OTOMATİK-AKILLI AKÜ ŞARJÖRÜ (TEST)

Başlatan seron, 10 Aralık 2019, 20:59:47

seron

Bir youtube kanalında gördüğüm devrede kağıt üzerinde ufak modifikasyonlar yaparak geliştirmeye çalıştım. Vereceğim linkteki akü şarj devresi, akü dolunca kesmektedir. Lakin kesim sonrasında cihazı sıfırlamak için kapatıp açmak gerekiyordu.

İnternet üzerinden akü şarj cihazı arayanlara baktığım zaman,

-akü cihazda dursun,
-şarj olunca kessin,
-yavaş yavaş eksilirse cihaz bunu anlayıp tekrar şarjı açsın...

gibi isteklerde bulunulduğunu gördüm. Bir aküyü şarj etmek için bir güç kaynağı ile uygun bir seri direnç yetse de, bizim burada amacımız alternatif çözümler geliştirmektir.

Videodaki arkadaş, akü dolduğunda sadece röleyi çektirmiş. Ama akü tekrar deşarj olursa kendi devreye girmiyordu. Devreye "TERS BAĞLADINIZ!" uyarısı da koymuştu. Ama Akü doldu uyarısı sadece LED ile sağlanıyordu. Gibi..

Ben de bu devreyi alıp üzerinde ufaktan oynamalar yaparak geliştirmeye çalıştım. Senaryo şöyle.

-Cihaz fişe takılır, akü cihaza bağlanır.

-Akü cihaza ters bağlanırsa BUZZER öter, KIRMIZI LED yanar, ters gerilimin cihaza zarar vermemesi veya röleyi çalıştırmaması için transistörün kollektöründe diyot bulunmaktadır. (devreye bakınız).

-Akü devreye doğru bağlandığında SARI LED yanar. Bu LED'in anlamı BATARYA DOLUYOR demektir.

-Akü 14,4Volta eriştiğinde, Transistör beyzine ters bağlanmış zener diyodu vasıtasıyla tetiklenir, röleyi çeker. Röle çekilince NO uç aktif olur ve YEŞİL LED (AKÜ DOLDU) yanar.  Bu arada yeşil LED'e seri bağlanmış olan küçük bir BUZZER öterek kullanıcıyı ikaz eder. İki ayrı buzzer konulmak zorundaydı, çünkü diğer röle ters bağlandı ikazı olduğu için onu bir ters bir düz gerilimle besleyemezdim. İki buzzer devrenin maliyetini arttırsa da, cihazın böyle çok fonksiyonlu olması üretimi yapılacaksa cazibesini arttıracaktır.

Önce videoyu paylaşayım:
https://www.youtube.com/watch?v=-75DpaLPky8&t=188s

Şimdi de yaptığım devreyi ve aradaki farkı görün

VİDEODAKİ ARKADAŞIN DEVRESİ
[attach type=image]12739[/attach]

BENİM DEVRE(MODİFİYELİ)
[attach type=image]12741[/attach]

NOTLAR:

-Bu cihaz, 4 ile 16Ah akülere kadar destekler. 60Ah'lık büyük oto aküleri için değildir.
-Bu cihaz sadece doğru akımla beslenir, o yüzden doğrultma köprüsü çizmedim. 15V-2-3Amperlik SMPS LED adaptörlerinden temin edilirse daha iyi olur. trafoyla doğrultucuyla uğraşılmamış olunur.
-Dur unuttum.... Aklıma geldikçe ekleyeceğim... :)  :dass: bu aralar bi dikkat dağınıklığı falan var bende yaa.

Devreye bakarak hata görürseniz lütfen mutlaka bana bildirin. Çünkü ciddi ciddi yapıp faydalanmak istiyorum. Henüz devre kartını çizmedim. Çizip baskıya da hazırlayacağım, burada paylaşacağım.

İyi günler, iyi çalışmalar...

seron

@memleket ,

Sıkıntı yoksa çizime başlıyorum. Beğendiğine göre sorun yok doğru mu?

seron

Flood!

Güncel. Şu anda çizimlerini sürdürüyorum. Bitince paylaşacağım jujuklar.
[attach type=image]12753[/attach]

seron

Çizimi bitirdim arkadaşlar. Kartın görüntüsü bakır ve eleman yüzeyi:

Basayım mı?

seron

:)
Devre çizmekten devreleri yaktım. Ula arkadaş 3D resimleri vermedik ya.

[attach type=thumb]12759[/attach]

[attach type=thumb]12761[/attach]

Senaryom şöyle.

Aküyü bağlıyorsun, fişi takıyorsun.

Akü dolarken sarı LED yanıyor, mışıl mışıl şarj oluyor. Röle pasif, transistör pasif.

Akü 14,4Volta erişince, transistör röleyi sürüyor, ÇIT diye atıyor röle. Atınca da YEŞİL yanıyor, buzzer Dİİİİİİİİİİİ! diye ötüyor.

Akü cihazda unutulursa, akü 14,4Voltun altına inmeye başlıyor. İnince de bizim röle bırakıyor röleyi. Buzzer susuyor, SARI yanıyor, başlıyor şarja.

Şayet daha en başta kullanıcı aküyü ters bağlarsa, Buzzer iki başlıyor DİİİİİİİİİİT! diye bağırmaya. Bu esnada Kırmızı LED (TERS BAĞLADINIZ!) yanıyor.

Kullanıcı da saf değil ya, bu sesi ve LEDi, ön paneldeki yazıyı görünce, haaaaıııığ... taaam anladıııııım... diyor, düzeltiyor.

Değerli abiler arkadaşlar. Böyle bir cihazı yaptım, kutuladım, metal proje kutusu içerisinde mis gibi. Ön panelde alüminyum etiket, üzerinde yazılar, LEDler, Sigorta ve düğmeler düşünün...

Bu cihazı alır mıydınız ve alırsanız kaç lira öderdiniz?

Keşke biraz daha kalabalık bir forum olaydık... İşte o zaman iyi muhabbeti dönerdi.

stk4221

Selamın aleyküm gardaş.
Akü şarjı işlemi bir şekilde yapıldı diyelim keza doldur boşalt yapılıyorsa  14,4 volt tamam ama devamlı şarja maruz kalıyorsa 13,8 volt ideal olanı der aküleri üreten amcamlar.
Şimdi benim aklıma takilan desarj konusu normalde aküler deşarj da 10,5 volt altına inmemesi gerekir. Devamlı desarja kalırsa  akünün ömrü kısalır ve biter diye biliyorum.
Kisacasi akünün üzerine bir bütün halde deşarj devreside uygulamak lazım.
Yüksek amperli şarj deşarj devresinin ticareti yapılabilir.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Aralık 2019, 23:27:59Selamın aleyküm gardaş.
Akü şarjı işlemi bir şekilde yapıldı diyelim keza doldur boşalt yapılıyorsa  14,4 volt tamam ama devamlı şarja maruz kalıyorsa 13,8 volt ideal olanı der aküleri üreten amcamlar.
Şimdi benim aklıma takilan desarj konusu normalde aküler deşarj da 10,5 volt altına inmemesi gerekir. Devamlı desarja kalırsa  akünün ömrü kısalır ve biter diye biliyorum.
Kisacasi akünün üzerine bir bütün halde deşarj devreside uygulamak lazım.
Yüksek amperli şarj deşarj devresinin ticareti yapılabilir.

Oh be. Sonunda bi tepki geldi. Çıkış yapmak üzereyim müsait oldukça yazmaktan çekinme.

Şarj işlemi, akü 14,4 Volta erişinceye kadar yapılıp bu seviyede derhal kesilmelidir. Şarj kesildiği anda (aküde herhangi bir yük yok kabul ediyoruz) bu voltaj kendi kendine 13,5 Volta erişir ve sabitlenir. Akünün içindeki kimyasal tepkime dolayısıyla böyle olur.

Evet deşarj konusu doğru katılıyorum. Bitik bir akü, 10,5 Volttadır. Derhal şarj edilmelidir. Bu şekilde uzun süre beklerse akü ölür.
Benim yapmış olduğum bu devrede, akü dolduktan sonra şarj kesilir kesilmesine ama, hangi minimum seviyede tekrar başlar, onu bilmiyorum çünkü devreyi daha yapmadığımız için huyunu suyunu bilemiyoruz.

Yüksek amperli şarjörlere baktığım zaman beni cidden aşıyor. Şöyle malzemeleri falan karıştırdım da, almayı bir kenara bırak, elde avuçta düzgün benim yapabileceğim 60Ah şarj devresi yok... Bırak benim de yapabilmemi, hiç yok. Var olanlara baktım, denememiş herifler. Mosfet ve transistör konmuş. Bu moslar entegre ile sürülüyor ve şarj üzerinde tam denetim sağlanıyor. Açıkçası benim bilgimi aşıyor. O yüzden öyle büyük işlerin ticaretini yapamıyorum maalesef...

Çok sağol yorum için. Yine yazarsan yarın okurum.

Sağol

stk4221

Gardaş forumu takip ediyorum fakat aktif olarak müdahil olamıyorum. İş güç  İkitane tosuncuk var hiç aman vermiyor. Projem var ama üstüne dusemiyorum.
Solar şarj devresi olarak yaptığım bir devre var di. Gayet stabil çalışıyor du.linki forumun web sayfasında var.
Şarj voltajı  pot ile ayarlanip istenilen seviyede kesilebilir. Veya düşük akimlarda yüzer şarj yapabilir.
Benim odaklandigim deşarj devresi. Akünün seviyesi düştüğünde aküyü sistemden ayiracak ikaz verecek.
Aynı şekilde defulsator devresi de aktif güzel iş yapıyor. Oda sisteme bir anahtar ile dahil edilebilir.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Aralık 2019, 00:04:06Gardaş forumu takip ediyorum fakat aktif olarak müdahil olamıyorum. İş güç  İkitane tosuncuk var hiç aman vermiyor. Projem var ama üstüne dusemiyorum.
Solar şarj devresi olarak yaptığım bir devre var di. Gayet stabil çalışıyor du.linki forumun web sayfasında var.
Şarj voltajı  pot ile ayarlanip istenilen seviyede kesilebilir. Veya düşük akimlarda yüzer şarj yapabilir.
Benim odaklandigim deşarj devresi. Akünün seviyesi düştüğünde aküyü sistemden ayiracak ikaz verecek.
Aynı şekilde defulsator devresi de aktif güzel iş yapıyor. Oda sisteme bir anahtar ile dahil edilebilir.
Gecenin bu saatinde yatamadım.

Ben o akü zayıflayınca devreye sokabilecek birkaç devre gördüm sanki hatta paintte çizmiştim. Eğer analog bir devre işini görürse yarın öğlen bu başlığa proje dosyaları ile beraber baskıları eklicem(bu başlığa ait olanları). Denk gelirsek ayaküstü konuşup çize çize gidebiliriz.

seron

Merhaba arkadaşlar devre test edilmemiş olsa da ben sözümde durarak proje dosyaları ve baskı pdflerini içerir zip dosyasını ekliyorum eğer ki yapmak isteyen olursa buyursun yapıp denesin güle güle kullansın.

Notlar:

-içerikte örnek resimler ile ayrı ayrı bakır ve eleman yüzeyi pdf dosyaları ayrıca KiCAD proje dosyaları bulunmaktadır. İsteyen açar değiştirir siz bilirsiniz.

-Devrede son durum değişiklikleri yapıklarak yukarda gördüğünüz resimlerdeki buzzer sayısı, LED adedi arttırılmış, bu nedenle bazı bağlantılar yenilenmiş, çıkışa voltmetre eklenmiş taş direnç ve sigorta yeri konmuştur. Ayrıca girişte sac trafo kullanma ihtimaline karşı 3A doğrultma köprüsü ile 2200uF kondansatör eklendi. REF*** yazan yerler AKÜ BESLEME ÇIKIŞIDIR... unutmuşum.

-Baskı dolgulu olduğu için toner düşmanıdır. Onu sıkıntı yapmazsınız sanırım. Dolgu kullanmamın nedeni kartı soğuk tutmaya çalışmaktır. Kartta bakır yüzeylerin bulunması elemanlardaki ısıyı hızlı emerek eğer fan kullanılıyorsa ideal soğutma yapılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca çıkışta taş direncin dik durma nedeni de olaki aşırı ısınırsa karta zarar verme zamanla sarartma ihtimalini yoketmektir.

-Devrede buzzerler, LEDler, voltmetre, sigorta gibi belli başlı elemanlar istenirse karta değil kablo ile ön panele iletilebilirler. 

İlk verdiğim çizimin editlenmiş hali(KARTIN AYNISI):

[attach type=image]12764[/attach]

Yorum yazmaktan çekinmeyin :)

Yükleme sıfır. Acaba diyorum ne yapayım?

stk4221

Seron arşivinde veya gözüne çarpan yerde deşarj devresi varmı. Ben Adnan hocanın yüzer şarj yapan devresini kullanıyorum. Güzel çalışıyor. Bunuda denerim.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Aralık 2019, 21:35:46Seron arşivinde veya gözüne çarpan yerde deşarj devresi varmı. Ben Adnan hocanın yüzer şarj yapan devresini kullanıyorum. Güzel çalışıyor. Bunuda denerim.

Ha ben senin olayı unuttum. Dün baya bekledim belki gelirsin diye ama durumlarından dolayı gelememişsin sanırım. Tamam o olaya bir ara bakayım az zaman ver. İlgili devre örnekleri evdekidiğer bilgisayarımda. şimdi onları netten bulayım atayım desem araması bulması insana kafayı yedirir. Ben o konuyla ilgilenicem merak etme. Ne kadar yardım edebilirsem artık... Uzmanlığıma güvenme imzam belli :)

@Adnancoskun hocanın o meşhur şarj devresi ise eğer aynı şeyi konuşuyorsak her yerde meşhur olmuş. Forumlarda falan görüyorum herkes ben kullanıyorum tavsiye ederim diyor.  BU BİR BAŞARIDIR! Tebrik ederim kendisini.  Ama kimse Adnan hocanın yaptığını bilmiyor o ayrı.

Minimum voltaj noktasında röle attırarak şarja geçme durumu yapmamız lazım sana. Bunu da tek bir kart üzerinde hem şarj olunca kesen hem de şarj düşünce şarj başlatan birçözüm senin için daha iyi olur. Dağınık olmayan tek bir noktada toplanmış şöyle mis gibi bir kart yaparız. Bir de kutuladın mı tadından yiyemezsin.

Sonra görüşelim. Bu ara başımda 5-6 devre birden var. @Yusuf usta ile güzel bir sinerji yarattık ufak tefek üretimler yapmaya çalışıyoruz. Birisi bitmek üzere diğerleri de yolda. Bir iki gün ver ben yarın, olmazsa diğer günler bi bakayım.

K.İ.B. :)

i3uz

Seron elektronik sektörü okadar garip ki anlayınca çok güzel paralar kazanılıyor. Zaman  okadar önemli ki farki o yaratiyor. En basit devrelere bile ihtiyaci oluyor insanın zamani olmadigi icin hemen satin aliyoruz. Ben bu duruma 3 yil önce uyandim. Bana bir proje soylediklerinde hemen etraftaki urunlerden birlestirerek piyasaya surerim.konulardada farketmisindir belki hazir urunlerle çözüm bulurum  Cunku oyle bir urun yokdur. Ve de guzel paralara satarim. Bazen maliyetin 3 kati, bazen 2 katı na satarim. Ama yaptigim urun fabrikasyon gibi görünür. Cunku ürünün parasını malzeme fiyatı değil, nekadar zamanda olustugudur. 1 liralik urunu 100tlyede satarim. Kimse el yapimi oldugunu anlamaz ve tebrik ederler. Urunlerde suda olsa buda olsa gibi derler ama tek özellikli ozelligide olsa satilir. Daha karisik yapiya sahip olunca busefer müşteriye anlat dur bunaltiyor insani. Dolasiyla bukadar ozellikli olmasada o sarj devresini satarsin. Sen yap koy sat inan alinir.  He bu arada 1 tllik urun dedigim. 100tlye sattigim. Senin elektrik gidince öten priz projendi. Zaman ayarli prizlerin ekranlarini alip prizlerini atiyordum. Sonra 1 tlye satilan şu öten pencere alarmlarindan  prize monte ettim. Zaman saati prizlerinde icindeki 48 voltluk röleler zenerle tetikleyerek elektrik kesinti prizi yapmistim. Bulabilirsem gosteririm. Sözum oki profesyonel ozellikli bir cihaz cikarcam diye urunu erteleme az ozellikliden basla sat. Piyasa alışsın sonra özellikleri artirarak yükselt ürünü. Böylelikle insanlar alıştığı urunu anlamaları dahada koylaylasir. Yoksa anlatmakla uğraşır durur sun. Yani fiyatini zamana gore belirle.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

@i3uz üstadın da dediği gibi birilerine çözüm üretebilmek ihtiyaca yönelik çözümler bulmak insanı farklı kılıyor. Ben elektrik teknisyeniyim. Mekanik elektronik ile mesleğimi birleştirince çok farklı çözümler üretebiliyor ve güzel paralar kazanabiliyoruz.
    Bir kaç proje var hazır almak istemiyorum muhtemel kendim imalatını yapicam. @seron  senden geçmiş bir projen için fikir alacağım.

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 15 Aralık 2019, 03:44:54Seron elektronik sektörü okadar garip ki anlayınca çok güzel paralar kazanılıyor. Zaman  okadar önemli ki farki o yaratiyor. En basit devrelere bile ihtiyaci oluyor insanın zamani olmadigi icin hemen satin aliyoruz. Ben bu duruma 3 yil önce uyandim. Bana bir proje soylediklerinde hemen etraftaki urunlerden birlestirerek piyasaya surerim.konulardada farketmisindir belki hazir urunlerle çözüm bulurum  Cunku oyle bir urun yokdur. Ve de guzel paralara satarim. Bazen maliyetin 3 kati, bazen 2 katı na satarim. Ama yaptigim urun fabrikasyon gibi görünür. Cunku ürünün parasını malzeme fiyatı değil, nekadar zamanda olustugudur. 1 liralik urunu 100tlyede satarim. Kimse el yapimi oldugunu anlamaz ve tebrik ederler. Urunlerde suda olsa buda olsa gibi derler ama tek özellikli ozelligide olsa satilir. Daha karisik yapiya sahip olunca busefer müşteriye anlat dur bunaltiyor insani. Dolasiyla bukadar ozellikli olmasada o sarj devresini satarsin. Sen yap koy sat inan alinir.  He bu arada 1 tllik urun dedigim. 100tlye sattigim. Senin elektrik gidince öten priz projendi. Zaman ayarli prizlerin ekranlarini alip prizlerini atiyordum. Sonra 1 tlye satilan şu öten pencere alarmlarindan  prize monte ettim. Zaman saati prizlerinde icindeki 48 voltluk röleler zenerle tetikleyerek elektrik kesinti prizi yapmistim. Bulabilirsem gosteririm. Sözum oki profesyonel ozellikli bir cihaz cikarcam diye urunu erteleme az ozellikliden basla sat. Piyasa alışsın sonra özellikleri artirarak yükselt ürünü. Böylelikle insanlar alıştığı urunu anlamaları dahada koylaylasir. Yoksa anlatmakla uğraşır durur sun. Yani fiyatini zamana gore belirle.
Teşekkürler dostum.
Açıkçası o kadar hevesliyim ki bu hevesi hiçbirşey öldüremez. Bir defasında sen miydin şarjmatik yaptım, evladım para vermiyor o veriyor demiştin 1-2 haftamı şarjmatik nasıl yapabilirime ayırmışitım  ;D Benim olayım şu: hemen yanıbaşımda bir abi olacak, ben çizip vericem, karta basıp dizip testini yapıcak, hata varsa şunu değiştirelim bunu şöyle yapalım diyecek, ardından üretime geçeceğim. E yakınımda yok, istanbulda yusuf usta var. Sağolsun kimsenin yapmayacağı yardımı yaptı, bir sürü zahmete girdi. Oluşabilecek sıkıntıları engellemek ve hataları düzeltmek için kaç defa baskı şeması gönderdim bilmiyorum. Gönderiyorum, beğenmiyoruz tekrar yapıyorum tekrar gönderiyorum...

Neyse, hiçbirşey yapmamaktansa kötü de olsa birşey yapmak iyidir. Ben elektronikçi olmadığım için tasarım yelpazem ufak olsa da piyasada hiç olmayan şeyler üzerine bir sürü tasarımım var. Bir sürü fikir var. Bir sürü hazır ürünlerin bileşiminden yapılacak şeyler var. Keşkem yapabilsem. Ama üretim imkanlarım yok... :)

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 15 Aralık 2019, 12:53:46@i3uz üstadın da dediği gibi birilerine çözüm üretebilmek ihtiyaca yönelik çözümler bulmak insanı farklı kılıyor. Ben elektrik teknisyeniyim. Mekanik elektronik ile mesleğimi birleştirince çok farklı çözümler üretebiliyor ve güzel paralar kazanabiliyoruz.
    Bir kaç proje var hazır almak istemiyorum muhtemel kendim imalatını yapicam. @seron  senden geçmiş bir projen için fikir alacağım.
Direk yazsaydın ya :) İstersen özelden de yazabilirsin.
senin durumları bilgisayardan alıp buray aktarmayı unuttum ama linkleri aşağıda. Bunlar üzerinde de düşünebiliriz:
https://www.instructables.com/community/12v-battery-low-voltage-disconnect-with-relay/

https://www.homemade-circuits.com/how-to-make-simple-low-battery-voltage/

http://www.circuitdiagram.org/low-battery-cutoff-for-6v-batteries-using-555-ic.html

https://www.homemade-circuits.com/low-battery-indicator-circuit-using-two/

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın