Lm317 hakkında bir soru

Başlatan gokrtl, 26 Ekim 2019, 11:15:32

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Ekim 2019, 20:06:01Tamam işte abi tristörü transistörden tetikleyerek reset yapayım röleyi bıraksın diye düşündüm.
Yani amacım illa transistör kullanmak değil, röleyi kısa devreden sonra otomatik bıraktırmak.
Tristörü nasıl reset yaptıracaksın?
Tek yolu besleme gerilimini kesmektir.

Furkan KELEŞOĞLU

Kardeşim alınma amma.

ne LM371 miş ya al şu hazır DC/DC convertorlerden kullan işte. Foruma giriyorum cıkıyorum giriyorum cıkıyorum bu konu gına geldi LM371 den artık allah aşkına.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

gokrtl

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 29 Ekim 2019, 20:24:04Kardeşim alınma amma.

ne LM371 miş ya al şu hazır DC/DC convertorlerden kullan işte. Foruma giriyorum cıkıyorum giriyorum cıkıyorum bu konu gına geldi LM371 den artık allah aşkına.

Kardeşim Sen kusura bakma ama bütün konulara girip çıkıcan diye bir kaide yok. Konu benim dert benim. Zorla gel oku diyen de yok.

İkincisi hazır alacak olsam convertör de var, güç kaynağı da var daha neler neler var. O zaman burada işim ne?
Amaç burada yapamasam bile neden yapamadığımı öğrenmek.
Onursal abinin kafasını şişirdim gıkı çıkmıyor da sana ne oluyor anlamadım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Ekim 2019, 16:49:00Yav sanki benim kaçırdığım bişey var ama senin söylemlerin den çıkaramıyorum abi

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2019, 21:21:15Çıkış kısa devre olduğunda transistörün beysine 0.7V verebilmen için şönt direnci kullanmalısın.
Çıkışı kısa devre ettiğin için transistör kendisi gelip beysini voltajlamaz :D
Senin anlamadığın şey bu.
Kısa devre olduğunda birşeyler üzerinde gerilim oluşmalı ki bu gerilimle transistörü sürebilmelisin.
Üstelik röle çekildiğinde çıkışı kesmeyecek ki akım devam edebilsin. Sen aynı zamanda transistörleri koruyabilmek için transistörlere verdiğin artı ucu keseceksin. Böylece çıkışta da gerilim olmayacak.
Yani çıkış uçlarını kısa devre etmemiş gibi olacaksın.

Bu bilgiler ışığında biraz çalışayım sonra yazarım abi.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2019, 12:35:35Bilimsel tasarım sadece malzemeleri yerleştirmek değildir.
Malzemelerin ilmine göre yerleşimi ve diğer malzemeler için yer açılması da önemlidir.
[attach type=image]12571[/attach]

Hatalı çizilmiş olan LM337 bölgesini senin için paint ile yeniden çizmeye çalıştım.
Buradada dikkat edilirse 1uF lık ve 47nF ilave kondansatör de bulunmaktadır. Bu kondansatörler yüksek akımlı devrelerde özel öneme sahiptirler.
Yüksek akımlı devrelerde RR (Ripple Refection) çok önemsenmez. Bu sebeple pota bağlı 47uF kondansatör iptal edilebilir.
Ben yine de yerine koydum. Ama sonradan eklenmiş 1uF ve 47nF kondansatörler daha önemlidir.
Bu gidişat doğrultusunda LM317 tarafını tasarlamak ta sana düşüyor.

Abi senin örneğine göre son düzenleme böyle oldu. Umarım doğru yapmışımdır.
5w dirençleri bordu ısıtmaması için hafif havada kalacak şekilde lehimlemeyi planlıyorum.
Bu iş tamamsa kısa devre koruması olayına yoğunlaşıcam. Şu silahşörnt direnci bir kurcalıyım bakam altından ne çıkacak :D

[attach type=image]12579[/attach]

Mr_YAMYAM

LM317 nin 3 nolu ucu giriş 2 nolu ucu çıkış ucudur. Kontrol et.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ekim 2019, 14:18:23LM317 nin 3 nolu ucu giriş 2 nolu ucu çıkış ucudur. Kontrol et.

Abi görünüşe göre doğru çizmişim. Resimde mi belli olmuyor acaba?
Aşağıdaki resimdeki gibi bağlantılar.
Kırmızı hat Lm317 3 nolu bacağa giriyor,
Turuncu hat 2 nolu bacaktan çıkıp, çıkışa kadar gidiyor.

[attach type=image]12581[/attach]

Mr_YAMYAM

Tamam. Şipirdek.
Resimde karanlık olduğuı için hangi uçların nerede bağlı olduğu belli değildi.
[attach type=image]12583[/attach]
Ben de senin için küçük düzeltmeler yaptım.
Yolları mümkün mertebe dolaştırma. En kısa yoldan gideceği yere götür.
PCB yol tasarımındaki yollar genel hatalarda %2 lik bir etken olsa da, bilimsel olarak en iyisini yapmalıyız.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ekim 2019, 15:25:13Tamam. Şipirdek.
Resimde karanlık olduğuı için hangi uçların nerede bağlı olduğu belli değildi.

Ben de senin için küçük düzeltmeler yaptım.
Yolları mümkün mertebe dolaştırma. En kısa yoldan gideceği yere götür.
PCB yol tasarımındaki yollar genel hatalarda %2 lik bir etken olsa da, bilimsel olarak en iyisini yapmalıyız.

Tamam dır abi son düzeltmeyi de yaptım.
Şim di bu iş rayına oturduğuna göre alttaki videoyu izleyebilirsin  :D  :D  :D

[attach type=image]12585[/attach]

Kısa devre çıldırması  :D
https://youtu.be/iwOeubukRrI

Mr_YAMYAM

Söz dinlemiyo ki  :s10:  KÖTEK  :ebebe:  KÖTEK :alsaa  SUMSUK :pn:
Çıkış kısa devre edildiğinde devreden geçen akımı bir amaç uğruna kullanırsın. Burası tamam.
Ancak çıkışa giden gerilimi kestiğinde bu amacın ortadan kalkar.
Senin amacın çıkış kısa devre edildiğinde çıkışı kesmek olduğuna göre çıkışı kestiğin anda devreden geçen akımı da kesiyorsun.
Böylece çıkış kısa devre edilmemiş oluyo.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ekim 2019, 16:41:41Söz dinlemiyo ki  :s10:  KÖTEK  :ebebe:  KÖTEK :alsaa  SUMSUK :pn:
Çıkış kısa devre edildiğinde devreden geçen akımı bir amaç uğruna kullanırsın. Burası tamam.
Ancak çıkışa giden gerilimi kestiğinde bu amacın ortadan kalkar.
Senin amacın çıkış kısa devre edildiğinde çıkışı kesmek olduğuna göre çıkışı kestiğin anda devreden geçen akımı da kesiyorsun.
Böylece çıkış kısa devre edilmemiş oluyo.

Kafa kalın abi ondan geç giriyor bilgi içeri.
Transistörleri de 50 defa okudum, izledim, araştırdım daha dün nasıl anahtar olarak kullanacağımı anladım.
Peki abi benim dediğim olay nasıl oluyor? Pic ile programlama filan mı yapıyorlar da uçları birbirinden ayırınca akım otomatik geri geliyor? Bizzat gördüm bir video da güç kaynağında. Hatta rölenin sesini bile duymuştum.

Mr_YAMYAM

O mantık HOPARLÖR KORUMA DEVRESİ mantığı.
Bu devrelerde 3 saniye gecikme uygulanır.
Çıkış uçları kısa devre olduğunda hoparlör kısa devre edilmiş gibi mantıkla röle sürülür.
Sistem 3 saniyeye ayarlandığı için kısa devre anında röle çeker ve 3 saniye çekili kalır.
PIC'lerin bu iş ile pek mantığı yoktur. PIC ler sadece ekran ve bazı kontroller için yapılır.
Esas mantık iki gerilimin karşılaştırılmasıdır.
Gerilimlerin toplamı teoride sıfır yapılır. Gerilimlerden birisi sıfır olursa komparator çıkışa gerilim verir. Çıkışa verilen bu gerilim ile röle sürülür ve 3 saniye kadar aktif kalır.

NOT:
LM1875 li ampli konumuzda UPC li bir hoparlör koruma devresi vermiştim.
Gayet sağlıklı ve iyi çalışan bir devredir. Bizzat ben de kullanmaktayım.
Aynı devreyi yaparsan kısa devre anında birkaç saniyeliğine çıkışı kestirebilirsin. Böylece tam amacına uygun olacaktır.
Ancak devre biraz karmaşık ve ayarları zor olabilir. Çünkü senin güç kaynağındaki gerilim  ayarlı olacağı için karşılaştırma durumunu kestiremiyorum.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.1155.html

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ekim 2019, 17:32:08O mantık HOPARLÖR KORUMA DEVRESİ mantığı.
Bu devrelerde 3 saniye gecikme uygulanır.
Çıkış uçları kısa devre olduğunda hoparlör kısa devre edilmiş gibi mantıkla röle sürülür.
Sistem 3 saniyeye ayarlandığı için kısa devre anında röle çeker ve 3 saniye çekili kalır.
PIC'lerin bu iş ile pek mantığı yoktur. PIC ler sadece ekran ve bazı kontroller için yapılır.
Esas mantık iki gerilimin karşılaştırılmasıdır.
Gerilimlerin toplamı teoride sıfır yapılır. Gerilimlerden birisi sıfır olursa komparator çıkışa gerilim verir. Çıkışa verilen bu gerilim ile röle sürülür ve 3 saniye kadar aktif kalır.

NOT:
LM1875 li ampli konumuzda UPC li bir hoparlör koruma devresi vermiştim.
Gayet sağlıklı ve iyi çalışan bir devredir. Bizzat ben de kullanmaktayım.
Aynı devreyi yaparsan kısa devre anında birkaç saniyeliğine çıkışı kestirebilirsin. Böylece tam amacına uygun olacaktır.
Ancak devre biraz karmaşık ve ayarları zor olabilir. Çünkü senin güç kaynağındaki gerilim  ayarlı olacağı için karşılaştırma durumunu kestiremiyorum.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.1155.html

Eve geçince bakayım. Yaparım ben bunu. 1 taşla 2 kuş vurmuş olurum. Hoparlör koruma devresi de lazımdı

Mr_YAMYAM

Hoparlör koruma devresi mantığında iki gerilim kıyaslaması olsa da negatif gerilim için koruma mümkün olur mu bilemiyorum.
Bu sebeple bu devreyi deneyebilirsin.
Eğer hem pozitif hem de negatif gerilimler için koruma yaparsa dadından yinmez. Ama negatif gerilim için koruma yapılamazsa, devreyi negatif gerilime göre konfigure etmek gerektiğinden ortaya uygulama sorunu çıkacaktır.
Bu sorunun tek çözümü ise transistörlü bir devreyi inceleyerek negatif gerilim için tasarlamak olacaktır.
Tabii ki hoparlör koruma devresinde de bazı değişiklikler yapılması icab etmektedir.
İlk kural bu devre için verilen referans gerilimidir.
Bu gerilim bir diyot vasıtasıyla entegreye uygulanmaktadır.
NOT:
Videodaki koruma gerçek bir koruma sayılmaz.
Çıkış kısa devre olsa da sabit yük akımı belirlenmiş, böylece aşırı akım geçmesi önlenmiş.
Bu durumda bu alet uzun süre kalırsa bozulup bozulmayacağı garanti edilemez.
Bu uygulama bir transistör ve belli bir direnç ile yapılabilir. Ancak farklı çıkış gerilimleri için direnç değeri farklı olacağı için kısa devre esnasında farklı akımlar olacaktır.

Mr_YAMYAM

Bak sana şekil yaptım.. Pardon çizdim.
[attach type=image]12587[/attach]
Çıkışı gısa devre ettiğinde röle çekilecek ama belirlenen miktarda akım geçecektir.
Belirlenen akım 10V için 2A dir.
Güvenlik direncinin değeri gerilime göre değiştirilirse her gerilim için sabit akım akacaktır.
Çıkıştaki gısa devre devam ettiği sürece akım daima güvenlik direnci üzerinden akacaktır. Çıkıştaki gısa devreyi açarsan devre normale döner.
Bu devreyi hem simulasyonda hem de gerçekte deneyebilirsin.
İşine yararsa kullanırsın.

memleket

Alıntı yapılan: gokrtl - 30 Ekim 2019, 17:11:47Kafa kalın abi ondan geç giriyor bilgi içeri.
Transistörleri de 50 defa okudum, izledim, araştırdım daha dün nasıl anahtar olarak kullanacağımı anladım.
Peki abi benim dediğim olay nasıl oluyor? Pic ile programlama filan mı yapıyorlar da uçları birbirinden ayırınca akım otomatik geri geliyor? Bizzat gördüm bir video da güç kaynağında. Hatta rölenin sesini bile duymuştum.

Bu devreden bende vardı bir yerlerde duruyordur. Bulursam atarım.
Ben şöyle  yapmıştım, çıkışı kısa devre ettiğimde led sönüyordu, uçları birbirinden ayırınca güç kaynağı normale dönüyordu. (Elektronik kısa devre koruma)
Led yerine buzzer veya röle bağlanıp başka bir şey çalıştırılır. 

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 30 Ekim 2019, 22:56:50Bu devreden bende vardı bir yerlerde duruyordur. Bulursam atarım.
Ben şöyle  yapmıştım, çıkışı kısa devre ettiğimde led sönüyordu, uçları birbirinden ayırınca güç kaynağı normale dönüyordu. (Elektronik kısa devre koruma)
Led yerine buzzer veya röle bağlanıp başka bir şey çalıştırılır.

Bulursan sevinirim. Taktım kafaya. Buzzer mantıklı olabilir.  ::ok

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ekim 2019, 20:18:46Bak sana şekil yaptım.. Pardon çizdim.
[attach type=image]12587[/attach]
Çıkışı gısa devre ettiğinde röle çekilecek ama belirlenen miktarda akım geçecektir.
Belirlenen akım 10V için 2A dir.
Güvenlik direncinin değeri gerilime göre değiştirilirse her gerilim için sabit akım akacaktır.
Çıkıştaki gısa devre devam ettiği sürece akım daima güvenlik direnci üzerinden akacaktır. Çıkıştaki gısa devreyi açarsan devre normale döner.
Bu devreyi hem simulasyonda hem de gerçekte deneyebilirsin.
İşine yararsa kullanırsın.

Düğmeyi röle mi açacak yoksa buton mu koyacaz abi?
Tam YAMYAM işi çizmişsin  :D  :D  :D

Biraz üzerinde çalışınca anladım. İsisde çizdim.
İsisde şönt direnç bulamadım. Ne olduğunu da bilmiyorum zaten. onun yerine normal direnç koydum.
Nette acayip acayip resimler var şönt dirençle ilgili.

Bu resim rölenin çekmemiş hali. (Normal Konum) 15v kaynaktan çıkışa 12.2v gidiyor. Lamba yanıyor.
[attach width=600]12589[/attach]
Bu da rölenin çekilmiş hali. (Kısa devre konumunda) Çıkışa 1.88v düşüyor. Lamba çok az yanıyor.
[attach width=600]12591[/attach]

memleket

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 31 Ekim 2019, 01:03:23benzer bir devre burda da var.

https://320volt.com/0-30-v-ayarli-kisa-devre-korumali-transistorlu-guc-kaynagi/

Buna da bakayım. Basit şeyler varmış yav :D
Led yerine buzzer koydum mu tamamdır. Deneyecem  ::ok 

memleket

Alıntı yapılan: gokrtl - 31 Ekim 2019, 01:15:30Buna da bakayım. Basit şeyler varmış yav :D
Led yerine buzzer koydum mu tamamdır. Deneyecem  ::ok 
çıkışa 12 V röle bağla. Devre normal çalışırken,  çıkıçta enerji var iken buzzeri açık kontaktan geçir. Kısa devre durumunda rölenin enerjisi sıfıra doğru yaklaştığı için röle konum değişecektir ve buzzer bağlı olan kontaktan akım geçeceği için buzzer ötecektir. 

Mr_YAMYAM

Röle kontaklarını yanlış yapmışsın.
NO ile NC yer değişecek.
Alın size BAZIR'lı devre.
[attach type=image]12593[/attach]
İsis te röle kontaklarını yanlış yapmışsın.
Röle çekildiğinde güvenlik direnci devreye girecek.

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 31 Ekim 2019, 01:03:23benzer bir devre burda da var.

https://320volt.com/0-30-v-ayarli-kisa-devre-korumali-transistorlu-guc-kaynagi/

@memleket

Bu devreyi isisde çalıştıramadım.
Şu kısım kafama oturmadı;
Kullanılan transistör PNP ise Base bacağından Negatif hat girer, Emiter den Collektöre Pozitif hat akar.
Kullanılan transistör NPN ise Base bacağından Pozitif hat girer, Collektör den Emitere Negatif hat akar.
Ama resim de görülüyor ki transistörün bütün bacakları aynı hatta bağlı. Tabi ben daha çömez olduğum dan yanılıyor da olabilirim :D
[attach width=400]12595[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 11:11:15Röle kontaklarını yanlış yapmışsın.
NO ile NC yer değişecek.
Alın size BAZIR'lı devre.
[attach type=image]12593[/attach]
İsis te röle kontaklarını yanlış yapmışsın.
Röle çekildiğinde güvenlik direnci devreye girecek.

Düzeltmeyi yaptım abi. Ama isis de buzzer bulamadım led ekledim. Yaparkene buzzer koyarım.

[attach width=600]12597[/attach]

[attach width=600]12599[/attach]

Mr_YAMYAM

LED yandığına göre...
Röle çektiğine göre...
BUZZER de bazırdayacaktır..

NOT:
Bazı simulasyon programlarında BUZZER in adı SOUNDER olarak geçer.
SOUNDER olarak yeniden ara kütüphaneni.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 11:56:59LED yandığına göre...
Röle çektiğine göre...
BUZZER de bazırdayacaktır..

NOT:
Bazı simulasyon programlarında BUZZER in adı SOUNDER olarak geçer.
SOUNDER olarak yeniden ara kütüphaneni.

Tamam buldum buzzeri abi.
Şimdi devre elemanlarını konuşacak olursak.
1- Şönt direnci malzemeciden direk adıyla mı isteyecez? Bilmiyorsa nasıl anlatacaz derdimizi?
2- 4.7r direnç wattlı mı olacak? Akım sınırlayacağı için ısınacaktır ellam. Kaç watt olacak?
3- Transistörü isis de BC557 kullandım ama devreye göre doğrusunu seçmek gerekir. Doğrusu ne olabilir?

Kestane kebap, Acele cevap. (Malzemeciye gidecem) :D :D :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 31 Ekim 2019, 12:19:10Tamam buldum buzzeri abi.
Şimdi devre elemanlarını konuşacak olursak.
1- Şönt direnci malzemeciden direk adıyla mı isteyecez? Bilmiyorsa nasıl anlatacaz derdimizi?
2- 4.7r direnç wattlı mı olacak? Akım sınırlayacağı için ısınacaktır ellam. Kaç watt olacak?
3- Transistörü isis de BC557 kullandım ama devreye göre doğrusunu seçmek gerekir. Doğrusu ne olabilir?

Kestane kebap, Acele cevap. (Malzemeciye gidecem) :D :D :D
CEVAPLAR
1 Özel şönt dirençleri pahalıdır ve gerekli değildir. Şönt direnci yerine 0.47 ohm 5W direnç kullanabilirsin.
2 4.7ohm direnç çok watlı olacak. Senin akım sınırlaman 5A ise voltaja göre değişmekle birlikte en az 20-30W olmalıdır.
3 Akım kazancı yüksek olan herhangi bir PNP transistörü kullanabilirsin. Ya da BC547 de olur.
Akım kazancı ölçümü basit ölçü aletlerindeki transistör ölçümü ile yapılmaktadır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 13:06:06CEVAPLAR
1 Özel şönt dirençleri pahalıdır ve gerekli değildir. Şönt direnci yerine 0.47 ohm 5W direnç kullanabilirsin.
2 4.7ohm direnç çok watlı olacak. Senin akım sınırlaman 5A ise voltaja göre değişmekle birlikte en az 20-30W olmalıdır.
3 Akım kazancı yüksek olan herhangi bir PNP transistörü kullanabilirsin. Ya da BC547 de olur.
Akım kazancı ölçümü basit ölçü aletlerindeki transistör ölçümü ile yapılmaktadır.

Tamam hepsini aldım abi

Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Aha böyle
[attach type=image]12601[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 14:02:38Aha böyle
[attach type=image]12601[/attach]

Sanırım şu şekil de olacak. İnşallah doğru anlamışımdır  :D  :D  :D

[attach width=600]12603[/attach]

Mr_YAMYAM

Yanış.
[attach type=image]12605[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 15:27:43Yanış.
[attach type=image]12605[/attach]

Tamam abi. Anladım. Çizime geçicem  ::ok

Mr_YAMYAM

Çıkış şase ucunu doğrudan ana kondansatör dibinden kalın telle alacaksın.
Koruma devresinin şasesi ayrı bir telle ana kondansatör yakınındaki şaseye bağlanacak.
Artı çıkış ucu rölenin orta ucudur.
[attach type=image]12607[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 15:40:28Çıkış şase ucunu doğrudan ana kondansatör dibinden kalın telle alacaksın.
Koruma devresinin şasesi ayrı bir telle ana kondansatör yakınındaki şaseye bağlanacak.
Artı çıkış ucu rölenin orta ucudur.
[attach type=image]12607[/attach]

Tamamdır abi  ::ok

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Eksi tarafın nasıl davranacağı hakkın da bir fikri olan var mı?

[attach width=800]12609[/attach]

Mr_YAMYAM

Eksi tarafta NPN transistör kullanılacak.
Yani BC 557 nin komplementer karşılığı.
[attach type=image]12611[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 18:28:37Eksi tarafta NPN transistör kullanılacak.
Yani BC 557 nin komplementer karşılığı.
[attach type=image]12611[/attach]

Bu gün biraz fazla kurcaladım. Kafa karışmadıysa son şekil budur abi.
BC557'nin NPN'i olarak BC547 kullandım

[attach width=1000]12613[/attach]

Mr_YAMYAM

NPN nin E ve C uçları yanlış.
Simulatörde denedin mi.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2019, 23:21:33NPN nin E ve C uçları yanlış.
Simulatörde denedin mi.

Yok simule ettirmedim. Ama NPN olduğu kesin. İsis yanlış çizmişse bilemem. Yarın simule ettiririm abi.
23:30 - 07:30 arası mesaideyim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Kasım 2019, 00:12:17Yok simule ettirmedim. Ama NPN olduğu kesin. İsis yanlış çizmişse bilemem. Yarın simule ettiririm abi.
23:30 - 07:30 arası mesaideyim.
İsise kabahat bulma.
Sen o transistörü yanlış bağlamışsın. E ile C yer değişmesi lazım.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Kasım 2019, 00:27:10İsise kabahat bulma.
Sen o transistörü yanlış bağlamışsın. E ile C yer değişmesi lazım.

Niye isise kabahat bulmuyum abi? Lm317 den mimli zaten kendisi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Kasım 2019, 00:46:59Niye isise kabahat bulmuyum abi? Lm317 den mimli zaten kendisi

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Kasım 2019, 00:52:50Ben çizmedim.
Sen mi çizdin  :P  :zuha:
İsis kendisi çizmiş olabilir mi acaba  ::op
Abi yarın bakarım benim hatam ise kabul ederim. Sıkıntı yok. Ben hata yapmıcam da sen mi yapacan yani

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Kasım 2019, 01:03:31Abi yarın bakarım benim hatam ise kabul ederim. Sıkıntı yok. Ben hata yapmıcam da sen mi yapacan yani

asma

Ardaşlar
Konudaki mesajlar 100 ü geçince , 8 sayfaya ulaşınca sorun çözülecek mi?
Yoksa bu da teknik platformda değil de kahvede sohbete benzeyen konulara mı dönecek?
Bunun gibi çekip uzatılmış onlarca konu var.
Bir kişi lm317 den gına geldi yazmış , diğerleri memnun demekki.
Yazılanlardan bir sayfa faydalı bilgi ya çıkar ya çıkmaz , onlar da tekrar tekrar yazılmış konular.
Zaten forumda muhabbetin döndüğü 3. sezon 141 bölüm yayınlanmış brezilya dizilerini aratmayan bir bölüm var.
LM317 nin hayat hikayesini yazsanız bu kadar sürmezdi.

Kolay gelsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: asma - 01 Kasım 2019, 02:15:09Ardaşlar
Konudaki mesajlar 100 ü geçince , 8 sayfaya ulaşınca sorun çözülecek mi?
Yoksa bu da teknik platformda değil de kahvede sohbete benzeyen konulara mı dönecek?
Bunun gibi çekip uzatılmış onlarca konu var.
Bir kişi lm317 den gına geldi yazmış , diğerleri memnun demekki.
Yazılanlardan bir sayfa faydalı bilgi ya çıkar ya çıkmaz , onlar da tekrar tekrar yazılmış konular.
Zaten forumda muhabbetin döndüğü 3. sezon 141 bölüm yayınlanmış brezilya dizilerini aratmayan bir bölüm var.
LM317 nin hayat hikayesini yazsanız bu kadar sürmezdi.

Kolay gelsin.

Bu foruma yazdığım son mesajımdır. Mademki rahatsız oldunuz bu yazdığım son mesajımı da üşenmeden okuyup defteri kapatınız.

Sevgili @asma  ve ilgilenmediği, bilgisi olduğu halde konuya hiç dahil olmadığı ve buna rağmen konunun içine girip ısrarla rahatsız ola ola mesajları okuyup çıkan bütün arkadaşlar;

Bana göre her sayfasın da bilgi olan bu konu için de bir kaç mesaj konu dışı da konuşmuş olabiliriz. Kendi adıma özür dilerim başkası ne yapar bilmem.
Bunun dışın da beni yada genel kavram da insanları kalıba sokamazsınız. İnsanlar bir yere katılıyorsa oranın kuralına uymalıdırlar ama kural sıkıcı hale gelirse iki seçenek vardır. Ya kural çiğnenir yada mekan terkedilir. Nedenini bilmiyorum ama forum da emeği olan @seron 'u da sanırım buna benzer bir sebepten kaybettiniz.

Böyle ilgilenmediğiniz konuların içine girip insanların işine karıştığınız sürece sanırım daha da çok kayıplarınız olacaktır. Bu konuda @gevv 'in bir strateji belirlemesi gerektiğini düşünüyorum. Forum da yazılan yazılar Kb lar seviyesindedir. Belki resimler bir nebze yer kaplaya bilir ama bununla ilgili de alınabilecek önlemler var. Ancak kaybedilen insanlar veya mesajlarına karşılık bilgi alamayan insanlar forumu terkedince günü gelir sizler gibi bilgi verecek insanlar da buranın sessizliğinden rahatsız olup kaybolup gideceksinizdir.

Forumda bu güne kadar
1- Lm1875 li ampli katı, buna bağlı ton kontrol, psu, fan devresi, loudness devresi yaptım hepsi de @Mr_YAMYAM sayesinde. Ama bitti diye kenara çekilmedim. Aldığım hizmetin karşılığını bu projenin detaylarını hiç üşenmeden resimleyerek, program doyalarını ekleyerek, neyin ne olduğunu tek tek açıklayarak konu açarak verdim. Bu gün o konuya bakanlar çok zorlanmadan bir LM1875 li ampli yapabilirler.

2- DC-DC smps converter yaptım. @Adnancoskun hocamın sayesinde. Onu da ayrıntıları ile anlatıp gerekli belgeleri paylaştım.

3- Nerdeyse bitirmek üzere olduğum bu güç kaynağı projesinin detaylarını paylaşmak için can atıyordum.

4- Lm3886 ile ampli yapmak için parça toplamaya başlamıştım.

Siz üzülürmüsünüz bilmem ama kendi adıma üzgünüm. Burayı seviyordum. Bundan sonra bilgi edinme çabalarımı başka platformlarda sağlayacağım. O başka dediğim platformlarda da yine kendi bildiğimi okuyacağım. Umarım oralarda yönetici sıfatı ile karşıma çıkıp aynı söylemleri tekrarlamazsınız. Tanımadığım kişileri bozarım ama bilgili olduğuna inandığım ustam diyebileceğim sıfatı taşıyan insanları haklı da olsam sesimi çıkarmam.
Bazen çekip gitmek en iyisidir.
Forumda bulunduğum sürece Rahatsızlık verdiğim herkesten özür dilerim. Kalın sağlıcakla.
Umarım özlemini duyduğunuz, gereksiz muhabbetlerin hiç dönmediği, son derece kategorize olmuş ve  hiyerarşik düzene tam olarak erişmiş bir hale getirebilirsiniz forumunuzu. Ben bunun için şuan üzerime düşeni yaptım.

Son olarak forumda tanıştığım, iletişimde bulunduğum, bilgi aldığım başta @Mr_YAMYAM abim olmak üzere, @Adnancoskun @taydin @Kazasker @memleket @H_SerhatY ve daha isimini hatırlayamadığım herkese teşeklür ederim.

asma

Sen bilirsin , karar senin.
İki konuya açıklık getireyim:
Yukarıdaki mesaj şahsi görüşümü yansıtıyor. Moderatör uyarısı değildi.

seron bu forumda tanıdığım , değerli insanlardan biridir. Kendisine karşı yapmış olduğum yanlış veya yönetici olarak eksik davranışım olduysa üzgünüm. O na evimin kapısı açıktır.

İstek üzerine konu kilitlenmiştir.