KiCAD ile Bir Saniye Öten Uyarı Sesi

Başlatan seron, 08 Aralık 2019, 22:48:23

seron

Evvelden beri elimde duran bir devredir.  Nice zamandır yapmak istiyordum. Geçenlerde çöpleri karıştırırken elime geçti ben de PCBsini çizeyim dedim. Maksat burada PCB yapmak değil ama en azından pratik olsun çünkü KiCADı yeni öğrenmeye başladım. Son derece gelişmiş ve tam istediğim gibi yapmışlar.

Bu devre kendisine elektrik verildiği zaman 1 saniye için öter ve susar.  Bir saniye lafın gelişi... İsterseniz daha da uzatabilir-kısaltabilirsiniz üzerinde trimpot var. Yapımı basit, ucuzdur.

-Herhangi bir sistemde uyarı sesi olarak kullanabilirsiniz.

-Akü şarj cihazı tasarlarken akü dolduğunda bir süre bağırtıp susturabilirsiniz. Devamlı bağıran buzzer kafa ütüler.

-Güç hatalarını haber vermesi amaçlı devrelerde kullanabilirsiniz.

-Sırf ciks görünsün diye yaptığınız cihazlarda POWER ON sesi olarak kullanabilirsiniz.

-Ben bunu acil durum aydınlatma devrelerimde kullanıyorum, elektrik giderse bağırıp susuyor. Ne işe mi yarıyor? hiç bir işe. Yaptığım şey sanki çok fonksiyonluymuş gibi oluyor. :)

Çok küçük bir karta işlenecek. İlgi çeker de çoğalt bunu seron derseniz çoklu eklerim. Ekte Baskı yapabilmeniz için Bakır yüzey PDF'si ile Eleman yüzeyi PDF'si mevcuttur. Ciddiyeti olan bir devre gibi gözükmese de bir köşede dursun lazım olur.

Ekler aşağıdadır. Görebilmeniz için giriş yapmanız gerekir.

Yapacak olanlara kolay gelsin. Haydi yallah hop hop hop.  :)

07 Osman

Seron,  bunu 220v ile çalışan, ama verilen elektrik kesilince 1 saniye öten devre haline nasıl getiririz ?

Örneğin su ısıtıcıya (kettle) bağlayacağız, su kaynayıp termostad atınca bu devre 1 saniye ötsün

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 08 Aralık 2019, 23:55:12Seron,  bunu 220v ile çalışan, ama verilen elektrik kesilince 1 saniye öten devre haline nasıl getiririz ?

Örneğin su ısıtıcıya (kettle) bağlayacağız, su kaynayıp termostad atınca bu devre 1 saniye ötsün
Yarın senin için birşeyler yaparım abi. Telefondayım imkanlar kısıtlı.
İyi geceler.

07 Osman

Teşekkür ederim @seron .   Devre kettlenin portoble kısmında olacağı gibi alttaki tabla kısmında da olabilir. Önemli olan su kaynayıp kettle kapandığında 1 saniye ötsün. Aynı mikrodalga fırın gibi. 

Şöyle manyetik switcler gibi,  bir anahtar olsa aynı pense ampermetre gibi.  Su ısıtıcı çalışırken o kablodan çok akım çekecek, o zaman devre açık olacak, su ısıtıcı kapanınca kablodan akım akmayacak işte o zaman benim devre kapalı olacak ve ötecek.

seron

Merhaba Osman abi.

Bahsettiğin şeyi yapmak benim için çocuk oyuncağı.

Ancak...

Ketılın boş kısmının ölçüleri lazım. Bağlantı noktalarının ve ketılın nasıl çalıştığını da bilmem lazım. Sen bana biraz zaman ver ben sana teorik bir iki çözümle dönerim.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2019, 14:49:36Merhaba Osman abi.

Bahsettiğin şeyi yapmak benim için çocuk oyuncağı.

Ancak...

Ketılın boş kısmının ölçüleri lazım. Bağlantı noktalarının ve ketılın nasıl çalıştığını da bilmem lazım. Sen bana biraz zaman ver ben sana teorik bir iki çözümle dönerim.

https://www.philips.com.tr/c-p/HD4667_20/su-isitici

Su ısıtıcıya düz mantıkla bakarsak  şebekeden gelen elektrik, anahtar şeklindeki termostattan geçerek  rezistansa gider bence. Gerçi benimkinde mavi led falan var, sanırım biraz elektronik devre de olabilir içinde.

En mantıklısı ısıtıcısının kendisini açmadan alttaki tablaya bişeyler yapabilsek sanki, daha iyi olacak gibi.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 09 Aralık 2019, 15:01:01https://www.philips.com.tr/c-p/HD4667_20/su-isitici

Su ısıtıcıya düz mantıkla bakarsak  şebekeden gelen elektrik, anahtar şeklindeki termostattan geçerek  rezistansa gider bence. Gerçi benimkinde mavi led falan var, sanırım biraz elektronik devre de olabilir içinde.

En mantıklısı ısıtıcısının kendisini açmadan alttaki tablaya bişeyler yapabilsek sanki, daha iyi olacak gibi.
Abi ürün çok güzel. İçini açıp da modifiye etmeye kıyamazdım ben onu. Yine içinin nasıl olduğunu bilemiyorum ama ne yapacaksan dışarıdan yapmalıyız.  Daha ucuz, müdahale edilebilcek birşey olsaydı şunu yapıcaktık:

Yine de neler yapabileceğimize bir bakayım. Elimde elektrik gitti alarmı var ama o da elektrik gidince yanıyor. Gelen gücü bir şekilde ayırmamız gerekiyor ki cihazı düzgün çalıştırabilelim.

07 Osman

Aha aynen böyle birşey olacak.  Bende kıyamadığım için ne yapacaksak alttaki tablaya yapalım diyorum işte. :)  Hadi bakalım, biraz beyin fırtınası yapalım.

seron

Düşünüyorum taşınıyorum, içini açmadan yapamıyorum.

Aklımda şöyle bir alternatif var. Bir tane ufak trafoyu alıp, bunun çıkışındaki telleri ful söküyorsun. Söz gelimi parmak gibi kalın bakır tellerden 5-10 tur sarıyorsun. Bu telleri seri şekilde ketıla veriyorsun. Faz hattı olsun bu.

Trafonun 220V uçlarını da benim devreye veriyorsun. Tabi doğrultucaz, ve de düşürücez devreyi yakmaması açısından.

Ketıl suyu kaynatırken bobinden yüksek akım geçerek trafoyu ve de benim geliştirip sana burdan vereceğim devreyi besliyor. O esnada siren ötmüyor. Ama ketıl susarsa, yani suyu kaynatıp atarsa akım bir anda düşüyor ve elektrik zayıflayınca cihazın rölesi atarak başlıyor bağırmaya. Bunun için zevkine göre kutu da bulabiliyorsun. Sana detayları anlatıcam.

07 Osman

Yine içini açmış olsak eğer;  Şu aşağıdaki devre nasıl olur.  Bu devreyi uygun bir adaptör ile (mesela cep tel şarj cihazı)  kettlenin içine rezistansa paralel bağlıyoruz.  Kettle çalıştığında  röle kontağını çekiyor ve kondansatörü şarj ediyor,  kettle kapanınca da röle kontaklarını bırakıyor kondansatörün üzerinde kalan elektrik yettiği kadar buzzer ötüyor.  Olmaz mı ?

seron

Oluyor.

Cep telefon şarzını oraya sığdırabileceksen olur. Şu anda ben de birşeyler çiziyordum ama harici bağlanıcak şekilde ne yapabilirim onu yapıyorum.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2019, 15:51:50Oluyor.

Cep telefon şarzını oraya sığdırabileceksen olur. Şu anda ben de birşeyler çiziyordum ama harici bağlanıcak şekilde ne yapabilirim onu yapıyorum.

Valla kutusunu sökersem sığar gibime geliyor ama, akşama evde bir kontrol etmem lazım.

Senin yukarda anlattığın gibi  seri bir devre de kullanılabilir aslında,  ancak sonuçta 2400 wattlık bir su ısıtıcı,  akım yüksek olacak, seri bağlanan devreyi yakma, bozma ihtimali yüksek. 

seron

Sen bilirsin abi.  Bir sök de içini görelim. Sökmeye karar verdiysen zaten adaptöre de gerek kalmayabilir. 220yi ufak bir kondansatör ile düşürüp mini röle sürebiliriz.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2019, 15:51:50Oluyor.

şarj cihazına gerek yok bence
Şöyle eylesen hani diyorum...
Senin kondansatör köprü diyot devren var ya...
Hah işte onu kullan yeter...
Sadece transistörü PNP kullan, beyzi ile GND arasına bir kondansatör kullan, kondansatör dolana kadar bııııııııp. Kondansatör dolunca sussun.....

Ha bu arada aynen devreyi termostata paralel bağla ......
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Aralık 2019, 17:26:57şarj cihazına gerek yok bence
Şöyle eylesen hani diyorum...
Senin kondansatör köprü diyot devren var ya...
Hah işte onu kullan yeter...
Sadece transistörü PNP kullan, beyzi ile GND arasına bir kondansatör kullan, kondansatör dolana kadar bııııııııp. Kondansatör dolunca sussun.....

Ha bu arada aynen devreyi termostata paralel bağla ......
Ben transistörü de esgeçip, devamlı öten basit bir devre düşündüm.

[attach type=image]12715[/attach]

Tanıdık geldi mi? :)  senin devre bu  :D Hanidik duran diyotu çizmeyip beni yoklamıştın ;)

Bu devrede buzzer devamlı öter. Yapısının çok küçük olması nedeniyle fazla yer kaplamaz. Ketılın Alttaki ON-OFF anahtarı kapatılıncaya kadar ötecektir. Olaki ilk anda duyamazsa, sürekli öttüğünden mutfağın yakınından geçerken farkedecektir.

Bahsetmiş olduğun transistörlü devre daha ideal ben de onu yapsak diyorum. Ama küçücük yere nasıl sığdıracağız bilemedim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2019, 18:08:12Ben transistörü de esgeçip, devamlı öten basit bir devre düşündüm.

[attach type=image]12715[/attach]

Tanıdık geldi mi? :)  senin devre bu  :D Hanidik duran diyotu çizmeyip beni yoklamıştın ;)

Bu devrede buzzer devamlı öter. Yapısının çok küçük olması nedeniyle fazla yer kaplamaz. Ketılın Alttaki ON-OFF anahtarı kapatılıncaya kadar ötecektir. Olaki ilk anda duyamazsa, sürekli öttüğünden mutfağın yakınından geçerken farkedecektir.

Bahsetmiş olduğun transistörlü devre daha ideal ben de onu yapsak diyorum. Ama küçücük yere nasıl sığdıracağız bilemedim.
sığmayacak ne var
bu devreye ilaveten
tek bir transistör, iki tane direnç, bir de kondansatör.

seron

Sap kısmına içerden sığacak şekilde delikli karta küçücük yapılabilir:

[attach type=image]12717[/attach]

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Aralık 2019, 18:46:39sığmayacak ne var
bu devreye ilaveten
tek bir transistör, iki tane direnç, bir de kondansatör.
Aynen. Son derece de akıllıca. Ama daha cihazun içini göremedik. Söksün, buralarda olursam hemen çizerim.

seron

@Adnancoskun  hoca sana zahmet şuna bakıver, he dersen olur. PNP transistörü ters bağlamayalım. Ben bilmiyorum çevir dersen çeviririm.
ya da olmamış dersen bakarız.

[attach type=image]12721[/attach]

Transistörlü olursa daha iyi olur çünkü bu ketıllar kaynama bitince sıcak tutma modunda bekliyor. Devamlı CIIIIIIIIRT diye öterse kafa ütüler. benim devre fazla yer kaplıyor. O yüzde bu pratik yöntemi daha bir çok sevdim. Transistörlü yapalım bence.

07 Osman

Ooo ben gideli epey fikirler uçuşmuş havada.  Ketılı söktüm, aynen aklıma geldiği gibi rezistansa bağlı küçük presli bir devre var,  kablolar mavi lede gidiyor, muhtemelen led için adaptör. Kibrit kutusunun dikine yarısı kadar. Şu yanmayan parlak bir parça var ya, saç kurutma makinalarının içinde olur, onunla muhafaza edilmiş çevre ısısından. Taş çatla 2,5 -3 volt civarı düşük akımlı bir çıkışı vardır diye düşünüyorum. Ölçemedim, çünkü illa bi yerlerini söküp kesmek lazım ölçmek için.

Ketılın sapını sökmeye çalıştım, içine bir devre konulabilir diye, adamlar nasıl yapmış valla anlamadım. Sökerken şu arabalarda teyp yada plastik çerçeveleri sökmeye yarayan plastik  tornavidaya benzeyen iki tane elemanı kırdım. Açamadım bir türlü.

Hanım başımda bekler, "sen o ketılı bi boz hele, bak  ben sana napıyom"  >:(  >:(   gibisinden.

07 Osman

Ayrıyetten, kondansatörle buzzer ötme işi oluyor.  6800 mf kondansatörü 5 volt bağladım, 1 dakika sonra bağladım buzzeri kondansatöre yaklaşık 3-4 saniye öttürdü buzeri.  Ama gel gelelim ketılın altında hem onu besleyecek adaptör hemde o kocaman 6800 mf kondansatörü koyacak yer yok.

Ölçümlerime göre muhtemelen ketılın on off anahtarı hem fazı hemde nötürü kesiyor.  Ne yapacaksak rezistansa gelen elektrikle yapmamız lazım.

seron

Bakıyorum beklemede kal.

Abi eğer sapı sökemediysen işimiz biraz zor. Çünkü o bağlantıların neresinden ne gidiyor bilmiyorum. Ama çıt diye öten yere ulaşabilseydik kondansatöre mondansatöre gerek kalmayacaktı. 

Fotoda görülen Bobinli kondansatörlü bir kart görüyorum. İnşallaj o kart ketılın değildir. Zira kondansatörlerin ikisi de şişmiş görünüyor. değişmesi lazım o kondansatörlerin. Kısadevre oldu olacak, patladı patlayacak hazırda bekliyor.

Ben şu devreyi bir koyayım ortaya da yapıp yapmama durumunu bakarız:

[attach type=image]12725[/attach]

Yengeye selam et benden :) Bozmamaya çalışıcaz merak etmesin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2019, 19:34:18@Adnancoskun  hoca sana zahmet şuna bakıver, he dersen olur. PNP transistörü ters bağlamayalım. Ben bilmiyorum çevir dersen çeviririm.
ya da olmamış dersen bakarız.

[attach type=image]12721[/attach]

Transistörlü olursa daha iyi olur çünkü bu ketıllar kaynama bitince sıcak tutma modunda bekliyor. Devamlı CIIIIIIIIRT diye öterse kafa ütüler. benim devre fazla yer kaplıyor. O yüzde bu pratik yöntemi daha bir çok sevdim. Transistörlü yapalım bence.
PNP olan gayet güzel
Yalnız
1- Beyz ile + arasındaki 10k yerine trimpot 100k
2- Gerilimi sabitlemek için de 12 volt 1 watt zener ( zeneri ;4R7 den sonra 10k ya paralel)
Zenere paralel olarak 47uF 35 volt kondansatör

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2019, 21:04:50Fotoda görülen Bobinli kondansatörlü bir kart görüyorum. İnşallaj o kart ketılın değildir. Zira kondansatörlerin ikisi de şişmiş görünüyor. değişmesi lazım o kondansatörlerin. Kısadevre oldu olacak, patladı patlayacak hazırda bekliyor.

Ben şu devreyi bir koyayım ortaya da yapıp yapmama durumunu bakarız:

Yok yok o pc den çıkma power supply hurdası. kısaca anlatmaya çalıştım. 

Bu arada sayın @Adnancoskun   bahsettiği devrenin benle alakası yok değil mi ?   Hatlar karıştı da biraz.   Hatta @seron  un konusunu katlettim de biraz.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Aralık 2019, 22:55:49PNP olan gayet güzel
Yalnız
1- Beyz ile + arasındaki 10k yerine trimpot 100k
2- Gerilimi sabitlemek için de 12 volt 1 watt zener ( zeneri ;4R7 den sonra 10k ya paralel)
Zenere paralel olarak 47uF 35 volt kondansatör
[attach type=image]12729[/attach]

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 09 Aralık 2019, 23:06:15Yok yok o pc den çıkma power supply hurdası. kısaca anlatmaya çalıştım. 

Bu arada sayın @Adnancoskun   bahsettiği devrenin benle alakası yok değil mi ?   Hatlar karıştı da biraz.   Hatta @seron  un konusunu katlettim de biraz.
Abim,

Şimdi bak benim anladığım kadarıyla su kaynayınca akımı kesecek tek şey sapta. Onun da içini açamıyoruz. Açamayınca da müdahale edemiyoruz.

O yanmaz kağıda amyant kağıdı denir ısıdan yanmayan pul pul dökülen birşey. Çok gıcıktır heryere dökülür aman bulaşma  :)

Şimdi madem o sağı açamıyoruz, rezistansa giden akıma göre birşey düşünmeliyiz ama şu anda çıkış yapmalıyım. Benim konuyu açarken verdiğim devre, kendisine elektrik verildiği anda öter-susar. İşe yaramaz. Şu ana kadar Adnan hocayla çizdiğimiz şey de sapın içine, o su kaynayınca tınnnn deyip kapatan şeye bağlanmalı. Oraya giden 2 bağlantıyı ele geçirmemiz gerek. Değilse işimiz cidden zor. Mecburen akım bobini yapmamız gerekiyo o zaman. Aklıma gelen tek şey bu. Bi fikri varsa Adnan hoca da yardım etsin ben kitlendim. Karnım da aç kafa basmıyor :)

Sen bana bir iki gün müsade etsen oluyo mu öyle :)

seron

Dur ya...  Orda ortada üç bağlantı yok mu? O üç bağlantı termostatlı düğmeye bir gidiş bir dönüş olmasınmı? :du:

07 Osman

Acelesi yok sıkma canını.

Ayrıca sapın içinde devre yok galiba, sadece mavi ışk veren led var.  O termostad ketılın tam altında ortada kocaman siyah 220 voltun tam geldiği siyah plastiklerin altında bence. Yani sap kısmına sadece tam gövdeye yapıştığı yere led için kablo gidiyor sadece.

07 Osman

Sen sapın üstündeki düğmeye takıldın. O yaylı kapak açma düğmesi.
 Termostadın on off düğmesi tabanda şeffaf şekilde

07 Osman

Son güncelleme. Evet bahsettiğim ledin trafosunun çıkışlarına ulaştım, ölçtüm. 5 volt dc var elimizde. Şu anda benim kondansatör işi olacak yalnız biraz büyük. Bunun yerine daha küçük devre elemanları ile,  devreye 5 voltu verince devredeki kondansatör şarj olacak, (bu arada buzer falan ötmeyecek), devrenin enerjisini kesince bu sefer kondansatörün depoladığı enerji ile buzer ötecek.

Böyle basit ve küçük bir devre olursa olacak.  Amaç sadece kondansatörü küçültmek.

Şuna baksanıza ne kadar büyük benim kondansatör. (işimi gören kondansatör)

seron

Telefondayım. resimleri gördüm. Rahat yazılmıyo, akşama görüşelim abi soracağım sorular olacak.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 10 Aralık 2019, 00:24:38Son güncelleme. Evet bahsettiğim ledin trafosunun çıkışlarına ulaştım, ölçtüm. 5 volt dc var elimizde. Şu anda benim kondansatör işi olacak yalnız biraz büyük. Bunun yerine daha küçük devre elemanları ile,  devreye 5 voltu verince devredeki kondansatör şarj olacak, (bu arada buzer falan ötmeyecek), devrenin enerjisini kesince bu sefer kondansatörün depoladığı enerji ile buzer ötecek.

Böyle basit ve küçük bir devre olursa olacak.  Amaç sadece kondansatörü küçültmek.

Şuna baksanıza ne kadar büyük benim kondansatör. (işimi gören kondansatör)

-LED ON/OFF düğmesi  açıkken mi yanıyor? su kaynayıp düğme atınca LED sönüyor mu? LED sadece su kaynarken yanıyorsa, LED devresine paralel bir devre yapılabilir belki diye düşünüyorum.

-Termostatın fiş çekikken ve cihaz soğukken kısadevre gözüken uçlarından faydalanabiliriz. Bu nedenle termostatın ölçü aleti ile öten uçlarını bulabilir misin?

-İlla röle ve kondansatör kullanmamız şart mı? Cihazın kendi elektriği zaten var. Onunla çalıştırsak olmaz mı? Neden kondansatör? Şayet öyle yapacaksan, aynen dediğin gibi o 5V güç kaynağından faydalanabilirsin.

-Arada sormuşsun görmemişim. Adnan hocayla çizdiğimiz devreler full senin için. Yani sana çözüm üretmeye çalıştık. Konuyu kaynatmadın hatta tam da açtığım konuyla ilgili soruyorsun. Eğer elinde malzeme var, yaparım dersen sana çizdiğimiz devreler de iş görür. Tabi ki ufak yanlışlıklar var. Dün Adnan hoca transistöre 10k yerine 100k koy demiş yanlış anlamışım pot takmışım kondansatöre.

-Delikli bir plakete ufak bir devre yapar da sıcakta daralan makaron içine hapsedersen, son derece kullanılabilirliği olan bir bazır devresi yapmış olursun. Isıdan az etkilenmesi için o rezistanslı bölgeye değil taban bölgesine yakın yapar iki kat makaron içine hapsedersin.

El kestane-ül cevabül mükerreme,
El acelet'ül yanıtlamazsan-el-ebul seron bekler haybeye.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Aralık 2019, 14:20:23-LED ON/OFF düğmesi  açıkken mi yanıyor? su kaynayıp düğme atınca LED sönüyor mu? LED sadece su kaynarken yanıyorsa, LED devresine paralel bir devre yapılabilir belki diye düşünüyorum.

-Termostatın fiş çekikken ve cihaz soğukken kısadevre gözüken uçlarından faydalanabiliriz. Bu nedenle termostatın ölçü aleti ile öten uçlarını bulabilir misin?

-İlla röle ve kondansatör kullanmamız şart mı? Cihazın kendi elektriği zaten var. Onunla çalıştırsak olmaz mı? Neden kondansatör? Şayet öyle yapacaksan, aynen dediğin gibi o 5V güç kaynağından faydalanabilirsin.

-Arada sormuşsun görmemişim. Adnan hocayla çizdiğimiz devreler full senin için. Yani sana çözüm üretmeye çalıştık. Konuyu kaynatmadın hatta tam da açtığım konuyla ilgili soruyorsun. Eğer elinde malzeme var, yaparım dersen sana çizdiğimiz devreler de iş görür. Tabi ki ufak yanlışlıklar var. Dün Adnan hoca transistöre 10k yerine 100k koy demiş yanlış anlamışım pot takmışım kondansatöre.

-Delikli bir plakete ufak bir devre yapar da sıcakta daralan makaron içine hapsedersen, son derece kullanılabilirliği olan bir bazır devresi yapmış olursun. Isıdan az etkilenmesi için o rezistanslı bölgeye değil taban bölgesine yakın yapar iki kat makaron içine hapsedersin.

El kestane-ül cevabül mükerreme,
El acelet'ül yanıtlamazsan-el-ebul seron bekler haybeye.
Elimizde 5 volt var mı?
Bu 5 volt  termostat kesince mi oluyor? yoksa termostat aktifken ( su ısınırken mi ) oluyor?

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2019, 14:37:52Elimizde 5 volt var mı?
Bu 5 volt  termostat kesince mi oluyor? yoksa termostat aktifken ( su ısınırken mi ) oluyor?
Söylediğine göre fotoğrafta amyant kağıdından duvar ile korundan kısımdaki kutu LED adaptörüymüş ve buradan 5V alıyormuş. Doğru anladıysam. (bir önceki sayfada fotoları koymuş)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Aralık 2019, 14:46:28Söylediğine göre fotoğrafta amyant kağıdından duvar ile korundan kısımdaki kutu LED adaptörüymüş ve buradan 5V alıyormuş. Doğru anladıysam. (bir önceki sayfada fotoları koymuş)
peki bu 5 volt hangi zamanlarda mevcut?
1- Rezistans aktif iken ( Su ısınırken)
2- Rezistans pasifken

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2019, 14:50:17peki bu 5 volt hangi zamanlarda mevcut?
2- Rezistans pasifken

Abi test yapsın ki anlayalım. Ben de onu bekliyorum gelip testleri bize söylerse zaten bana bile gerek kalmıyor sen de gösterirsin. Maksat katılım zengin olsun. :)

07 Osman

Arkadaşlar kusura bakmayın, hasta ziyaretindeydim ancak gelebildim.

Sorularınıza elimden geldiğince cevap vereyim.
1- Mavi led, kettıl çalışırken yani su ısınırken yanıyor. Amaç mavi görsellik. Kettıl suyu kaynatıpta kapanınca mavi led sönüyor
2- Aynen o amyant kağıdın arkasındaki led için 5 volt veren bir adaptör.  Kısaca ketıl çalışırken yanı su kaynarken (rezistans aktifken) 5 voltumuz var, ketıl kapanınca 5 voltta gidiyor.

3- İlla kondansatör ve röle olması gerekmiyor tabiiki.  Ama kondansatör dememdeki sebeb, kettıl kapandıktan sonra buzerin ötmesi için enerjiye ihtiyaç var, bende kettıl çalışırken kondansatör ile enerji depolayıp, ketıl kapandıktan sonra da kondansatör üzerindeki depolanan enerji ile buzeri öttürürz diye dedim.  Tabiiki en az devre elemanı ve en basiti önceliğimiz.

Aşağıdaki resimde kettılın mantığını anlatmaya çalıştım.

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2019, 14:50:17peki bu 5 volt hangi zamanlarda mevcut?
2- Rezistans pasifken

Rezistans aktif iken.

Sayın @Adnancoskun   ustam, konu 3 sayfa uzun. İşin özü kettılı falan koyalım bir kenara. Amacımız  şu;
Basit bir devre lazım, ne kadar az eleman, ve ne kadar küçük o kadar faydalı bir devre.  Devre 5 volt ile 1 veya 2 dakika beslenecek, besleme kesilince devrede bulunan buzzer birkaç saniye ötecek.  (devre beslenirken buzzer ötmeyecek)  İstediğimiz bu kısacası.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 10 Aralık 2019, 22:50:48Arkadaşlar kusura bakmayın, hasta ziyaretindeydim ancak gelebildim.

Sorularınıza elimden geldiğince cevap vereyim.
1- Mavi led, kettıl çalışırken yani su ısınırken yanıyor. Amaç mavi görsellik. Kettıl suyu kaynatıpta kapanınca mavi led sönüyor
2- Aynen o amyant kağıdın arkasındaki led için 5 volt veren bir adaptör.  Kısaca ketıl çalışırken yanı su kaynarken (rezistans aktifken) 5 voltumuz var, ketıl kapanınca 5 voltta gidiyor.

3- İlla kondansatör ve röle olması gerekmiyor tabiiki.  Ama kondansatör dememdeki sebeb, kettıl kapandıktan sonra buzerin ötmesi için enerjiye ihtiyaç var, bende kettıl çalışırken kondansatör ile enerji depolayıp, ketıl kapandıktan sonra da kondansatör üzerindeki depolanan enerji ile buzeri öttürürz diye dedim.  Tabiiki en az devre elemanı ve en basiti önceliğimiz.

Aşağıdaki resimde kettılın mantığını anlatmaya çalıştım.

Rezistans aktif iken.

Sayın @Adnancoskun   ustam, konu 3 sayfa uzun. İşin özü kettılı falan koyalım bir kenara. Amacımız  şu;
Basit bir devre lazım, ne kadar az eleman, ve ne kadar küçük o kadar faydalı bir devre.  Devre 5 volt ile 1 veya 2 dakika beslenecek, besleme kesilince devrede bulunan buzzer birkaç saniye ötecek.  (devre beslenirken buzzer ötmeyecek)  İstediğimiz bu kısacası.

Gece gece ne işim var benim burda yarabbim tövbe tövbe rüyama girdi herhalde...

Abi sen termostatın uçlarını tesbit edemez misin. Sana zahmet...

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 11 Aralık 2019, 01:27:30Gece gece ne işim var benim burda yarabbim tövbe tövbe rüyama girdi herhalde...

Abi sen termostatın uçlarını tesbit edemez misin. Sana zahmet...

Altta resimde anlatmaya çalıştım.   Birde daha kolay olması açısından sadece yukarda da belirttiğim şekilde " Amacımız  şu;
"  buna yoğunlaşabiliriz. Gif resimle de anlatmaya çalıştım ama ne kadar oldu bilemiyorum.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Aralık 2019, 10:38:21Altta resimde anlatmaya çalıştım.   Birde daha kolay olması açısından sadece yukarda da belirttiğim şekilde " Amacımız  şu;
"  buna yoğunlaşabiliriz. Gif resimle de anlatmaya çalıştım ama ne kadar oldu bilemiyorum.

Evet yaparsın onu diyorum ya ben de işte :D
Şu bir:
https://www.direnc.net/5v-mini-role-hk23f-dc--5v-2a?lang=tr&h=9820303d&gclid=EAIaIQobChMIzcq_0bet5gIVwrTtCh1-JQ3JEAQYASABEgIUl_D_BwE
Şu iki:
https://www.robotistan.com/2200uf-63v-elektrolit-kondansator?language=tr&h=ad882736&gclid=EAIaIQobChMI0bSXkrit5gIVTLDtCh2NzQfnEAQYBCABEgLFnfD_BwE

Röle son derece minimal ufacık bir röle.
Kondansatör de 6,3V-2200uF resimdeki gibi değil yapı olarak daha küçük bir röle.
Al kullan işini görür. Rölenin bacakları farklıdır karar verirsen göstereyim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Aralık 2019, 10:38:21Altta resimde anlatmaya çalıştım.   Birde daha kolay olması açısından sadece yukarda da belirttiğim şekilde " Amacımız  şu;

Birtane 5 volt role
1 tane direnç
1 tane 3300 uF 10 veya 16 volt kondansatör
1 tane 5 volt buzzer...
Hepsi bukadar.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Aralık 2019, 14:16:43Birtane 5 volt role
1 tane direnç
1 tane 3300 uF 10 veya 16 volt kondansatör
1 tane 5 volt buzzer...
Hepsi bukadar.
Rölenin bacaklarına ters diyot. Demliğin mavi LEDini bozarsak, yenge çıngar çıkarır. :)

----------------------------

Belki değenip kullanmak isteyen olursa mini röle çok kullanışlı birşey ben daha önce kullandım. Gerçekten güzel bir kullanımı var büyük röleler gibi hantal ve gürültülü değil. Üstelik çok komik akımlarla da çalışıyor. 12V mini röle mi aldınız? Bunu 8,5Volta kadar besleyebiliyorsunuz daha aşağısı tutarsızlık gösterir. 10Volt iyidir. Çektiği akımı ise yazmama bile gerek yok transistör gibi. Kontak akımlarını da dikkate almanız şartıyla usta ve acemi tüm elektronikçilere şiddetle öneririm. Kartta daha küçük boyut ile daha fazla fonksiyon sığdırbilme yeteneği kazanmış olursunuz.

Bu mini rölelerin 5V ve 12V olanlarına rasgeldim. Çeşitli voltajlarda da var mı bilmiyorum. Bacak yapısı da kolay. PDFsine bakarak öğrenebilirsiniz. Ben aşağıya örnek bacak bağlantısı ve link atıyorum minicik ama son derece kullanışlı birşey.

https://omronfs.omron.com/en_US/ecb/products/pdf/en-g5v_1.pdf

Adnancoskun

Aşağıdaki gibi
10R sarj için
Role 5 volt
1N4148 zıt emk koruması için[attach type=thumb]12751[/attach]

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Aralık 2019, 15:53:11Aşağıdaki gibi
10R sarj için
Role 5 volt
Hocam eline goluna sağlık.

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Aralık 2019, 15:53:11Aşağıdaki gibi
10R sarj için
Role 5 volt

Hocam gerçekten senin de seron'unda  eline sağlık, oradaki ilk diyot led galiba (yani bizim meşhur mavi led), 1N4148 in yanındaki.  Ama kettılda lede ulaşamıyoruz, ledin yanında ayrı bir devre varmı bilmiyorum. Sonuçta adaptörden 5 volt çıkıyor, ama led taş çatlasın 3 volt ile çalışsın. Yani bu yaptığımız devre ona zarar vermez değil mi ?

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Aralık 2019, 17:07:07Hocam gerçekten senin de seron'unda  eline sağlık, oradaki ilk diyot led galiba (yani bizim meşhur mavi led), 1N4148 in yanındaki.  Ama kettılda lede ulaşamıyoruz, ledin yanında ayrı bir devre varmı bilmiyorum. Sonuçta adaptörden 5 volt çıkıyor, ama led taş çatlasın 3 volt ile çalışsın. Yani bu yaptığımız devre ona zarar vermez değil mi ?
Asıl cevabı Adnan hoca versin şimdi ben konuşursam ayıp olur :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Aralık 2019, 17:07:07Hocam gerçekten senin de seron'unda  eline sağlık, oradaki ilk diyot led galiba (yani bizim meşhur mavi led), 1N4148 in yanındaki.  Ama kettılda lede ulaşamıyoruz, ledin yanında ayrı bir devre varmı bilmiyorum. Sonuçta adaptörden 5 volt çıkıyor, ama led taş çatlasın 3 volt ile çalışsın. Yani bu yaptığımız devre ona zarar vermez değil mi ?
evet oradaki led meşhur mavi led
zaten bizim onunla işimiz yok, sadece göstermek için çizdim
Led power dediğimiz kısımdan 5 volt çıkıyor ya biz onu alıp bir roleye bağlıyoruz,
5 voltun + ucundan 10R direnç ile de rolenin normalde açık NO ucuna bağlıyoruz,
Ketıl çalışınca role çekiyor ve 10R üzerinden kondansatörü dolduruyor. Termostat atınca 5 volt kesiliyor ve role bırakıyor böylece Normalde kapalı NC üzerinden buzzer'i kondansatöre bağlıyor,
artık kondansatör ne kadar sürede biterde okadar süre diiiiiiiitttt...

Adnancoskun

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Aralık 2019, 19:04:55evet oradaki led meşhur mavi led
zaten bizim onunla işimiz yok, sadece göstermek için çizdim
Led power dediğimiz kısımdan 5 volt çıkıyor ya biz onu alıp bir roleye bağlıyoruz,
5 voltun + ucundan 10R direnç ile de rolenin normalde açık NO ucuna bağlıyoruz,
Ketıl çalışınca role çekiyor ve 10R üzerinden kondansatörü dolduruyor. Termostat atınca 5 volt kesiliyor ve role bırakıyor böylece Normalde kapalı NC üzerinden buzzer'i kondansatöre bağlıyor,
artık kondansatör ne kadar sürede biterde okadar süre diiiiiiiitttt...
Son derece de tertemiz hem de kolay bir çözüm üstelik fazla parça kullanmadan hiç kafayı karıştırmadan.

Ben de haddim olmayarak ufak bir noktaya değinmek isterim. Hani burda maksat hocaların hatasını düzeltmek değil de belki unuttuğu bir durum varsa hatırlatmak için. Rölenin artı hattından da kondansatöre şöyle 4148 sinyal diyotlarından bir tane daha seri atarsak,

Olaki 5V kaynağından elektrik kesilirse kondansatör röle bobinini besleyemesin diye tıkamış oluruz...
[attach type=image]12755[/attach]

Böylece röle takılı kalıp kapasitördeki enerjiyi buzzere gidemeden absorbe edemez, biz de kurtulmuş oluruz.

Nasıl?

07 Osman

Senin dediğin olasılık   5v kaynağından elektrik kesildiği halde  röle kontaklarını ark olur bişey olur da bırakmazsa şeklindeki ihtimale karşı galiba.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın