avatar_seron

Pilli El Feneri Çizdim (Proje Paylaşımı)

Başlatan seron, 02 Aralık 2019, 19:42:21

seron

*Bu projenin hazırlanmasında KiCAD EDA programı kullanılmıştır.

Merhaba.

Kendi imkanlarımla bir pilli el feneri LED sürücüsü çizdim. Biliyorsunuz artık el fenerleri led sürücüsü içeriyor. Piyasada bu el fenerlerinin led sürücüleri çok ucuza ve her ihtiyaca göre uzakdoğu'dan temin edilebilmektedir. Aşağıda örnek el feneri sürücüleri görüyorsunuz.

[attach type=image]12679[/attach]

[attach type=image]12681[/attach]

Bu led sürücüleri en basit mantıkla PWM üreterek led akım ve gerilimini ideal şekilde sağlamaya çalışır. Üstelik LED'in ısınması karşısında fazla akım çekme eğiliminin de önüne geçer. Bir 3V standart ledi iki AA pille çalıştırdığınızda ışık kalitesi sizi tatmin etmeyebilir. LED ısındıkça fazla akım çekerek bozulma riskine girer. Ayrıca pil en ufak eksilse, LED parlaklık seviyedi ciddi miktarda düşer.

Market pillerinin bitiş şeklinden de kısaca bahsedeyim. Örnek olarak 1,5V AA pil aldığımız zaman, pili kullanmaya başladığımız ilk kısa zaman aralığında (kullandığınız alete göre değişir) pilimiz 1,5V seviyesinden hızla 1,2V seviyesine iner. Kullanım boyunca böyle 1,2V sularında hizmet vererek kullanım ömrü sonunda ikinci bir düşüş eğrisi çizerek kullanım dışı olur. Bu durum sıradan çinko-karbon piller için geçerlidir.

Bu nedenle üreticiler, pil gerilim ve akımını stabilize ederek, bu sorunu aşmış olurlar. İlaveten LED sürücülerinin ledleri direkt pillere nazaran daha parlak yakma gibi bir artıları da vardır.

Şimdi konumuza gelelim. LED sürücüsü yapmak için gerekli entegre ve diper SMD malzemeleri dışarıdan tedarik etmek zorundayız. Bu ise bizim için hiç güzel bir durum değil. Herşeyimizle dışa bağımlılığa için için sinir olan bir insan olarak, bu sorunun alternatifini zaten biliyordum.

Çizimini yaptığım kartın belli bir ölçü standardı yoktur; yani elinizdeki el fenerlerine uymayacaktır. Ama boş vakti olup uğraşmak isteyenler için güzel bir eğlence olacaktır. Devre, basit bir "joule thief" devresidir. Bu devreyi aynen çin malı led sürücülerinde olduğu gibi dairesel bir plakaya işleyerek kullanılabilir hale getirdim.

Kullanacağınız LED, 10mm 20mA büyük çipli şapkalı LED'dir. Şayet yurtiçinden tedarik edebiliyorsanız alabilirsiniz. Değilse çinden alacaksınız. Linkini vericem.

Daha fazla kafa ütülemeden hemen projenin resimlerine geçelim:

[attach type=image]12683[/attach]

[attach type=image]12685[/attach]

[attach type=image]12687[/attach]

İleti sınırı olduğundan ikinci iletiye geçiyorum özür... Proje dosyalarını da atıcam.seron

02 Aralık 2019, 19:54:02 #1 Son düzenlenme: 02 Aralık 2019, 19:55:36 seron
Devam ediyorum:

[attach type=image]12692[/attach]

Kart resimlerini dikkatle inceleyiniz. LED'in karta ters takıldığına dikkat ediniz. Bunun nedeni devre kartlarının iki parçadan oluşması ve eleman tarafının iki taraf arasında bırakılması isteğidir. Ayrıca Yansıtıcı çukur ayna kullanılacaksa, elemanlar ele ayağa dolaşmayacak.

Devrede iki adet yan yana görülen dirençler aslında direnç değil.  Kullandığım yazılımın kütüphanesinde ring core çekirdek bulunmadığından direnç pinlerini bobin teli temas noktası olarak kullanacağız.

Kicad proje dosyalarını  ve baskı şemasını da içerir arşivi ekliyorum.

İçerisinde ihtiyaç duyacağınız hemen herşey var.

EDİT: Proje dosyaları ve bakır baskı-eleman baskı şemaları içerir zip eklendi.

Biraz daha yazıcam kafam allak bullak biraz müsaade edin.

seron

Kart üzerinde toplam 6 adet LED sürücüsü bulunmaktadır. İster birtane yapın, ister bir sürü yapıp satın size kalmış.

İki kart da ne ola derseniz, ikinci kart, pilin artısı ve eksisinden temas almak için hazırlanmıştır. Ortadaki dolu daire, pilin artı başlığına temas eder. Kenardaki çember, fenerin madeni çeperine basar. Fenerin kıç kısmından ön taraf olan bu karta eksi hattı sağlanmış olunur. Her iki kart, birbirine paralel şekilde duracak biçimde, artı ve eksi yazan yerlerden kısa kablolar ile birleştirilir, isteniyorsa sıcak silikon ile yapıştırılır. Eksi ve artıdan temas alan devre, LED'i sürer.

LED seçimi önemlidir. Daha doğrusu aslında size bırakıyorum ama standart 5mm kullanmak pek tatmin sağlamayacaktır. Onun yerine gocuman 10mm 20mA "mantar LED" bilinir, büyük LEDlerden, ya da eğer isterseniz 5mm standart beyaz LEDlerin "büyük çipli olanlarından tercih edebilirsiniz. Kart üzerindeki LED bacak yapısı 5mm'lik LED için çizildi. Ama istenirse 10mm'lik ledin bacaklarını eğerek takabilirsiniz.

Devrede sizi en çok uğraştıracak şey, bobinin hazırlanmasıdır.  Çok büyük olmayan küçük bir ferrit nüve bulmak zorundasınız. Bu ferrit nüveye 10x10 ya da 15x15 cat5 internet telinden sarın. Bobin teli varsa, onu da kullanabilirsiniz. Kalınlık çok artmasın. Ama saç kılı gibi ipince de olmasın. İki renk tel kulanırsanız rahat edersiniz. Zira birazdan ekleyeceğm devrede bobine bakınca anlayacaksınız.

İkinci uğraştıracak şey, kartın dairesel kesimidir. Bu iki sorunu aştınız mı, gerisi kolay. Daha doğrusu kart ile ilgili sorun bitiyor. Ama kendiniz neyi fener muhafazası kullanacaksınız, plastik boru mu kullanacaksınız, onu bilemiyorum. Ben sadece devreyi sizin için çizdim bıraktım.

LED alırken dikkat etmeniz gereken durumlar var demiştim. Büyük çipli küçük çipli olayı... İkisi arasında ciddi ışık kalite farkı var:

[attach type=image]12694[/attach]

aradaki kaliteyi görüyorsunuz. Peki nasıl ayırdedeceksiniz?

[attach type=image]12696[/attach]
[attach type=image]12698[/attach]

Devam edicem...


seron

02 Aralık 2019, 20:31:09 #3 Son düzenlenme: 02 Aralık 2019, 20:46:08 seron
Devreyi veriyorum basit zaten hepiniz yapabilirsiniz[attach type=image]12702[/attach]:

Tanıdık geldi mi? Bende kafayı bunna bozmuşum demi? Ne yapayım arkadaş, tecrübem yok teknik lise tahsilim yok. Anca bunlarla işte idare edin anlarsınız ya... ;)  :ebebe:  :s7:

EK:

LED çıkışındaki şotki diyodu ve kondansatörü iptal edebilirsiniz. Bu durumda kart üzerinde ya değişiklik yapabilir, ya da şotki diyodu takılan yere campır atıp kapasitörü takmayarak da direk çıkış alabilirsiniz.


capon

Tebrik ederim. Harika anlatmışsın. Geliştirmeyi düşünüyor musun?

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2019, 20:31:09Devreyi veriyorum basit zaten hepiniz yapabilirsiniz[attach type=image]12702[/attach]:

Tanıdık geldi mi? Bende kafayı bunna bozmuşum demi? Ne yapayım arkadaş, tecrübem yok teknik lise tahsilim yok. Anca bunlarla işte idare edin anlarsınız ya... ;)  :ebebe:  :s7:

EK:

LED çıkışındaki şotki diyodu ve kondansatörü iptal edebilirsiniz. Bu durumda kart üzerinde ya değişiklik yapabilir, ya da şotki diyodu takılan yere campır atıp kapasitörü takmayarak da direk çıkış alabilirsiniz.Seron hoşgeldin. Yeşil sahalara dönmüşsün.

seron

Alıntı yapılan: capon - 04 Aralık 2019, 11:08:01Tebrik ederim. Harika anlatmışsın. Geliştirmeyi düşünüyor musun?
Fikirleriniz varsa alabilirim. Ama yurtdışından özel entegre önermemek şartıyla ;)


seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 04 Aralık 2019, 13:46:15Seron hoşgeldin. Yeşil sahalara dönmüşsün.
Evet yeşil devre kartlı sahalara döndüm. Gerçi hiçbir zaman ayrılmamıştım. Bu aralar moral geldi, bir iki birşeyler yapayım koyayım ortaya dedim.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly