkat ederek bağlayacaksınız.

Görünüşe göre motorunuz 18V olabilir. Datasheetine ulaşamadım. Ama kaliteli motordur Johnson. 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın