Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Küçük Çaplı İmalat Yapmak İstiyorum  (929 Kez okunmuş)

Ynt: Küçük Çaplı İmalat Yapmak İstiyorum

Yanıt #45

Zener in olduğu kısmı şu eski tip regüle devreleri gibi yapsan daha iyi olur. zener üzerinden TR sürüp TR üstünden devreyi beslemek. ayrıca zener cıkışına kapasitesi yüksek bir kondansatör koyulması lazım.

Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #46
Zener in olduğu kısmı şu eski tip regüle devreleri gibi yapsan daha iyi olur. zener üzerinden TR sürüp TR üstünden devreyi beslemek. ayrıca zener cıkışına kapasitesi yüksek bir kondansatör koyulması lazım.

Teşekkür ederim Furkan.
Zener devresini devreden komple çıkartmayı bile düşünmüştüm aslında. Yusuf Usta başta koymalayım dedi. Ama ben devamlı şebekede kalacak en ufak bir pikte bir şimşek çakmasında yanar diye koyulması için ısrar ettim. Önce 12V zener koyduk. Fakat devredeki akım son derece zayıf olunca zender diyodu nasıl başardıysa voltajı 4,x volta sabitlemiş. Çaresini düşündük ettik, Yusuf abi ben oraya bir de 24V koyup bir deneyeceğim dedi.

Akımın son derece zayıf olması nedeniyle zeneri bile besleyemiyorken şimdi bir de transistör koyarsak iyice içine ederiz gibi geliyor. Bilemiyorum onu da deneyebiliriz. Kapasitör mantıklı. 

Verdiğim o resimlerdeki devrede sıkıntılar olmuş. Aceleden LED direncini 100R yazacağıma 1K yazmışım. Zener direncini kafadan attım. 1K yapsam fazla büyük, 100 ohm yapsam fazla küçük, 220Ohm denemek istiyorum. Daha doğrusu Yusuf ustaya dene dedim. Transistörün beyz direnci 10k olmıcak. Orda da hata var. Bunları bir iki gündür düzeltmeye çalışıyorum. Son halini plakete çizdim. Bu defa hata olmaz umarım.

X
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #47
Teşekkür ederim Furkan.
Zener devresini devreden komple çıkartmayı bile düşünmüştüm aslında. Yusuf Usta başta koymalayım dedi. Ama ben devamlı şebekede kalacak en ufak bir pikte bir şimşek çakmasında yanar diye koyulması için ısrar ettim. Önce 12V zener koyduk. Fakat devredeki akım son derece zayıf olunca zender diyodu nasıl başardıysa voltajı 4,x volta sabitlemiş. Çaresini düşündük ettik, Yusuf abi ben oraya bir de 24V koyup bir deneyeceğim dedi.

Akımın son derece zayıf olması nedeniyle zeneri bile besleyemiyorken şimdi bir de transistör koyarsak iyice içine ederiz gibi geliyor. Bilemiyorum onu da deneyebiliriz. Kapasitör mantıklı. 

Verdiğim o resimlerdeki devrede sıkıntılar olmuş. Aceleden LED direncini 100R yazacağıma 1K yazmışım. Zener direncini kafadan attım. 1K yapsam fazla büyük, 100 ohm yapsam fazla küçük, 220Ohm denemek istiyorum. Daha doğrusu Yusuf ustaya dene dedim. Transistörün beyz direnci 10k olmıcak. Orda da hata var. Bunları bir iki gündür düzeltmeye çalışıyorum. Son halini plakete çizdim. Bu defa hata olmaz umarım.

X

giriş kondansatörünün değerini artırmayı denediniz mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #48
330nF ile denemiştik. Zener diyodu beklenenden daha küçük drop voltaj gösterdi. Sonra 220nF'ye düşürdüm, zeneri de 24e çıkardık.

Kapasitörü küçültmemin nedeni transistörü yakma riskini azaltmak. 220V'den gelen sadece transistörü off yapsa ve pili de hafiften gıdıklasa yetiyor.

Ne öneriyorsun?

Yanıt #49
aklıma başka fikir geldi AC den yararlanmak lazım. Şebek var iken. bir Triyakı AC kısımdan sürün. Kuadrak demek istediğim şey. şebeke var iken yaptırmak istediğinizi öyle yaptırın. şebeke gidince zaten pil devreye girmeyecek mi ?
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #50
aklıma başka fikir geldi AC den yararlanmak lazım. Şebek var iken. bir Triyakı AC kısımdan sürün. Kuadrak demek istediğim şey. şebeke var iken yaptırmak istediğinizi öyle yaptırın. şebeke gidince zaten pil devreye girmeyecek mi ?
bd transistör daha ekonomik olur.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #51
bd transistör daha ekonomik olur.
Hiç mantıksız değil. Eğer beni diyot köprüsünden, kondansatörden, zener sorunundan kurtarıyorsa, pili de bahsettiğim şekilde zayıf akımla canlı tutacaksa olabilirdi. Ama sen maliyeti yüksek olur diyorsan, bir bildiğin vardır.

Yanıt #52
Sen bi örnek çizebilir misin ben demek istediğini anlamak istiyorum. AC varken pili--->alarmı kessin, yokken açsın. Ben kuadraklı devrelerden anlamıyorum hiç.

EDİT: Oha! Fiyatlarına baktım 25-26 Lira diyo hacoooo....

Yanıt #53
Çalışmalarımız sürmekte.

Devre kartımız böyle görünüyor. Kutu siparişi de verdim, bi mani çıkmazsa bugün yarın elimde olur sanırım.

X

X

Hepsi elimde olduğunda ortaya çıkanı burada paylaşacağım.

Yanıt #54
Sağolsun Yusuf Usta örnek bir kartın montajını yapıp test etmiş. Sonuçlar iyi. Şimdi kargoyu bekliyorum.

X

İşler yavaş ilerliyor farkındayım. Ama elimde yeterli imkan yok. Var, uzakta. Yakında olan bana yaramaz. Baskı maskı yapamam. Malzeme sıkıntım var.

Yusuf ustanın da işleri yoğun olunca bizim şu ufacık iş büyüdü.

Kutular elimde. Montajı tamamlayıp bitirince paylaşırım.