12 Volt 4 Ah ve 12 Volt 7 Ah kuru aküler için ares çizimi lütfen

Başlatan sinannn, 23 Temmuz 2010, 02:18:53

sinannn

http://forum.kadirlitrac.org/showthread.php?t=20 Bu sitede 12V 4Ah aküm için şarj devresine rastladım ama isiste çizeyim dedim inanın 4-5 saat rahat uğraştım yani  internetten araştırdım kitaplara baktım bu devreyi bir türlü çizemedim bu sitedeki sayfayı yazıcıdan çıkardım elektronikçiden temin ettim satış yapan beyefendi bazı parçalarda teretdüt etti. Verdiğim linkteki sitede üstten 2. resimdeki şekilde solda dik duran üzerinde 1        1  Watt yazan direnç gibi bir şey var bunun ne olduğunu anlayamadım ve devre çizilemiyor nedense uğraşıyorum isis programında hangi direnci nereye yerleştireceğim bilemedim acaba verdiğim linkteki 1 resim ve 2. resim birbirini tutmuyor mu? Sanki 1.de olan elamanlar 2. de yok gibi bu problemden karmaşadan kurtulabilsem hemen devreyi basmak istiyorum lütfen yardımlarınızı bekliyorum

]Selamlar...

gevv

1        1  Watt yazan   malzeme    1ohm 1watt direnç

genelde devre şemalarında  ohm  birimi  dirençlerin  değeri direkt rakam ile yazılır  sonuna ohm  ya da Ω sembolü konulmaz

bazende  ohm birimi dirençlerin değerinin sonuna R konulur  buda ohm olduğunu belirtir

örneğin 10ohm direnç aşağıdaki gibi yazılabilir

10
10R
10Ω

sinannn

12 Volt 4 Ah aküyü şarj için yukarda vermiş olduğum linkteki devreyi yapmak istiyorum trafo nasıl bulucağım laptop jarz aletli pahalı tanse nin  trafoları vardı ama onlarda heralde 12v*12v çıkışlıydı  Ulus Konya Sokakta 19 volt luk trafo bulabilir miyim amperi nasıl öğrenirim çünkü watt yazıyor lütfen yardım edin

Selamlar...

gevv

19v notebook adaptörü alternatif olarak belirtilmiş   fazla alternafit olunca karışıklık oluyor

15v 15w  trafo işinizi görür    \"w\"  trafonun vereceği güç, akımdır  örneğin 12volt  2amper   24w eder  voltaj x amper = w

13.8v 700ma  şarj akımı için yaklaşık 10w trafo yetiyor ama 15w daha sağlıklı olur

devre için alacağınız trafonun watı 15w altı olmasın üstü olabilir

hsynhd

Alıntı yapılan: gevv - 23 Temmuz 2010, 17:15:5619v notebook adaptörü alternatif olarak belirtilmiş   fazla alternafit olunca karışıklık oluyor

15v 15w  trafo işinizi görür    \"w\"  trafonun vereceği güç, akımdır  örneğin 12volt  2amper   24w eder  voltaj x amper = w

13.8v 700ma  şarj akımı için yaklaşık 10w trafo yetiyor ama 15w daha sağlıklı olur

devre için alacağınız trafonun watı 15w altı olmasın üstü olabilir
Herkese merhaba.  Başlığı görünce ayrı konu açmak istemedim.Elimde 12v 7,2ah kuru akü var.Ayrıca 22v 13,5a  ve 17v  11a ve 15v  3a  ve 10v 1,3a çıkışlı trafolarım var.Çıkışları multimetre ile ben ölçtüm.Bunlardan birini kullanarak bu aküyü şarj etmek istiyorum.IN4007 ile köprü bağlı doğrultma yaptım ama diyotlar çok çabuk ısınıyor.Diyotlara gelen akımı  750 ma civarı sınırlamak istiyorum.1a \'i geçmemeli.Nasıl yapabilirim.? Ayrıca kondansatör bağlayınca(filtre olsun diye) voltaj 13 ise 20 filan oluyor.13 civarında sabitlenmesi gerekmez mi?  ???Cevaplarsanız sevinirim .Şimdiden teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın