KiCAD ile Bir Saniye Öten Uyarı Sesi

Başlatan seron, 08 Aralık 2019, 22:48:23

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Aralık 2019, 20:38:50Senin dediğin olasılık   5v kaynağından elektrik kesildiği halde  röle kontaklarını ark olur bişey olur da bırakmazsa şeklindeki ihtimale karşı galiba.
5V kaynağından röleye elektrik gelir, röleyi çektirir.
Bu esnada mavi led yanıyordur, kondansatör de doluyordur.

Kaynak elektriği kesince,
Kondansatörden bu defa geri gelen elektrik akımı, röleyi ve LED'i beslemeye devam eder, enerji tükenince röle atar, ama buzzere birşey kalmaz.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 11 Aralık 2019, 20:43:305V kaynağından röleye elektrik gelir, röleyi çektirir.
Bu esnada mavi led yanıyordur, kondansatör de doluyordur.

Kaynak elektriği kesince,
Kondansatörden bu defa geri gelen elektrik akımı, röleyi ve LED'i beslemeye devam eder, enerji tükenince röle atar, ama buzzere birşey kalmaz.

Yanlışın var seron.  Zaten amacımız da bu değil mi ?. Kaynak elektriği kesilince röle bobinindeki elektrik kesilecek, röle kontaklarını bırakacak, o zaman kondansatör üzerindeki enerji rölenin NC kontağından buzzer üzerinden akacak ve buzzer ötecek. Taaki kondansatör boşalana dek.

seron

Abi yanlışım yok.  Devreye dikkatli bak. Ben sadece bir diyot ekledim. Kırmızı ile işaretlenen yer.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 11 Aralık 2019, 20:50:20Abi yanlışım yok.  Devreye dikkatli bak. Ben sadece bir diyot ekledim. Kırmızı ile işaretlenen yer.

Ben eklediğin diyoda  lafım yok, yanlış anlama  :)  Sadece anlatım yanlış geldi bana. Düşün bir kere; rölenin bobinlerinden 5 volt kesilince röle kontaklarını bırakacak. O zaman kondansatör üzerindeki enerji hangi yoldan tekrar röle bobinini besleyebilir ?  Sadece doğruyu bulmaya,  yada yanlış  algılıyorsam yanlışımın nerede olduğunu öğrenmeye çalışıyorum.

seron

Röle bobinindeki elektrik kesildiğinde, 
=BURADA ZAMANI DURDUR= PAUSE
Kondansatör bacağı hala röle bobini tarafındadır (NO - Normally Open). Depoladığı enerji bobini besleyebilecek seviyede olacağından,
bobini beslemeye devam eder ve rölenin hareketli kontağı, yani orta uç,
atamaz.
Taa ki kondansatör dejarj olana kadar...

07 Osman

Sevgili seron,  öncelikle adnanustanın devresindeki röle kontaklarını belirleyelim. 
NO: Normalde açık kontak  dirence bağlı.
NC: Normalde kapalı kontak buzzere bağlı.
Ortak uç: Kondansatörün (+) sına bağlı.

Seneryo 1:  5 volt elektriğimiz var, röle kontaklarını çekti, NO   kapalı kontak oldu ve ortak uç üzerinden, 5 volt kondansatörü şarj ediyor.

Seneryo 2: 5 voltu kestik. Röle kontaklarını bıraktı.  Kondansatörün (+) sı ortak uçtan NC kontağa geçti ve buzzere enerji verdi.

Varmı burada atladığım bir şey ?

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Aralık 2019, 21:26:30Sevgili seron,  öncelikle adnanustanın devresindeki röle kontaklarını belirleyelim. 
NO: Normalde açık kontak  dirence bağlı.
NC: Normalde kapalı kontak buzzere bağlı.
Ortak uç: Kondansatörün (+) sına bağlı.

Seneryo 1:  5 volt elektriğimiz var, röle kontaklarını çekti, NO   kapalı kontak oldu ve ortak uç üzerinden, 5 volt kondansatörü şarj ediyor.

Seneryo 2: 5 voltu kestik. Röle kontaklarını bıraktı. Kondansatörün (+) sı ortak uçtan NC kontağa geçti ve buzzere enerji verdi.

Varmı burada atladığım bir şey ?
Evet var.
Röle kontakları bırakamadı. Kondansatörden gerisin geri akım gidiyor, 10ohm üzerinden röle bobinini aynı şeklde de LEDi besliyor.

seron

Abi gerilme dur. Şu anda akü şarj cihazı çiziyorum. 5 dakka ver bana hemen nedeni sana çizip göndericem. Anlamanı sağlıcam.

seron

Atıyorum bak resmi iyi incele bi,
[attach type=image]12757[/attach]

Kondansatördeki gerilim bobini ve LEDi beslemeye devam ediyor.

Çok küçük bir ihtimalle röle atacaktır çünkü onun da sebebi bobin bacaklarına bağlı olan LEDin gerilim düşümü 3Volttur. Röle 5Voltluk röle olduğu için zener diyodu gibi çalışan bu LEDin vereceği 3volt ile çalışamayacak olursa, hah o zaman röle atar. Ama teoride ben bu devrenin benzeri ile otomatik acil durum aydınlatma cihazları yapıyorum ve bu sıkıntı benim başıma çok geldi. Yani benim elimdeki devrelerde elektrik kesildiği halde röle atamıyor ççünkü pilden röleye geribesleme olyordu. Ben de aynen sana anlattığım şekilde kaynak ile pil arasında diyot kullanıyordum ki pilin gerilimine tıkama yönünde olsun.

Budur anlatmaya çalıştığım.

07 Osman

Anladım seron. Kusuruma bakma senin kadar bilgim yok, ben enerji kesilir kesilmez röle kontaklarını bırakır diye düşünmüştüm. Aydınlattığın iyi oldu, teşekkür ederim.  Sana da, Adnan ustaya da çok teşekkürler. Devreyi yapıp kısa zamanda ketıla monte edeceğim. 

seron

Diyotsuz atıyomuş,
rezil oluyomuşum :D  :D  :D

Dediğim gibi eğer atarsa o LED sayesinde atar. Çünkü LEDin "drop voltage" dediğimiz durumu, bobini besleyen enerjiyi regüle ediyor.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 11 Aralık 2019, 22:04:09Diyotsuz atıyomuş,
rezil oluyomuşum :D  :D  :D

Dediğim gibi eğer atarsa o LED sayesinde atar. Çünkü LEDin "drop voltage" dediğimiz durumu, bobini besleyen enerjiyi regüle ediyor.

Valla normal 5 voltluk güç kaynağında diyotsuz atıyor, ama o ledli devrede ne olur bilemiyorum.  :D  :D  :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 11 Aralık 2019, 20:02:08Son derece de tertemiz hem de kolay bir çözüm üstelik fazla parça kullanmadan hiç kafayı karıştırmadan.

Ben de haddim olmayarak ufak bir noktaya değinmek isterim. Hani burda maksat hocaların hatasını düzeltmek değil de belki unuttuğu bir durum varsa hatırlatmak için. Rölenin artı hattından da kondansatöre şöyle 4148 sinyal diyotlarından bir tane daha seri atarsak,

Olaki 5V kaynağından elektrik kesilirse kondansatör röle bobinini besleyemesin diye tıkamış oluruz...
[attach type=image]12755[/attach]

Böylece röle takılı kalıp kapasitördeki enerjiyi buzzere gidemeden absorbe edemez, biz de kurtulmuş oluruz.

Nasıl?
Estagfirullah
Gayet guzel bir noktaya temas etmişsin
Diyot unutulmuş...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

07 Osman

seron

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 12 Aralık 2019, 12:59:10şurada detaylı mini röle özellikleri ve bacak bağlantıları anlatılıyor sonlara doğru röle çizimlerine bakmalısın.
https://omronfs.omron.com/en_US/ecb/products/pdf/en-g5v_1.pdf

Sana rölenin boyutlarını sormuştum o sildiğim mesajda. Sonra direnç.neti aradım sağolsun yardımcı oldular öğrendim ve siparişi geçtim. Birde daha küçük olması açısından 2200  mf elektrolitik SMD kondansatör aldım. Evdeki denememde 2200 mf nin süresi yeterli gelmişti.

Pdf için teşekkürler. Aslında ölçüler yazıyormuş orada.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Aralık 2019, 17:25:04Sana rölenin boyutlarını sormuştum o sildiğim mesajda. Sonra direnç.neti aradım sağolsun yardımcı oldular öğrendim ve siparişi geçtim. Birde daha küçük olması açısından 2200  mf elektrolitik SMD kondansatör aldım. Evdeki denememde 2200 mf nin süresi yeterli gelmişti.

Pdf için teşekkürler. Aslında ölçüler yazıyormuş orada.
Yapabildin mi abi?
Sonucu merak ediyorum.
Devreyi geniş bir daralan makaron içine almayı unutma. Orası çok sıcak bir bölge.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2019, 19:56:33Yapabildin mi abi?
Sonucu merak ediyorum.
Devreyi geniş bir daralan makaron içine almayı unutma. Orası çok sıcak bir bölge.

Burası küçük bir ilçe seron, öyle kargo her gün  gelmiyor. :)   Siparişim muhtemelen haftaya gelecek. Sonucu tabiiki paylaşacağım.
Bulabilirsem daralan makaron değil de  şu ipli örgü makaronlar var ya onlar daha dayanıklı sanki. Onlardan bulmaya çalışacağım. 
Hiç bulamazsam da  büyük ihtimal ketılın içinde o led adaptörünü koruyan yanmaz amyant kağıt var ya  onun arkasına mini röle ve smd kondansatör sığabilecek gibi duruyor.  Bakalım malzemeler bir gelsin ona göre  değerlendirme yaparım.

07 Osman

Hüsran, hüsran yine hüsran.   
Büyük hevesle malzemelerin gelmesini bekledim. Malzemeler geldi, hem röle hemde kondansatör oldukça minikler. E zaten 1N4148 ler de minik, hemen devreyi yaptım. Elemanlar minik olunca makarona gerek kalmadan o led adaptörünü koruyan yalıtım kartonunun arkasına benim devre de sığdı.

Taktım çalıştırdım ketılı çırrrrr diye bir ses, katılın mavi ışığı yanmıyor. Ama ketıl suyu ısıtacak. 
Tekrar denedim aynı. Sonra geri açtım, kontrol ettim, bizim 5,5 volt devreyi bağlayınca 2,2 volta düşüyor, haliyle bizim röle de çekemiyor kontaklarını. 

Bizim ketılda sadece led yandığı için muhtemelen gerilim 5 volt olsa bile akım oldukça düşük. 

Ben önceki denemelerimde hep evde PSU dan yapma güç kaynağımın 5 volt kademesinde denemelerimi yapmıştım. Yani ketılın içindeki 5 voltun bu kadar zayıf olacağını hiç düşünmemiştim.  Yani başka çözümler düşünmeliyim.

seron

Ben o sorunu çözerim.

Şimdi telefontayım iki satır yazı için ezşyet çekiyorum yarın sana anlatırım. Uygun olduğunda hurda cihazlardan 4,7 om direnç, ufak 10uH kondansatör, bir de ne olur ne olmaz 10 om direnç edinmeye çalış.

Yarın görüşürüz. Haa çok önemli, o röleyi fazla cırrr yaptırma kontakları bozarsın. Ben sana yardım edicem.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 20 Aralık 2019, 00:50:56Hüsran, hüsran yine hüsran.   
Büyük hevesle malzemelerin gelmesini bekledim. Malzemeler geldi, hem röle hemde kondansatör oldukça minikler. E zaten 1N4148 ler de minik, hemen devreyi yaptım. Elemanlar minik olunca makarona gerek kalmadan o led adaptörünü koruyan yalıtım kartonunun arkasına benim devre de sığdı.

Taktım çalıştırdım ketılı çırrrrr diye bir ses, katılın mavi ışığı yanmıyor. Ama ketıl suyu ısıtacak. 
Tekrar denedim aynı. Sonra geri açtım, kontrol ettim, bizim 5,5 volt devreyi bağlayınca 2,2 volta düşüyor, haliyle bizim röle de çekemiyor kontaklarını. 

Bizim ketılda sadece led yandığı için muhtemelen gerilim 5 volt olsa bile akım oldukça düşük. 

Ben önceki denemelerimde hep evde PSU dan yapma güç kaynağımın 5 volt kademesinde denemelerimi yapmıştım. Yani ketılın içindeki 5 voltun bu kadar zayıf olacağını hiç düşünmemiştim.  Yani başka çözümler düşünmeliyim.
5 volt ureten devreyi gorebilirmiyiz?
Ne ile yapmışlar
Yoksa sadece bir kondansatör bir direnç bir diyot mu?

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 20 Aralık 2019, 01:13:03Ben o sorunu çözerim.

Şimdi telefontayım iki satır yazı için ezşyet çekiyorum yarın sana anlatırım. Uygun olduğunda hurda cihazlardan 4,7 om direnç, ufak 10uH kondansatör, bir de ne olur ne olmaz 10 om direnç edinmeye çalış.

Yarın görüşürüz. Haa çok önemli, o röleyi fazla cırrr yaptırma kontakları bozarsın. Ben sana yardım edicem.

Tamam, beklemedeyim seron.

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Aralık 2019, 06:21:095 volt ureten devreyi gorebilirmiyiz?
Ne ile yapmışlar
Yoksa sadece bir kondansatör bir direnç bir diyot mu?
Adnan ustam alttaki resimde gösterdim. Devre kapalı kutu presli içinde ne var yok görünmüyor.  Fabrikasyon sıvı bir kimyasalın içine konularak sertleştirilmiş. Aynı floresanlarda presli balastlar olur ya onlar gibi.  Sadece 4 kablo çıkıyor içinden, 220v giriş ve 5 volt çıkış.  İsterseniz akşam  daha yakından bir kaç resmini daha çekebilirim.   Yapı olarak  2 numaralı resme benziyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 20 Aralık 2019, 11:13:35Tamam, beklemedeyim seron.
Adnan ustam alttaki resimde gösterdim. Devre kapalı kutu presli içinde ne var yok görünmüyor.  Fabrikasyon sıvı bir kimyasalın içine konularak sertleştirilmiş. Aynı floresanlarda presli balastlar olur ya onlar gibi.  Sadece 4 kablo çıkıyor içinden, 220v giriş ve 5 volt çıkış.  İsterseniz akşam  daha yakından bir kaç resmini daha çekebilirim.   Yapı olarak  2 numaralı resme benziyor.

üzerindeki yazılar neden silinmiş ki?
Devlet sırrı mı :)

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Aralık 2019, 11:50:14üzerindeki yazılar neden silinmiş ki?

Yok ustam :)  Resimdeki aliexpreste satılan arabalarda kullanılan 12 voltu 5 volta çeviren bir converter. Ben kafa karıştırmasın diye sildiydim yazıları :)   Sadece yapı olarak benzediği için örnekleme olsun diye koydum resmi anla işte.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Aralık 2019, 11:50:14üzerindeki yazılar neden silinmiş ki?
Hocam galiba dediğin gibi bi kondansatör iki diyotla çevirmişler... Çünkü LEDi söndürüp kendisi de tırrrr yaptığına göre hiç akım yok ölü akım...

Ben senin çizdiğin devreyi Osman abi için acık editleyeyim bir de öyle denesin. Bakalım ne olacak...

seron

Şu devreyi kurabilir misin Osman abi:

[attach type=image]12791[/attach]

Adnan hocanın çizdiği devreyi biraz değiştirdim. LED'e giden ceryanı 10 Ohmdan geçirdim. Röleye giden ceryanı da 10 Ohmdan geçirerek besleme gerilimini iki koldan ayırdım. Böylece güç kaynağı adi adaptör ise ümüğünü sıkmamış, ayrıca birbirlerini etkilemelerinin önüne geçmiş oluyoruz.

Ayrıca dikkat edersen rölenin bobin uçlarında bir de kondansatör bağlı. Bu kondansatör 10 mikroFerhat :) Bu Ferhat dayı, rölenin besleme voltajını biraz olsun stabilize edecektir.

Bu arada DİKKAT
Mini rölenin ayaklarını yanlış çizmişim ben birka. ileti önce. O ayakları ölçerek kontrol edip öyle bağla. Umarım benim ipimle guyuya inmemişindir. :-[
Doğru hali
[attach type=image]12796[/attach]

Adnancoskun

aklıma takıldı da,
Biz bu 3300 Uf kondansatörü şarj ediyoruz ya, İşte o kondansatör şarj olurken hızlıca ve epeycene akımda çeker hani,,, o kondansatörü bağlamadan sadece roleyi bir çektirsek mi acaba?
eğer roleyi sorunsuz çektirirse, yani takatı yeterse (Takat güç oluyor, eskiden amplifikatörlerin üzerinde takat yazardı) araya epeyce bir direnç koyup yavaş yavaş mı şarj etsek...

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Aralık 2019, 18:42:17aklıma takıldı da,
Biz bu 3300 Uf kondansatörü şarj ediyoruz ya, İşte o kondansatör şarj olurken hızlıca ve epeycene akımda çeker hani,,, o kondansatörü bağlamadan sadece roleyi bir çektirsek mi acaba?
eğer roleyi sorunsuz çektirirse, yani takatı yeterse (Takat güç oluyor, eskiden amplifikatörlerin üzerinde takat yazardı) araya epeyce bir direnç koyup yavaş yavaş mı şarj etsek...
Son derece mantıklı. Kapasitöre seri bağladığımız direnç ile hızlı diyot durumu kotarmaz mı diyorsun?
Peki haklı çıktığını varsayalım hocam. Çözüm olarak nasıl bir direnç koyacağız?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 20 Aralık 2019, 19:47:27Son derece mantıklı. Kapasitöre seri bağladığımız direnç ile hızlı diyot durumu kotarmaz mı diyorsun?
Peki haklı çıktığını varsayalım hocam. Çözüm olarak nasıl bir direnç koyacağız?
Onu da deneyerek buluruz
470R gibi bağlayıp deneriz
Önemli olan kondansatör olmadan role nasıl davranıyor...

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Aralık 2019, 22:20:35Onu da deneyerek buluruz
470R gibi bağlayıp deneriz
Önemli olan kondansatör olmadan role nasıl davranıyor...
Benim son çizdiğim mantıklı mı peki?

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 20 Aralık 2019, 15:11:30Bu arada DİKKAT
Mini rölenin ayaklarını yanlış çizmişim ben birka. ileti önce. O ayakları ölçerek kontrol edip öyle bağla. Umarım benim ipimle guyuya inmemişindir. :-[
Doğru hali

Seron röle bağlantısına rölenin datasheetinden bakmıştım sıkıntı yok.

Tamam, önce bunu deneyeceğim. Olmazsa  seron senin 76 numaralı mesajdaki   devreni yapma yoluna giderim.

Yahu hadi elektroniği bir şekilde sizlerin sayesinde hallediyoruz. Ama ketılı aç kapa-aç kapa bozacağız sonunda. Şöyle ele benzer bir şekilde rezistansı ve adaptörü soketli yapsalar olmazmıydı sanki.  O zaman adaptörü dışarıya çıkarır bir güzel deneye deneye yapardım.  Nasıl yaptılarsa sanki puntolu gibi, çıkmıyor. Onun için her denememde rezistansa elektrik gitmesi gerekiyor onun için  çok zor bir şekilde içine su koyarak ve ketılı illa yuvasına oturtarak  deneme yapmak zorunda kalıyorum.  Çıkartmak için kablolarını kesmem lazım, bende çok fazla müdahalede bulunmak istemiyorum. Hadi hayırlısı bakalım.

07 Osman

Alıntı yapılan: 07 Osman - 20 Aralık 2019, 23:15:40

Tamam, önce bunu deneyeceğim. Olmazsa  seron senin 76 numaralı mesajdaki   devreni yapma yoluna giderim.

Şimdi denedim. Kondansatörü devre dışı da bıraksak röle yine aynı davranıyor. Yani tırrr.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 20 Aralık 2019, 23:39:02Tamam, önce bunu deneyeceğim. Olmazsa  seron senin 76 numaralı mesajdaki   devreni yapma yoluna giderim.

Şimdi denedim. Kondansatörü devre dışı da bıraksak röle yine aynı davranıyor. Yani tırrr.

Benim devreyi kullan. 3V LED, 5Voltla çalışmak zorunda olan röle bobinine gidecek gerilimi regüle ediyor. O yüzden LEDe seri direnç bağlayarak bobin bacaklarına düşecek gerilimi arttırmalıyız.

07 Osman

Anladım seron, yapacağım senin devreyi.  Aslında bize lazım olan şunlar, amperi iyi,  ölçüleri de oldukça minik.  Mini Adaptörler

Ama  @Adnancoskun  ustam için adaptörün altında bilgileri yazılıymış şimdi farkettim. Resmini ekliyorum.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Aralık 2019, 00:01:46Anladım seron, yapacağım senin devreyi.  Aslında bize lazım olan şunlar, amperi iyi,  ölçüleri de oldukça minik.  Mini Adaptörler

Ama  @Adnancoskun  ustam için adaptörün altında bilgileri yazılıymış şimdi farkettim. Resmini ekliyorum.

Ne adaptörün özellikleri yazılımı?  :o  Abi çabuk!.. :)

Abi şu resistansa giden bağlantıyla termostadı bir bulamadın ya... :(  Şimdiye çözöüştük.

O devre olmazsa al bunu dene.
[attach type=image]12807[/attach]

seron

Adaptöre bak adaptöre hey yavrum japon teknolojisi ;D

Benim son verdiğim devreyi yapçak malzemen var mı? 47 ohm bul birtane.

Abi ben çıkıyoring...

Yarın yazışırız.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2019, 00:04:30Abi şu resistansa giden bağlantıyla termostadı bir bulamadın ya... :(  Şimdiye çözöüştük.

23, 28 ve 38 nci mesajlarımdaki resimlerde,   bahsettiğin  bağlantıları gösterdim ama, galiba arada kaynadı.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Aralık 2019, 00:01:46Anladım seron, yapacağım senin devreyi.  Aslında bize lazım olan şunlar, amperi iyi,  ölçüleri de oldukça minik.  Mini Adaptörler

Bu adaptör aynen kapasitif dirençle yapılmış.
Yani seronun yaptığı devreyi epoxye gömmüşler

seron

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2019, 13:09:13Burdaki sistemi kurmuşlar :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8498.msg77208/topicseen.html#msg77208

O güç kaynağı ile doğru bir uygulama ile hem röleyi hem LEDi çalıştırırım ben.

Arkadaşlar, artık canıma tak etti adaptörün kablolarını kesip boşa çıkardım. Ancak sorun şu ki bu adaptörle bu iş olmaz.  Ketılın ledini devre dışı bırakıp  sadece röleye bağladım, yine de  tek başına röleyi çektiremiyor.  Daha önceki mesajlarımda belirttiğim cep tel şarj cihazını düşündüm, o da ketılın içi için oldukça büyük.

Belki 84. mesajımda belirttiğim adaptörler bu işi görebilir, boyut olarak da mevcut adaptörden daha küçükler. Ama aliexpressten çok geç geliyorlar.

seron

Abi,

Bir ketıla,

bi dandirik düt düt takıcaz, dosta düşmana rezil olduk.   ;D  Ben elimden gelen yardımı her zaman yapmaya hazırım. Cihaz elimde değil ki yapıp  eline vereyim. Bu tarz modifikasyonlar yaptım ben önceden. Başarılı da oldum. Forumda @ozgurece  var. O da yaptı benzerinden tık diye. 

Ama uzaktan cihazının sadece fotosunu görebiliyorum. Cihazın termostat uçlarını, bak dikkat et fotosunda gösterdiğin yerleri merak etmiyorum ben, sana termostatın uçlarını göster diyorum, onu kesin şekilde göstersen ama emin olarak, oraya iki diyot bi kondansatörle kondansatör falan şarj etmeden direk 220V ceryanıyla halledicem. Ama yok... Elinde malzeme de yok ki denemeni sağlayayım kargoyla getirtiyorsun. Keşke burda olsan konuşa konuşa çay içe içe hallederdik. Cihaza zarar da vermezdik.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2019, 13:37:39Abi,

Bir ketıla,

bi dandirik düt düt takıcaz, dosta düşmana rezil olduk.   ;D  Ben elimden gelen yardımı her zaman yapmaya hazırım. Cihaz elimde değil ki yapıp  eline vereyim. Bu tarz modifikasyonlar yaptım ben önceden. Başarılı da oldum. Forumda @ozgurece  var. O da yaptı benzerinden tık diye. 

Ama uzaktan cihazının sadece fotosunu görebiliyorum. Cihazın termostat uçlarını, bak dikkat et fotosunda gösterdiğin yerleri merak etmiyorum ben, sana termostatın uçlarını göster diyorum, onu kesin şekilde göstersen ama emin olarak, oraya iki diyot bi kondansatörle kondansatör falan şarj etmeden direk 220V ceryanıyla halledicem. Ama yok... Elinde malzeme de yok ki denemeni sağlayayım kargoyla getirtiyorsun. Keşke burda olsan konuşa konuşa çay içe içe hallederdik. Cihaza zarar da vermezdik.

Allah razı olsun senden de, diğer arkadaşlardan da çok yardımcı oldunuz. 

Ama seninde gördüğün üzere alet dandik bir ketıl olsa canım acımaz, her tarafını söker atarım. Adamlar öyle bir sağlam yapmışlarki hiç bozulmayacak, hiç sökülmeyecek, bozulursa da tamir olmayacak o derece yani. Nereden baksan 5-6 yıldır bizimle bu kettle.  Neyse aklımda var bişeyler ama, bakacağım artık,  zamana bırakıp  uygun malzeme denk gelince uğraşacağım.

Bu arada yine aklımda bulunsun;  senin şu iki diyot ve bir kondansatör ile 220v Ac ile halledeceğim dediğin devreyi bir çizsen.

seron

Önünde sonunda şu 47 Ohm olayını denemen lazım. Yani elindeki devreyi değiştiricez. Yokmu hurda cihazlarda falan. sarı-mor-siyah.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2019, 18:46:24Önünde sonunda şu 47 Ohm olayını denemen lazım. Yani elindeki devreyi değiştiricez. Yokmu hurda cihazlarda falan. sarı-mor-siyah.

Direnç konusunda sıkıntı yok. Her türlüsü var, çeyrek watt.   Ama adaptör tek başına sadece  röleyi bile çekemezken, bu devre iş görür mü sence?

seron

Abi tam ben giriyorum sen çıkıyorsun. Sen çıkıyorsun ben giriyorum :D

Röle neden çekmiyor?...

Ben aynı devre ile 12V hem de aynı mini tip röleyi çekebiliyorken senin o röleyi çektirememenin benim tahmin ettiğim bir nedeni var. Şimdi aşağıdaki şekle dikkat et.

[attach type=image]12815[/attach]

Yukarıdaki resme dikkat ettiğinde, bunun elektronikte "GERİLİM BÖLÜCÜ DEVRESİ"nin gelişmiş bir versiyonu olduğunu anlamalısın. Zener diyodu gerilimi stabilize eder, sabitler.

Şimdi sana yaptırdığımız devredeki hatayı anlamaya çalış. Röleye, 3V'lik LED diyodu ile 3Volta indirilmiş yani zener gibi sınırlanmış gerilim uyguluyoruz. Aynı tip rölenin 12V olanını 10Volt ile çalıştırabiliyorum ben. Hatta 9V pil ile bile atıyor. Ancak senin rölenin toleransı demek ki daha az ki, illa 5V istiyor. İşte bu durumdan ötürü röle bobinine 5V vermeliyiz.

Sana son verdiğim devreye yukarıdaki resim mantığıyla dikkat ederek bakarsan,

Bobin uçlarına daha fazla gerilimdüşsün diye,LEDe bir seri direnç uyguladım. Bu seri dirençin üst ucu ile LEDin alt(-) ucu arasında düşen gerilim, aynı zamanda senin rölenin bobin bacaklarına düşecek gerilimdir.

;)  :)

Yani anlayacağın, o güç kaynağı,

kıytırık da olsa yapacağımız devreyi beslemeye yeter.

Yetmedi mi? o resimde gösterdiğin 275V - 0,33uF'yi 275V-0,47uF ile değiştiririz olur biter abijim 8)

seron

Hemen hatırlayalım neydi o devre ( düzeltiled editiğon :P )

[attach type=image]12817[/attach]

Çaktın abi köfteyi? ???

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2019, 20:21:23Hemen hatırlayalım neydi o devre ( düzeltiled editiğon :P )

[attach type=image]12817[/attach]

Çaktın abi köfteyi? ???

Şimdi bunu deniyorum. Sonucu işim biter bitmez yazacağım

seron

Burdaysan devam edeyim.

Peki Adnan hoca sana neden röleyi boşta çalıştırmanı istemişti?

Çıkışa bağladığın yani şarj olmasını istediğin kondansatör, boş ike DC'ye ilk anda kısadevre gibi davranır. Şarj oldukça sonsuz dirence doğru gider.  Devreye ilk elektrik geldiğinde bu kondansatör zaten zayıf olan akımı kısadevre ettiğinden röleyi attıramaz, tırrrr yaptırır.
İşte Adnan hoca senden o yüzden boşta çalıştırıp denemeni istemişti.

Denemen başarısız olmadı. Şunu anladık: röleye yeterli gerilim, belki de akım gelemiyor. Rölenin dataşetine baktığında istediği akımı görebilirsin. 10-15mA idi sanırım. O zındırıgıttık japon mucizesi  ;D güç kaynağı zaten ıkınsa sıkınsa verebileceği 20-30mA

Mavi LEDi görmediğimiz için haydi diyelim 20mA akım geçiriyor. Eeee? röleye ne kaldı?

İşte o yüzden LED parklaklığını düşürücez, akımın çoğunu röleye vericez olay bu... :-*  ::ok  ::op  8)  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın