Şofben ve Elektrikli Süpürge Kaçak Akım Rölesini Attırıyor

Başlatan eumer, 19 Kasım 2019, 23:28:24

eumer

Merhaba,
Aranıza yeni katıldım ve elektrik bilgim sadece kontrol kalemi ile elektrik var mı yok mu anlayacak kadar. O yüzden yardımlarınıza ihtiyacım var. Umarım konu doğru yerdedir, bir hatamız olursa affınıza sığınıyorum.
Yeni taşındığım stüdtyo tipi evde yaklaşık 2-3 aydır 3 kademeli ani su ısıtıcısı kullanıyorum. Herhangi bir problem yoktu. 1-2-3 kademelerde de kullandım bir problem çıkartmıyordu. Lakin bir problem oldu ve şofbeni açınca evdeki kaçak akım rölesi atıyor. 1. kademede çalışırken sorun yok, fakat 2. ve 3. kademelere getirdiğim an röle atıyor. Şofbenin kendi sigortasında bir değişiklik olmuyor direkt röle atıyor. bu sorundan bir hafta sonra da Bu gün de evi temizlemek maksadıyla elektrik süpürgesini fişe taktım, tuşuna basar basmaz röle yeniden attı. Farklı prizlerde denedim yine attı. burda bir elektrikçiye sordum öyle bir anlattı ki sanırım binanın komple tesisatının yenilenmesi gerekiyor :) Şofben lider lw-33 marka 7200w, aşağıya sigorta kutusunun fotoğrafını da bırakıyorum.. Kırmızı şofbenin , maviyi zaten benden iyi biliyorsunuz :) Şimdiden teşekkür ederim.

eumer

Bu konuyu açınca şofbeni yeniden deneyim dedim artık 1.kademede de çalıştırmıyor, röle atıyor :)) ben rezistans değişimi düşünüyorum ama size danışmak istedim.

ek olarak bu gün eve geldiğimde röle atmış vaziyetteydi, yani elektrikler yoktu evde. Ev 1+1 ve çalışan tek şey mini buzdolabıydı. Geçen günde ilginçtir laptop kablosunu prize takınca da attı. Kablonun ucu laptoba takılı olmamasına rağmen. röle arızalı olabilir mi? bunu kendimce test etmek için bütün lambaları açtım fön makinesini bile çalıştırdım röle atmadı.

seron

Merhaba, şofbeniniz devamlı suretle elektrik kaçırıyor. Sürekli elektrik kaçıran bir şofben devredeyken, fişe takılan herhangi bir şey, hatta akşam olunca sokak lambalarının yanması bile kaçak akım rölesini tetikleyebilir. Şofbeninizi tamir ettirin(reizstans değişecek). Servise yaptırın.

Elektrik tesisatınız değişmeyecek elektrikçi abartmış.

Kolay gelsin.

eumer

Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2019, 11:42:21Merhaba, şofbeniniz devamlı suretle elektrik kaçırıyor. Sürekli elektrik kaçıran bir şofben devredeyken, fişe takılan herhangi bir şey, hatta akşam olunca sokak lambalarının yanması bile kaçak akım rölesini tetikleyebilir. Şofbeninizi tamir ettirin(reizstans değişecek). Servise yaptırın.

Elektrik tesisatınız değişmeyecek elektrikçi abartmış.

Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim değerli vaktiniz için. Bende röle'nin bozuk veya arızalı olmasından korkuyordum. Yazdığım problemlere Şuan şofbenin aktif olması ( anahtar konumu kapalıda olmasına rağmen )  mı neden oluyor ?

seron

Şofbenin şalterini hatta şofben hattına bağlanmış olan, panodaki şalteri indirseniz bile kaçak akım rölesini attırması olasıdır.

Kaçak akım röleleri bazen bozulabilir. Röleyi ve sigortaları tam indirin. şofbeninkablolarını komple şebekeden ayırdıktan sonra kaçak akım rölesini ve diğer sigortaları kaldırın. Kaçak akım rölesinin üzerinde T olan düğmesine basıp çekin. Röle atıyorsa, varsayım olarak doğru çalışıyor diyebiliriz. Şofbeni yaptırdıktan sonra atma durumu düzelmiyorsa, bu defa 24 saat bağlı olan diğer aletlerden ve röleden kuşkulanabiliriz.

eumer

Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2019, 12:40:37Şofbenin şalterini hatta şofben hattına bağlanmış olan, panodaki şalteri indirseniz bile kaçak akım rölesini attırması olasıdır.

Kaçak akım röleleri bazen bozulabilir. Röleyi ve sigortaları tam indirin. şofbeninkablolarını komple şebekeden ayırdıktan sonra kaçak akım rölesini ve diğer sigortaları kaldırın. Kaçak akım rölesinin üzerinde T olan düğmesine basıp çekin. Röle atıyorsa, varsayım olarak doğru çalışıyor diyebiliriz. Şofbeni yaptırdıktan sonra atma durumu düzelmiyorsa, bu defa 24 saat bağlı olan diğer aletlerden ve röleden kuşkulanabiliriz.
Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Dediklerinizi yapıp, buraya gelişmeleri aktaracağım. Sağlıcakla kalın

eumer

Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2019, 12:40:37Şofbenin şalterini hatta şofben hattına bağlanmış olan, panodaki şalteri indirseniz bile kaçak akım rölesini attırması olasıdır.

şofbeni söktüm fotodaki gibi kablo erimiş.  reizstans kapağıda oksitlenmiş göründüğü gibi, kabloyu TAmir ettim eski şofbende aynı kablo vardı.  rezistansı temizledim. Şofbeni tekrar devreye almadan elektrik süpürgesini denedim hiç bir sorun olmadan çalıştı. sizin dediğiniz gibi şofbeni devreye almadan röleyi denedim o da güzel çalıştı. Zaten ışıkları kapatınca şofbenin kapalı konumda bile ışığının yandığını gördüm. sizin dediğiniz gibi sürekli kaçak var. yeni kombi alıcam artık. Rezistans değişimine gerek kalmadı. 

seron

Alıntı yapılan: eumer - 20 Kasım 2019, 22:50:21

şofbeni söktüm fotodaki gibi kablo erimiş.  reizstans kapağıda oksitlenmiş göründüğü gibi, kabloyu TAmir ettim eski şofbende aynı kablo vardı.  rezistansı temizledim. Şofbeni tekrar devreye almadan elektrik süpürgesini denedim hiç bir sorun olmadan çalıştı. sizin dediğiniz gibi şofbeni devreye almadan röleyi denedim o da güzel çalıştı. Zaten ışıkları kapatınca şofbenin kapalı konumda bile ışığının yandığını gördüm. sizin dediğiniz gibi sürekli kaçak var. yeni kombi alıcam artık. Rezistans değişimine gerek kalmadı. 
Tamam. Kombi daha güzel. Ama onlarda 1-2 yılda kaçak yapmaya başlıyor haberiniz olsun.

İçinde rezistans olan fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, şofben, kombi gibi elektrikli aletlerin bir süre sonra elektrik kaçırması normaldir. Bunun nedeni, rezistansın yapısındandır.

Bir ısıtıcı rezistans tüpününün içinde kesitin tam ortasından ısıtıcı tel geçer. Bu tel ile rezistansın şasisi arası ise kuvars minerali ile doldurulur ki tel şasiye değmesin ve ısı bu mineralden şasiye oradan dış ortama aktarılsın.

Zamanla rezistans yana yana bu kuvars kumunu yakar. Giderek yanan ve karbona dönüşen kum, elektriği iletmeye başlar. Bu suretle de elektriği şasiye verir hale gelir. İşte ısıtıcılı aletlerin zamanla elektrik kaçırmasının sebebi budur. Ayrıca cihazın içerisinde nem oluşuyor ve klemens kısmından içeriye azar azar sızıyorsa, o da etkendir.

Kaçak akım röleniz ve sigortalarını siemens marka. Piyasanın en kalite ürünleri onlar. Ciddi bir durum olmadıkça kolay kolay bozulmuyorlar ve ömüleri de ortalama olarak daha uzundur.

İyi kullanımlar.

eumer

Alıntı yapılan: seron - 21 Kasım 2019, 13:04:20Tamam. Kombi daha güzel. Ama onlarda 1-2 yılda kaçak yapmaya başlıyor haberiniz olsun.

İçinde rezistans olan fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, şofben, kombi gibi elektrikli aletlerin bir süre sonra elektrik kaçırması normaldir. Bunun nedeni, rezistansın yapısındandır.

Bir ısıtıcı rezistans tüpününün içinde kesitin tam ortasından ısıtıcı tel geçer. Bu tel ile rezistansın şasisi arası ise kuvars minerali ile doldurulur ki tel şasiye değmesin ve ısı bu mineralden şasiye oradan dış ortama aktarılsın.

Zamanla rezistans yana yana bu kuvars kumunu yakar. Giderek yanan ve karbona dönüşen kum, elektriği iletmeye başlar. Bu suretle de elektriği şasiye verir hale gelir. İşte ısıtıcılı aletlerin zamanla elektrik kaçırmasının sebebi budur. Ayrıca cihazın içerisinde nem oluşuyor ve klemens kısmından içeriye azar azar sızıyorsa, o da etkendir.

Kaçak akım röleniz ve sigortalarını siemens marka. Piyasanın en kalite ürünleri onlar. Ciddi bir durum olmadıkça kolay kolay bozulmuyorlar ve ömüleri de ortalama olarak daha uzundur.

İyi kullanımlar.

dün o eriyen kabloyu tamir ettim. Aynı kablodan vardı çıkarıp onu taktım fakat fayda etmedi. Şofbeni bağladım, suyu açtım daha 1.kademeye getirmeden röleyi yine attırdı. Bende gittim bu gün yeni bir şofben aldım.  daha fazla kurcalamak istemedim. rölenin çalışıyor olması ve artık atma durumu olmaması kafamı rahatlattı. bu vesileyle röle'nin önemini anlamış oldum. allah muhafaza eğer evde röle olmasaydı kötü sonuçlar olabilirdi. Sizlere ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

seron

Topraklama tesisatı sağlam yapılmış bir evde kaçak akım koruma rölesi olmasa da elektrik çarpması riski çok düşüktür. Çünkü elektrik akımı direncin düşük olduğu yeri tercih eder. Eğer bir elektrikli aletin şasisine elektrik geçiyorsa, bu elektrik şasiye vidalanmış topraklama kablosuna, oradan sırasıyla evinizin topraklama levhasına, oradan da mahalle trafosunun topraklama levhasına erişir ve devreyi tamamlar. İnsan vücudundan ise önemsenmeyecek kadar düşük bir akım geçer.  Ancak yine de tesisata kaçak akım rölesi eklenerek risk minimuma indirilir. Ola ki kaçak akım (topraklama) tertibatı levhanın zamanla çürüyüp tükenmesi, topraklama bağlantılarındaki bir temassızlık gibi nedenlerle işini yapamazsa, bu defa şasideki akım insan vücudundan geçecektir.

Kaçak akım rölesi, bu şasideki devamlı akımı yoklar. Akım şiddeti 30miliAmpere eriştiği anda da kendi şalterini tetikleyerek mekanizmasını boşa çıkarır ve devreyi açarak akımı keser.

Bunları neden usta üyeler gelip anlatmıyolar? Kötü anlamda demiyorum aslında onların anlatması gerekir.

eumer

Alıntı yapılan: seron - 21 Kasım 2019, 16:50:36Topraklama tesisatı sağlam yapılmış bir evde kaçak akım koruma rölesi olmasa da elektrik çarpması riski çok düşüktür. Çünkü elektrik akımı direncin düşük olduğu yeri tercih eder. Eğer bir elektrikli aletin şasisine elektrik geçiyorsa, bu elektrik şasiye vidalanmış topraklama kablosuna, oradan sırasıyla evinizin topraklama levhasına, oradan da mahalle trafosunun topraklama levhasına erişir ve devreyi tamamlar. İnsan vücudundan ise önemsenmeyecek kadar düşük bir akım geçer.  Ancak yine de tesisata kaçak akım rölesi eklenerek risk minimuma indirilir. Ola ki kaçak akım (topraklama) tertibatı levhanın zamanla çürüyüp tükenmesi, topraklama bağlantılarındaki bir temassızlık gibi nedenlerle işini yapamazsa, bu defa şasideki akım insan vücudundan geçecektir.

Kaçak akım rölesi, bu şasideki devamlı akımı yoklar. Akım şiddeti 30miliAmpere eriştiği anda da kendi şalterini tetikleyerek mekanizmasını boşa çıkarır ve devreyi açarak akımı keser.

Bunları neden usta üyeler gelip anlatmıyolar? Kötü anlamda demiyorum aslında onların anlatması gerekir.
bir hobist olarak verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı. Teşekkür ederim :)

asma

Merhaba
Evlerimizde kullandığımız mono faze kaçak akım rölelerinden biraz bahsedecek olursak.
Toprakla bağlantıları yoktur , kaçak akımın toprak hattına , hava , su , toprak ya da tahtaya gittiğine bakmıyorlar.
Faz ve nötr için geçen akımların farkı gözlenir. Fark varsa başka yere akıyordur. 30mA den fazla ise faz ve nötr kesilir.
Görsel destekli anlatımlar var nette ama en basit şeklini gözünüzde canlandırmaya çalışayım.
Akım trafosunun yapısını biliyorsanız , faz ve nötr hattını bu trafodan geçirirsek fazdan geçen akım kadar nötrden geri döneceği için birbirini sıfırlar ve akım trafosunun çıkışında değer göremeyiz. Arada fark oluşursa , tetikleme gerçekleşir ve devre açıcı akımı keser.
Ayrıca w-otomatlarda olduğu gibi geçen akımın şiddeti ile de tetiklenir. (manyetik etki ve ısı etkisi birlikte kullanılır)
Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın